mirec88 mirec88 komentáře u knih

Amnestie - Sloboda ako hrubá čiara za minulosťou Amnestie - Sloboda ako hrubá čiara za minulosťou kolektiv autorů

Netradičný pohľad na nechvalne známu udalosť rokov 1989/1990, kedy som mal síce len 3 roky, čiže si z toho veľa (nič) nepamätám, ale z historického hľadiska je to veľmi zaujímavé. Je tam viacero pohľadov na túto udalosť a každý má na to samozrejme svoj názor, môj je ten, že pán Havel nemohol za ten nárast kriminality v 1990 roku. Aj táto kniha mi k tomu dopomohla. Páčila sa mi aj forma akým je kniha napísaná - sú tu grafy, tabuľky, štúdie, rozhovor, vyjadrenia pamätníkov, poviedka a dokonca aj komiks. Fakt odporúčam Amnestie. Páčil sa mi aj film, čo bol v roku 2019 natočený, tiež odporúčam.

22.06.2023 5 z 5

Kouzelná flétna a další operní příběhy Kouzelná flétna a další operní příběhy P. Craig Russell (p)

Tak toto bola krása. Hoci ja tieto opery nepoznám (ukameňujte ma, ale ani Kouzélnu flétnu), ale úplne si ma získali a bolo to úžasné, povznášajúce a také pekné, nadpozemské, hoci vo väčšine prípadov tragické. Ale Kouzelná flétna sa skončila dobre, to bol najdlhší aj titulný príbeh. Odporúčam aj tým čitateľom, ktorí bežne komiksy nečítajú, s týmto môžete začať a určite si zamilujete komiksové médium. Jednoznačne plný počet. Dostalo ma to.

25.05.2023 5 z 5

Vargr Vargr Warren Ellis

Úprimne? Čakal som oveľa oveľa viac ako priamočiaru akčnú rúbanicu s prehnaným násilím, ktoré u bežného filmového Bonda vôbec nie je a nepáčilo sa mi. Čisto priemerný komiks, hviezdičku uberám za to nevhodné násilie.

22.03.2023 2 z 5

Noir Noir David Hine

Bomba. Takto si predstavujem plnokrvný noirový príbeh, ktorý bol proste niečo úplne iné, čo by ste od spidermanského komiksu čakali. Toto má zaslúžené miesto medzi výberom tých najlepších Spideyho príbehov. Obe časti sa mi rovnako páčili, pričom ten prvý s Goblinom bola ukážka dokonalého mafiánskeho príbehu so všetkým, čo k tomu patrí. A to, akým spôsobom tu zomrel strýko Ben, bola fakt silná káva.

Druhý s Ottom Octaviusom a so zloduchom v maske bol taktiež vynikajúci a to, čo robil Otto bolo značne šokujúce. Oba príbehy boli temné, drsné, kresba sa mi veľmi páčila a čo bolo najlepšie bol samotný Pavúk. Áno, tu sa nevolá Spiderman, ale Pavúk a to akým spôsobom je tu zobrazený nemá chybu. Parádny komiks.

02.03.2023 5 z 5

Pavučina Pavučina Brian Azzarello

Som rád, že konečne môžem s čistým svedomím niektorému komiksu z Komiksového výberu Spider-man dať plnú paľbu. A čo je zaujímavé, v polovici komiksu sa takmer vôbec nevyskytuje! Tak k jednotlivým príbehom.

Trojdielny príbeh s Tisíc bola vynikajúca hororová jazda, kde niektoré výjavy ma možno budú mátať aj v snoch. Hlavne tie vykrútenia hlavy a iných častí tela. To bolo hnusné, brutálne.

Ďalej príbeh ako superzloduchovia sedia v bare a spomínajú na to ako sa stretli so Spideym a ako im nakopal "prdel" bol veľmi zábavný a vtipný, ale s mrazivým koncom na zamyslenie.

Najviac sa mi páčil príbeh s Drtičkou Hoganom, kde sme videli hlboký ľudský aspekt tejto postavy a fakt mi ho bolo ľúto.

A posledný príbeh tam čokoľvek by som vyzradil, bol by spoiler, ale moje pocity boli taktiež pozitívne.

Proste vynikajúci, dokonalý komiks. Odporúčam.

01.03.2023 5 z 5

Súboj kráľov Súboj kráľov George R. R. Martin

Ach, ďalšia skvelá časť Hier o tróny je za mnou. A že to bola jazda veru. Všetky tie intrigy, zvraty, výborná popisná bitka a vyfarbovanie postáv sa mi veľmi páčilo. Čítal som to síce dlho, lebo ja som pomalý čitateľ, ale behom tohto víkendu som prečítal 200 strán. Teraz idem na seriál druhú sériu a som zvedavý aká bude. Ak len spolovice taká dobrá ako kniha, tak sa teším. Akurát ma mrzí, že to zase nemá poriadny koniec a ďalší diel je nutnosťou. Ale teším sa naňho. Paráda, odporúčam.

12.02.2023 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Brubakera a Phillipsa proste milujem! To je kombinácia skvelej kvality, výborného scenáru a úžasnej kresby. Tá noirová atmosféra proste na vás dýcha z každého panelu a je to radosť len listovať, nieto ešte čítať a zahĺbiť sa do príbehu. Tlieskam. A tá atmosféra Hollywoodu 40. rokov si ma tiež získala. Až tak, že si v najbližších dňoch pozriem aj niektoré staré filmy, ktoré boli uvedené v esejách a takisto dokument, čo mám stiahnutý o starom Hollywoode. Určite odporúčam, je to pecka.

P.S. Veľmi pekne ďakujem za zapožičanie komiksu môjmu obľúbenému užívateľovi 1972Sixo :-)

24.02.2022 5 z 5

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá země Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá země Pat Mills

Sudca Dredd - nekompromisný, tvrdý, často krutý, ale zároveň spravodlivý, so srdcom na správnom mieste a veľký sympaťák. Výborný komiks behom 3 dní som ho prečítal a tak ako prvá časť Prokletá země, tak aj druhá časť Den, kdy zemřel zákon boli perfektné. Krátke kapitoly nútili čítať ďalej a ďalej a hoci je to retro, ale nie je tam zbytočne veľa textu. Vidno, že to je britský a nie americký komiks. Veľmi sa teším na ďalšie diely. Jednoznačne 5 hviezdičiek a odporúčam.

19.12.2021 5 z 5

Generace proč Generace proč Gwendolyn Willow Wilson

Ešte lepšie ako prvý diel. Prečítal som tento komiks cestou do Košíc v autobuse a vo vlaku a bola to veru veľmi príjemná, zábavná, akčná jazda. Tu už sa príbeh Kamaly naplno rozvinul, páčili sa mi všetky 4 linky (Wolverine, Lockjaw, Vynálezca a matrixovská zápletka). Skvelé. Plných 5 hviezd. A ako bonus, tento komiks má posolstvo, že všetci pokiaľ máme priateľov, hoci sme superhrdinami, nikdy nie sme sami a je potrebné pracovať v tíme. A samozrejme Ms. Marvel má dušu a najviac sa mi páčila myšlienka, že keď je superhrdinkou, či musí ubližovať druhým. Žiaľ musí... Ako povedal Wolverine, niekde tá bolesť musí vyjsť.

17.09.2021 5 z 5

Dievča, ktoré musí zomrieť Dievča, ktoré musí zomrieť David Lagercrantz

Výborné finále série, ktoré skvelo ukončilo príbehy Lisbeth a Mikaela. Páčil sa mi príbeh okolo šerpa, aj dejová linka so sestrou Lisbeth a som spokojný. K tomu už netreba nič viac dodávať. Kniha je čtivá, sú tu krátke kapitoly a záver bol poriadne napínavý. Fakt dôstojne a skvelé ukončenie.

05.09.2021 5 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Vermontské psycho som čítal dlho a veru som si ho aj dlho vychutnával. Fakt kvalitné dielo, hororom by som to nenazval, skôr taký thriller aj fantasy, ale najlepšie sa k tomu hodí prívlastok rozprávka pre dospelých. K plnému hodnoteniu mi chýbalo to, že 3/4 knihy čakám, čakám, čakám na niečo a čakal som, že to príde skôr, ale prišlo to až úplne na konci. Inak je to fakt super a fajn oddychovka. 3 časové línie boli super a som s každou jednou spokojní. Na jedno prečítanie fakt dobré.

25.01.2024 4 z 5

Rahan 1 Rahan 1 Roger Lécureux

Skvelé. Krásna, stará, naivná jednohubka majúca svoje krásne čaro, ktoré poteší ako malých, tak aj veľkých. Hoci ako som písal, je to naivné, ale neubránim sa plnému hodnoteniu, nakoľko som pri čítaní týchto úžasných dobrodružných príbehov mal nasprostastý úsmev od ucha k uchu. Jednoznačne odporúčam. Pecka.

07.01.2024 5 z 5

Hlbina Hlbina Jozef Karika

Pecka. Horor ako hrom. V dobrom hnusný, strašidelný a nepredvídateľný. Konečne bez Karikových klasických filozofických pasáží. Dej svižne odsýpal a od začiatku až do konca bol nečakaný, teraz v zime perfektne mrazivý, hoci vonku zima nie je, tak aspoň tu bola a odporúčam každému milovníkovi hororov. Neodporúčam ale slabším povahám, sú tam fakt dosť brutálne scény.

23.12.2023 5 z 5

Deň, keď si zmizol Deň, keď si zmizol John Marrs

Prvé 3/4 príbehu to nie je thriller, ale vynikajúca psychologická dráma, ktorá ma neskutočne zaujala a so zatajeným dychom som sledoval ako sa postupne odhaľujú čriepky minulosti a nenudil som sa ani sekundu. Po obrovskom odhalení, prečo vlastne Simon od Catherine odišiel sa začne ten správny psychologický thriller, kedy jednotlivé tajomstvá, dohady a pravdy vyplávajú na povrch a je to veru riadne napínavé. Určite odporúčam každému milovníkovi napätia a výborných príbehov. A ten záver, no tak to nemám slov. Určite je to veľmi výnimočná kniha.

01.10.2023 5 z 5

Přístav Země / Zatmění Přístav Země / Zatmění Zack Kaplan

Naprostá bomba. Prvý komiks, ktorým vydavateľstvo Mighty Boys uzrelo svetlo sveta sa vydaril nadmieru úspešne. Najprv k technickým záležitostiam. Komiks má úctyhodných 848 strán, čo pripomína kolosálne knihy od Comics Centra, ale nie je v kolosálnom formáte, čo značne uľahčuje manipuláciu s ním ako aj miesto, kde sa dá komiks čítať. K tomu kvalitná väzba, ktorá pevne drží, voňavý papier a neodmysliteľná záložka. Po tejto stránke sa komiks vydaril na výbornú.

A teraz k obsahu:

Přístav Země: tomuto kúsku sa po dejovej stránke nedá vytknúť takmer nič. Príbeh, kde mimozemšťania neprídu ani nás zničiť, ani nás zachrániť,
ale jednoducho kvôli obchodu, ktorému podriaďujú všetko bola pecka. Od rozhovorov, ktoré vedie fešná moderátorka v TV tiahnuc sa celým komiksom až po samotnú zápletka až po kresbu, ktorá bola fakt super, taká špinavá, drsná a nejednoznačná ako aj úmysly mimozemšťanov. Jediné, čo ma sklamalo bol príliš otvorený záver. Bolo tam veľmi veľa nezodpovedaných otázok a ja sa len modlím, aby Zack Kaplan prišiel niekedy s pokračovaním.

Zatmění: tak toto už malo našťastie uzatvorený koniec a ten svet, kde nikto nemôže bez skafandra vyjsť na slnečné svetlo, lebo by ho slnko uškvarilo zaživa bol veru perfektne vykreslený. Kresba bola úžasná, hororová, kde pri viacerých scénach mi nebolo dvakrát príjemne. Áno, tušíte správne, bolo to pri scénach, keď boli ľudia spálení a tie boli fakt strašné. Klobúk dole pred kresbou. A po príbehovej stránke to bolo taktiež vynikajúce, psychologicky veľmi dobre vykreslené postavy, ktoré sa dajú všelijako nazvať, len nie čiernobiele. Fakt pecka.

Bonusy: tak tu som sa rozplýval. Také množstvo bonusov, ktoré je tu sa len tak nevidí. K Přístavu Země ich síce bolo menej, ale k Zatmění cca 120 strán, čo je fakt úctyhodný počet. A sú plnohodnotné textové, takže fakt super.

Celkové hodnotenie: naprostá bomba, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knihotéke milovníka komiksov ani sci-fi. Odporúčam každému!

25.09.2023 5 z 5

Dolů mezi mrtvé Dolů mezi mrtvé Mark Millar

Ďalší vynikajúci príbeh, tentoraz len prvá časť dlhého 12-dielneho príbehu v ktorom hrozí, že tajná identita Spidermana bude odhalená a veru niekto aj vie, že to je Peter Parker a siahne mu na veľmi blízku osobu, ale kto to je sa dozvieme až v druhej časti, ktorú ešte dnes večer dám. Plný počet nedávam len preto, že čakám na finále.

02.03.2023 4 z 5

Zlo v lidských srdcích Zlo v lidských srdcích Kevin Smith

No tak toto je poriadne dospelý Spider-man, ktorý rozhodne nepatrí deťom. Klobúk dole aj kvôli témam drogovej závislosti aj znásilneniu a všetkým aj sexuálnym narážkam a iskreniu medzi Spideym a Black Cat. Veľmi sa mi komiks páčil.

26.02.2023 5 z 5

Superman/Batman: Nepřátelé státu Superman/Batman: Nepřátelé státu Jeph Loeb

Superhrdinský komiks, ktorý je jednou veľkou akciou, pre mňa taký priemernejší, ale čo ho vyťahuje z nadpriemeru, je tá linka zo Supermanom v budúcnosti, scény v Tokiu a linka s Captainom Atomom. To bolo super. Inak na jedno prečítanie fajn, ale zrejme ako starnem, tak mi klasický superhrdinský príbeh nestačí... Čítal som aj lepšie, zvlášť od Jepha Loeba som čakal viac.

13.02.2023 4 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Silný komiks. Veľmi dobre, s ľahkosťou nakreslený a napísaný komiks o ťažkom živote v Iráne. Nečakal som, že ma politický komiks tak zaujme, ale bola to sila. Je to úžasný životopis ťažko životom skúšanej ženy a každý by si ho mal prečítať a byť šťastný, že tu máme v našich dvoch štátoch slobodu. Odporúčam každému.

25.04.2022 5 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

Chlad... alebo skôr hlad? No závisí z akého uhla pohľadu sa na to pozriete. Tak poviem vám, že silnejší a strašidelnejší horor v komikse som nečítal (ak nerátam šialeniny od Džundžiho Itoa, ale to je manga). Fakt som sa bál čo sa stane s hrdinami, zaujímal sa aké tajomstvo skrýva Declan a ako veľmi bude hladný Jack Čipera a koľko prstov zase presekne Obrtlík. No kresba je fakt úžasná, nezameniteľná a fakt strašidelná. Ako tu už bolo spomenuté to ako vyzerajú psi je neskutočne strašidelné a fakt je to sila. Ono celá kresba je šialená (hlavne hladový svět) a fakt klobúk dole za taký šialený komiks. A tie dve písané poviedky v bonusoch boli tiež dobré. Pecka ako vyšitá. Odporúčam všetkým milovníkom hororov v komiksoch.

19.04.2022 5 z 5