Armada

Jedinečný, geniální sci-fi thriller plný překvapení od autora kultovního románu Ready Player One. Zack Lightman tráví většinu času sněním. Život přece nemůže být tak nudný. Jednoho dne musí dojít k nějaké fantastické události, která naruší monotónnost Zackovy existence a vrhne ho do neuvěřitelného dobrodružství. Třeba by mohl zachraňovat zemi před útokem mimozemšťanů, jako to dělá den co den, noc co noc ve své nejoblíbenější videohře Armada. Ale hra je hra a realita je realita. Ta Zackova ho zatím posílá jako každé ráno do školy. Až na to, že toho dne přistane před okny té jejich létající talíř… jako vystřižený z Armady. Invaze vetřelců je skutečná. A Armada vlastně nebyla jen obyčejná hra. Tady a teď má Zack šanci stát se hrdinou. A taky pochopit konspirační teorie svého otce, kterého pokládal za šílence. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303778/armada-LaX-303778.jpg 3.787
Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Knižní klub

Ben Nevis

Příjemné a pohodové čtení, ale naprosto chápu, proč kniha není v červených číslech. Jednak je cílená výhradně na nerdy a spíše vyznívá jako denní snění pařana, který má špatné svědomí z počtu hodin strávených v onlineovkách. Co kdyby to nebyl promarněný čas? Druhák zápletka kromě nedostatku originality je béčková až hrůza.

Taky si ráda zahraju a pobiju nějaké emzáky, ale nepletla bych válku se zábavou. Navíc se mi nelíbilo, jak hlavní hrdina je chytřejší než generálové a vědci dohromady. Do Enderovy hry to má daleko, protože ta se spoléhá na moment překvapení, který Armadě chybí. I pocta něčemu se dá zpracovat kvalitně a Cline by měl opustit nerdovskou zábavu osmdesátých let a zkusit něco jiného.

Aby kniha byla zábavná, musíme se přenést nazpět do osmdesátých let a mít rádi sci-fi z těch dob. Tady jsem se chytala více než u Ready player one, kde šlo o staré videohry, ale obecně je první kniha lepší.

pitam

Moc příjemné počtení. Splněný sen velké většiny geeků, nebo tedy přinejmenším těch, jež byli odkojení osmdesátkovou popkulturou a mají, tak jako já, nakoukané všechny sci-fi snímky, o kterých se v knize autor zmiňuje. To samé by se dalo říci i o hudebním vkusu hlavního hrdiny. Opět, stejně jako v případě předchozí knihy „Ready player one“, autor velmi silně cílí na specifickou skupinu lidí, kterým všechny ty vědecko-fantastické vychytávky ala StarTrek apod. jsou sympatické či jinak blízké. Netuším, nakolik jsou ale knihy úspěšné i u „těch ostatních“ (kterých je, obávám se, většina). Ale je mi to jedno – mně se líbí a Ernestu Clineovi patří ode mě velký dík. Ale abych jen nechválil, oproti zmíněné autorově skvělé prvotině, má „Armada“ v mých očích pár nedostatků. Předně, „Ready player one“ byl veskrze originálním počinem, který mě zcela uchvátil (ač jsem nikdy nebyl nějakým velkým fanouškem počítačových her, spíše jen toho sci-fi a obecně pop-kultury 80. a 90. let). Ale celá ta myšlenka byla v podstatě nová, neokoukaná. Oproti tomu, „Armada“ je zcela nepokrytě (a zištně) inspirována mnoha filmy a knihami, které znám. To by nebyl ani tak velký problém, protože tyhle díla máme přeci velmi rádi, že? Ostatně i autor sám přiznává a v podstatě celou knihou vzdává hold všem dílům, ve kterých našel svou inspiraci, ale prostě už to není tak originální, jako byl „Ready player one“. Nejvíc mi při čtení vyvstávala paralela s geniální „Enderovou hrou“ a pak také s filmem „Poslední hvězdný bojovník“ (a ten nepatří zrovna do mého TOP výběru). Zkrátka jsem v knize postrádal nějaké momenty překvapení. Všechno už tu bylo. Včetně dramatické stránky knihy, jež se zaměřuje na rodinu hlavního hrdiny (zejména jeho otce). Místy je děj až příliš naivní, mnohdy záměrně, to vím, ale i tak mi to trochu kazilo celkový dojem. Řekl bych, že i na sci-fi to bylo až moc neuvěřitelné (hlavně, jak vše probíhalo celou dobu velmi hladce až do zdárného a poměrně rychlého konce). A to je právě problém. Ten rychlý konec. Jakoby autorovi najednou došly nápady, tak to ukončil, jak nejrychleji mohl. A opět dost naivně a neoriginálně, nutno dodat. Nicméně pořád kniha stojí za přečtení, zvlášť pokud patříte do výše zmíněné skupiny, jako já. Sci-fi forever! :-)

Johnsons007

Tak po přečtení Ready Player One přišla na řadu Armada..hned v úvodu chci říct, že s RPO se to nedá vůbec srovnat, už jen proto, že jde o sci-fi a jiný svět. Každopádně mě některé pasáže bavily, jiné ne. Chvílemi mi to přišlo až moc přitažené, přehnané a absurdní, na druhou stranu chápu, že se autor snažil příběh vést svižně a nechtěl si vymýšlet a vysvětlovat vědecké teorie, proč a co je možné díky tomu a tomu apod. Přesto celkový dojem z knihy je mírným zklamáním. RPO bylo mnohem lepší a originálnější. Kdyby se toto mělo zfilmovat, asi bych si řekl, že to bylo "béčko" made in USA, ale něco do sebe to asi mělo. S další knihou autora si před sebe položím těžké dilema: číst či nečíst? Za mě 3.3

BigJoseph

bomba kniha

Madlenkačte

Super, jsem nadšená. To byla nejlepší kniha co jsem poslední dobou četla.

PJurista

Překvapení a prvotní euforie z Ready Player One je pryč ale ta chuť po dočtení stále zůstává, Cline je geek každým coulem a díky bohu dokáže svým pojetím člověka upoutat ke své tvorbě, v jádru má Armada naprosto klišoidní příběh ale okořeněný tolika odkazy že se člověk který je pochopí prostě musí u čtení usmívat a to je základ úspěchu. Jen tak dál.

Fantasysvet

Príbeh Flotily nie je najoriginálnejší a miestami je predvídateľný. Niektoré vzťahy sa formujú veľmi rýchlo, ale autor sa šikovne odvoláva na tlak spôsobený inváziou. Pod hrozbou vyhubenia sa každý rýchlo zaľúbi, aby si posledné hodiny pred bojom užil.
To je jedna z výhod knihy. Má rýchly spád a nad výraznejšími nezrovnalosťami v texte nie je čas sa zamýšľať. Našťastie ich tam ani nie je veľa. Flotila je premyslený a dobre napísaný príbeh. Jediným sklamaním môže byť uponáhľaný záver, kde sa vyvrcholenie celej knihy udeje na pár stranách. A udeje sa tam veľa. Aj momenty by mohli byť silné, ale emočný dopad sa v tej rýchlosti stráca. Čo je škoda, lebo zvyšok knihy funguje v tomto smere na jednotku.

Liborec

Bavilo, ale na rozdíl od Ready player one, už nenadchlo. Nemělo čím. Wow efekt právě vyčerpal RPO. Jinak ale spád a jistá zábavnost tomu nechybí.

andrej0867

Nepravdepodobne napisana vykradacka Enderovej hry. Jedno z mala pozitiv je Another one bites the dust od Queenov v soundtracku Hrr na hry.

jana1599

Trvalo mi, než jsem se do toho začetla - počáteční popisy her a herního vybavení mě moc nebavily - ale pak naštěstí příběh dostane spád a je to super :) Konec je trochu úsměvný, ale každopádně je to dobrý čtení :)

Lokina

No jakože pecka největší! Na to že hry vůbec nehraju a nejsem technikou políbená, mě to děsně bavilo. Pařmenka nejsem, ale fanoušek "scifáren" ve stylu Star Wars, Star Trek ap. jsem od svého dětství, takže touhle cestou se mi kniha dostala pod kůži. Plusový body si připsala za cool vypalovačky, který jsem si během čtení pouštěla, to byl nářez. Teď s chutí se pouštím do Ready Player One :-)

TheSarcasm

To co perfektně fungovalo v RPO v Armadě nefunguje vůbec. RPO byl především stále jakž takž uvěřitelný, ale toto byla vyloženě fantasmagorie pro malé děti. Ernest Cline určitě umí psát a občas to i docela odsejpalo, ale celé to pohřbil praštěný příběh, přičemž ty herní rádoby dramatické sekvence byly spíš nuda než nějaký odvaz. Jednu hvězdičku přidávám z nostalgie k RPO a doufám, že příště Ernest Cline zpracuje námět, který bude stát za to.

amaenium

Co tak čtu, hodně lidí by autorovi utrhali ruce za tohle dílo, ale nemyslím si, že je to třeba. Ready Player One a Armadu bych ovšem nesrovnávala. Toto dílo bych hodnotila velmi pozitivně. Je pravda, že některé reference byly do děje vsunuty příliš kostrbatě nebo příliš mnoho referencí soustředěných na jedno místo, ale i tak to bylo zajímavé čtení, které mě pohltilo hned ze začátku a pustilo až na konci.
Pokud jste ale pravými fanoušky sci-fi, doporučuji prvně přečíst Enderovu hru.

mochr

Slabší než Ready player one, ale má mnoho psolečného. spoustu odkazů na scifi filmy a hudbu. Nápad není uplně špatnej a mě se to líbilo.

konva

Parádní vesmírné dobrodružství. Sem tam jsem narazil na nudnější části, které jsem jen přeletěl, ale v závěru jsem se nedokázal od knihy odtrhnout... Určitě doporučuji k přečtení všem hráčům a technickým nadšencům :)

Edmund

Pro mě osobně zklamání, po RPO jsem čekal o dost víc. Stále to ale byla čtivá kniha i když s dost za vlasy přitaženou zápletkou.
Mimochodem, mobilní aplikace při vyhledání této knihy vždycky spadne. Asi tím chce něco naznačit :-)

PetraBery

Autor určitě psát umí, o tom žádná... Přesto se mi tato kniha jako nehráči četla mnohem hůře než předchozí Ready Player One. Určitě to chce se odprostit od nereálnosti, která je v knize nastolena, pak se kniha přečíst dá. Ale rozhodně si děj, narážky a popisy užijí více hráči, kteří podobné hry hrají.

Aaron_Hill

Komentář obsahuje spoilery. Bohužel, druhá kniha E. Clinea díru do světa neudělá. Přiznanou inspirací pro příběh Armady jsou klasické sci-fi a akční filmy z 70. a 80 let. Motivy ze Star Wars, Posledního hvězdného bojovníka, Železného orla, Top Gunu a dalších pecek bych osobně doplnil ještě o Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Bizarní? Ano, příšerně. Jako by se Marie Poledňáková utrhla z řetězu. Předchozí veleúspěšná kniha autora dostala čtenáře originálním příběhem těžícím ze známých motivů z 80. let. V Armadě je ale příběh sám o sobě tak příšerně pitomý, že by ani v 80. letech neprorazil. Děj se navíc odehrává v roce 2017. Příběh je jednoduše neskutečná patlanina, což by samo o sobě nevadilo, kdyby knize nechyběl nadhled a vtip. Bohužel, chybí. Emoce? Chybí. Ztotožnění s hlavní postavou? Ani omylem. Zajímavé záporné postavy? Neexistují.

Knihu jsem dočetl jen ze setrvačnosti a abych pravdu řekl, stejným způsobem nejspíš i autor knihu dopsal. Ke konci je už vyprávění silně odbyté. Nahodilých a nesmyslných událostí v závěru razantně přibývá. Mimochodem, autorovi se povedlo vměstnat do příběhu i souložící gaye, souložící multikulturní hrdiny a prezidentku USA (ta kupodivu nesouložila). Abych pravdu řekl, jediné, co se mě na knize zaujalo, byl soundtrack (který byl do příběhu, stejně jako v předchozím autorově díle, zdařile vpašován) a těch několik málo skrytých hlášek z filmů, které autor ponechal bez otravného vysvětlování.

Vé-Vé

Bible konspirátorů nastupující generace

witko

Pro mne čtivá kniha. Porovnávání s autorovou prvotinou nemá smysl, byť i hry zde hrají roli, jedná se přeci jen o jiný příběh a ten mě od začátku do konce bavil.

czpilar
26.12.2016

Tušil jsem, že navázat na skvělou prvotinu "Ready Player One" bude velmi obtížné, a to se mi také potvrdilo při čtení této knihy. Přesto je i "Armada" velmi čtivé dílo a já se u něj bavil stejně jako u RPO.

Hadrna
14.12.2016

Ready player one byla pro mě závislost, příběh mě dokázal chytnout za mysl i když jsem arcade hrama nepolíbená (jen malá pusa na tvář). Ale Armada už je na mě moc, je tam tolik odkazů na různé hry a na různé písničky, že už mi úplně utíkal příběh a proto jsem se knížku rozhodla bohužel odložit, ale doufám, že se k ní v budoucnu vrátím

pobijecmuch
13.12.2016odpad!

Bohužel, knihy od tohoto autora nedávám. Jsem dlouholetý uživatel PC, počítačové hry jsem také hrával a scifi přímo hltám, ale toto mně připadá strašně naivní. Možná je to, ale tím, že už nejsem cílová skupina pro kterou je kniha určena.
Salutování vymyšlené postavě jsem prostě už dávno přenechal všem těm adolescentním jůtuberům.

Tazz1
10.12.2016

RPO byl fenomén, kterému se jen tak něco nevyrovná. Proto jsem s nadšením a očekáváním vyhlížel další knihu pana Clinea. Kniha mě opět chytla, má spád a nemohl jsem se odtrhnout. Zvláště, když většinu toho sám znám a tvořilo to ikony mého dospívání. Sen, podívat se mezi hvězdy, ten mi zůstal dosud. Kniha má i slabší místa, moc emocí, některé nelogičnosti, ale jak jsem psal, chytla a nepustila. A náramně jsem si čtení užíval. A to je pro mě to nejdůležitější. Za sebe doporučuji všem pařanům :-)

Babouš
07.12.2016

Pomalejší rozjezd a naopak kraťoučké finále, ale velice čtivé a napínavé. Ernest Cline prostě umí!

Thanyss
05.12.2016

Ernest Cline stvořil legendu jménem Ready Player one, což ho v případě dalšího literárního počinu staví do nelehké startovní pozice, jelikož značně riskuje, že v případě neúspěchu ho jeho fandové utlučou starými VHSkami, videorekordéry a herními konzolemi napříč časovými dekádami.
Armada sice není tak dobrá jako její předchůdkyně, i tak se ale setsakramentsky snaží a do rukou se tak čtenáři opět dostává strhující příběh plný popkulturních odkazů, napětí a zábavy. Dobře, sice sem tam budete muset trošku pošilhávat, aby příběh působil o něco uvěřitelněji, nicméně i tak je to slušná jízda.
Naděje pro všechny pařany, co tráví hodiny u svých oblíbených videoher, že by jednoho dne mohli svým nadáním zachránit svět.
Vítejte ve světě, kde se realita všedního světa střetává s realitou virtuální.

Steew
21.11.2016

4* uděluji jen z toho důvodu, že svým prvním dílem si nastavil vysokou laťku. A taky mi to připomíná takový ten klasický hollywoodský blockbuster film s americkým hrdinou, který je prostě hustý, což už není zrovna moc moje kafe. Ready player one je prostě lepší, ale i tak Armada je velmi čtivé dílo, takže rozhodně nejsem zklamaný. Rozhodně určené pro snílky, třeba jako jsem já :))

HugoMilhaus
14.11.2016

Asi si přečtu..Ale popis mi silně připomíná starší , celkem kultovní sci-fi z dob mého mládí Poslední Hvězdný bojovník..(the last starfighter.) :-)..http://www.csfd.cz/film/26469-posledni-hvezdny-bojovnik/prehled/

scr00chy
14.11.2016

Horší než Ready Player One, ale pořád ucházející. Celá zápletka je docela absurdní a v podstatě existuje jen proto, aby čtenář-pařan mohl snít o tom, jak taky jednou řekne: "Vidíš, mami, ty roky strávený pařením her nebyly ztrátou času! Teď díky tomu můžu zachránit svět!"

Ernest Cline vzal pravidla fungování virtuálního světa a aplikoval je na příběh ze světa reálného, což nefunguje zdaleka tak dobře, jako tomu bylo v případě Ready Player One, neboť u Armady to vyžaduje, abyste hodně přimhouřili oči a přistoupili na hru autora. Moc nad tím zkrátka nepřemýšlejte, jinak budete celou dobu obracet oči v sloup.

Nicméně i tak se jedná o zábavné počtení plné akce a popkulturních odkazů stejně jako v případě Ready Player One, takže pokud vás bavilo to, užijete si nejspíš i tohle.

Ernest Cline

Ernest Cline