Milosz Milosz komentáře u knih

Sběratel Sběratel John Fowles

(SPOILER) První půlka (pohled věznitele) vynikající. Druhá půlka (pohled vězněné) už méně, bylo tam až moc flashbacků a salónního levičáctví. Ale konec vše napravil, thumbs up.

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Vynikající, ale stejně jako u Lovce draků to trochu kazí natahovaný doslovný epilog.

Dědicové Dědicové William Golding

Nejlepší kniha psaná z pohledu neandrtálce, jakou jsem kdy četl

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Charašoj románek, druzja! Intenzika jak kdyby vás někdo tolčokoval do gullivera!

Mijazaki a jeho svět Mijazaki a jeho svět Susan J. Napier

Ze začátku je to fajn a dozvíte se mnoho informací o Miyazakiho mládí. Jakmile ale začnou kapitoly věnované jeho filmům, tak se zčistajasna už skoro nevěnujeme Miyazakiho životu (ani se třeba nedozvíte, že se mu narodil syn), ani tomu, jak ty filmy vznikaly a jak se divákům líbily. Většina prostoru je věována rozboru těch filmů a hledání skrytých významů (často takových, které tam ani nejsou). Je to psané moc akademicky a nepříliš čtivě, prostě máte pocit, že čtete Kamila Filu. Škoda. Kupte si radši Ghibliotéku.

22.01.2024 3 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

První a asi i poslední kniha, co jsem od tohoto klasika četl. Důrazné varování pro všechny! Tato kniha není sci-fi, ale alegorie, a není to román, ale divadelní hra. Asi tak 95 % textu jsou dialogy. To si nedělám srandu, to uvidíte na první pohled, když si zalistujete stránkami. Ono se to možná nezdá, ale ta užvaněnost je velice otravná. No a k samotnému obsahu: zápletka o muži vychovaném Marťany a zároveň vlastníkovi celého Marsu je ze začátku zajímavá a slibovala politický thriller ve sci-fi kulisách, ale nebylo z toho nic. Zhruba od půlky, kdy Mike opustí Harshawův dům, jde kniha do sraček neuvěřitelným způsobem a ocitneme se v prostředí amerického sektářství, začne se žvanit jen o náboženství a z Mika se stane Superman křížený s Ježíšem a vůdce sexuální revoluce. Dočteno rychločtením. Zde je názorný graf, jak moc mne kniha bavila: https://opu.peklo.biz/p/23/03/29/1680082294-b77c0.jpg

29.03.2023 2 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

(SPOILER) Silně podprůměrné. Strašidelný dům, bu bu bu. Tak ještě v první půlce mě trochu zajímala ta právnická zápletka, byl jsem zvědavý, jak to dopadne, když si King bude hrát na Grishama, jenže on to zčistajasna utnul. Musel jsem se nutit, abych to dočetl (u té snové kapitoly z matějské pouti před 100 lety, to jsem četl snad dvě hodiny, tak mě to nebavilo, že mi furt mysl utíkala jinam)

08.12.2022 2 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Po 11 letech od hrozného Krakena jsem se odhodal vrátit k jeho tvorbě (pomohlo tomu i že to měli za 49,- v Levných knihách)
Tohle je asi nejvíc sci-fi ze všech jeho knih, ale stále ne úplné sci-fi. Ze začátku mě to bavilo, hlavně fakt propracovaný popis unikátního jazyka mimozemské rasy. Bohužel to rychle rozbředlo v politikaření a chaotické násilnosti v ulicích, kdy jsem se přestal orientovat, kdo je s kým a proti komu, a druhou půlku jsem dočetl se sebezapřením.
Takže další jeho nepřečtené knihy už doplňovat nebudu (ale není moc co, vypadá to, že si dává od psaní dlouhou pauzu)

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Už se dost opakuje, jediná inovace je, že hlavním hrdinou je místo nesmělého začínajícího spisovatele nesmělý začínající malíř. Jinak tam jsou všechny obvyklé propriety a fanoušky to asi nezklame. A taky je to dost natahované...

08.12.2022 3 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

"Realistická" sci-fi o tom, jak se u Saturnu objeví mimozemský objekt a Američani a Číňani začnou závodit o to, kdo se tam dostane dřív.
První dvě třetiny docela dobré a napínavé, ale když se konečně dostaneme k tomu objektu, tak zjistíme, že je to vlastně zklamání a nestálo to za to.

Mikro Mikro Michael Crichton

Sice je Preston uveden na obálce mnohem menším písmem než Crichton, ale většinu asi napsal on. Ale i tak je to lepší než několik posledních Crichtonových děl jako Pirátská odysea nebo Příští. I když je to samozřejmě blbost (něco jako díl Čtyřlístku "V džungli trav", ale podaný trochu "vědečtěji").

Armada Armada Ernest Cline

Tohle se snaží o něco podobného jako RP1, a i když začátek byl slibný, nakonec je z toho celkem plytká dobrodružná knížka. Na Zemi zaútočí mimozemšťani, a nejlepší hráči počítačových her jsou povoláni do akce, aby pilotovali drony, zastavili invazi a Zemi zachránili.
Prostě takové young adult, ale pro kluky.

Gravitace Gravitace Tess Gerritsen

O nakažlivé chorobě, co propukne mezi astronauty na orbitální stanici. Hodně v Crichtonově stylu, ale lepší než cokoli, co od něj vyšlo po roce 2000. Doporučuju.

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

(SPOILER) Jsem trochu zklamán. Je to sice stále velmi čtivé a atmosféra totalitního SSSR je stále vykreslena velmi dobře, ale místo detektivky je to tentokrát akční thriller a ze Lva je hotový Jack Bauer. Děj skáče po několika místech tisíce kilometrů vzdálených jen proto, aby se kniha odehrávala v atraktivních prostředích, než že by to mělo nějaký smysl. Hlavní padouch je velmi klišovitý. A nechybí ani romeo&julieovská podzápletka.

08.12.2022 4 z 5

Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Jaromír Bosák

Obsáhlá výpravná publikace, kde Bosák vzpomíná na důležité fotbalové zápasy a zároveň i vypráví o kontextu doby, co v té době dělal a tak. Napůl životopis, napůl průvodce fotbalovou historií. Čtivé a vtipné. Po Bílé vodě balsám.
Další díl bude až před EURO 2024 (info přímo od Bosáka, nakladatelství Pražské příběhy neodpovídá na dotazy (a taky nemá korektora, v knize je kupa chyb, včetně chybějícího kusu odstavce))

08.12.2022 5 z 5

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

Kniha se věnuje depresivní hudbě v pop music za posledních cca 40 let. Témata deprese, strachu a úzkosti jsou s každým desetiletím v populární hudbě stále silnější. Joy Division, The Cure, Nirvanu nebo Radiohead známe jistě všichni, kniha se ale věnuje i mladším interpretům, které už jsou trochu mimo náš rozhled. Například mi až doteď byl skryt fenomén depresivních rapperů (tzv. emo rap) jako Kanye West, Kid Cudi nebo Frank Ocean :)
Kniha se ale nevěnuje jen hudbě, ale zasazuje celý fenomén do širšího politického a ekonomického kontextu. Je vidět, že autoři jsou velmi sečtělí.

Vzpoura pražské kavárny Vzpoura pražské kavárny Dominik Landsman

Narozdíl od jedničky to má už souvislý děj. Zeman konečně umře a politické strany se chopí příležitosti a rozjednou kampaně se svými kandidáty. Kvalita vtipů proměnlivá, ale jako celek to určitě pobaví

Život po smrti Život po smrti Damien Echols

Jeden z trojice, kteří byli neprávem odsouzeni za "satanistickou" vraždu tří dětí, protože poslouchali metal, takže ve vidláckem Arkansasu se stali podezřelými č. 1. Odseděli si 18 let, nakonec je sice pustili, ale museli se formálně přiznat, aby pak nemohli žalovat stát o odškodnění. Prostě spravedlnost made in USA.
Bohužel se v knize moc věnuje svému dětství (k zatčení dojde až za půlkou knihy!) a méně už svému soudu a pobytu ve vězení. Takže doporučuji spíš nějaký TV dokument o případu:
www.csfd.cz/film/311077-ztraceny-raj-3-ocistec/
www.csfd.cz/film/321682-west-of-memphis/

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Už mě Murakami asi nějak přestává bavit, tohle byla pro mě jeho asi nejslabší kniha. Možná bych hodnotil lépe, kdybych ji četl jako první (je to jedna z jeho nejranějších knih), ale takhle vidím, že je to stále totéž a že to v jiných románech uměl mnohem lépe.
Novinkou je jen občasný prdící humor.

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Těšil jsem se na politiku a konspirační teorie, ale ona je to spíš červená knihovna. Nečekaný konec (fakt jsem to neuhodl)