murdoch murdoch komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

První - a zatím poslední - kniha, kde je spousta natolik zajímavých myšlenek, že jsem si je podtrhával tužkou. Super. Pro někoho možná moc filozofické a trochu těžší na čtení a pochopení... Však sám taky nepředstírám, že bych chápal úplně všechno. Za mě ale jednoznačně geniální dílo.

03.09.2023 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Super knížka. Heinlein ve vrcholné formě. A protože měl taky rád sci-fi a zvířátka jako já (včetně koček), tak zaslouží plný počet hvězdiček.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Absolutní klasika, co dodat. Jelikož jsem se kdysi pokoušel studovat chemii na vysoké škole, dost mě zaujalo, jak hluboké znalosti chemie výbušnin vlastně Karel Čapek měl... Anebo co všechno si dokázal v rámci přípravy před napsáním knihy osvojit. Klobouk dolů. A co se literární hodnoty týče, tak tam mi snad ani nepřísluší více hodnotit. Pro mě úžasná, perfektní, nadčasová kniha. A asi nejen pro mě.

Pavoučí případ Pavoučí případ Jan Frána

Obecně si nejvíc ulítávám na sci-fi, detektivky nevyhledávám - i když třeba Phil Marlow a Nero Wolfe mě docela bavili. Tuhle knihu jsem kupoval kvůli tomu, že se mi líbilo Podivné údolí a byl jsem zvědavý, jak vypadá Hafranova další tvorba. Trochu jsem se bál, jak mi sedne, ale obavy byly liché. Ani bych to nehodnotil jako detektivku jako takovou, spíš jako dobrodružný příběh. Přečteno za dva večery a je jasné, že to není poslední, co jsem od Hafrana četl.

17.06.2023 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

(SPOILER) No, sorry, za mě nic moc. O trochu lepší než Cesta slávy, ale tady Heinlein, ač ho jinak mám i rád, vůbec nezazářil. Aspoň pro mě. Sem tam dobrá hláška, občas něco, co má trochu filozofický přesah, ale jinak se hlavně dozvíme, jak je to u vesmírných mariňáků fajn, jakou mají strukturu jejich jednotky (to se v knize omílá až do zblbnutí) a všichni se tam mají rádi, i když se k sobě chovají drsně. Heinleinovi se v armádě asi hodně líbilo. Ale toho, kdo si neulítává na příbězích těch jediných pravých a férových chlapů a na popisu uvědomělé společnosti, kde jen ti, kdo prošli vojenskou službou jsou natolik zodpovědní, že povedou ostatní správným směrem (což je samozřejmě kravina), tenhle Heinlein nezaujme.

27.11.2023 1 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) Po shlédnutí seriálu jsem Silo prostě MUSEL číst... A vyplatilo se. Oproti první řadě seriálu (druhá zatím není, nezbývá nám jen doufat - btw, seriál skončil v půlce knihy, materiálu pro pokračování je k dispozici fůra) trochu přímočařejší děj, méně se řeší vztahy a podobně. Howey píše velmi slušně, krásně vás vtáhne do děje a probudí vaši zvědavost... Takže pochybuji, že se najde někdo, kdo by po Silu nesháněl ještě Turnus a Prach ;)

27.11.2023

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Nádherná, hravá fikce, kterou jsem kdysi dostal jako dárek. Nic tu není tak, jak to známe... Popravdě, taky hodně zvláštní dílo. Ale rozhodně stojí za přečtení. Autorova fantazie pracuje na plné obrátky, to mám rád.

17.06.2023 4 z 5

Případ pohřešovaného háčka Případ pohřešovaného háčka Jan Frána

Mé páté setkání s Hafranem coby autorem - a opět můžu jen doporučit. Byť jsem spíš vandrák suchozemec, na vodě jsem samozřejmě jako správný Čech taky párkrát byl a jak mě jeho trampské detektivky vždycky strhnou k myšlenkám, že jsem fakt dlouho nebyl na vandru, tak tady mě to zase táhne na řeku... Škoda, že mám v poslední době tak málo času.
Mimochodem, musím říct, že mezi soudobou literární tvorbou mi něco podobného vážně chybělo. Čtu to (veškeré Hafranovo dílo) jako dobrodružné příběhy podobného rázu jako byla kdysi Ivanova družina a podobně, jen to je z dospěláckého prostředí... Z prostředí dospěláků, kteří pořád hledají dobrodružství, tak jako kdysi. Takové to zdravé, nepřeháněné dobrodružství... No, těžko se to definuje.
Jen se přiznám, že detektivní stránku pak tolik nevnímám, spíš si ulítávám na prostředí a tak. Ale je tam - jako milý bonus pro všechny, kdo po něčem rádi pátrají.

08.04.2024 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Koupeno hned po přečtení Sila - a stojí to za to. Hodně mě zajímalo, proč Silo (tedy Sila) vlastně vznikla, to se tu dozvíme - a ta myšlenka, ten důvod, to je, když se zamyslíte, taková hrůza, že... Naprosto odpovídá tomu čeho jsou lidé schopní. Bohužel. Turnus mě určitě chytil o něco víc než první díl. A moc by mě zajímalo filmové/seriálové zpracování, pokud se ho někdy dočkáme.

27.11.2023 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

(SPOILER) Poměrně slušné zakončení trilogie, až na ten v podstatě happy end a nedořešenou logiku zpustošeného světa.... Hlavně to druhé mi nesedělo. Nehledě na Julesiny mizející jizvy a to, že Silo 17 sice mělo být vypnuto/vyhlazeno a vlastně nebylo a je s ním něco jinak... Možná zadní vrátka k dalšímu dílu, ale ten konec působí trochu uspěchaně a nedopečeně. Chybu tu ale neuděláte, číst se to rozhodně dá.

27.11.2023 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Za mě bohužel nic zvláštního. Přiznám se, že tady mě Asimov moc nebere. Rychlé přeskakování přes staletí, vlastně žádný pořádný příběh, který by se vázal na nějakého hrdinu... Tak pardon, Mistře.

03.09.2023 2 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Knihu jsem dostal od maminky, která ví, že mám rád sci-fi, k narozeninám (?) nebo k Vánocům (?) už si přesně nevzpomínám. A ač normální knížku přečtu za několik večerů až týden a to, co je v rozsahu Duny nebo Hyperionu mi zabere maximálně měsíc, na tohle jsem potřeboval půl roku a do čtení jsem se musel nutit. Díky, ale ne.

18.06.2023 odpad!

Mrtvý z Olivetské hory Mrtvý z Olivetské hory Jaroslav Velinský

Moje první setkání s tvorbou Jaroslava Velinského. Zanechalo ve mě takovou stopu, že jsem pak zkusil napsat podobnu povídku... A protože byla pořád ještě hodně podobná (a určitě jsem nechtěl posílat do světa něco jako plagiát), ještě jsem ji přepracoval a nakonec mi pomohla inspirovat něco už jiného a vlastního. Díky, Kapitáne Kide.

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

(SPOILER) Dost dobrý. Na rozdíl od (pro mě) propadáku Hvězdné pěchoty, fakt hodně slušné čtení, plné podnětných hlášek a myšlenek, až mi to trochu (i když samozřejmě těžko srovnatelně) připomínalo Franka Herberta... Opravdu zajímavá kniha. Jen ta všudepřítomná nadrženost a polyamorie (i když zde prezentované jako "přirozenost") mi moc nesedly (tady mi zas připomíná F. Pohla, ten taky v jinak úžasných dílech harašil až běda).

Případ rozeklaného tunelu Případ rozeklaného tunelu Jan Frána

Loni na Trapsavci jsem zaslechl, že asi nejtemnější Hafranovo dílo je Pavoučí případ, což mě zaujalo a tenkrát si ho tam od něj koupil. Tohle mi ale přišlo ještě o něco temnější... Přesto ale plné vandrácké pohody, kterou musíte zažít, abyste pochopili vlastně jakoukoliv trampskou tvorbu. Opět nějaká ta nadsázka a nezaměnitelný styl, který je odlišný od většiny jiných autorů, ale mě osobně sedí. Palec nahoru, čekám co přijde dalšího ;)

Zámek Zámek Franz Kafka

Krásný popis ad absurdum rozbujelé byrokracie... Ale jinak z téhle knihy mám takový možná trochu zvláštní dojem. Chvílemi mi to to totiž skoro připadalo, jako by tam byla snaha napsat humoristický román a moc se mu to nepovedlo, všichni to pochopili jinak... Možná jsem divný, nevím. Ale je to tak. Patrně nemám ten správný filozofický náhled.

17.06.2023 3 z 5

Případ na Zlaté horečce Případ na Zlaté horečce Jan Frána

Zatím asi nejodlehčenější setkání s Hafranovým dílem, ani ne tak moc detektivka, jako spíš příjemný dobrodružný příběh, krásně čtivé, vyvolávající touhu okamžitě vyrazit na vandr... Což je v poslední době náročné jak kvůli času (rodina no, dospívající dcery, kterým se snažím věnovat, dokud o to ještě stojí), tak i kvůli nedostatku spoluvandrovníků (zvláštní, jak mí vrstevníci o vandry ztratili zájem). Díky Hafrane - a i když to letos na Zlatou horečku nezvládám, doufám, že se objevím za dva roky na té příští.

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Tady se mi Asimov vážně líbí. Příběh, kulisy, čtivost, všechno super. Ocelové jeskyně mě chytly už v mládí a dodneška si je rád přečtu.

03.09.2023 5 z 5

Planeta Interterra Planeta Interterra Robin Cook

Dá se to přečíst. Ale nedostanete nic zajímavého, podnětného, ani originálního. Možná na ukrácení času při cestování vlakem. Jenže pořád je spousta knížek, které vám ten čas ukrátí smysluplněji.

18.06.2023 1 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Překvapilo. A hodně příjemně. Hodnotil bych jako jedno z nejlepších sci-fi co jsem kdy četl... Jsem hrdý na to, že je to dílo právě českého autora.

18.06.2023 4 z 5