MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

4,5*/5*
Mix heavy contemporary a ya thrilleru mě velmi bavil. Oboje jsou mé oblíbené žánry a styl psaní mi sedl. Sice jsem se nedokázala až do konce orientovat v postavách, ale byly pěkně vykreslené a některé mi přirostly k srdci. Zajímal mě vývoj charakteru, obzvlášť mě nadchl Kryštof a Julián.
Autorovi tleskám za čtivost a přesto zajímavé jazykové obraty.
S klidným srdcem doporučuji náctiletým od 15 let.

06.11.2023 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

3,5*/5*
Zajímavá a netradiční série. Dala mi inspiraci k psaní. Ale stejně nemůžu s klidným srdcem tak úplně doporučit.
V první půlce byla krásně vyvedená atmosféra slumu, to autor umí dobře.
Někdy mě vytáčely dlouhé kapitoly.
K žádné postavě nemám vztah, sice mě vyloženě neštvaly, ale ani mi nepřipadá, že by se chovaly kdovíjak logicky.
Shrnutí: druhý díl byl lepší, ale do zbytku série se pustím.

28.08.2023 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

4,5*/5*
Projekt Kronos je pro mě jedna z top knih tohohle roku. Ze začátku jsem se ztrácela v ději a postavách, ale jakmile jsem si všechno ujasnila, příběh mě strhl.
Příběh je hodně spletitý a komplexní, má mnoho odboček, je vyprávěn z mnoha úhlů pohledu, a do toho se mění časové roviny - což mě naprosto pohltilo.
Postavy jsem si oblíbila, nejradši mám sociopata Luca. Kniha je plná akce, je čtivá a autor se s ničím nemazlí (trochu jako Jay Kristoff).
Těším se na další díly.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let a dospělým, kteří mají rádi sci-fi.

28.08.2023 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Bomba, naprosto úžasné!
Ten konec byla emocionální masakr, brečela jsem jako malé dítě, a událo se několik zvratů. Celou knihu provází akce a bitvy (mám pocit, že každých 100 stran se bojovalo), děj mě stále táhl dál.
Zamilovala jsem si Manon, ale všechny postavy mi přirostly k srdci.
SJM nezklamala. Říše bouří se mi ohromně líbila.
Doporučuji všem čtenářům, ale pro milovníky fantasy povinná četba.

22.07.2023 5 z 5

Víš, že jsem hrozná Víš, že jsem hrozná Jessie Ann Foley

4,5*/5*
Tak tohle byla bomba. Čekala jsem poměrně dobrou heavy contemporary a dostala jsem absolutně úžasnou knihu zabývající se více těžkými tématy, než se na začátku může zdát.
Prvních asi 70 stránek mi Mia byla celkem nesympatická, ale jakmile se začalo rozebírat, co se jí v životě stalo, začala jsem s ní soucítit.
Styl psaní mi vyhovoval, šlo o hodně čtivý příběh. Ani jedna kapitola navíc, bez významu v příběhu. Pomohlo mi to se dostat ze čtecí krize, kdy jsem nečetla kvůli problémům s rodinou.
Doporučuji všem. Ale asi od 15 let.

11.12.2022 5 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

3,25*/5*
Na začátku mě kniha hodně chytla. Ani nedokážu říct proč, prostě jsem si sedla a za odpoledne přečetla 100 stran, což se mi nestává často.
Jenže po nějakém tom začátku mi kniha přišla divnější a divnější. Celkově to podle mě bylo přitažené za vlasy.
Hlavní hrdinka Amelia Griffinová mi byla nesympatická a mám dojem, že to neměla v hlavě v pořádku (Chytrý vítr? Létající velryby?!). Dále mi vadilo, jak rychlá byla romantická linka a jak uspěchaný celý děj. V podstatě se všechno důležité krom začátku odehrává v průběhu týdne.
Ještě ki přišly na sílu některé Ameliiny vzpomínky, mám pocit, že se autorka snažila udělat k knihy román, i když na mě působila jako novela.
Ale abych řekla i něco pěkného, líbily se mi úvahy týkající se knih a čtenářství. A je super, že se v příběhu rozebírala těžká témata typu smrt v rodině.
Co bych ještě řekla, že by šlo zlepšit: ta témata více rozebrat do hloubky a udělat kratší kapitoly.
Shrnutí: knížka byla fajn počtením, ale neurazila ani nenadchla. Za mě lehký nadprůměr, protože se dobře četla a rozebírá věci, o kterých se dostatečně nemluví. Zvažte sami, jestli se do ní chcete pustit.

19.10.2022 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Holubice a had je za mě výborná romantická čarodějnická fantasy s originálním magickým systémem, nevšedními postavami a dávkou sarkasmu a humoru. Do knihy jsem se začetla velmi rychle a děj odsýpal celou dobu příběhu. Několikrát jsem se smála, držela jsem palce hlavním hrdinům a valila oči nad zvraty ke konci knihy. Fungování magie je hodně drsné, ale logické a nevšední. Romantická linka se mi velmi líbila, zamilovala jsem si Lou, Reida, Coco i Ansela a přestože byla romantika předvídatelná, zvraty jsem až na jeden neuhodla. Nemám absolutně nic, co bych mohla Holubici a hadovi vytknout.
Doporučuji mládeži od 15 let, milovníkům romantiky, románů a fantasy literatury.

14.03.2022 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Zvon bych označila jako důstojné zakončení série. Je to prostě Neal Shusterman, umí psát a jeho styl psaní mi dokonale sedne, má nekonečnou fantazii a ukazuje nám, kolik má lidstvo chyb a jak jsme nepoučitelní.
Jenže... Když jsem si zjišťovala před čtením nějaké recenze, trochu jsem se lekla. Podle určitých zdrojů to měl být nejslabší díl. Nimbus jsem zařadila jako druhou nejlepší knihu, co jsem minulý rok četla a říkala jsem si, že Zvon se mi přece NEMŮŽE nelíbit, když předešlý díl byl tak skvělý. Trochu jsem se spletla.
Není to špatná kniha, to rozhodně ne. Ale Za mě byl Nimbus asi 1000x lepší a Smrtka asi 100x. Zaprvé se mi Zvon tolik nelíbil proto, že jsem ho četla 15 dní, což na mě sice není zas tak dlouho vzhledem k tloušťce, ale neměla jsem na čtení tolik času. Mám to s knihami tak, tě čím déle je čtu, tím menší mám motivaci je dočíst, a proto jsem čtení odkládala. Zadruhé tady bylo na mě až moc dějových linek. Citra ala Anastázie a Rowan byli upozaděni a jediné kapitoly, které mě bavily stejně jako Smrtka a Nimbus, byly ty s Faradayem a Lorianou. Jerico Sobranis / Jeri Soberanisová mě někdy štvala, LGBT+ v knihách obecně nemusím, a nějak jsem si nezvykla na tak velké množství hlavních postav.
Zatřetí konec - žádné velké zvraty, které by mě prekvapily stejně jako Smrtka a Nimbus se neudály, konec byl obstojný, ale nic bombového. Nekonalo se nic úplně wow. Osobně jsem trochu předvídala, co se stane. A bylo to slabé, Neal umí i líp.
Jinak je to ale čtivá a dobrá kniha. Sice ji umísťuji v sérii takto: 1. místo Nimbus, 2. místo Smrtka, 3. místo Zvon, ale určitě stojí za to se do Zvonu pouštět.

26.02.2022 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

No... Co k tomu říct? Nebyla jsem schopná Medvěda a Slavíka dočíst, zasekla jsem se ve třetině. Jako nápad je zajímavý, prostředí Ruska ve čtrnáctém století pro mě bylo novinkou a anotace zněla dobře. Postava světce Sergeje Radoněžského se mi taky líbila. A jméno hrdinky je originální.
Jenomže čtivost je absolutně strašná, nezvládla jsem se soustředit na příběh a postava Vasilisy mi vyloženě vadila. Nevím, jestli se příběh později rozjede, ale prostě jsem se neprokousala začátkem. Anotace zněla dobře, ale místo dobrodružné fantasy jsem se dočkala jen historického románu plnou nezajímavých intrik typu kdo se s kým ožení. V létě, až budu mít na čtení více času, se k trilogii Zimní noci možná vrátím a třeba se změní můj názor. Ale berte Medvěda a Slavíka s rezervou, ať nejste tak zklamaní jako já.

20.01.2022 odpad!

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

4,5*
Začínám nový rok úžasnou knihou!
Z krve a popela je pro vás, jestliže:
- je vám aspoň 15 let
- máte rádi romantickou fantasy
- nevadí vám delší začátky

Plusy:
Velké zrychlení tempa asi na trojnásobek (kolem str. 300).
Úžasné a aspoň pro mě nepředvídatelné zvraty na konci.
Sympatická hlavní postava.
Zajímavý svět a jeho náboženství.

Mínusy, za které jsem musela ubrat hvězdičky:
Strašně dlouhý začátek, asi do třetiny jsem se musela nutit číst dál, abych příběh neodložila. Kniha by klidně mohla být kratší tak o 200 stran, usekl by se ten zdlouhavý rozjezd.
Trochu uměle vsunutá, ne moc uvěřitelná romantická linka.

06.01.2022 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

5*/5*
Moje čtvrtá kniha od Colleen, spolu s 9.listopadem nejlepší.
Na začátku to vypadá na miloučkou romantiku. V půlce se to zvrtne a pronikne tam spousta těžkých témat. A posledních 50 stran... vás donutí přehodnotit všechno, co jste si o postavách mysleli.
Colleen píše společenské romány, ve kterých stírá hranice dobra a zla. Slova jako 'správné' a 'morálka' nemají pevně daný význam, a postavy musí volit životní cesty ve stínu špatných rozhodnutí. Minulost ovlivňuje přítomnost a zdánlivá drobnost má dalekosáhlé následky.
Miluju styl psaní, příběh i postavy. Všechno mě zasáhlo do srdce a vzbudilo koláž emocí.
Z technického hlediska se mi pár věcí zdálo lehce přitažené za vlasy, ale jinak hodnotím jako jednu z top knih roku.
Doporučuji lidem, kteří chtějí trochu přemýšlet, cca od 18 let.

11.05.2024 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

5*/5*
Páni, Ranhojičku jsem si vážně užila i jako rereading! Autorka má bezesporu talent vtáhnout čtenáře do děje a nepustit až do konce. Zvraty jsem plus mínus odhadla, ale stejně jsem měla vyražený dech u spousty situací.
Hrdinka mi přirostla k srdci, stejně jako lékařské prostředí, které mám v knihách ráda. Po téhle jízdě se moc těším na další díly :)
Doporučuji milovníků ya fantasy, fanouškům SJM a lidem, kteří vyhledávají pochmurné knihy.

03.04.2024 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

4*/5*
Velmi čtivá sci-fi, která mě od začátku chytla a nepustila. Soutěž a vše kolem mě bavilo, nastaly dokonce dva zvraty. Hrdina Emmett mi zpočátku nesedl, ale na konci se zachoval vyloženě hrdinsky.
Mrzí mě jen jedno, že minulost všech postav se víc nerozebrala. Těším se na další díly.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let.

24.02.2024 4 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

4,5*/5*
Krásná romantická historická fikce. Jsem bývalá fanynka Jane Austenové, a tohle mi její knihy hodně připomínalo, jen v modernějším pojetí a s přijatelnější jazykem.
První třetina nebyla nic moc, ale pak mě příběh chytil a dočetla jsem knihu velmi rychle.
Napříč knihou se odehrává bezpočet vtipných, romantických i na tehdejší dobu skandálních scén. Hrdinka je veselá a důvtipná, hrdina mne okouzlil svou galantností a povahou. Konec je úžasně sladký a zahřál mi srdíčko.
Vřele doporučuji teenagerkám cca od 14 let a milovnicím Austenové.

10.02.2024 5 z 5

Bouře Bouře William Shakespeare

4*/5*
První kniha od Shakespeara, kterou jsem nečetla do školy, ale pro zábavu. Miluji autorův jazyk i vystavění příběhu. Tady mi trvalo zorientovat se v postavách, ale jinak jen chvalím. Moc se mi líbila atmosféra a zapůsobila na mě scéna s hrou v šachy.
Doporučuji milovníkům Shakespeara, teenagerům cca od 14 let a dospělým.

05.02.2024 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

5*/5*
Tahle kniha byla úžasná! Na to, že jde o druhý díl, se příběh dosti posunul. Dostaneme odpovědi na některé otázky, ale díky konci spousta dalších přibyde. Hrdinka mě občas štvala, ale většinou jsem její činy chápala.
Romantika je boží a ta spousta intrik, tajemství, to propracované vnímání času... autorce tleskám.
Doporučuji teenagerům cca od 14 let.

28.12.2023 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Rereading kvůli dalším dílům.
Poprvé jsem knihu četla asi ve 13 letech a naprosto mě uchvátila. Teď je můj názor trochu chladnější (hrdinka na svůj věk trochu nevyspělá, spousta vtipů mi přišla lehce trapných), ale stále si myslím, že jde o výtečný příběh pro teenagery.
Pokud hledáte dobrodružné fantasy smíchané s romantikou, Rudá jako rubín je přesně pro vás.
Doporučuji především dospívajícím od 13 let.

20.12.2023

Drobné protislužby Drobné protislužby Erin A. Craig

4,5*/5*
Velmi zajímavá a propracovaná ya fantasy z vesnického prostředí. Kniha stojí na spoustě věcí, jak na úžasné hrdince Ellerie, tak na ději, záhadách a všedních dialozích. Romantická linka je poměrně jemná, což mi vyhovovalo.
Prostředí vsi se mi moc líbilo. Strašidelná atmosféra byla skvěle vyvedena a obálce tleskám.
Jediné, co mě lehce zarmoutilo, bylo nedořešení všech nakousnutých záležitostí a to, že některé záhady jsem odhadla.
Pokud se vám líbil Dům soli a smutku, Drobné protislužby jsou nutnost :)!
Doporučuji čtenářům fantasy cca od 15 let.

06.10.2023

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Povinná četba na čj.
Pěkné drama. Dalo mi hromadu inspirace k psaní a náměty k zamyšlení. Hezké obraty, vtipné postavy (vidláci z vesnice mě bavili nejvíce), zajímavé prostředí a jazyk.
Překlad M. Hilského mi bohužel nesedl, takže jsem se do čtení trochu nutila.
Doporučuji spisovatelům, kniha může pomoct při tvůrčí krizi

27.06.2023

Hamlet Hamlet William Shakespeare

4*/5* Povinná četba.
Bavilo mě to, což jsem vůbec nečekala. Jsem zvyklá, že do povinné četby se člověk musí nutit "teď přečteš 20 stran", ale tady jsem vůbec nemusela. Stará čeština byla krásná, postavy zajímavé, několikrát jsem se i nasmála (když Hamlet předstíral blázna).
Možná si od Shakespeara přečtu i něco dalšího.
Doporučuji všem, dětem cca od 14 let.

10.05.2023 4 z 5