MorbidCuriosity MorbidCuriosity komentáře u knih

Sabriel Sabriel Garth Nix

Tuto knihu jsem měla půjčenou do bývalého přítele a napoprvé mi opravdu nějakou dobu trvalo se začíst. Ač miluju fantasy, tohle je tak neuvěřitelně zvláštní a specifický příběh, nepodobný čemukoliv, co jsem kdy měla možnost číst, že mi dělalo trochu problémy představit si prostředí děje a způsob, jakým se zde kouzlí. A především pro mě bylo hodně náročné představit si jednotlivé vrstvy smrti. A vůbec tu myšlenku, že smrt nemusí být definitivní, že vlastně existuje možnost, že je někdo mrtvý "víc" a někdo "míň".
Když jsem se konečně zorientovala, strašně se mi kniha líbila především díky té originalitě. Sabriel není vyobrazována jako bůhvíjaká neohrožená hrdinka ani nic podobného. Je to prostě jenom dcera, která nadevše miluje svého otce, ví, že se s ním něco děje a hodlá ho zachránit stůj co stůj. Její odhodlání sem tam reálně zakolísá a Sabriel se bojí jít dál, bojí se, co ji ještě čeká a jak daleko ještě bude muset jít.
Rozhodla jsem se, že nutně potřebuju mít doma celou sérii Abhorsenů, dokoupila jsem si doplňkovou knihu Za zdí (kterou jsem tedy ještě nestihla přečíst) a už se nemůžu dočkat, až u nás vyjde nejnovější Clariel. :)

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Tyhle "holčičácký" knížky čtu vesměs jen na dovolené, protože to běžně není úplně můj šálek čaje - nedaří se mi moc nacházet takový knihy, který nejsou úplně hloupý a do kterých bych se fakt začetla. O Coleen jsem toho hodně slyšela, ta tak jsem se rozhodla na letošní dovolenou vzít právě ji a udělala jsem dobře. Četlo se to samo, příběh byl svižný, stále se něco dělo. Hrozně se mi líbilo, že hlavní hrdinka nebyla zapšklá blbka, ale byla to normální chytrá ženská, kterou prostě občas ovládly emoce (což je v její situaci naprosto pochopitelný), ale zase se rychle hodila do normálu. Vlastně mi to přišlo takový "reálný", nepřeháněný. Jediný, co mě trochu mrzí, je, že ten konec měl až příliš rychlý spád. Tohle mi přišlo moc unáhlený a ne tak opravdový.

03.10.2023 4 z 5

Nejak nevim, co si o knize myslet. Pokud bych ji mela ohodnotit jako takovou, tak nebyla uplne marna. Nicmene pokud ji mam hodnotit vzhledem k predeslym dilum Harryho Pottera, pak je to vec priserna. Je to jako cist nejakou fanfikci. Podle meho skromneho nazoru by se postavy z HP v nekterych situacich rozhodne nezachovali tak, jako v teto knize. Proto pokud jste knihu jeste necetli a cist chcete, zkuste pri tom zapomenout na to, ze existuje nejaky Harry Potter a ctete ji jako uplnou novinku. Mozna se vam pak podari si knihu aspon trochu uzit.

21.01.2017 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Kdybych mohla dat vic hvezd, dam je. Tohle byla neskutecna jizda!
Zatim nejlepsi dil, ackoliv jsen ze zacatku trochu pochybovala. Umru nedockavosti, nez vyjde dalsi :)

16.05.2016 5 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Konečně jsem se dočkala posledního dílu a s menším zpožděním píšu vyjádření... :)
Po tak dlouhé a navíc ještě odloženém čekání na poslední díl série Mortal Instruments jsme si snad nic jiného, než víc jak 600 stránkový svazek, ani nemohli. Ale ačkoliv už je to tedy ukončená série, vůbec bych se za další díly nezlobila. Asi mě nikdy neomrzí číst o Jaceovi, který se stal mým idolem poprvé od té doby, co mi bylo asi tak 14 let. A vůbec se za to nestydím. :D
Poslední díl mi přišel něčím odlišný od těch předchozích. Jako by k nim patřil, ale zároveň ne. Na kvalitě to ale vůbec nic nemění. Opět děj plný zvratů a nečekaných událostí, napětí, nevyužitých možností atd. Co mě skutečně naštvalo, byl Simonův osud na konci a taky fakt, že jsme 5 dílů všichni čekali na ten tolik omílaný a nikdy nekonaný sex, který se v šestém díle opět nekonal. Co si budeme namlouvat, to je trapné. :D
Kol a kolem všechno dobře - nebo tak nějak dobře - dopadlo, my, roztoužení fanoušci, už máme oficiálně smůlu a já si jdu opět zkusit najít nějakou sérii, která slibuje spoustu dílů, abych se zas nějakou dobu měla na co těšit. Jak to tak totiž dobré série mívají ve zvyku, všechny nakonec končí :( (A ty, co stojí za houby, jako by konce neměli až do skonání světa...)

06.04.2015 5 z 5

Syn Londýna Syn Londýna Tom Pollock

Velmi zajímavá kniha. Upřímně jsem s ní ze začátku měla trochu problém se začíst - asi jako se Sabriel od Gartha Nixe, protože je prostě zvláštní. Velmi netypický fantasy příběh o klukovi, který je každou buňkou těla synem Londýna, o odpadcích Londýna, o osvětlení Londýna, o elektrice Londýna, o sochách Londýna... zkrátka příběh o Londýně a o tom, jak samotné město je živé a schyluje se v něm k válce mezi jeho součástmi. Nakonec jsem si ovšem na toto atypické téma zvykla a do knihy jsem se začetla.
Co mě na příběhu štve (a štve mě to bohužel na většině příběhů), je to, jak rychle hlavní hrdinové uvěří něčemu tak bizarnímu, jako jsou živé lampy a stále opakovaně se rodící sochy a vrhnou se do toho po hlavě. Zde mi přišlo trochu zcestné i to, jak Beth okamžitě vzala celý problém Londýna za svůj. Jakým právem? Mám ráda, když je fantasy v rámci možností "reálné" - alespoň co se chování lidských jedinců týče a to mi tady mnohdy chybělo. Ovšem když jsem se přes takové pasáže přenesla a znova se vrhla do víru příběhu, četlo se mi to moc hezky, bylo to vtipné a poutavé. Určitě se ke knize časem vrátím a doufám, že Tom Pollock bude v prozatím jednodílné sérii pokračovat.

15.01.2015 3 z 5

K téhle knize nemá smysl se moc rozepisovat. Já jsem pro každou srandu a parodie (ty povedené) s radostí uvítám, ale tohle bylo zkrátka a dobře trapné.

02.01.2015 odpad!

Úžasný neotřelý příběh, který vás vtáhne do sebe a nenechá vás knížku odložit. A pokud máte tento komplet, rozhodně patříte ještě mezi tu šťastnější část čtenářů Hunger Games - nejen kvůli krásnému měnícímu se obalu :)
Dřív, než jsem se dostala ke knize, jsem už viděla první dva díly ve filmovém podání. Oba se mi moc líbily, ale proti knize to byl slabý odvar. Sice jsem si musela za začátku zvykat na styl, jakým je kniha psaná, protože většinu knih jsem četla v čase minulém a ten přítomný mi nějak nešel přes oči, ale ve finále jsem se do knihy vžila během pár stránek.
S čím jsem se ale při prvním čtení sžít nedokázala byl díl poslední. Kde je aréna? Co se děje? Všechno špatně zkrátka... Čím víckrát ale knihu čtu (a letos to bylo už třikrát :D), tím víc se mi líbí a to i poslední díl.
Je to velmi speciální příběh a věřím, že spousta lidí si na něj nejdřív musí zvyknout a zapojit trochu víc fantazie, aby si dokázala svět Katniss představit. Ale kdo tomu příběhu porozumí, představí si bídu a utrpení krajů a vžije se do Hladových her, nemůže se už nikdy neodtrhnout. Bylo by to proti přírodě. :)

18.12.2014 5 z 5

Přestože mě za začátku trochu odrazoval styl, jakým je kniha psaná, ve finále jsem si zvykla a knihu jsem si zamilovala. Bohužel jsem ji měla jenom půjčenou, ale rozhodně si jí hodlám vybavit knihovnu. A s trochou štěstí se dokopu i k Pánovi prstenů :)

Příběh o tom, jak jeden potrhlý čaroděj a banda trpaslíků vytáhnout pohodlného Hobita, který se vyhýbá nebezpečí a dobrodružství jak jen to jde, je úžasně vtipný. Obzvlášť na začátku, když se Bilbovi do domu začnou courat trpaslíci a vyjídat mu pečlivě střežené zásoby lahůdek. Nevzpomínám si na jedinou nudnou nebo nezajímavou pasáž a zároveň mi to ale nepřišlo přehnaně nabité akcí. Ačkoliv jde o fantasy, nebylo v knize nic, co by mi připadlo i z pohled fantasy absolutně "nereálně", zkrátka a dobře jde o knihu, ke které se určitě budu velmi ráda vracet. :)

Rain Man Rain Man Leonore Fleischer

O tom, že existuje nějaký film s názvem Rain Man, jsem věděla, nicméně neviděla jsem ho. Jako první se mi do ruky dostala kniha.
Do knížky jsem se začetla až neuvěřitelně snadno a strašně se mi líbila. Vzhledem k tomu, že mám taktéž sestru, která není úplně psychicky v pořádku, dokázala jsem najít pochopení i pro Charlieho ne zrovna příjemný zacházení s Raymondem. Raymond samotný je úžasnou postavou, která vám ukáže spoustu obyčejných věcí v úplně novém světle.
Nejdojemnější je pak část, kdy Charlie zjistí, že jeho bratr je vlastně Rain Man - jeho hrdina z dětství, o kterém si do té doby myslel, že si ho vymyslel. Stejně tak je úžasné sledovat, že ačkoliv lékaři tvrdí, že je Raymond emočně plochý a není schopný žádných citů, od Charlieho dětství Raymond city vlastně projevoval.

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Knihu jsem četla před hodně dlouhou dobou, kdy jsem chodila na střední byla jsem tak trochu najivka z operetky, a samozřejmě mě strašně nadchla. Všechno znělo strašně jednoduše, všechny problémy mohly zmizet, a stačilo tak málo...
Svým způsobem knize věřím. Aby člověk mohl změnit svůj život nebo některé prvky v něm, musí chtít. To je první krok. Ale jenom chtít nikdy nikomu nestačilo, druhým krokem, který nám už "Tajemství zatajilo" (půjčím si krásný výraz od Msourkova :)), že proto taky musíme něco dělat. Ano, v knize se sice píše "chcete být bohatí? chovejte se, jako byste už byli!" a svým způsobem to je krok k bohatství, funguje to, ale neudělá to to, co bychom podle slov v knize očekávali - nespadnou nám miliony do klína.
Nevím jestli této knize vyšlo nějaké pokračování, ale rozhodně by mělo. Tajemství bych brala jako první díl série knih "Na cestě k tomu, po čem toužíme", který o psychické přípravě.

30.11.2014 2 z 5

Kabinet kuriozit Kabinet kuriozit Lincoln Child

Normálně odmítám vybočovat ze svého oblíbeného fantasy, nicméně knížky došly a máma mi půjčila tři knížky od Prestona a Childa. Kabinet kuriozit byla moje první Pendergastovka a tak jsem se do toho zažrala, že jsem nedokázala přestat číst a jakmile jsem dočetla tuto knihu, musela jsem se vrhnout na další. :)

Napínavá kniha od začátku do konce, značně nepředvídatelné události i konec. Kabinet kuriozit má hodně zajímavý námět na případ, který mi svým způsobem připadá také tak trochu "fantasy". Pravda je, že když se doktor Shottum ve svém dopise rozpovídá o tom, jak nalezl Lengovy oběti a jednu bohužel ještě živou s rozpitvanou páteří, tak se mi lehce obracel žaludek naruby, jenže já o sobě moc dobře vím, že jsem strašně přecitlivělá. :D Jinak je to napsané velmi čtivě a ačkoliv je tam spousta "odborných" výrazů, všechny jsou poskládané tak, aby z toho člověk neměl pocit jako když čte encyklopedii.
Pendergast je pro většinu lidí strašně zvláštní/divný člověk, mně připadá naprosto v pořádku, možná proto mám ke knihám tak blízko :D Já prostě nemám co vytknout. Miluju tyhle knížky a jediným jejich nedostatkem je to, že jsou zkrátka moc tenké :)

Bledý snílek / Píseň úsvitu Bledý snílek / Píseň úsvitu Samantha Shannon

Vlastně úplně nechápu, k čemu takhle kniha vyšla. Bledý snílek je aspoň trochu málo historie k doplnění příběhu, bez kterého jsem ovšem dokázala žít než jsem ho přečetla a dokázala bych to i dál. Píseň úsvitu pro mě byla úplně k ničemu - nebylo v této novele nic zajímavého nebo vysvětlujícího. Je to samozřejmě čtivé, jako celá série, ale není to obsah na samostatnou knihu.

03.10.2023 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Moc pekny pribeh, ale ve vysledku mi to prislo jako knizni verze filmu Dopisy pro Julii. Coz neni spatny film ani pribeh a prave proto si myslim, ze to mohlo byt napsane i lepe. Kazdopadne i tak se to peone cetlo a fandila jsem od zacatku az do konce. :)

23.10.2016 4 z 5

Game Game Anders de la Motte

Velmi zvláštní série knih. A tato je možná nejpodivnější především tím, že by měla být - a také většinou je - první, kterou si z nich člověk přečte. Zvykat si tu oproti jiným knihám musíte hned na několik věcí. Například na zvláštní volný styl, kterým je kniha psaná, na spousty sprostých slov, na které nejspíš také nejsme v psané podobně zrovna zvyklí, nebo na velmi časté přenášení se do angličtiny, jejíž vybrané výkřiky HP rád používá. A pak samotný příběh, který má vážně zajímavou a chvílemi možná až děsivou myšlenku.
Když jsem tuto knihu dočetla, ani jsem pořádně nevěděla, co i o ní mám myslet, jen jsem věděla, že potřebuji další díl.

06.04.2015 3 z 5

Lirael Lirael Garth Nix

Je poněkud náročně hodnotit zvlášť druhý a třetí díl této série, protože z nich mám dojem, že pouze u druhého dílu došel papír, a tak vznikl třetí. Jeden bez druhého se narozdíl od Sabriel číst nedá.
Lyrael je proti Sabriel úplně jiný čas, úplně jiné místo a úplně jiná hlavní hrdinka. Přiznám se, že s tím jsem nepočítala, když jsem to začala číst, a tak mi to celé přišlo takové zvláštní a nijaké ze začátku. Ovšem netrvalo to dlouho a Lyrael se ukázala být poměrně odvážnou a cílevědomou postavou i přes počáteční úskalí a vydala se na velké dobrodružství, díky kterému se konečně začal trochu prolínat děj i se Sabriel a vy jste tak dostali uklidňující ujištění, že tyto knížky vážně patří k sobě.
Celkový dojem asi bude lepší ve finále zhodnotit u té Abhorsenky, protože tohle mi nepřišlo nějak vyloženě ukončené. Ukončuje to až ten třetí díl.

30.11.2014 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

K přečtení Máje mě dokopal filmový soundtrack od Suport Lesbiens, který jsem si ke čtení pustila a celá báseň mi připadala poměrně pěkná, jestli se něco takového dá o takhle morbidním díle vůbec říct. Mácha byl zvláštní člověk a podle toho vypadá i tohle dílo. Ale to je možná právě to, co mi na něm imponuje. Krásy přírody zrovna já konkrétně moc neocením, ale celkový příběh byl zajímavý.
Nicméně čtyři hvězdy to má spíš z povinnosti.

30.11.2014 4 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Na této knížce mě jako první zaujal fakt, že je od české autorky. To je pro někoho, kdo miluje fantasy, velmi milá zpráva a to tím spíš, když ve finále zjistíte, že se to dokonce dá i číst.
Je pravdou, že je na knížce vidět, že ji psala mladá slečna, protože je psaná přesně tak, jak jsem já kdysi psávala povídky: hlavní hrdinka je borka, která se jen tak něčeho nezalekne, je drzá, vždycky dobrovolník, obětavá a kdykoliv je v knize někdo zraněn, je to ona. Zkrátka prototyp.
Do žebříčku mých nejoblíbenějších knih se to určitě nezařadí, ale četlo se to pěkně, knížka mě nenudila. Je to spíš takové odpočinkové čtivo. Nicméně jsem zvědavá, jestli Lucy Adams vydá nějaké pokračování, protože ačkoliv bych možná tentokrát knihu nekoupila, určitě bych si ji ráda přečetla. :)

30.11.2014 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Tahle kniha me puvodne uprimne zaujala hlavne obalkou. Kdyz jsem se pustila do cteni, cetlo se to samo, bylo to vtipne, neotrele a super. Postupem casu ale pribeh zacal ztracet na kvalite i srozumitelnosti a oblibena hlavni postava me ke konci uz spis stvala.

27.12.2021 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Knihu jsem zakoupila, protoze jsem na ni cetla same dobre recenze. Bohuzel musim rict, ze nevim proc. Celou knihu se nedeje vubec nic, je to zbytecne rozvlekle, mnoho nepodstatnych detailu a nejaky dej - ale pomerne zbesily a neprehledny - muzete ocekavat az na poslednich asi tak 30 strankach. Napsane je to docela hezky co do jazyka a je to vedle vsech anglickych a radoby elfskych ci trpaslicich nazvu pomerne prijemna zmena, ale nema to pribeh - minimalne ne takovy, co by mel hlavu a patu.

09.03.2020 2 z 5