Mindy Mindy komentáře u knih

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Český kriminalista Josef Bergman odjíždí na dovolenou do vesničky na severu Norska, aby si zarybařil. Ale co se tam nestane - samozřejmě vražda. Trošku začne pátrat na vlastní pěst, protože mu to nedá. A zjišťuje, že skoro každý z obyvatel, které poznává, má nějaké tajemství. Žádný velký nervák, hodně se mi líbily popisy norské krajiny.

27.06.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherný, silný příběh osamělé holčičky, která se musela naučit sama přežít v chatrči uprostřed bažin a močálů. Ta její osamělost mi drásala srdce a čtení mě chvílemi bolelo. A závěr? Překvapil, ale potěšil. Moc pěkná kniha.

20.06.2022 5 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Tak to bylo něco z úplně jiného soudku. Maroko - země islámu a muslimů. Platí zde jiná pravidla, předpisy a nařízení. Kniha mě obrovsky překvapila. Jedná se o poutavý příběh marockého chlapce Lachdara, jehož osud je nalajnován tak neuvěřitelně! Celou dobu jsem mu držela palce, ovšem ten konec mě dostal. Já musím dát plný počet.

08.06.2022 5 z 5

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

Jsem ráda, že jsem se díky této knížečce ocitla v šedesátých letech - v době bez mobilů a internetu. Švédská a americká policie spolupracovala tak, že policista poslal ze Švédska poštou dopis a za deset dnů dostal z USA odpověď. A taky si posílali telegramy. A volali z telefonní budky. Dostala jsem se do takové nostalgické nálady.

01.06.2022 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Eleanor si musí oblíbit snad každý. Je naprosto skvělá. A ten její příběh je tak silný! Smutný, ale místy i úsměvný. Je obdivuhodné, jak zvládá poprat se se svým osudem, odkázána jen a pouze na sebe. Anebo ne? Přečtěte si a uvidíte.

26.05.2022 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Nedávno jsme procházeli kolem památníku Ploština a na informačních tabulích byly odkazy na tuto knihu. Objevila jsem ji v knihovně u manželových rodičů, tak jsem se do ní hned pustila, dokud ve mně doznívá atmosféra z tohoto místa. Nečetlo se mi to dobře, protože jsem věděla, k čemu se celou dobu schyluje. Jsou zde popsány otřesné pravdivé události, které se skutečně staly. Bohudík jsem válku nezažila, a proto neviním, nesoudím. A Ladislav Mňačko mě velmi příjemně překvapil tím, jak poutavě píše.

18.05.2022 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Nejsem cílová skupina této knihy, proto mě nenadchla tak, jako většinu ostatních.
První půlka zdlouhavá až nudná, druhá půlka to zachránila. Konec až moc uspěchaný a idylický. Po letech ne-komunikace se všichni poobjímají, vše si vysvětlí a navzájem si odpustí. Takový klasický americký závěr.

10.05.2022 3 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Úžasné, fantastické.
Děj knihy nás zavádí do New Yorku v roce 2467. V tomto roce žijí v Americe dva miliony obyvatel spolu se spoustou robotů různých generací. Lidé neumějí číst ani psát, jediným člověkem, který to umí, je Paul Bentley. Jak s touto dovedností naloží a jak ovlivní jeho život, to už prozrazovat nebudu. Opravdu skvělá kniha, ještě dlouho ve mně doznívá.

05.05.2022 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Slovenská vesnice, 19. století. Hezky a uvěřitelně popsaný každodenní život na vesnici, tvrdá práce, život s radostmi i starostmi, nemocemi, životem a smrtí. I chování ostatních obyvatel vesnice - rychtář a jeho syn, farář, bylinkářka, učitel... plus nějaké to tajemno, velmi povedená kniha.

29.04.2022 4 z 5

Lékárnice Lékárnice Ingrid Noll

Ježkovy oči! Co to bylo? Směsice naivních a neskutečných situací, jedna absurdita střídá druhou, všichni zúčastnění se chovají naprosto neuvěřitelně a hlavní hrdinka je s prominutím blbá jak troky. To všechno v podání německé autorky.
A konec? To závěrečné rozuzlení celého příběhu? To ani nestojí za řeč, protože prostě není.

18.04.2022 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kniha popisuje osudy židovské rodiny Liebeskindových. Bohatý cukrovarnik Abrahám, jeho manželka Liliana a dcera Zuzana. Ta prožívá bezstarostné dětství v přepychu, jenže pak přichází rok 1939 a jak to se Zuzanou dopadne, to už si musíte přečíst sami. Jenom si dovolím podotknout, že moc příjemné čtení to není, obzvlášť tedy druhá půlka knihy.

13.04.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Propojení říše pohádek se skutečným současným světem, tak, jak to umí jedině Fredrik Backman. Líbily se mi pohádky o mrakoních, vílách, rytířích a princeznách a to vše na střídačku s příběhem Elsy, ke které bych sice měla nějaké výhrady, ale ona to neměla vůbec jednoduché, tak co.

07.04.2022 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Sbírka povídek českých autorů, které se odehrávají v období Vánoc. Nečekejte dojemná radostná setkání, jsou to příběhy, kde má hlavní roli smutek, samota, nevěra, stáří, nemoc. Nejvíc se mi líbila "Vánočka" od Petry Soukupové a "Vánoční přání" od Marka Epsteina.

06.04.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná knížka. Už ten název - Heřmánkové údolí.
No - s Annou se život tedy moc nemazlil. A bylo obdivuhodné, jak si s tím vším dokázala poradit.

29.03.2022 5 z 5

Miloval jsem svou ženu Miloval jsem svou ženu Milán Füst

Námořník Jakub Störr nám vypráví svůj příběh. Vzpomíná na svůj život v Paříži, Londýně a Americe. Popisuje vztah ke své ženě i k jiným ženám. Celá kniha je jakási zmatená a chaotická. Nijak zvlášť mě nebavila. Taky jsem nepochopila tu vraždu. Prostě někdo někoho zabil (nebudu prozrazovat kdo koho) a - nic? Divné.

27.03.2022 2 z 5

Kořist Kořist Paul Finch

Dost povedená detektivka. Chvilku mi sice trvalo, než jsem se pořádně začetla, protože se odvíjí několik dějových linek najednou. Ale asi od jedné třetiny to byla tedy jízda. Líbilo se mi to.
Akorát ten text na obálce knihy: Vrah se po letech vrací. A jde po tobě... je úplně mimo.

17.03.2022 4 z 5

Démon alkohol / Tulák po hvězdách Démon alkohol / Tulák po hvězdách Jack London

Kniha obsahuje dva tituly.
Démon alkohol mě dost šokoval. Je to autobiografie a já obdivuji, s jakou upřímností nám autor vypráví svoji osobní zpověď.
Tulák po hvězdách - ten předčil všechna má očekávání. Skvělé, skvělé. A ten Jack London! Jak píše, to je neskutečné. Fakt úžasný spisovatel. Až se stydím, že jsem se k němu dostala až teď.

10.03.2022 5 z 5

Důchodkyně nestřílejte Důchodkyně nestřílejte Marcela Mlynářová

Jediná kapitola, která mě pobavila, byla ta, kde popisuje hlídání vnuků. Jinak nuda. Většinou se jedná o podrobný popis dovolených. Autorka zachází do takových detailů, jako je nasedání na lanovku a zaklapnutí bezpečnostního jištění. Každodenní sprcha, snídaně, večeře. Neustále si stěžuje na přítomnost ostatních lidí, přitom si vybírá turisticky vyhledávané cíle. Nejvíc se mi líbily citáty na konci každé kapitoly.

04.03.2022 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Někdo to má v životě o hodně těžší než ostatní. Obdivovala jsem Sáru, že si dokázala nazout ty tátovy boty. Jsem ráda, že jsem dopředu nečetla hodnocení ani anotaci. Je to moc pěkná knížka. A taky mě potěšilo, že je napsaná hezky česky.

18.02.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první setkání s japonskou literaturou. Na jedné straně samý sex a alkohol, na druhé krásný citlivý příběh čisté lásky. Hodnotím kladně, ale celkový dojem mi kazí velký počet sebevražd mladých lidí.

09.02.2022 4 z 5