MP17 MP17 komentáře u knih

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

S přehledem nejslabší Minier. Příběh se rozjížděl jak Ikarus do prudkého kopce, kniha mě začala opravdu bavit až někde kolem poloviny, to se mi u tohoto autora běžně neděje. Závěr tak nějak také vyšuměl, takže celkově dost rozpačitý dojem. Možná by tento příběh dobře fungoval zfilmovaný, ale jako knižní zpracování maximálně průměr.

04.06.2019 3 z 5

Hledání ztracených hrdinů Hledání ztracených hrdinů David Gemmell

Existuje vůbec nějaký autor (fantasy žánru), který by psal stále takto šablonovitě a přitom jeho knihy tím vůbec nijak neutrpí? Model jak z nějaké RPG hry v prostředí Forgotten Realms (hlavní hrdina, k němu banda bojovníků) je zde opět zachován a i zde nalezneme spoustu zajímavých hrdinů s vlastní zajímavou historií a různými vlastními záměry. Nejzábavnější byly kapitoly s Kiatzanem, škoda, že lidé z této země hráli v Gemmellových knihách většinou jen vedlejší role.

11.02.2019 5 z 5

Kroniky o Drussovi Kroniky o Drussovi David Gemmell

Drussa mám, z těch několika hlavních hrdinů Gemmellových románů, asi nejméně v oblibě, moc mi nesedí ta jeho jednoduchost (bez urážky) a zjevná láska k násilí. Ovšem tato kniha je prostě klasikou (společně s Tulákem), která Gemmella tak nějak definuje. Tři příběhy v jedné knize, spousta zajímavých vedlejších postav, to vše na pozadí zrození legendy o Velikém se sekerou.

07.02.2019 5 z 5

Meč v bouři Meč v bouři David Gemmell

Rigantskou ságu načal David Gemmell stejně impozantně jako tu Drenajskou. Svět Rigantů je takovou zajímavou variací na reálném pozadí keltské historie, hlasem Morrigu to Gemmell v následujícím díle otevřeně přiznává. Proti Drenajskému světu je zde vše takové víc lidské, není to tak brutální, víc se tu řeší psychologie jednotlivých postav, rodinné vztahy a hlavní hrdinové si tolik nelibují v zabíjení, to se mi prostě líbí.

25.12.2018 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Úvodní povídka navnadila moc, stejně tak následná epizoda s kancem, ale jakmile se počalo válčit a bojovat, stala se kniha trošku monotonní. Bitva, už to vypadá, že jsme v háji, vyvoláme bohy, už to vypadá, že jsme vyhráli, oni povolají bohy, zas to vypadá, že jsme v háji, vyvoláme bohy... :)

30.07.2017 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Kvalitní detektivka ze staré školy. Bude mi někdo věřit, že mě ten vrah v průběhu knihy také napadl jako jedna z možností?

04.02.2017 4 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

Kniha není kdovíjak objevná, většina faktů je již známá z tisku, nicméně jako souhrn všech takových informací to funguje dobře. Je těžké uvěřit, že se opravdu jedná o (nepříjemnou) realitu.

26.12.2016 4 z 5

Cestou vlka - Tulák 1 Cestou vlka - Tulák 1 David Gemmell

První z knih ze ságy o Tulákovi. Skvělé jsou pasáže, ve kterých autor rozebírá psychické rozpoložení hlavního hrdiny, jeho nekončící vnitřní zápolení dobré a temné stránky jeho povahy. I zde je obsažený klasický Gemmellův prvek, tzn. celá kniha směřuje k velké rozhodující bitvě "nějaké války", zde je to ale použito pouze coby pozadí hlavního děje.

25.02.2015

Afrika – Život a smrt zvířat Afrika – Život a smrt zvířat Josef Vágner

Tato kniha vyrůstala se mnou.

05.02.2015 5 z 5

Mirek & spol. Mirek & spol. Vojtěch Steklač

Detektivní zápletka odlišuje od ostatních knížek holešovické party, ale pořád je to zábava.

05.02.2015 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jako malý jsem měl tuto knihu rád, byla plná strašidelných příběhů a obrázků. Jako dospělému už mi ale poněkud vadí (při čtení dětem) ten oblíbený mustr hloupého Ivánka, který se promění v bohatýra a ožení se překrásnou Vasilisou, či Marjou Morevnou.

04.02.2015 4 z 5

Chytré pohádky pro malé rozumbrady Chytré pohádky pro malé rozumbrady Jiří Žáček

Pro čtení dětem jedna z nejlepších pohádkových knížek - pohádky jsou svižné, vtipné a většinou nějakým způsobem morálně poučné. Díky většímu fontu se lépe čtou i dětem samotným a kresby pana Borna jsou (jako vždy) skvělé.

03.02.2015 5 z 5

Egypt, Řecko, Galie Egypt, Řecko, Galie Alain Quesnel

Ty ilustrace jsou opravdu jak z jiného světa.

10.11.2019 5 z 5

Môj svet Môj svet Peter Sagan

Uspěchaný životopis, spíchnutý horkou jehlou. "Autor" není schopný udržet vlákno, skáče se napříč tématy a v čase. Není to ukočírované a působí to dost zmateně. Jakmile se musím do četby nutit, nemohu té knize dát dobré hodnocení.

28.04.2019 2 z 5

Král duchů Král duchů David Gemmell

Sipstrassi ságu vnímám jako nějaký bizarní literární experiment, podivné mixování všeobecně známých bájí a mýtů s reálnými dějinami a to vše zasazené do fantasy prostředí. Není to tak špatné, hlavně začátek, byť klišovitý, je docela slibný, ale jak vstoupí na scénu bohové, poněkud tomu dojde dech.

29.03.2019 3 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

První kniha se Sigarni byla dost slabota, ale tady je to Gemmell opět v plné formě. Úplně nejsilnější jsou jen ty pasáže samotného horalského života, kdy se ještě neválčí. Ale to ostatně platí i pro Rigantskou ságu.

22.03.2019 5 z 5

Ve vedlejší roli Jiří Lír Ve vedlejší roli Jiří Lír Jiří Siegel

Jaký byl pan Lír herec, taková je i kniha jeho vzpomínek. Noblesní humor, nevtíravé vyprávění a úsporný počet stránek, přesně v intencích toho, kolik dostával pan Lír času ve filmech.
Zdání ale může klamat, filmová tvorba byla v jeho případě sice poněkud skromnější, prakticky bez hlavní role, nicméně pro tuzemskou divadelní scénu byl Jiří Lír zjevně důležitou osobou.

04.01.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Začátek se rozjížděl trochu pomaleji (proložil jsem ho Saturninem), ale pak už se vše rozjelo vysokým tempem a vůbec se mi nechtělo vystupovat. Rozumně stupňované napětí, dlouhou dobu nejasný hlavní záporák a nakonec i dobře zvládnutý závěr.
Pokud bych měl srovnávat, tak řadím knihu nepatrně za Mráz od Miniera a zároveň na celé čáře poráží Dívku ve vlaku a Vdovu.
Novou detektivní JKR snad ani nebudu zkoušet...

17.12.2016 4 z 5

Amnézie Amnézie Michael Robotham

Nebylo to úplně špatné, ale rozjíždělo se to jako Ikarus. Kdo si tyto autobusy nepamatuje, šlo o starou "harmoniku", která prakticky nikdy nejela plynule, ale pořád se muselo řadit a cestující měl dojem, že už ten autobus mele z posledního, hlavně když přišel kopec...
Za celou dobu se člověk vůbec nedostal nějak víc dovnitř celého děje, o postavách toho moc nevěděl a na závěr už jich tam bylo tolik, že by možná bylo lepší si je psát stranou a uvádět k nim popisky, aby se do toho jeden nezamotal.
Klišovité označení "poctivě odvedená práce" zde bude sedět asi nejlépe.
Jestli "Amnézii" někdo zfilmuje, mohlo by to mít předpoklady k tomu, aby to bylo lepší než předloha. Dokážu si to představit.

16.11.2016 3 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Příjemná a oddychová historická fantasy. Příběh není kdovíjak sofistikovaný, ale ústřední duo výrazných sympaťáků v klidu utáhne celou knihu.

Četl jsem slovenskou (autorem vlastnoručně podepsanou!) verzi a byla to velmi zajímavá četba, budu v tom pokračovat.

18.07.2016 4 z 5