Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Kniha, kterou si určitě budu dlouho pamatovat. Afghánistán a nekonečné množství válek, jejich důsledky nejen ve ztrátě příbuzných a blízkých. Čím vším si musely projít hrdinky této knihy, které nejsou pouhá fixe, ale vychází ze skutečnosti z minulého a tohoto století. Je mi líto všech žen, které si musí projít útlakem pod mužskou rukou, útlaku bezpráví a ztrátou své lidskosti. Autor má hluboký cit a pestrým stylem vypráví děj vlastně historii země svého původu. Kniha je čtivá, doporučuji.

19.02.2023 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Tuto knížku jsme četli hromadně ve škole, jak kdysi bylo zvykem. Nyní poslechnuto jako audioknika, za příjemného hlasu paní Zd. Černé. Děj z vesnice, tam kde i dnes je život ještě v pořádku. Doporučuji malým čtenářům, kde se seznámí se zvířátky, ale poznají i nástrahy mezi svými vrstevníky. V knize nezapomenutelné obrázky.

15.03.2023 5 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Oblíbené postavičky z mého dětství v pěkně ilustrované knize. Pohádky jsou akorát před spaním našich malých posluchačů a čtenářů. Děj z přírody a z lesa, kam se ráda vracím i teď.

18.12.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Mám přečtené všechny knihy této autorky. Kromě jedné se mi moc líbí. Má svůj styl a dobře se čtou. Vraha nikdy neuhodnu. V této knize jde o spousty peněz a kdo je zdědí. Pěkná zápletka s nemanželskou dcerou.

24.01.2023 5 z 5

Štěstí na přání Štěstí na přání Angela Marsons

Kniha mě zaujala velmi krásnou obálkou, která mi připomněla mé dětství o třech kamarádkách. V příběhu jsou již dospělé 30-ti leté ženy, které si jednoho dne tak trošku začarovaly při vínečku a vyslovily svá přání. Každé z nich zapadá do výzvy s tématem zakázaná láska - Cher tajně miluje svého šéfa, Sarah randí s ženatým mužem a Deb už 2x zrušila svatbu kvůli velmi otravné tchyně. Všechny vystupující děti v knize mají americký styl výchovy, takže se hrubě a výhružně chovají ke svým rodičům, to nebylo nic pro mě. Oddechová kniha, při které ženy řeší každodenní problémy přiměřené jejich věku.

10.02.2023 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

V knize je téma, které pro mou generaci bylo velké tabu. Námět se mi líbil, četla se mi dobře při letních bouřkách, že by znamení.....

13.06.2022 4 z 5

Doktorka Samantha Doktorka Samantha Barbara Wood

Má první kniha od této spisovatelky, poté jsem si sama kupovala nebo dostávala i jiné její tituly. Toto dílo je pro mne top a nyní jsem si jí znovu přečetla. Spisovatelka vdechla život do cílevědomé, odvážné, trochu paličaté hrdince Samanthě. Už dříve ve mne nechala mrazející pocity, čím si ještě v době koncem 19. století!!! musely ženy procházet. Jak byly ponižovány, zatracovány, nevyslechnuty nad svými ženskými zdravotními potížemi. Jak autorka píše, být žena a chtít studovat medicínu v této době nemyslitelné. Proč? Zase stejná a několikrát opakovaná odpověď : pro mužskou ješitnost. Milé čtenářky, doufám, že čtenáře neurazím, nedejme se, braňme si svá práva ve všech směrech a přála bych si, aby v každé z nás bylo kousek z hlavní hrdinky, která se nedala zastrašit a šla za svým snem, ne jen kvůli sobě. Jen škoda, že autorka jí "nadělila" během své cesty za svým posláním pár životních pádů i hodně citelných pro ženskou duši. Vřele doporučuji.

08.12.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Překrásné dílo a skláním se před paní spisovatelkou. Celou knihu jsem přečetla až nyní v dospělém věku a možná proto jsem si to více užila. Jako dítě jsem četla v rámci povinné četby pouze pasáže, viděla i film. S nadšením jsem se vrátila do doby 19. století, do míst, kam jezdíme na výlety a většina z nás zná osudy a příběhy hlavních postav. V knize je tolik lásky, něhy, naslouchání v jedné osobě, která byla paní Boženě Němcové nejbližší. V tomto vydání na nás čekají ilustrace od Vladimíra Tesaře a při čtení nás nejen text ale i jeho obrázky utvrzují, jaká krásná příroda je v okolí Náchodska.

19.04.2022 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Děj nám vypráví sedmiletá Lisa. V období dvou let nám popisuje veselé příhody strávené se svými kamarády a sourozenci na malé vesnici Bullerbyn. Jsme svědky nejen typických dětkých her, které si můžeme díky této knize připomenout. Knihu doplňují krásné kresby nezapomenutelné paní Heleny Zmatlíkové. Tato kniha patřila v mém dětství mezi mé oblíbené, kdy jsem jí četla několikrát za sebou, a proto jsem si jí ráda přečetla z pohledu již dospělého člověka. Díky ní jsem zavzpomínala na mé dětství, trávené s mými kamarády venku v přírodě po celý den.

07.02.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Povinná četba z dob, kdy jsme měli toto dílo k maturitě. Román z období 1. světové války jsem si připomněla v aknize. Pojednává o ztraceném mládí mladých ještě ne 20-tiletých lidí, kteří byli vysláni do války. Příběh podle skutečných událostí, který je i dnes aktuální.
Pro tuto knihu jsou typická slova: zákopy, bomby, palby, kryty, nedostatek spánku, hlad, vši, krysy, plyn, vrhače plamenů, střely, záblesky, exploze, miny, hromadné hroby, fontány bláta a železa......TMA.
Autor autenticky popisuje pocity vojáků, smutný skutečný příběh, ze kterého mrazí po dlouhá léta. Dílo nelze číst najednou, jsem vždy smutná z těchto knih, pokaždé jsem měla pocit, že jsem v popisovaných místech, kde se jen čeká.....

04.04.2024 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Kniha se mi velmi líbila. Poznala jsem svět v gastronomii a hotelnictví z druhé strany - z pohledu zaměstnanců. Hlavní tématem knihy je komu připadne gigantický hotel. Po přečtení asi dlouho nepojedu výtahem. Ke konci velmi rychlý spád událostí, které byly nepředvídatelné a bohužel nevyhnutelné.

09.07.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

U této aknihy stupnice hvězdiček nestačí, je velmi krátká... Čtení je vhodná pro každého zahradníka, kde nám spisovatel úsměvně podává rady, jak se starat o naše políčka. Díky knize jsem zjistila, že jsem i alpinista - zahradník a sběratel, který pěstuje skalky. Kdo nerozumí, až si přečte tuto báječnou knihu.

03.05.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Knihu jsem měla jako povinnou četbu na střední škole, dnes poslechnuto jako audiokniha. Kniha vypráví o nebojácné, mrštné a hezké dívce Báře, kterou ve vesnici, kromě jejích dvou přátel Jozífka a Elišky, nikdo neměl rád. Bára nevěřila v nadpřirozené bytosti, a proto jí dali přezdívku Divá Bára. Příběh o lásce, kamarádství, pomoci a trochu strašení. Kniha se velmi dobře poslouchá.

14.03.2023 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Kniha, díky níž jsem poznala, co je EMP: ničivé nebezpečí - napadení elektromagnetickým pulzem. Naše generace je denně závislá na elektrice, čím dál více. Už od rána mačkáme různá tlačítka bez přemýšlení. Jsme na ní velmi závislí, o to víc je velké riziko, když se stane, jak je v knize naštětstí vymyšlený děj, že přestane elektrika úplně fungovat. Nejedou auta, nefungují bankomaty. V lékárně, v potravinách nic neprodají jen za hotové. Později se bankovky stávají necenným papírkem. Začíná rabování, lavinové umírání v nemocnicích, jsou nutné příděly léků, jídla a vody a bohužel začíná zabíjení jeden druhého, dochází až ke kanibalismu. Když se vycvičí armáda, ochrání dosud ještě děti mající v rukou zbraně město? Dozví se někdo pravdu, proč k napadení došlo? Kdy přijde pomoc? Příběh z krásného horského prostředí v Severní Karolíně, kde se z minuty vše změní. Tato kniha by měla být povinnou četbou, je až neuvěřitelné, jak jsme zranitelní.

09.04.2023 5 z 5

Věž lží Věž lží Marie Cristen (p)

Historické romány této autorky se velmi dobře čtou, moc jsem si jí oblíbila. Děj této knihy se odehrává z dob krále Filipa IV. tedy ze 14. století. Pěkná dějová linka o lásce, na kterou má důsledky cizoložství králových snach. Jo věže...ty by mohly vyprávět....

06.02.2023 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Detektivní příběh v aknize, který nemá doslova "hlavu ani patu". Dobrá práce detektivů, stopy odhalí drogy, porno - jak se baví děti boháčů. Napínavé, určitě se nudit nebudete. Překvapilo mne, jaké úchylky mohou mít některé lidi. Silný příběh, autor umí čtenáře udržet v napětí.

23.06.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Děj povinné četby této krátké aknihy je bohužel i v dnešní době aktuální. Odehrává se za 1. sv. války. Mladý 18-tiletý Petr bude brzy rukovat do války, tak jako jeho starší bratr. Petr má zmatené pocity při setkání s pohlednou dívkou Lucií. Bojí se vyjádřit své city. Autor v knize popisuje utrpení války jeho očima.
Úryvek z knihy:
"Krásné je teď, že máme zítřek."
Smutné a krásné....

18.08.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Toto dílo se mi již jako malé čtenářce líbilo a neustále jsem si knihou listovala. Nyní v dospělém věku připomenuto v aknize. Kdo by neznal slavné bohové z Athén. Některé pasáže vnímám jinak než-li jako dítě o to návrat je milejší a pochopitelnější. Nejvíce si mi líbí Trojská válka, ale všechny části mají svůj důvod, své poslání.

17.04.2023 5 z 5

Pohádky z Větrné Lhoty Pohádky z Větrné Lhoty Daniela Fischerová

Pohádky ve Večerníčku jsem nikdy neviděla, a proto jsem si ráda přečetla tuto krásně ilustrovanou knihu povídek. Milý bratři větříčci a jejich nezkrotná kamarádka mě pobavila a myslím si, že žádným rodičům neudělá kniha při koupi průvan v peněžence. Vřele doporučuji.

19.12.2022 5 z 5

Čertův švagr Čertův švagr Božena Němcová

Má oblíbená pohádka mého dětství, poslechnuto v aknize. Kdo by neznal Petra a jeho "pekelného" švagra. Autorka uměla psát poutavé příběhy pro děti, které máme rádi i dnes.

03.05.2023 5 z 5