mynonka mynonka komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vůbec nevím, jakou náhodou jsem se k této knize dostala, ale můžu jen děkovat osudu, že se mi dostala do ruky. A česká autorka? Neuvěřitelné!
Kniha je prostě skvěle napsaná. Ilan je třináctiletá holka, žijící v ghettu. Proto se chová na svůj věk, možná i na trochu nižší. Je nezkažená, není přespříliš paličatá, ví, kde je její místo. A to se mi strašně líbí. Je opravdová. Nehraje si na dospělou, protože není. Nerozhoduje, nevykřikuje svoje názory, protože je prostě dítě, ne patnáctiletá zmalovaná velkoměstská kravka. Nezamilovává se do prvního chlapa, co jí projde přes cestu. Ani jí to nenapadne. Protože je dítě. A to se mi na celé knize líbí asi nejvíc.
Ano, i mě chybí taková ta romantická linka, ale věřím, že to se věkem v dalších dílech změní. Ale příběh je akční, napínavý, strašidelný, plný otázek a nějak zvláštně hřejivý zároveň. Prostě kouzelný a já jsem šťastná, že jsem se k němu dostala a budu doufat, že bude mít pokračování.
Jediné mínusy jsou pro mě někdy až příliš vysvětlování a zdlouhavá část v učení, která sloužila hlavně k tomu, aby nám toho ze světa Ilan bylo řečeno a vysvětleno co nejvíce.
Jsem nadšena, jak už jsem dlouho nebyla, proto za mě 5* a vřele doporučuji!!!!

29.08.2016 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Petro, Petro, ty mě mučíš. Ten konec...takhle dneska neusnu.
Faja se mi líbil snad víc, než Naslouchač. V příběhu nebyla ani chvíle nudy. Byl nadupaný od začátku až do konce. Akcí, emocemi, nestvůrami, krví, brutalitou, přátelstvím,... Nedala se odložit. Postavy dokonale vykreslené, i když souhlasím, že někteří členové pětadvacítky jsou tam spíš jako výplňovka.
Nemám knize absolutně co vytknout, maximálně bych si víc vyhrála s obálkou, která byla oproti jedničce trochu nudná.
Za mě pět hvězd a ty Petro, jsi taky hvězda. Piš dál!

11.01.2018 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

První díl mě opravdu dostal, ale při čtení tohohle dílu jsem měla tří denní depresi a to u mě žádná kniha nikdy vyvolat nedokázala.Je docela pravděpodobné, že se k celé trilogii ještě někdy vrátím, ale možná skončím už před koncem prvního dílu, kdy ještě nebyly zničeny všechny moje iluze nad dobrým koncem. Celá změna dvou úžasných lidí, kdy Peeta se v prvních dvou dílech stal mým nejoblíbenějším knižním hrdinou, na chodící trosky...vím, že happy end byl, ale pro mě zcela nedostatečný. V tom je ale síla celé knihy.

03.01.2012 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Strašně smutná knížka plná nespravedlnosti, bezmoci a zla. Opět skvěle napsaná, ale chyběla mi tam aspoň jedna světlá chvilka, která musí být i v těch nejtemnějších dobách. Každopádně ještě dlouho po přečtení to v člověku rezonuje.

16.07.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kdo u této knihy nebrečel, tak musí být z kamene. Nikdy jsem se ke knize s válečnou tématikou nedostala, protože je to pro mě moc těžké téma, ale u Hany jsem udělala vyjímku z důvodu obrovského ohlasu ze všech stran. A nelituji. Tahle kniha mi v paměti zůstane už napořád.

12.08.2018 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje druhá kniha od Klevisové a ač je děj jiný, opět se opakuje stejný vzorec: kniha mě strašně baví, prostředi i postavy vykreslené dokonale, jsem hrozně napjatá, ale když dojdu na závěr a zjistím, kdo je vrah, jsem mírně zklamaná. Vždycky čekám nějakou bombu typu Agathy Christie a to se nestane. I přesto budu v jejích knihách pokračovat dál, protože mě její příběhy prostě baví.

17.05.2021 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Tohle téma pro mě bylo naprosto nové a proto jsem byla mile překvapena. Trochu jsem nad čtením váhala právě kvůli spisovatelce, ale za tento kus jí upřímně tleskám. Je to něco naprosto jiného než Stmívání apod. Je to hluboké, citlivé a místy mě popadla beznaděj, že to nemůže dopadnout dobře. Proto jsem byla neskutečně šťastná, jak to dopadlo :). Postava Mel mi byla skoro protivná, ale Poutnice je asi moje nejoblíbenější hrdinka. Moc jsem jí s Ianem fandila :). Knize nemám co vytknout, hltala jsem ji od začátku do konce a mrzelo mě, že není delší. Vřele doporučuji všem. Nenechte se odradit. Nebudete litovat :).

07.08.2013 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Začátek je takový pomalejší a chvilku trvá, než se člověk začte, ale potom už je hrozně těžké knihu odložit. Děj vlastně není nijak komplikovaný, nejsou v něm žádné velké zvraty, ale prostě a jednoduše mě okouzlil. Hodně jsem vzpomínala na Jane Austenovou, avšak tahle kniha je skvěle čtivá a autorka bravurně stupňuje napětí mezi hrdiny. Konec jsem četla třikrát za sebou. Nemůžu než doporučit všem, co mají cit pro tu naivní "austenovskou" romantiku.

25.02.2020 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Podle vysokého hodnocení jsem čekala bombu a ta za mě bohužel nepřišla. Vztah mezi vyšetřovateli mi přišel od začátku na sílu a než se děj rozjel, chvilku to trvalo. Jedna z věcí které mi přišly jako začátečnické bylo popisování barev a oblečení, které nebyly pro děj ani představu čtenáře důležité. Kdo je vrah vám dojde mnohem dřív než vyšetřovatelům a to, že to nikoho přes jasné indicie ani nenapadne, mě rozčilovalo. Detektivka spíše průměrná.

28.06.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Není úplně jednoduché se knihou prokousat, pravděpodobně bych ji trochu prošrtala. Závěr mi přišel useknutý, ale čistý happy end by byl asi nereálný. Vadilo mi opakování jména Jana u postav a trochu mě mrzelo, že vztah s Květou se neprohloubil (byť byla starší). Ale musím pochválit originalitu příběhu, budování vztahů mezi postavami a hlavně reálnost mužské hlavní postavy z pera ženy (to se jen tak někomu nepovede).

02.04.2023 3 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Pan Livingston (Knihkupectví pana Livingstona), Carl Kollhof (Knihonoš) a teď i Arthur Moses jsou moji tři nejoblíbenější knižní staříci (to o staříkovi se pan Livingston ale nesmí nikdy dozvědět).
Kniha je pohlazením po duši.

30.08.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Agatha Christie to není, ale je to velmi čtivé, napínavé, má to dobré tempo a postavy nejsou ploché. Navíc mě překvapivě bavilo i prostředí české vesnice. Od motivu vraždy jsem čekala trochu víc, ale za mě příjemné čtení.

17.03.2021 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Pro mě zatím nejlepší kniha o Cormoranovi. Nevyškrtala bych ani stránku. Rowlingová má dar vyprávět i nepodstatné věci svým vypravěčským talentem, že mě absolutně nezdržovaly a nerušily. Občasné kňourání Robin mi sice lezlo na nervy, ale patří to k charakteru postavy. Za mě podařené a těším se na další díl.

29.08.2019 5 z 5

Adresa Naděje Adresa Naděje Mélissa da Costa

Přesto, že některé Amandiny činy jsem úplně nechápala, kniha byla krásná. Musel ji napsat někdo, kdo se s podobným typem ztráty už setkal. Všechno bylo pomalé, přirozené a s občasnými propady, které takové věci provázejí. Kocour a zahradničení mě těšili stejně jako Amandu.

17.03.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Moc se mi kniha líbila. Rychle utíkala, ale zároveň se dala, díky krátkým kapitolám, na chvilku odložit z ruky a vždycky jsem se těšila, až se do ní zase začtu. Postava Barbory byla tak skutečná, že jsem si myslela, že se jedná opravdu o příběh samotné autorky. Tak moc reálné to celé bylo a tak moc dobře jsou postavy zakresleny a zasazeny do dnešního světa. Co mě ale moc potěšilo, byla představa nebe a pekla. Kéž by to takhle přesně bylo... Pro mě se to stalo srdcovkou a proto dávám 5* a těším se na další knihu!

01.07.2018 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Jsem asi jedna z mála, kdo z této knihy nebyl příliš nadšený. Hlavní hrdinka, opět 16 letá dívka ( velice oblíbený věk hrdinek, ale mě už to přijde únavné) v nejtěžší pubertě, mi valnou většinu knihy dost vadila. Postava Gideona, pokud se v dalším díle neukáže, že to hraje, mi přišla naprosto nepochopitelná a nereálná. Samotný příběh se rozvíjí a dostává šťávu až na posledních stranách a celkově mi doba rokoka a baroka nepřijde na cestování časem tak atraktivní, jako Němcům. Je to celé dokonale předvídatelné, nic vás nepřekvapí a taky ani příliš nepobaví. Je to spíše oddechová četba. Nad koupí dalšího dílu se asi ještě hodně zamyslím.

10.04.2013 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Spousta lidí tvrdí, že tato série je podobná Hunger games. Z části s tím souhlasím, z části ne...ale určitě jsou si podobné ve své krutosti a násilí a surovosti. Kniha je neskutečně čtivá, spisovatelka, ač o rok starší než jsem já sama, má velký potenciál stát se další literární hvězdou :). Velké plus u mě má za to, že postava Tris nám skoro dospívá před očima. Příběh mě dokonale vtáhl a fascinoval a proto doporučuji všem, kteří mají tento druh knih stejně rádi jako já. Stojí to za to :).

26.05.2012 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Souhlasím s ostatními, první půlka napínavá a strašidelná, druhá jen nechutná a zbytečně dlouhá. Člověk čte jen aby už byl konec. A ten je zpětně viděno jediný možný.
Za mě to je tak na 3,5 *

30.01.2022 3 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

(SPOILER) Oproti trilogii byla Majonéza trochu slabší. Rozvleklý začátek trochu zaváněl románem pro náctileté, ale když už jsem chtěla být zklamaná a knihu odložit, začalo mě to zajímat. Konec byl ale zase naopak rychlý a useknutý. Nakousnuté téma coronaviru, který ale očividně Markéta nechtěla rozpatlávat, působilo až bych řekla nadbytečně.
Samotné příběhy členů rodiny se mi ovšem líbily moc a chválím za skvěle a realisticky vymyšlené.

02.12.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Zůstala ve mě po této knize taková pachuť zklamání a strachu, co bude, ale věřím, že je to potřeba k nějakému postupu. I když i mě bylo dobře s Ilan v bezpečí mezi pětadvacítkou. Proto nesnižuji hodnocení. Je to prostě vývoj postavy a příběhu. Co mě překvapilo, byla zamilovanost Ilan do kapitána, protože jsem čekala, že to bude Vargas. Konec je takové nepříjemné překvapení, ale těším se na další díl.

25.05.2021 4 z 5