milan1315 milan1315 komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Jediné vysvětlení vysokého hodnocení tohoto bestselleru (!) je asi to, že jsme prostě národem hltajícím Babovřesky 3 nebo Kameňák 4. Humor pro pátou třídu ZŠ, absolutně nechápu, jak to může dospělého člověka bavit.

01.11.2018 odpad!

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

"Netipovala bych tě na fandu Alice Cooper."
"Její písničky miluju," opáčím s vážnou tváří.

No, já tedy u tohoto překladu vážnou tvář neudržím.

28.01.2020

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Problém v hvězdičkování: nesedí mi ani *** ani ****, dal bych 3,5.

Zábavné to je. Některá místa samozřejmě jsou slabší, některá silná, ale tohle asi bude trochu subjektivní. Styl rozhodně sedí, ale tam jsem ani problém nečekal. Že lze něčí styl pěkně napodobit, prokázalo už více autorů, nejznámější je asi známá kniha od Viewegha. Tenhle Saturnin neurazí. Není to geniální jako původní Saturnin, ale to je pochopitelné. Důležité je, že to není špatné. Věty jako "Nato jsme se mohli s dědečkem konečně přivítat, při čemž mu byl Nero velmi nápomocen." (Nero je pes) jsou potěšením. V jednu chvíli jsem zjistil, že se směju nahlas, což je u mě vzácné.

Konečný pocit:
Dá se číst, pobaví, neposadí na zadek.

Zásadní rozdíl: druh humoru. V Jirotkovi geniálně namíchaný, skvělé výchozí situace s dokonale naformulovanými dialogy, které situační humor „vyšroubují“ ještě víc.

V pokračování velká část vtípků už slyšena a jakkoli velmi příhodně implantována, stejně se pořád jedná o implantáty. Příklad: Máš pocit, že nikoho nezajímáš? Stačí jednou nevyplnit daňové přiznání. Dobrý vtípek, leč známý vtípek.

Takže četbu sice mohu milovníkům Saturnina doporučit, ale jedna stavba je dům z cihel, druhá dřevěná chata. Na dočasný letní pobyt zcela vyhovující.

17.11.2017 3 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Blábol. Správný název by byl "Za co si ty naivnější z vás chci koupit".

23.10.2017 odpad!

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

V té době neuvěřitelně odvážná kniha. Satira ruských poměrů už mě dnes tak moc nebere jako v době ruďochů, ale obecně vzato výborná věc.

22.05.2020

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Výborně napsané. Nejdřív jsem viděl pár dílů seriálu, pak jsem teprve otevřel knihu - a vzápětí bylo rozhodnuto. To, co v seriálu působí nahodile, tady do sebe zapadá.

- Co tamto, co vypadá jako díra v boku?
- To je díra v boku.

02.05.2018 5 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

(SPOILER) První Childovy knihy byly uvěřitelné. Občas Reacher někoho zmlátil, občas zabil, v pohodě. Ale jeho schopnosti začaly nadpřirozeně růst. V jedné knížce přepral čtyři chlápky najednou, v další už osm, ale pořád to bylo málo. Tady Reacher (SPOILER) zcela odrovná dva nepřátelské gangy ovládající půlmilionové (!) město a nakonec ještě ruské dezinformační centrum. Desítky mrtvých. (KONEC SPOILERU). V příští knize patrně Reacher přemůže menší nepřátelský stát. Ale to už fakt kupovat a číst nebudu.

25.09.2020 2 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Autorka neumí moc psát, překlad je strašný a korektura nulová. Takže špatný text plus hrubky. Přitom potenciál by byl, ale je naprosto zabitý. Bohužel jsem nevzal vážně varování, že vydavatelství Omega je proslulé odfláknutou prací. Příště už tu chybu neudělám.

31.05.2020 1 z 5

Tajná historie Twin Peaks Tajná historie Twin Peaks Mark Frost

Nádherně udělaná kniha. Pozadí událostí v kultovním seriálu. Tohle bude v mé knihovně na poličce těch nejlepších.

07.07.2017 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Pro mládež. Bohužel už jsem dospělý.

06.04.2017 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Takhle jsem se naposled nudil u Přemka Podlahy. :( Kniha pro lidi obdivující návody k použití a manuály.

18.08.2016 1 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Jako milovník alternativních historií jsem bohužel knihu zakoupil. Vyhozené peníze. Bohužel nikde není varování, že jde o young-adult, zde spíše jen pro young bez adult. Psána je na úrovni lepší slohové práce prvního ročníku gymnázia. Plochý nudný jazyk, autor nedokáže vykreslit děj ani postavy, vše jsou to jen prázdné věty. Pro patnáctileté možná ucházející, dospělému (a zkušenému) čtenáři nedá nic. Ztráta času i peněz.

15.05.2020 1 z 5

Pánův hlas Pánův hlas Stanisław Lem

Titulní novela geniální, Maska úchvatné čtení. 137 vteřin též skvělé čtení. Ostatní bych oželel. Příliš nekompaktní sbírka.

22.05.2020 4 z 5

Zpověď šílence Zpověď šílence John Katzenbach

Dokonale propracovaná kniha. Perfektně vystižené prostředí léčeben. Nemám jí co vytknout. Ti, co jí dávají nízké hodnocení, asi potřebují nadpřirozeně geniálního detektiva a nereálný jednoduchý děj. Tohle pro ně není - tady se člověk musí umět vcítit a přemýšlet.
Nápad, že svědkové vraždy jsou duševně postižení lidé, je geniální.

16.12.2019 5 z 5

Trapas. Totálně tupé a neživé dialogy, celé napsáno jazykem třináctiletého dítěte. Chápu, že některé zaryté fanoušky vzrušuje už jen samotné slovo Potter, ale nezaujatý čtenář jen vrtí hlavou. Tohle se fakt prodává?

21.06.2017 1 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Jízda jako vždy. Miluju Hunterovky a i když nesnáším násilí, dokážu se přes to přenést pro tu napínavost. Jen jedna připomínka: 2,5 mg midazolamu by uspalo leda malé dítě. V českých prášcích na spaní je 15 mg. Sdělení, že by to složilo tři lidi by se týkalo spíš 25 mg. Nevím, jestli je to chyba překladu nebo originálu, ale je vlastně nepodstatná. To jen tak pro úplnost.

04.10.2016 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Jednoduchý text pro lidi, které nebaví opravdové knihy.

18.11.2020 1 z 5

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Co to má být? Čekal jsem něco o moderní fyzice a ne ultralevičáskou propagandu. Hned od začátku samý Marx, utlačované pracující třídy, vše graduje nehoráznostmi, že vztah hmoty a energie objevili nezávisle Lenin a Einstein, a hlavně lživou větou, že většinu fyzikálních objevů učinili sovětští vědci. Jako vystřižené z učebnice z padesátých let, v nichž dieslový motor vymyslel Alexej Nikolajevič Dislov. Tohle není kniha o fyzice, ale trapná politická agitka. Vyhozené peníze.

28.09.2020 1 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Velká nuda.

24.08.2018 odpad!

Kyberiáda (20 povídek) Kyberiáda (20 povídek) Stanisław Lem

Úžasně chytrá a vtipná knížka. A na rozdíl od brožované kompletní - včetně textů, které vyšly původně zvlášť.

24.08.2018 5 z 5