moudivlacek moudivlacek komentáře u knih

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Poklidná detektiva z anglického venkova, kde se dají dohromady místní obecní konstábl Daniel a nový lord Jason - Američan, který vše zdědil po svém dědovi.
I když zprvu Daniel Jasona podezírá z vraždy, velice rychle pochopí svůj omyl. Jason pochopí, že to nebylo ze zlého úmyslu. A tak mu nabídne svou pomoc. Je z nich skvělá dvojka, i když to zprvu tak nevypadá. Motiv sice není nic originálního, ale velmi dobře podaný. Takže pokud vám nevadí, že se zde neprolévá moře krve a nejsou zde brutálnosti na každém kroku, tak můžete zjistit, že i tato poklidná detektivka má své kouzlo, vraha jsem sice odhadla, ale i tak mě dokázal překvapit.
Ráda se pustím do druhého dílu.

06.08.2023 4 z 5

Oběť Oběť James Carol

Velice podařená detektivka. Tentokrát Winter dostává pořádně zabrat a hned zpočátku zjistí, že má proti sobě pořádného protivníka - či spíše protivnici, je to žena a je to ukázkový psychopat. Winter jako první musí přesvědčit policii, že on "stojí" stále na té správné straně. A Pak se seržantkou Mendozovou se pustí po stopách vražednice. Otázkou je, zda pátrají po stopách, nebo zda nedělají přesně to, co dotyčná chce. A opravdu to vypadá, že je na hodně dlouhou dobu ovládá. Ale Winter se nevzdává. Klobouk dolů před jeho úvahami i bystrými odhady.
Knihu jsem si rozhodně užila a těším se na další díl.

27.02.2023 4 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Nová dvojka příběhu: americká psycholožka profilerka Connie a londýnský kriminalista Baarda jsou přizváni k edinburgské kriminálce jako pomoc při únosu mladé ženy Elspeth, snachy velmi vlivného člověka. Ze začátku mi příběh nepřišel něčím výjimečný, takových příběhů jsem už četla mnohé.
Ale nedejte na první dojem jako já a čtěte dál, protože se příběh před vámi otevře v plné parádě. A nebude se řešit jen zmizelá Elspeth. A autorka mě totálně zmátla únoscem, protože jsem ho svým způsobem litovala, co se mu děje. Jenže v tomhle je právě spisovatelka špička svého oboru, dokonale a nenásilně přehodila "výhybku" děje a já jenom sledovala, jak žasnu, jaký to vzalo obrat. Skvěle vylíčené hlavní postavy, a to i záporné i kladné. Connie je takový uragán a Baarda super velký kliďas, do toho psychopat, na kterého jen tak nezapomenu. Takže nyní jen doufám, že tuhle dvojku hlavních vyšetřovatelů bych ještě někdy ráda v literárním světě potkala. Knihu doporučuji milovníkům thrilerů. To si opravdu počtete!

16.01.2023 5 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Fikce podle skutečného případu! A velice podařená. Slepec Nathaniel se pokouší vyprávět osud ženy, která mu po telefonu radila za pomoci skvělého programu pro slepé, jenže ze začátku mu nikdo nevěří. A je hodně těžké někoho přesvědčit o své pravdě. Nedokáže vysvětlit, že i když nevidí, jiné smysly se "vylepší". Milla reportérka sice nečekaně přijde na stopu podivného, o to více odporného zločinu, ale slíbí Nathanielovi, že mu pomůže. Přítel Milly - nový šéf mordparty to nemá s Millou jednoduché, a co hůř - nevěří v nevinu Nathaniela. A tak se roztáčí kolotoč podivných událostí, které vygradují na konci.
Pro mne velmi vydařený thriller.

29.05.2022 5 z 5

Jen jeden rok Jen jeden rok Penelope Ward

Hrdinka vysokoškolačka žije už dlouhou dobu v "šnečí ulitě", je to přece správně, když chcete, aby vás nikdo "nezranil". Najednou přijde do cesty sexy kluk a já si myslím, že má suprovej život. Jenže... a co když ne, co když i on má svou "temnou minulost"? Teagan a Caleb, oba mají své touhy, své sny, ale také obavy a strach, jenže kdo dokáže vykročit z tmy ze svého vlastního stínu? Můžeš být ve tmě, můžeš mít strach, ale vždy je lepší udělat byť i malý krůček ke světlu. Vyjít ze své vlastní ulity, rozhodnout se užít si každou chvíli života, dokud to jde, na to je třeba pochopit své vlastní já a nebát se života.
Na tuhle knihu dlouho nezapomenu, sice příběh mnohem mladší generace, pointa příběhu však platí pro každého, kdo chce žít a ne přežívat... Užijte si čtení stejně jako já.

26.05.2022 5 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Psychothriller jak vyšitý. Nejde zde ani tak o velkou míru násilí, jako o psychické drama jedné rodiny, která ale má už za sebou i "podivnou minulost". Všechny příběhy, do kterých jsou zapletené i malé děti, alespoň mne, velice hluboce zasáhnou. A možná o to víc, že jsou to bezbranné a nevinné dušičky. Chování Olivie mě nepřekvapilo, avšak kdyby to byla realita, musela bych smeknout klobouk dolů z hlavy.
Jsou "věci", které si vynutíte, a "věci", které ne. Hádejte, které by to mohly být. Knihu doporučuji milovníkům psychodramat.

13.01.2022 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Zajímavé prostředí, skvělé vylíčení zimy na Aljašce, a přesto pro mne detektivka nic moc. Asi jsem čekala trochu víc. Sice to trochu konec vylepšil, ale i tak jsem zklamaná.
Trochu mi to připomíná sérii o amiších od spisovatelky Linda Castillo. Také zajímavé neotřelé prostředí i lidi.
No každopádně hlavní hrdinka Kate je velice svérázná osůbka a Jack Morgan rovněž. Ti dva jsou jak dva protilehlé póly. I tak se přitahují a spolu se jim daří jít po stopách vraha. Sice jsem zrovna tohoto netipovala, ale byla jsem blízko.
I tak dávám autorce šanci a podívám se po dalším díle.

11.11.2021 3 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Na první pohled psychopat jak vyšitý, ale je to opravdu tak? Od první chvíle jsem tušila, že to nebude tak jednoduché. A byť nikdy nebudu souhlasit tak, jak koná takováto osoba, musím na druhou stranu říct, že jen málokdo je od narození zrůdou. Vyšetřovatelka Sabine a specialista Sneijder jsou velice rozdílní, byť mají za čas stejný cíl. A je to tak, jak říká se v knize (není to doslova) - Svět je místo, kde občas pravidla nefungují, a proto nedokážeme odhadnout, jak se co bude vyvíjet a dít. Je to prostě život. A tak i kladní i záporní hrdinové jsou nuceni se podívat na svůj život ze všech stran.
Autor mě zaujal i jeho příběh, ráda si přečtu další knihu. Doporučuji.

05.05.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak to byla jízda!!!!!!!!!!!!!!!!! Od začátku do konce žijete ve vražedném tempu událostí, kde se mění nejen nalezené důkazy, ale také podezřelí a motivy.
Sayer má skvělého parťáka, vlastně celý tým. Bohužel i oni si musejí přiznat, že mají před sebou opravdu velmi vychytralého vraha, který s nimi "mává", jak je libo.
Ale nakonec instinkty se nezapřou, ve spojení s úsilím až na hranici lidských sil, se dostanou na správnou stopu.
Fascinující motiv a ještě víc - postava vraha, ale zároveň také děsivé.
Těším se na další díl. Doporučuji.

13.05.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

I přesto, že vám autorka ukáže velmi zkraje příběhu osobu protkanou zlem, nechápete proč. Nechápete, jak takový člověk může zneužívat neštěstí, nemoci a citové bolesti druhých. Hnusná manipulace čelí dobrému instinktu Kim, která vnímá osobu jako zlou a nebezpečnou. Uplyne nějaký čas, než se dotyčné osobě Kim podaří dostat "na kobylku", ale stojí to za to. A také úspěšně uzavře jiný ne méně důležitý případ, který bohužel má nemilé překvapení i pro ni.
Každopádně skvělé, knihu doporučuji. Pokračuji v sérii.

06.12.2019 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

To je kniha, z které budete mít bolesti břicha, určitě, ale od smíchu. Já aspoň ano. A pomalu i astma z velkého řehotu. Některé scénky, to mi oči slzely smíchy ostošest.
Bodyguardka Hanna po pohřbu své matky dostává případ ochránit filmovou hvězdu Jacka. Ale hned od začátku má pocit, že všechny její zásady, "návody" a postupy berou rychle za své. Po příjezdu na ranč jsem měla pocit, že to Jack by měl chránit Hannu, hlavně pokud jsou v její blízkosti např. krávy a koně. A také jeden hňup, který si jí nevážil, ale zároveň odmítá ji přenechat jinému. Ale ani Jack to nemá lehké, ne všechny stalkeři chtějí po něm jen fotky či podpisy, navíc je donucen strávit nějaký čas s rodinou, s kterou se trochu odcizil díky rodinné tragédii. Jenže člověk míní a osud mění.
I když je to červená knihovna jak vyšitá, je tu i hluboká myšlenka, která mě hluboce zasáhla:
Chcete vědět, jak doopravdy poznáte, jestli jste hodní lásky?
Hloupá otázka.
Nepoznáte to. Nemůžete. Pochopitelně.
Život odpovědi na podobné otázky nenabízí.
Možná to ani není správná otázka.
Protože láska je něco, so si můžete nějak zasloužit. Ne vždycky jdete do rizika.
Láska není jako sláva. Nezískáte ji oceněním od druhých. Jde z vás.
Láska jste vy, tvoříte ji sami.
A milovat někoho jiného opravdu vychází, jak se ukázalo, ze schopnosti milovat sama sebe.

07.03.2024 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Tak mám za sebou další příběh o amiších a náčelnici Kate. Hned že začátku se setkáme s velkou brutalitou. Je zavražděna bývalá amiška Rachael. A jak Kate spustí vyšetřování, vyplývá na povrch pravý charakter oběti, krůček po krůčku jde Kate po vrahovi. Jenže ten nemíní dát svou kůži zadarmo. A pak to vypadá, že Kate může případ uzavřít, jenže jí něco nesedí. Dopadla pachatele a vše na něj sedí, ale je to tak?
Měla jsem nějaká podezření a část se mi potvrdila, ale i překvapení jsem se dočkala. Děti jsou pro amiše dar od Boha, a nejen pro ně...
Těším se na další díl.

17.02.2024 4 z 5

Takový hněv Takový hněv Cara Hunter

Je to příběh 2 dívek, které se staly obětí útoku nějakého zvráceného muže. No, aspoň tak se to zprvu zdá. Zabloudíme do světa puberťaček, kde se řeší hodně vzhled, oblíbenost v kolektivu, úspěšnost dle jejich měřítek. Běda tomu, kdo se nějakým způsobem tomu vymyká, kdo má relativně vše.... Tak ten si přece zaslouží poznat, že tohle se neodpouští. I když jsem pravdu zjistila rychle, vůbec mi to nebránilo si ji plně vychutnat.
Nad motivem může lecjaký dospělý jen zakroutit hlavou, ale pro ně je to život. Neomlouvám, jen smutně konstatuji.
Jako vedlejší linka příběhu je možnost propuštění sériového vraha z vězení, osobně se to dotýká Adamovy rodiny, a závěr nám napovídá, o čem asi bude další díl.

04.12.2023 4 z 5

Poslední tah Poslední tah Mary Burton

Tato kniha je důkazem, že i bez děsivých popisů vražd lze napsat "drsný" příběh.
Agentka FBI Kate je vtažena do případu, který se velmi podobá jinému, který dříve řešila. Kate se zde seznamuje pracovně s detektivem Theem. Oba začnou spolupracovat. Ale nic není tak jednoduché a jednoznačné, jak to vypadá.
A problém může být i ten, že Kate měla více "velkých" případů, a tudíž nemusí jít jen po jedné stopě. Opačná strana se domnívá, že Kate nemá šanci vyhrát.
Plno skvělých redukcí, ukázky lidskosti policistů i agentů. Namyšlenosti zrůd. Otázkou je, kdo si udrží víc pevných nervů a kdo lépe odhadne tah protistrany.
Knihu jsem si opravdu užila.

09.09.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Kniha má příznačný název. Dva mladí vědci se shodou náhod potkají v komické situaci. Po čase hlavní hrdinka v rámci "pomoci" kamarádce natlačí hrdinu do hry na vztah. Nikdo okolo ten vztah nechápe, a vlastně ani ti dva. Ale láska je jiná než vědecké hypotézy, a tak je i okolí čeká nejedno překvapení.
Když pominu jedno vulgární často se opakující a do prostředí nevhodné " slovo, příběh se mi líbil. A hrdina měl můj obdiv za jeho přístup nejen k práci, ale hlavně k přátelům a své přítelkyni.

18.08.2023 3 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Naprosto úžasná série pro milovníky napětí a profilovačů. Na knihách autorky je znát její odborná zkušenost.
Někdo unáší studentky z univerzity. Nikdo neví jak a kdy, nikdo nežádá nic po rodičích, nikde žádné stopy ani těla. O pomoc je požádán tým FBI. Nina a její kolegové "vaří" z ničeho, přesto pomalu a jistě objevují tajemství vraha. Kniha má velice výstižný název, ale ne stoprocentní.
Rozhodně doporučuji číst sérii postupně. Plno věcí je pak jasnější. A já budu doufat, že se dočkám pokračování.

02.07.2023 5 z 5

Jedno malé prasátko Jedno malé prasátko Rob Ashman

Tak to byla síla, řekla bych, že autor oproti prvnímu dílu docela přitvrdil. Příběh muže, který je na začátku obyčejně šťastný muž, ale během chvíle se mu začne měnit svět, a on zjišťuje, že to nemůže zastavit. Ale najednou si řekne a dost a vymyslí svou pomstu. Otázkou tady je, zda má si člověk říct, co bylo, bylo, musím jít jinou životní cestou, anebo se změnit v psychopata, který si řekne, že má právo se mstít, a rozhodně to udělá s plnou "parádou". Kdo nemá rád "nechutnosti", tak tuto knihu raději nečtěte. Komu jisté morbidnosti nevadí, zde si jich rozhodně užije.
Tým Roz se vydává na "lov" vraha a rozhodně to nemá jednoduché. A Roz se svým "tušením" si rozhodně "přátele" kolem nedělá.....
Další díl si rozhodně přečtu.

01.04.2023 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Příběh dívky Marie ze sirotčince, která začne pracovat v panském domě továrníka Melzera. Je to příběh té doby, kdy společnost ovládala moc a peníze, kdy služky měly přesně dané místo a věděly, že nesmějí hledět "výš". I přesto občas se stal zázrak a chudá Popelka si své štěstí najde....
Pro mne je to jen velmi romantické a některým událostem těžko věřím, že by se opravdu mohly tehdy stát. Ale celkově jsem si ten příběh užila.

01.04.2023 3 z 5

V ohrožení V ohrožení Julie Garwood

Ještě teď se otřásám smíchy. Celou sérii jsem měla již dávno přečtenou, a proto jsem s obavami očekávala tento díl. Pár stránek takový průměr, ale když se hlavní hrdinka Isabel dostane do Bostonu, nejen že se člověk nenudí, ale musí se držet za břicho, aby ho od smíchu nebolelo, neustále si otírá oči od slz a "řehtá" se. Je to taková jednoduchá detektivka s prvky romance, což autorce jde přímo skvěle. Setkáváme se zde s celou Buchananovic početnou rodinou. Isabel tu má svého protějška - Michaela Buchanana. Den a noc, mysl v oblacích a mysl pevně ovládaná, empatie a uzavřené city navenek. Přírodní neovládaný živel a ovládaná síla, a těch protikladů je tu spousta. Ale co mě nejvíc bavilo napříč celou knihou - řidičské umění Isabel. Tak to nemělo chybu. Děkuji autorce, skvěle jsem se pobavila a odreagovala. Milovníkům této autorky knihu doporučuji.

25.03.2023 5 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Nádherný příběh mladé dívky Nory, která musí skrývat své pravé já, srdce chiruržky. Ve viktoriánské době ženy bohužel neměly skoro žádné možnosti prokázat svou inteligenci a talent. Jejich role byla jasně dána. A já dnes jen mohu poděkovat těm ženám, které se vzbouřily proti osudu a dokázaly, co všechno žena dokáže - všechno to, co si zamane....

24.01.2023 4 z 5