MichelleS MichelleS komentáře u knih

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Tuhle knížku nám předčítala ve třetí třídě paní učitelka, která u nás dlouhodobě suplovala. V látce jsme pak byli hodně pozadu, ale při dobrodružstvích Kopyta a Mňouka jsme ani nedutali. A toužili po podobných výpravách.
Humorná knížka pro děti, která vykouzlí úsměv i po letech. Kluci sice lítají z průšvihu do průšvihu, ale vždy jsou jejich lumpárny motivovány dobrými úmysly a snahou pomáhat. I když úspěšnost jejich podniků nejlépe vystihuje - střídavě oblačno.

11.01.2014 4 z 5

Stůl v koutě Stůl v koutě Michael Ondaatje

Dokážete si představit, jaká dobrodružství se dají zažít na třítýdenní plavbě z Cejlonu do Anglie? Můžete si být jistí, že ta představa bude jen zlomkem zážitků jedenáctiletého Michaela, které jsou popsány v této knize. "... už jsme si stanovili jedno pravidlo: každý den musíme udělat alespoň jednu věc, která je zakázaná."
Kolik potkal na první pohled obyčejných lidí, kteří mu během plavby dali nahlédnout do svých barvitých osudů. Zároveň je tato cesta nejen plná klukovských rošťáren, ale také ohromnou školou života.
Přestože to dlouho vypadá jako pestrá mozaika exotiky, zvláštních lidiček, úsměvných i někdy šokujících historek, v závěru se tyto střípky spojí do jednoho dramatu.

10.01.2014 4 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Moc pěkná kniha. I když je určená pro děti, obohatí i dospělé čtenáře. Moc se mi líbil způsob vyprávění několika postavami. Krásně to ukázalo, jak něco může vypadat z každého úhlu pohledu úplně jinak. Optimistické vyznění na závěr je tak trochu pohádka, ale protože kniha je určená dětem, tak mi to přijde správné. Opět se mi potvrzuje, že štěstí není osud, který nám ho dopřeje, ale umění vnímat to hezké a dobré.

04.01.2014 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Válka z pohledu druhé strany. Připomenutí, že nic není černobílé. Krásně napsáno, všem postavám jsem věřila, byly chvíle, kdy jsem jim fandila a jindy mě zas rozčilovali. Prostě živí, opravdoví lidé.

31.12.2013 5 z 5

Dům stínů Dům stínů Dean Koontz

První stránky byly velice slibné. Pak nadšení trochu opadlo. Myslím, že knížce ublížilo, že jsem ji četla v předvánočním hektickém období. Ke čtení jsem se dostala vždy jen na chvilku a většinou únavou odpadla. Dočítala jsem už v klidu a pak to mělo ten správný náboj.
Teď se dívám, že jsem od autora četla jen 2 knihy (včetně této) a obě jsou mezi hůře hodnocenými, takže se moc těším, až sáhnu po některé na špičce.

25.12.2013 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

První polovina knihy se mi líbila moc, ale od návratu Gerty do Brna už to nebylo ono. A i v té první půlce bych se raději víc dozvěděla o postavách pro Gertu důležitých - o rodině a vývoji vztahu otce s matkou, bratr, Janinka, Karel... Celá druhá polovina knihy nějak rozmělňuje závažnost událostí, které chtěla autorka připomenout. Co si budeme povídat, komunistům bylo trnem v oku plno lidí, nejen Němci.

29.11.2013 3 z 5

Světlé dny Světlé dny Zsuzsa Bánk

Nádherná kniha, i když není snadná na čtení. Dlouhé odstavce, dlouhá souvětí, žádné dialogy... Atmosféra Éviny zahrady nebo rozpálených uliček Říma na vás doslova dýchá z otevřených stránek. Opakující se obrazy jsou jako refrén známé písně (můstek nad vlčími máky, nakřivo visící branka, plechová krabička se skleněnými kuličkami...). Každá z postav zažije chvíle štěstí i kruté rány osudu.

"Světlé dny si ponechám, temné vracím osudu."

19.11.2013 5 z 5