monikasbookclub monikasbookclub komentáře u knih

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Páni! Takhle knížka byla od začátku do konce neuvěřitelná. Kniha je napsaná poutavě a v člověku vyvolává plno rozporuplných pocitů vůči hlavní postavě. Popis vražd a jejich obrazové zpracování bylo bravurní, stejně jako vykreslení dvou hlavních postav příběhu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem si říkala, jak je možné, že je Alexandra tak necitlivá a lhostejná k tomu co měla spáchat. Pomalu jsem si i říkala, že si svůj osud zaslouží. Až postupem, kdy jsem si vyslechla její životní příběh, jsem s ní začínala soucítit a stejně jako doktora Roberta Jenkinse mě začala Alexandra fascinovat. Kniha, i přesto že je poměrně krátká, mě od začátku do konce nepřestala překvapovat a upřímně ji můžu doporučit všem!

25.06.2023 5 z 5

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Skvělá knížka plná hororových povídek! Líbilo se mi jejich uspořádání, nad kterým si zřejmě autoři dali záležet. Samotné náměty jednotlivých povídek byly originální, až jsem si říkala, že některé by stačily i jako skvělý podklad pro samotnou knihu. Oceňuji také dobré zpracování jednotlivých povídek, kdy jsem většinou četla se zatajeným dechem až dokonce. Kdybych si měla vybrat jednu, která ve mě rozhodně zanechala noční můry, byla by to povídka Houpací křeslo od Karin Novotné. U té nebylo nejrozumnější číst ji pozdě v noci.

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Byla to první knížka, kterou jsem od autorky četla a musím říct, že mě vůbec neoslovila. Námět na knihu byl zajímavý, ale čekala bych lepší zpracování. Děj byl strašně jednoduchý a šlo odhadnout pomalu hned na začátku, jak se bude vyvíjet. Nemůžu ale autorce upřít, že ve mně dokázala probudit napětí a navodit mysteriózní atmosféru, ale bohužel jenom na malý okamžik. A k tomu ještě kniha obsahuje otevřený konec,který mi normálně v zásadě nijak nevadí, ale tady u této knihy mě přímo vytáčel. Abych nebyla jenom kritická, líbilo se mi, že kniha obsahovala krátké kapitoly, díky nimž mi přišlo, že děj utíká rychle. Nápad s chatou uprostřed lesa byl geniální. A v neposlední řadě se mi líbilo, že autorka do knihy zakomponovala novinové články a lékařské zprávy.

17.08.2023 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Na toto pokračování mé oblíbené série jsem si počkala celkem dlouho... Jak asi hodně lidi zmiňuje, byl to zatím nejslabší díl celé série. Začátek byl za mě strašně zdlouhavý a chyběla tam nějaká akce a napětí. Taky jsem se ztrácela v takovém množství jmen, které tam zazněly. I přes to všechno jsem si ale postupně začala děj užívat a knihu jsem četla jedním dechem. Musím říct, že mi už strašně chyběla dvojice Tilly a Poe. Poprvé se mi také povedlo odhalit vraha dříve, než tak učinil Poe. Ale i tak jsem až do konce přece jenom nevěděla celou pravdu. Určitě můžu jak tuto knihu tak sérii od Cravena jenom vřele doporučit.
PS. POZOR doporučuji kupovat až to opravené vydání!!!

08.07.2023 5 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Tak to byla zatím nejvíce znepokojivá kniha, co jsem kdy četla. Upřímně by mě zajímalo, co inspirovalo autory k napsání. Ani nevím jestli mě to více děsilo nebo šokovalo. Kniha obsahuje napětí, které vás nutí číst dál a dál i když už nezvládáte podrobný popis nechutných scén. Našli se ale části, které za mě byly hluché, jako například popis života lidí ve vesnici. Uvítala bych taky, kdyby v knížce byla pozornost zaměřena na samotné Ďábelské kopytníky. Závěr knihy byl opravdu strhující! Rozhodně knížku doporučuji přečíst, ale musím vás varovat, že některé scény v ní nejsou určeny slabším povahám.

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Naprosto skvělá knížka! Moc děkuji @tereza.herzogova, že jsem mohla na chvíli nahlédnout a být součástí života Šárky. Kdo ještě nad knihou váháte, určitě nešlápnete vedle. Děj je velmi krásně napsaný a vlastně jediné, co vám na knize může vadit je to, že ji nemůžete číst donekonečna. Úplně jsem si zamilovala sarkastické poznámky jednotlivých postav (nejvíce jsem se asi zasmála těm od Chrousta). Celkově byla kniha strašně milá, vtipná, čtivá a děj lehce plynul, přestože čtete pouze o "obyčejných životech" jednotlivých postav. Řeší se tam převážně vztahy a láska. Proto ta má otázka, kolik je podle vás adekvátní věkový rozdíl ve vztahu. Kapitoly v knížce jsou krátké a oddělené tak, že vás to nutí číst dál a dál. Opravdu nemám knize co vytknout, takže vřele doporučuji si ji přečíst.

12.04.2023 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Myslím si, že u této recenze není ani nijak nutné se rozepisovat. Tak jako další miliony lidí mě pohltil samotný děj, postavy i svět. Knížka je opravdu tak skvělá, jak se všude píše a jsem za to ráda. Mnohokrát jsem na internetu naletěla, ale knížka je tak, jak se všude píše.Takže pokud ještě váháte určitě se do knížky pusťte, ať se můžeme spolu těšit na její pokračování!

07.05.2024 5 z 5

Holka, která zachránila Vánoce Holka, která zachránila Vánoce Matt Haig

Jestli jste ještě nečetli knížku Kluk jménem Vánoce nebo novinku Holka, která zachránila Vánoce, tak nevím na co ještě čekáte! I když u nás není Otec Vánoc, ale Ježíšek. Tyhle knihy dokážou dokonale navodit vánoční atmosféru. Matt Haig je naprosto skvělý autor a na tyto jeho vánoční příběhy nedám dopustit. Holka, která zachránila Vánoce je pokračování a je to knížka plná emocí. Já jsem se upřímně zasmála, ale také jsem se neobešla bez slz (může to být, ale také tím, že mě rozbrečí všechno ). Hlavní složkou příběhu je naděje, která právě na Vánoce nesmí chybět. Knížka je také doplněna o naprosto skvělé ilustrace a setkáte se v ní i s Charlesem Dickensem a královnou Viktorii. Jednoznačně můžu jenom doporučit! Je to naprosto skvělý příběh a na Vánoce naprosto ideální.

07.01.2024 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Tak u této knížky jsem opravdu naletěla na marketing a její prezentování na sociálních sítích. Upřímně knížka sice má příjemnou atmosféru, překrásnou obálku a ořízku, ale to je asi tak vše, co jsem v ní pozitivního našla. Většinu děje mi přišlo, že se nic nedělo a až do konce jsem marně čekala na nějakou akci. Co knížce nemůžu vytknout jsou milé a sympatické postavy, ale i u těch mi vadilo, že neměli žádný prostor a prakticky jsem se o nich nic nedozvěděla. V návaznosti na to, že knížka neměla dle mého žádný pořádný děj, zápletku nebo vyvrcholení ani nevím jestli bych ji doporučila. Určitě se může líbit milovníkům kávy, kteří nemají rádi nějaké zvraty v ději, ale za mě je určitě knížka strašné zklamání.

09.11.2023 3 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Myslela jsem si, že se mi kniha bude líbit mnohem více, ale byla bohužel zklamáním. Nešlo ani tak moc o samotný námět knihy, ale o zpracování. Vůbec mi neseděl styl jakým byla kniha napsaná a přišlo mi, že všechno tam bylo nastíněné jen obrazově a nic nebylo pořádně rozebrané do hloubky. Začátek byl dost pomalý a na to, že kniha má být horor tam bylo až moc sexu. Co naopak musím ocenit jsou jednoznačně novinové výstřižky, které jsou pěkným obzvlášťením textu spolu s ilustracemi. Ocenila bych asi jiné zpracování příběhu, protože za mě tajemné zrcadlo ze 17. století spolu s jeho temnou minulostí a vraždy mladých dívek mají velký potenciál, který byl ale bohužel v této knížce promarněn.

10.09.2023 3 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Moc děkuji @tereza.herzogova za možnost znovu nakouknout do života Šárce. Musím říct, že mi za ten rok od přečtení Schovávané některé postavy opravdu chyběly. Převážně tedy Chroust a jeho sarkastické poznámky. Musím ale bohužel říct, že Tichá pošta se mi líbila o krapet méně, než Schovávaná. Bylo to hlavně tím, že v některých částech jsem se moc nedokázala ztotožnit s chováním Šárky. Až tedy na tento drobný detail byla kniha zase skvělá. S Ivanem a Šárkou jsme se dokonce podívali i do Francie a Šárka uspořádala skvělý fesťák. Přišlo mi, že v téhle knížce se více řešila ty obtížnější témata v životě, ale nechyběly ani vtipné pasáže. Já za sebe určitě autorku můžu jenom vřele doporučit. Její knížky se opravdu čtou příjemně.  Dokáže krásně vtáhnout do děje, popsat místa, pocity postav a já zase měla problém se od knihy odtrhnout. Konec je dost otevřený takže doufám, že se ještě aspoň jednoho dílu dočkáme.

05.03.2024 4 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

Na tuhle knížku jsem se opravdu těšila a podle anotace a hodnocení mi přišla jako naprosto ideální čtení. Bohužel nevím čím to bylo, ale tak do půlky jsem si čtení nijak zvlášť neužívala. Nemůžu říct, že by knížka byla vyloženě špatná nebo málo čtivá, ale za mě i přes úchvatný nový svět, upíry a elfy bylo hodně částí v knize nezáživných. Zamilovala jsem si však postupné seznamování s novým světem. Uchvátilo mě, jak autorka dokázala propojit elfy, upíry, živly a magii.
Druhá půlka však opravdu měla své kouzlo a rozhodně se těším na pokračování celé série. Opravdu je to dechberoucí svět s hodně tajemstvími, které ráda odhalím. Stejně tak postavy. I když převážně u Zandera mi trvalo, než jsem si k němu našla svou cestu. Naopak Romerii jsem si zamilovala hned na první dobrou. Jestli máte v plánu se na knížku vrhnout určitě neváhejte, jenom je možné, že vás nebude bavit úplně od začátku.

04.02.2024 4 z 5

Anima Anima Jaromír Vondra

Přestože nejsem velikým nadšencem žánru sci-fi, tahle knížka mě opravdu zaujala a určitě můžu doporučit si ji přečíst. Autor se dost svým stylem psaní odlišuje od knih, které běžně čtu. Využívá krásně český jazyk a rozvinuté věty a díky tomu jsou postavy, jejich myšlenky a pocity spolu s celým světem detailně popsány a vysvětleny. Musíte však dávat velký pozor, neboť všechny věty mají svůj hlubší význam. Jak sám autor udává hlavním bodem je ukázka dopadu propagandy a totalitního režimu na duševní podobu člověka. Upřímně tohle téma je i v dnešní době bohužel stále aktuální a jsem ráda, že vznikají díla, která se proti tomuto ohrazují. Jediné co bych možná knize vytkla jsou kapitoly, které na mě byly až moc dlouhé. Já osobně mám raději, když jsou v knihách kapitoly kratší.Nevím ani proč, ale lépe se mi pak celá kniha čte. Moc děkuji @jara_vondra za možnost ponořit se do příběhu umělce Nolan Maye.

27.11.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Dost jsem měla problém orientovat se v jednotlivých kapitolách, protože se jednak střídá vyprávění z pohledu Jamieho a Victorie a pak se tam zároveň prolíná současnost s minulostí. Knížce ale nemůžu upřít její čtivost. Postupná gradace napětí a odhalování pravdy stála za to. Ale i přes to všechno mám pocit, že děj byl až moc přitažený za vlasy. Hodně těžko se dalo věřit, že je možné, aby se něco podobného někdy stalo.

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Kriminální série Hany Vítkové a Davida Winklera začíná jejich prvním případem v knize Podíl viny. Pro mě to bylo úplně první setkání s autorkou. A upřímně nechápu, že jsem na tuto sérii nenatrefila dříve. Knížka je opravdu čtivá a autorka krásně postupně dávkuje informace, takže čtenář je po většinu knížky opravdu napnutý, jak se bude vyšetřování vyvíjet. V příběhu nechybí ani skvělí detektivové. Já si hodně oblíbila Davida i přes všechny jeho mouchy. Líbilo se mi, že byl ochoten pro spravedlnost obejít i zákon a celkově jeho pohled na vyšetřování byl opravdu působivý. K Haně jsem si nějaký jednotný vztah asi ještě nenašla, ale není pochyb, že bez ní by příběh nebyl kompletní. Líbilo se mi, že nám čtenářům byl poskytnut, jak pohled pachatele, tak vyšetřovatele. Opravdu to příběh podtrhovalo. Musím také říct, že asi nejvíc působivý byl epilog. Jediné, co bych možná knížce vytla, byl pomalejší rozjezd. Také by mi asi nevadilo, kdyby byl příběh vyprávěn i z pohledu Davida.

19.03.2024 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Převorství u pomerančovníku se řadí mezi nejdelší knihu, kterou jsem zatím přečetla. A doufám, že i po delší dobu to tak zůstane. Když Vás u této knihy neodradí počet stran, tak se do ní určitě pusťte. Mě uchvátila jednak na první pohled dokonalou obálkou, tak celým autorčiným fantasy světem. Opravdu je svět detailu propracovaný a dechberoucí. To propojení magie a draků spolu s propracovanou rozdílnou kulturou národů bylo opravdu radost číst. Autorka má opravdu nehoráznou představivost. Ze začátku je u knížky dost možné, že budete zmatení, protože hned v prvních stránkách je nám představeno spoustu postav s vlastní dějovou linkou. Ovšem poté, až už se do vyprávění více začtete dokážete ocenit děj a všechno Vám krásně začne do sebe zapadat. Samotný závěr, který sice není na moc stránek, je opravdu třešničkou na dortu.
Za mě jediným, ale zato obřím mínusem knihy byly postavy. Při čtení mi totiž přišlo, že do značné míry byly upozaděny a více prostoru se dostávalo světu plnému draků a magie. Což mi sice v celkovém obraze nevadilo, ale kdyby byly i postavy mnohem lépe propracované posunulo by to příběh úplně na jinou úroveň.

Moc děkuji @kat.sardicka a @hostbrno za poskytnutí knížky.

24.02.2024 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Rozhodla jsem se, že první a druhý díl zrecenzuji jako jednu knížku, protože co jsem našla na internetu v originále se jedná pouze o jednu knihu. U knihy Spát v moři hvězd se dočkáte opravdu skvělého vesmírného dobrodružství! Na tuto sérii jsem se těšila, protože jsem jako mladší milovala filmy s tématikou vesmírných lodí, objevování nových planet a boji proti mimozemšťanům. Knížky tedy do určité míry naplnily má očekávání. Děj měl propracované postavy, celkově i chápání vesmíru a mimozemských bytostí bylo do detailu popsané. Nechyběla ani spousta akce, napětí a zvratů. Autorova představivost je naprosto dechberoucí a musím ocenit propracovanost samotného díla do nejmenších detailů. Vytkla bych ale, že všechny poznámky a dodatky se vyskytují až v druhé knize. Hodně mi tedy v té první chyběly vysvětlivky, které bych ocenila třeba jen jako nějakou poznámku pod čarou. Dělá to nejspíše ale fakt, že v originále se jedná pouze o jednu knihu. V knize se vyskytuje spoustu postav, ale mezi mé nejoblíbenější rozhodně patří posádka Šneka. Jejich odhodlanost a sounáležitost bylo opravdu radost sledovat. Párkrát jsem se u knížek také zasmála, díky sarkastickým poznámkán lodního mozku Gregoroviče. Závěrečná bitva za mě byla dosti zdlouhavá, ale musím ocenit samotný konec, který jsem rozhodně nečekala a v úžasu jsem jenom dočítala poslední stránky a loučila se s posádkou Šneka. Rozhodně knížky můžu doporučit. Já přesto že jsem do poslední doby moc sci-fi knih nečetla, jsem si toto putování vesmírem zamilovala a trochu mě i mrzí, že už nejsou další díly.

Moc děkuji @humbook_blogeri za možnost si knížky přečíst!

20.01.2024 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Moc děkuji @humbook_blogeri za možnost si knížky přečíst!

20.01.2024 4 z 5

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Naprosto krásná vánoční romantika. Královská vánoční pohádka je milé oddechové čtení, u kterého není nouze o navodění vánoční atmosféry. Není tam moc děje, spíše se jedná o popis vánočních tradic a všeho, co k Vánocům patří. Věřím, že právě tohle by mohlo lidi odlákat, protože opravdu se tam nic zvláštního neděje a i celý příběh je dost pohádkový a nereálný. Ale mě v období Vánoc takové příběhy vůbec nevadí, takže jsem si čtení užila. Zamilovala jsem si také hlavní postavy, kdy mou nejoblíbenější se stala princezna Anna, kterou si prostě nešlo nezamilovat. Celkově za mě byla knížka krásné a příjemné sváteční čtení a i když se k ní nejspíše vracet už nebudu jsem opravdu ráda, že jsem si teď v období svátků na ni udělala čas.

07.01.2024 4 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Určitě doporučuji přečíst si tuto skvělou novinku od @hostbrno. Mě si autorka svým stylem psaní a přiběhem naprosto získala a doufám, že u nás vyjde i její další knížka, která se odehrává v podobném prostředí. Kostischrány jsou ideální čtení na podzimní večery, kdy příběh v sobě ukrývá nejen fantastickou cestu Ryn a Ellise, ale také nádech velšské mytologie. Hlavní postavy si nejde nezamilovat. I přes to, že jsou naprosto odlišné co se povahy týče. Ryn je odvážná a silná hrobnice, která své řemeslo bere naprosto vážně. Ellise je naopak milý a laskavý kartograf. Dohromady však tvoří skvělý tým a postupně rozvíjející se romantická linka mezi nimi byla také skvělá. Za mě, ale možná nad Ryn a Ellisem vede kostikoza. Protože to prostě byla koza zombie a já si ji zamilovala. Upřímně chvály na tento příběh o lásce, naději, smrti a utrpení mám mnoho a proto vám jej můžu jen vřele doporučit.

15.11.2023 5 z 5