Miroslavacte Miroslavacte komentáře u knih

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

O zle, o strachu o vině. Je to téma, které už bylo variované stokrát, ale Marquezovo pojetí je nadčasové a plné lehkosti pera.
Zajímavý vhled do myšlení vrahů, zápletka neotřelá a postavy živé díky jazyku, jsou nejlepším kořením pro skvělý příběh.

17.03.2024 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Miluju schopnost imaginace této autorky. Proplétání reality s prvky neskutečna. Mistrně umí pracovat s atmosférou, kdy máte pocit, že to, co sžírá postavy, nutně okusuje i vás, až do morku kostí. Při zmínkách o červu se mi zvedal žaludek, tak moc sugestivně je to podané.

29.02.2024 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Skvěle podané. Jižní část USA, hudba, ale taky problémy s mafiány. Je to napínavé, dojemné a s postavami je snadné se sžít, přestože toho málokdo z nás má společného s prostitutkou. Postava dcery je mimořádně dojemná.
Strašné téma p nepovedeném vztahu matky s dcerou. Kdy je ta matka podaná a ž příliš sobecky, její povaha trýzní. Charaktery postav ale vyznívají lidsky. Chválím.

29.02.2024 5 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Fascinuje mě, jak moderní tohle dílo stále je.´ Povídky mají hlubší přesah, jsem nadšená.

05.04.2024 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Ten nedostatek lásky v rodině jako téma považuju za mimořádně trýznivé, o to lepší je, když je podáno tak citlivě, jako v této knize.

03.04.2024 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Bavil mě příběh i dvojice vyšetřovatelů. Mám ráda detektivky z našeho prostředí, protože si všechno lépe představím.

02.04.2024 5 z 5

Divné děti a smutná kočka Divné děti a smutná kočka Petra Soukupová

Dávno už nejsem dítě, knihu jsem si ale užila i tak, což podle mě svědčí o její kvalitě. :-)

28.03.2024 5 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Jsem velká obdivovatelka Rudiše, čtu ho dlouho a stále mě baví. Tahle kniha je moje nejoblíbenější, nadčasová, milá, zábavná i k zamyšlení. A ty ilustrace? Bomba!

26.03.2024 5 z 5

Jak ulovit malou štiku Jak ulovit malou štiku Juhani Karila

Mytologie, kterou neznám, hodně věcí jsem si dohledávala a odpočívala tak u tohoto velmi hutného, ale skvělého textu.

26.03.2024 5 z 5

Děti na zabití Děti na zabití Milada Golobová

Ta kniha je dobrá, její poselství důležité.

Ale ten název? Otřesný a trapný, podlézavý a hodný maximálně titulku v bulvárních novinách.

18.03.2024 5 z 5

Nejzasutější vzpomínka na lidi Nejzasutější vzpomínka na lidi Mohamed Mbougar Sarr

Moc, opravdu moc mě to bavilo. Celou dobu jsem přemýšlela nad tím, co je fikce a co je pravda, co se mohlo a nemohlo stát, a tak hlavní protagonista v mých očích splýval s autorem. Jsem z knihy nadšená a nechápu, že se o ní skoro neví, protože by si to zasloužila.

21.04.2024

Jedovatá stopa Jedovatá stopa Colleen Cambridge (p)

Cosy crime? je to trochu hloupé, ale číst se to dalo. Postupem času jsem si v té jednoduchosti začala libovat a konec jsem si vyloženě užila.

19.04.2024 5 z 5

K majáku K majáku Virginia Woolf

Skvěle volená slova, každé je na správném místě a vyjadřuje všechno tak, jak si představuju, že by slova fungovat měla. Příběh ponurý, šepot mezi řádky také. Je to velmi naléhavé, intenzivní a bez katarze.

17.04.2024 5 z 5

Stará škola Stará škola Josef Kroutvor

Číst tuhle knihu je jako si lehat do peřinky ze slov a myšlenek. Je to moc krásně napsané, jemně a nepodbízivě, přitom velmi srozumitelně každému člověku.

07.04.2024 5 z 5

Bratři v poli Bratři v poli Jana Šrámková

Úžasná jemná kniha o křehkosti přátelství. Moc mě dojala.

06.04.2024 5 z 5

Výstava chameleonů Výstava chameleonů Filip Mikuš

Moc, opravdu moc mě to bavilo. Kniha se četla sama, oceňuju hlavně její formu a neotřelost.

06.04.2024 5 z 5

Klub lhářů Klub lhářů Mary Karr

Alkolismus v krystalické podobě, ničení jedné bytosti v té nejdrsnější podobě. Skvěle napsané, ale drásající.

04.04.2024 5 z 5

Dívka, která utekla z Osvětimi Dívka, která utekla z Osvětimi Ellie Midwood

Nemůžu říct, že by mě příběhy z klávesnice této autorky nějak rozložily, spíš mě fascinuje, jak jede podle jedné šablony v každé své knize. Člověk udrží pozornost, a pokud přistoupí na fakt, že se jedná o brakovou literaturu bez použití zajímavých jazykových prostředků, nemůže být zklamán.

30.03.2024 5 z 5

Života sladké hořkosti Života sladké hořkosti Lída Baarová (p)

Jak známo, Baarová si spoustu věcí v této knize pozměnila, to, co z ní ale vystupuje je nezměnitelné, a tím je touha uniknout od zla kolem. Dobře napsané.

29.03.2024 5 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Vyrovnat se se smrtí není jednoduché. Ani čtení této knihy není, ale pro mě byla krásná.

25.03.2024 5 z 5