michaelakoc michaelakoc komentáře u knih

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

Z anotace a obálky jsem měla pocit, že zavzpomínám na má mladá léta a připomenu si knihy Lenky Lanczové, které jsem milovala. A přesně to se stalo.

Knihu bych doporučila čtenářkám 14 až 16 let, i přesto že hlavní hrdince Klaudii je čerstvých 18 let. Příběh není nijak náročný na psychiku a krásně plyne. Doporučuji číst v létě nebo v momentě, kdy si budete chtít léto připomenout, protože děj se odehrává během letních prázdnin na vesničce blízko Plzně.

Máme tu Klaudii, která žije se svou matkou, mladším bráchou a otčímem. Má kluka Davida, který by jí snesl modré z nebe, ale ona si není jistá, zda je to pravá láska. Také dvě kamarádky, Simču a Nikol.

Ve vesnici panuje nevraživost mezi chudými a bohatými. Klaudie a ostatní patří mezi bohaté. Naopak Vítek je na druhé straně chudých, protože se s rodiči a babičkou snaží vyhrabat z dluhů, které jim tu po smrti nechal strýc.

Jejich osudy se protnou a tak nějak se stane, že se spolu Klaudie a Vítek octnou na koňském táboře spolu s jejím bráchou.

Všechno je zamotané a romantická linka se postupně rozmotává. Celé by to bylo až moc jasné, ale na konci nás čekají nějaké zajímavé a nečekané zvraty, to mě bavilo hodně.

Být cílovkou hodnotím možná výše, i tak mě kniha bavila.

12.11.2023 3 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Hodnotím jako fantasy průměr, čekala jsem více.

Sedmnáctiletá Sára o sobě mluví jako o člověku, obyčejné dívce, ale vlastně hned na začátku se dozvíme, že má silnou léčitelskou moc, kterou ale nemůže léčit lidi, ale nadpřirozené bytosti. A kamarádí se s trollem Remym.

To je ale pouze slabý odvar. Příběh se začne zamotávat, když ji a její kamarády napadne upír Eli a pomůže jim lovec upírů Nikolas.

Co 50 stránek se na scéně objeví nějaká nová příšera a také se vždy dozvíme něco nového o Sáře a tak pořád dokola.

Jádrem příběhu je, že se dozvíme, co vlastně Sára je, a od koho jí hrozí nebezpečí. A jak s tím naloží. Vlastně je to takový úvod do série, předpokládám.

Mně tam rozhodně chyběla romantická linka, které se, doufám, dočkáme v dalších dílech. Ty si já, asi, někdy přečtu, ale teď hned pokračovat nebudu.

Kniha je za mě trochu přeceňovaná.

06.11.2023 3 z 5

Naše vina Naše vina Mercedes Ron

Naše vina a celá série Viníci je moje srdcovka a naprosto ji miluji. Já už třetí díl četla pár měsíců zpátky ve francouzštině, protože po šíleném konci 2. dílu jsem nemohla čekat a potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Teď jsem si dala rereading a jen mi to potvrdilo, jak moc ten příběh Noah a Nicka miluji.

Pokud pro někoho byl náročný konec 2. dílu, tak 2/3 tohoto dílu se nesou ve stejném duchu a jsou velmi náročné na psychiku, protože s hlavními hrdiny trpíme na každé stránce. To, čím si prošla Noah, bylo srdcervoucí. Já jsem pořád toho názoru, že to, co jí udělal Michael na konci 2. dílu, bylo znásilnění. Byl její psycholog, využil ji, zneužil ji a neměl se jí ani dotknout.
Mrzelo mě, že na to takto nikdo nenahlížel a pro všechny to bylo tak, že Noah Nicka podvedla ...

Nick se může v tomto díle zdát tvrdý a neústupný, ale já se dokázala vžít i do něj, protože vezměte si, že on se rozhodl, že dá Noah svou lásku, že si ji dovolí milovat a dopadlo to pro něj tak, jak to dopadlo. Chápu, že ho to zničilo, a že odmítal znovu věřit, znovu věřit v lásku, v Noah.

Ani nevím, kolikrát jsem během 3. dílu brečela.

A ten konec? Pro mě je to nádherné ukončení. Bylo jasné, že se pořád milují, ale potřebovali něco (čti někoho), kdo je znovu spojí a ukáže jim, že jejich láska to všechno může překonat.

Pro mě je to nejkrásnější new adult série, kterou jsem kdy četla, a vím, že se k ní budu často vracet. A ano, jsem zvědavá, jak se jim povedou zbylé dva díly natočit, a jestli nám dokáží ve filmu přenést ty emoce, které byly tak hmatatelné v knize.

06.11.2023 5 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Tak tady u této LGBT queer knihy půjdu proti proudu a hodnotím nízko. Nevyvolala u mě vůbec žádné emoce a až na několik posledních stránek, na ní nevidím nic pozitivního. Je to tedy kniha naprosto mimo můj okruh knih, které normálně čtu, protože jsem ji četla v rámci tajné štafety, ale myslím si, že pouze tím to není.

Dokáži si leda představit, že, kdybych byla náctiletý člověk, který právě řeší svou orientaci, mohla by mi být kniha sympatická. I tak si ale myslím, že by to rozhodně neprobíhalo tak jako u Jamieho, bylo by to mnohem komplikovanější.

A mimochodem, podle mého by Andrew, Jamie ani Cara v postapokalyptickém světě nepřežili. Ne tak, jak se o to snažili v knize.

31.10.2023 2 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Tato kniha se snad ani hodnotit nedá. Je to klenot všech HP fanoušků a my se na něj doma nemůžeme vynadívat. Pročítáme pasáže, které nás zajímají, obdivujeme překrásné ilustrace a střídáme se, kdo u knihy bude právě sedět, jestli já nebo dcera

Almanach je rozdělený na 7 částí a v každé části na Vás čekají informace z kouzelnického HP světa, které jsou doprovázené nádhernými ilustracemi. Chceš vědět, co všechno si Harry musel nakoupit do 1. ročníku v Bradavicích? Znáš všechny způsoby kouzelnické komunikace? A všechny deníky, které v kouzelnickém světě vycházejí? Jak dalece si pamatuješ všechna fakta o famfrpálu? Co všechno koupíš v Kratochvilných kouzelnických kejklích? Jaké jsou základní vlastnosti a přednosti jednotlivých kolejí? Co všechno najdeš v bradavické knihovně? Pamatuješ si všechny patrony a jejich majitele? Jak se jmenovali všichni Hagridovi mazlíčci? A mnoho, mnoho dalšího.

Dcera si přesně takovouto knihu přála. Chtěla mít všechny HP informace pohromadě a s těmi obrázky je kniha doopravdy naprosto kouzelná.

Doporučuji všem HP fanouškům, dětským i dospělým. A například teď jako vánoční dárek vykouzlí mnoha obdarovaným úsměv na rtech. My se doma od Almanachu hodně dlouho nehneme.

Za knihu velmi děkuji @humbook_blogeri @humbook #humbookblogeri !

27.10.2023 5 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Kdybych měla jedním slovem popsat tuto knihu, byla by to pohádka! Podotýkám, že krásná pohádka. Během četby jsem myslela na Princeznu Fantaghiro, kdo pamatujete, a pořád se mi vracely vzpomínky. Trochu na mě také dýchla Princezna zakletá v čase.

Hodnotím 3,5/5, protože mi tam chyběla romantická linka, byly tam náznaky, ale nijak se to nerozvinulo a to mě trochu mrzí. Pak také na mě trochu moc chaotický konec s velkým množstvím informací a událostí najednou.

Kniha ale nádherně a poutavě šlape a nemá žádná hluchá místa.

Dvojčata Leandros a Leanis, dalších 8 princů, 1 princezna, král - královna, Souboj princů o korunu, amulet, přízrak, tajemství, minulost, nebezpečí, napětí a mnoho dalšího.

Nebudu Vám spoilerovat děj, ale knihu určitě doporučuji. Moc mě bavil celý souboj a jednotlivé úkoly. Oblíbila jsem si i ostatní prince a princeznu.

A překvapivá závěrečná 4ka je skvělá. A hned si dokáži představit pokračování, i když je zde příběh ukončený.

27.10.2023 3 z 5

Unbreakable Unbreakable Aminokyselinka

Jsem neskutečně šťastná, že se ke mně tato kniha dostala. I když má téměř 800 stránek, vůbec ničemu to nevadí, protože příběh krásně plyne a čtenář se ani sekundu nenudí. Já se tedy nenudila. Od samého začátku na mě kniha dýchla vibe Stmívání nebo současné Touhy, ale zde to na mě všechno působilo nějak lépe. A vím přesně, proč. Protože Lara je perfektní hlavní hrdinka, doopravdy ji nelze nemilovat. Chemie s Ericem funguje naprosto skvěle, takže je vše v tom největším pořádku.

Pro mě zde není důležité popisovat děj, ten si přečtete, ale ty emoce, které ve mně kniha vyvolala byly neskutečné. Jsem knihy plná a vím, že ještě dlouho budu. Už teď se těším na 2. díl a vím, že ho opět přečtu na jeden zátah.

Poslední kapitoly jsem si pobrečela a doopravdy jsem s hlavní hrdinkou trpěla.

Eric byl tím nejlepším přítelem, jakým mohl být, až do té doby, co se rozhodl, že Laře neřekne pravdu. Lara má hrdost a je mi jasné, že mu tak lehce neodpustí. Otevřela se mu a on jí zlomil srdce.

Další díly nám určitě také zodpoví otázku, kdo vlastně je Eric a co Lara a živly, proto říkám - skvělé romantasy - a doporučuji všemi deseti.

Jo a také doufám, že se nám v dalších dílech vrátí Scotch. Toho jsem si i za tak krátký okamžik stačila zamilovat, stejně jako Lara. A na prasátka se také těším.

Lary poslední slova v knize přesně definují to, jak silná ona je: "Když jste ti šťastní, myslím tím, když jste ti nejšťastnější na planetě, ten, koho milujete, vás miluje taky. Já jsem to štěstí neměla."

21.10.2023 5 z 5

Nádech Nádech Penelope Douglas

U této knihy jsem čekala trochu něco jiného, než jsem nakonec dostala. Anotace mě nadchla a kniha ve výsledku zklamala. Kdyby v knize nebyl sex, řadila bych knihu pouze do young adult literatury, protože problémy, které tam hlavní hrdinové řeší, nejsou rozebrány nijak do hloubky.

Máme tam dva nejlepší kamarády, kteří už nejsou nejlepší přátelé - Tate a Jared. Tate odjíždí na rok do Francie, vrací se. Tate začíná příběh jako šestnáctiletá, po roce sedmnáct a končí ho jako plnoletá, osmnáctiletá. Ale hlavní děj se odehrává v období několika měsíců, spíše týdnů, mi přijde.

Jared se s Tate přestal kamarádit a rozhodl se jí bez nějakého hlubšího důvodu začít šikanovat. Tate se mu podrobila, stáhla se a snaží se všem a všemu stranit. Má svou nejlepší kamarádku, školu, sport, tátu, babičku a to jí stačí. Po tom roce ve Francii se rozhodne, že už nebude tou chudinkou a bude se bránit.

Postupně zjistí, že existují nějaké důvody k tomu, proč se Jared chová tak, jak se chová. Chce je zjistit.

Zkouší randit, zkouší znovu věřit a když se toto všechno stane, tak se ukáže, že šikana ještě neskončila. Tate tam má jasný děj. U Jareda postupně odhalujeme nějaká tajemství.

Kniha neurazí, ale ani nenadchne, proto hodnotím 3,5/5.

17.10.2023 3 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Knihu jsem si vybrala hlavně kvůli obálce a slovenské autorce. Neměla jsem vůbec žádná očekávání a to je jedině dobře, protože teď po dočtení mohu říct, že jsem z knihy nadšená. Navíc má takový krásný podzimní a slovanský vibe, že je nyní ten ideální čas si knihu přečíst.

Knihu žánrově řadím do fantasy a slovanské mytologie, plus zde máme hned dvě romantické linky.

Na začátku se seznamujeme se Sirénou, alkonostem, která se objeví v lidském světě a zámečníkem Matthewem. Dvojice, kterou byste nečekali. Siréna potřebuje od Matthewa pomoct, chce po něm, aby ji pomohl odemknout bránu do podsvětí. Matthewovi se moc nechce, ale okolnosti ho k tomu přinutí a i on musí v podsvětí splnit svou misi. Připojí se k nim ještě rusalka Taťána, lišej Finn, kocour October a sám syn vládce podsvětí Artěmij.

Postupně poodkrýváme minulost všech zúčastněných a poznáváme, kým doopravdy jsou. Chtěla jsem Vám sem vypsat nějaké střípky těchto zjištění, ale pak jsem si řekla, že Vám nebudu tu nádheru spoilerovat, protože to mě na knize pomalu nejvíce bavilo. Přítomnost se prolíná s vyprávěním z minulosti.

Příběh začíná v Londýně, poté se dokonce podíváme na chvíli do Prahy a skončíme v podsvětí. Moc se mi líbí ten kontrast mezi člověkem Matthewem a kouzelnými bytostmi a tím, jak se s tím on vypořádává. V podsvětí se setkáme také s Moranou (Bohyně smrti), Mokoší (Bohyně přírody) a Velesem (Bůh podsvětí, otec Artěmijův).

Na začátku jsem si myslela, že to bude příběh hlavně Sirény, ale celé je to spíše o Artěmijovi, proto mě mrzí, že na konci se dozvíme, co se stane se Sirénou a Matthewem a s Finnem, ale už nevíme, kde skončili Artěmij a Taťána. A vzhledem k tomu, že se spolu vydali za něčím/někým, bylo by krásné pro ně z autorčina pera pokračování.

Za knihu děkuji spolupráci s @humbook_blogeri , @humbook a doporučuji ji všemi deseti. A až nám udeří zima, tak si tematicky přečtu také Dceru zimy.

P.S.: Nezapomeňte. Když loupete cibuli, vyplázněte jazyk.

11.10.2023 4 z 5

Vysněný cíl Vysněný cíl Kate Stewart

Havraní série dočtena a u mě to bylo od 1. do 3. dílu jako na houpačce. Rovnou říkám, že sérii doporučuji všemi deseti, protože se čte skvěle, má nápad, náboj i hodně krásných momentů.

S ohledem na to, co se ve všech třech dílech událo by mi stačily maximálně 2 knihy, jak to měla autorka původně v plánu.

Tato série je neobyčejná v tom, že zde máte hned 3 silné muže (Seana, Dominika a Tobiáše) a 1 silnou ženu (Cecílii). Všichni 4 jsou neskuteční. A toto je můj žebříček:

1. Sean
2. Cecílie
3. Tobiáš
4. Dominik

Dominika mám paradoxně na posledním místě a to v letošním roce dostal svou vlastní knihu, One Last Rainy Day, kterou si v budoucnu také přečtu.

Já jsem pořád tým Sean, i když se mi ve 3. díle tolik nelíbil, a i když to všechno dopadne, jak to dopadne.

3. díl je trochu zamotaný skoky v čase, což uznala i sama autorka. Podstatou celého dílu je očistec a odpuštění pro Tobiáše. Kniha je také z většiny i Tobiášem vyprávěna.

A tady se dostáváme k jádru “problému. Kniha nám totiž nabídne minimum děje a akce. Přítomnost je prokládána Tobiášovou minulostí a založením, fungováním a cílem Exodu.

Paradoxně nejdojemnější scénou celé knihy je pro mě závěr mezi Seanem a Tobiášem.

A na konci ty postupné skoky do budoucnosti mi daly zabrat a raději bych nějaké celistvější shrnutí.

Celkově bych asi sérii hodnotila takto, ale myslím si, že pokud si zamilujete jiného Havrana než já nebo Cecílii, budete hodnotit výše.

06.10.2023 3 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

S touto sérií jsem měla na začátku trochu problém a nekonalo se u mě to davové nadšení jako u většiny čtenářů.

U 2. dílu jsem se cítila podobně jako u 1., ale rozhodně mi více seděla dospělá Cecílie. Bylo mi ji doopravdy líto, jak se všechno špatné svádělo pouze na ni.

Do poloviny knihy jsme v minulosti, pak jsme v přítomnosti, nakonec se posuneme ještě o 8 měsíců a v Epilogu nahlédneme o dalších 10 let dále.

Tento díl mě ale rozbrečel a v tom okamžiku mi došlo, proč knihu nehodnotím tak vysoko. Já se totiž zamilovala do špatného Havrana. Je to trochu jako ve Skleněném trůnu s Chaolem a Rowanem, tam jsem to také nikdy nepřekonala. Pro mě je Sean chlap, do kterého bych se zamilovala a vždy bych si vybrala jeho. Ne že by bratři nebyli ucházející, ale toto je to mé ale.

Rozhodně je tento díl zajímavější jak první, nechybí nečekané zvraty, velká tajemství a skok o 6 let dopředu rozhodně pomohl.

29.09.2023 4 z 5

Pomalu se ladím na podzim a plánuji zkouknout všechny série Gilmorek, které naprosto miluji. A už delší dobu mi doma leží kniha Lauren Graham (Lorelai), tak jsem si řekla, že už ji musím přečíst.

Knihu máte přečtenou rychle, má jen něco málo přes 200 stran.

Ihned řeknu, že si myslím, že by si ji měl přečíst každý fanoušek Gilmorek, i když o Gilmorkách toho v knize zase tolik není.

Lauren v knize skáče sem a tam, chvíli mluví o jablkách, pak zase o hruškách. Je to takové neuspořádané. Ale když to shrneme, dozvíme se něco o jejím dětství, jak začínala její herecká kariéra, jak milovala Gilmorky nebo Famílii, kdy se rozhodla, že začne také psát a jak se u toho všeho cítila.

Já osobně bych si raději přečetla knihu o celém natáčení a příběhu Gilmorek, možná i z pohledu Alexis, a s rozhovory a dovětky i od dalších protagonistů.

A ano, v knize je krásně vidět, že Lauren je tou nejlepší Lorelai.

21.09.2023 3 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Knihu hodnotím 3,5/5. Je to přesně taková ta newyorská love story, u které si dokáži představit, že podle ní bude natočený typický americký, oddechový film. Navíc celá kniha na mě dýchla lehce podzimním vibem.

Franny a Hayes se setkávají hned na začátku příběhu v newyorském metru. Franny má den blbec, právě ji vyhodili z práce a do toho se jí v metru stane taková menší větší nehoda. Je to právě Hayes, kdo jí nečekaně pomůže. Tady vznikla jejich přezdívka "miláčkové z metra".

Franny a Hayes jsou oba velmi odlišní. Franny je spontánní a kreativní bytová designérka a Hayes je úspěšný podnikatel ve světě investic, kterému se daří vše, na co sáhne. Je ale trochu škrobený a workoholik. To všechno má ale důvod. Je 3 roky po rozvodu a tak nějak si myslí, že vztahy s ženami nejsou nic pro něj, je prostě nekompatibilní. Navíc si vždycky vybíral stejný typ žen a Franny tím typem rozhodně nebyla. Franny nemá žádné předsudky, Hayes se jí líbí od samého začátku, ale také si myslí, že pro něj není dost dobrá, dost zajímavá, dost krásná, apod.

Jsou to sympatické postavy. Zajímavé je, že na začátku jsem je zbožňovala oba, pak mi vadilo chvíli chování Hayese, pak zase chvíli chování Franny, ale na konci knihy jsem je zase milovala oba stejně.

U této knihy je také zajímavé, že nemá vůbec žádného záporáka. Prostě je to taková ta příjemná, oddechová kniha, kterou rychle přečtete a tu četbu si užijete. Na druhou stranu v ní ale nehledejte žádnou hloubku, protože tam opravdu žádná není.

Já jsem si četbu užila a určitě jako odpočinkovou knihu doporučuji.

18.09.2023 3 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Jako první, proč se kniha jmenuje Hejno havranů a ne Havraní bratrstvo nebo Bratrstvo Havranů? Tak nějak by mi to ke knize sedělo více. Jinak jsem ke knize měla vysoká očekávání, která se úplně nenaplnila, hodnotím 3,5/5.

V Předmluvě se 26tiletá Cecílie vrací do Triple Falls, na místo, kde to všechno začalo. Tam, kde zažila tu nemocnou lásku.

Pak máme skok do minulosti, Tenkrát, kdy je Cecílii téměř 19 let a stěhuje se právě do Triple Falls ke svému otci, protože její matka se o ni teď nemůže starat. Cecílie se svým otcem nemá žádný vztah, ale je tu domluva, že až dosáhne věku 20ti let, zdědí nějaké peníze a akcie ve firmě. Teď bude pracovat u něj v továrně a začne studovat vysokou školu.

Hned první den v novém zaměstnání se seznamuje s nádherným Seanem, který ji představí také svým tajemným kamarádům. Parta kluků, co mají na těle vytetované havrany. Jeden z nich, Dominik, ale u nich Cecílii nechce, není plnoletá a navíc kvůli jejímu otci. Je na ni hodně nepříjemný. Sean se s ní ale i tak schází, velmi rychle se sbližují. Sean má ale mnoho tajemství, na které nechce Cecílii odpovědět.

Cecílie byla vždycky hodná holka, starala se o svou mámu a nedělala žádné hlouposti. Teď si ale řekla, že je načase žít a trochu více se uvolnit. Přesně to bude dělat se Seanem a partou.

V práci to měla těžké jako dcera šéfa.

Postupně se nám vztahy trochu zamotávají, ale nebudu spoilerovat, a Cecílie se v tom začne plácat. Do toho se dozvídá nějaká ta tajemství a pravdu o tom, co kluci vlastně doopravdy dělají.

Do 3/4 knihy jsem z knihy byla trochu nešťastná, protože mi prostě neseděla naivní Cecílie a na konci se ukázalo, že byla doopravdy moc, moc naivní a měla o sobě moc vysoké mínění. Ukousla si větší kus, než byla schopná spolknout.

Otevřený konec mi nevadil a vím, že si přečtu i druhý díl Exodus, ale teď to proložím jinou četbou. Čekala jsem ale rozhodně více.

P.S.: Byla jsem od samého začátku tým Sean, a jsem pořád.

13.09.2023 3 z 5

Miluji tě, Jasone Thorne Miluji tě, Jasone Thorne Ella Maise

Rovnou píši, že takto má vypadat dobře napsaná romantická kniha. Líbila se mi od první do poslední stránky a zařadí se velmi vysoko v mém letošním žebříčku. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo miluje romantické knihy. Navíc zde nechybí tak akorát pikantností, které autorka skvěle vykreslila. Postavy, Olive a Jason, jsou sympatické jak v dětství tak v dospělosti a nelze jim nefandit.

Kniha začíná v dětství - Olive 6 let, Dylan 10 let a Jason 11 let. Olive a Dylan jsou sourozenci a mají milující rodiče. K nim do ulice se nastěhuje nová rodina - Jason, máma alkoholička a závislá na lécích, táta nikdy nepřítomný. Jason se spřátelí s Dylanem, ale i Olive, a většinu svého času tráví u nich doma.

Olive je do Jasona od prvního dne zamilovaná. O 7 let později se stane něco, čím jí Jason zlomí srdce a do toho se stane něco dalšího a Jason se musí odstěhovat.

Pak tu máme skok o dalších 8 let. Během té doby se ani jednou neviděli, nebyli spolu nijak v kontaktu. Ale Olive nezapomněla. Olive je 21 let, Jasonovi je 26 let. Olive vydala svou první knihu a Jason je slavný herec. Jejich cesty je svedou dohromady a oni obnovují své přátelství. "Ahoj, maličká."

Jason pro Olive stále moc znamená, byl první, kterého milovala a první, který ji zlomil srdce. Pořád je pro ni ten pan dokonalý a její city ožívají. Začali dělat na společném projektu. Jason tu byl pořád pro ni. Měl ale pošramocenou pověst, sex a nevázaný život, a bylo potřeba, aby trochu uklidnil vody, k tomu jeho agentka potřebovala hodnou, nevinnou a klidnou Olive s dobrou pověstí.

Na knize se mi líbí, že vše funguje - příběh, chemie. Opravdu cítíte emoce hlavních hrdinů.

Jejich postupné sbližování je dokonalé a na konci jsou i nějaké nečekané zvraty, což v romantice tak často nebývá. Finále knihy je správně romantické a ve Vás po dočtení zůstane příjemný pocit.

Čím více teď o knize přemýšlím a vzpomínám na ni, tím více se mi líbí. Skvělá kniha.

"Miluji tě, Jasone Thorne."
"Miluji tě, maličká."

10.09.2023 4 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

Na knihu jsem se vrhla hned, jak jsem ji koupila, protože jsem okolo sebe viděla samé nadšené a pozitivní recenze. Bohužel jdu ale proti proudu a hodnotím průměrně.

Autorka na začátku upozorňuje, že kniha není pro každého, protože jsou v knize explicitní sexuální a násilné scény. S tím jsem do toho šla a neměla s tím problém. Pikantní a dobře popsané sexuální scény mám ráda a násilí, když má v ději opodstatnění, mi také nevadí. Ale já mám tady problém v ději a v postavách.

Netvrdím, že chemie mezi Jamesem a Wendy nefunguje. Funguje. Ale já se třeba ptám, jak se takový věhlasný zabiják zamiluje právě do obyčejné a naivní holky jako je Wendy. Pomstu jejímu otci bych věřila, ale toto moc ne.

James tam má i nějaký děj a o něco mu jde. Ale Wendy je tam vlastně taková zbytečná loutka, jak pro svého otce, tak pro Jamese. Navíc se chová hodně iracionálně.

Až téměř do konce knihy je zápletka hodně jednoduchá - padouši se svými se svými kšefty, pomsta, vzdorování otci a touha být vidět. V posledních padesáti stránkách se tam stane několik zvratů, které jsem úplně nečekala a vlastně knize dodaly určitý šmrnc, ale mohlo to být lépe propracované a ne to nechat až na poslední stránky.

"Jen si pamatuj, že nehledě na to, jak moc špatná se situace zdá, všechno je jen dočasné. Tvou hodnotu neurčuje to, v jakých podmínkách žiješ, ale to, jak povstaneš z popela potom, co všechno shoří."

"Každý z nás je ale trochu zvrácený a nic jako dobro a zlo neexistuje. Existují jen různé perspektivy a ty se mění na základě úhlu pohledu."

"V životě jsem nezkusil žádnou drogu, ale představuju si, že je to podobný pocit, jako když mi žilami koluje Wendy. Naprosto pohlcující."

"Drahoušku, jestli já jsem temnota, pak ty jsi hvězdný svit."

07.09.2023 3 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Na knihu jsem se chystala už dlouho a naprosto jsem si zamilovala obálku. Navíc motýli promlouvají celým příběhem.

Udělala jsem chybu, že jsem si předem četla hodnocení ostatních čtenářů, protože jsem tam najednou uviděla věci, které jsem tam po mém dočtení neviděla. To už nikdy neudělám.

A teď k příběhu. Máme tu 16tiletou Cilku. Obyčejnou, ale šťastnou holku ve druháku na gymplu. Má své kamarádky, Anežku, Kláru a Beu, mezi kterými panuje určitá hierarchie. A poprvé se zamiluje, do Alexe. Trochu problémového kluka, ale je k ní upřímný od samého začátku. Něco se pokazí a Cilce se zhroutí celý svět. Nestojí za ní ani její vlastní rodina.

V knize se prolínají 2 časové linky. O rok déle si Cilka přeje jen nový začátek. Straní se lidem, ale postupně si do života pouští Damiana a Roberta. Minulost si ji ale bohužel najde a Cilka se tomu všemu, před čím utekla, bude muset znovu postavit. Zvládne to nebo zareaguje stejně jako před rokem?

Nechci spoilerovat hlavní problém/příběh, ale přiblížím, že se jedná o současnou mládež, internet a sociální sítě, a jaká rizika zde hrozí. Navíc zde máme velmi silný vliv šikany a jak se s ní vypořádat.

Knihu bych tedy doporučila mladším čtenářům, 13 až 16 let? Tam může příběh hodně promlouvat. Pro mě, jako dospělého čtenáře, je zde větší problém s chováním dospělých osob v příběhu. Ano, mohl by se takhle zachovat jeden, dva lidi, ale že všichni??? Opravdu nikdo Cilce nemohl pomoct? Tomu nevěřím. Pak by se nestaly ty události s Matějem

S ohledem na to dávám nižší hodnocení, ale kniha se mi líbila. Jo a ještě jsem měla problém s krátkými kapitolami. Sotva jsem se začetla, byl konec a v některých se vůbec nic nestalo, ty mohly být spojené, aby byla lepší plynulost četby.

Cítit se špatně není slabost.

Je to jako mávnutí motýlími křídly. Nikdy nevíte, v jaké bouři se kvůli němu ocitnete. Je však jen na vás, jak se s ní rozhodnete vypořádat.

04.09.2023 3 z 5

Každý někdy udělá chybu Každý někdy udělá chybu Kristin Dwyer

Hodnotím relativně nízko a bohužel výše hodnotit nemohu, protože 3/4 knihy to u mě doopravdy nefungovalo. Proč to nefungovalo? Nesympatické postavy, žádná chemie mezi hlavními hrdiny, nulová romantika, zápletka holky odvedle ... Zachraňoval to pouze Tucker a i ten to pak pokazil. Vlastě jsem si užila pouze posledních 50 stránek četby a tam se mi už nepovedlo si příběh a postavy zamilovat.

Eliss je chudá holka, která má otce kriminálníka a matku věčně nepřítomnou. Easton je kluk z lepší rodiny, má dva bráchy Tuckera a Dixona a milující rodiče Sandry a Bena. Když jim je 11 let, Eliss a Easton se spřátelí a Sandry se začne o Eliss starat. Je to takový ten příběh from friends to lovers. Žádná komplikovaná zápletka. Problém je s Eliss, která má pocit, že nikam nepatří, že nikdy nebude dost milována, že každý dává přednost všemu a všem před ní ... Easton také není typický hrdina, kterého si zamilujete. Já mu nevěřila vůbec nic. Zamilovala jsem si Tuckera, ale ten tam plní jen roli bráchy odvedle.

Pak několik lidí udělá chybu, každý jinou - otec Eliss, Eliss, Easton a také Sandry. Každý se se svým rozhodnutím musí vypořádat po svém a po roce zjišťujeme, zda se jim to povedlo nebo ne.

Mě příběh začal bavit až od momentu, kdy Tucker přečetl Eastonovu báseň. Není to ani posledních 50 stránek.

"Pět. Už tehdy jsem věděl, že tě miluju."

"Chtěl jsem chodit do školy pěšky, protože ty jsi chodila do školy pěšky. Chtěl jsem dělat všechno, co jsi dělala ty, a tys přitom ani nevěděla, kdo jsem."

"ŘÍKALA, ŽE MÁ ráda slova."

"Jednoho dne pochopíš, že domov není střecha a zdi, ale pocit, který máš. A ty sama si vybereš, kdo v němu bude bydlet."

"A myslím
na ni."

30.08.2023 3 z 5

U konce s dechem U konce s dechem Rebecca Donovan

Předchozí dva díly jsem byla pořád na hraně toho, zda to pro mě budou "Jen" nadprůměrné knihy nebo TOP knihy. Po dočtení třetího a posledního dílu série Dýchání mohu jen říct, že se jedná o TOP knihy, které jsem si naprosto zamilovala. Bude se mi po Emmě a Evanovi stýskat.

Začali jsme, když bylo Emmě šestnáct let a končíme těsně po jejích dvacátých narozeninách.

Třetí díl začíná přibližně rok a půl po událostech na konci druhého dílu, kdy Emma opouští Evana a Weslyn. Emma je na univerzitě, má své tři spolubydlící, učení a fotbal, ale přes Evana a svou minulost se nepřenesla. Jediným pojítkem z minulostí je její nejlepší kamarádka Sára, která právě odjíždí na výměnný pobyt do Francie.

Emma je ztracená, zničená a propadá se hlouběji a hlouběji do temnoty. Už nemá ani noční můry, protože ona jednu velkou a hroznou noční můru žije. Zkouší utápět svůj žal v alkoholu a adrenalinových zážitcích. Další rána následuje a Emma se musí, i když jen na pár dní, vrátit do Weslynu.

Když Evan vidí, co z Emmy zůstalo a jak prázdný je její pohled, rozhodne se, že Emmě pomůže, i když tím bude muset otevřít rány, které v něm zanechal její odchod a zrada. Nejde o lásku, jde o záchranu jejího života, protože Emma je na hraně.

Vše je o důvěře. Oba vědí, že se pořád milují. Emma si ale myslí, že si nezaslouží být milována a rozhodně ne právě Evanem. Evan ví, že mu Emma nevěří, nikdy mu naprosto nevěřila a neřekla mu celou pravdu o sobě. Evan se snaží, ale pořád naráží na Emminu temnou stránku. Navíc i jeho sužují noční můry, které začaly po tom, co ho Emma opustila.

Sbližují se a uzdravují se. Emma ale ví, že mu musí říct celou pravdu o své matce a o Jonathanovi, bez toho se nikdy neposunou dále. Má ale strach, že, až tak udělá, o Evana definitivně přijde.

V tomto posledním díle jsem s Emmou a Evanem několikrát brečela. Vše bylo tak opravdové a uvěřitelné. Dlouho budu na ně a jejich příběh myslet. Nádherná série.

"Nikdy jsem tě nepřestal milovat, Emmo. Jenom nevím, jak tě milovat, aby to bylo dost."

"Nikdy jsem nepochyboval, že jsi mě milovala. Chci jenom, abys mi důvěřovala."

"A já si zvolila život. Zvolila jsem si lásku. A rozhodla jsem se dýchat."

28.08.2023 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Od samého začátku na mě kniha hodila vibe Dawsonova světa, kdo pamatuje. Dva přátelé od dětství žijící u jezera a bojující s tím, zda jsou přátelé nebo něco více. Do toho někdo třetí.

Kniha se odehrává ve dvou časových linkách. Minulost a současnost se střídají. V minulosti rodiče třináctileté Persefony (Percy) kupují v Barry´s Bay chatu u jezera a tráví zde své první léto a pak všechna další. Percy se ihned spřátelí se Samem Florekem, který je stejně starý jako ona. Žije se svou matkou a o dva roky starším bratrem Charliem. Percy a Sam se stávají nejlepšími přáteli.

V současnosti je Percy třicet a víme, že už se se Samem a jeho rodinou nestýká, protože v minulosti udělala obrovskou chybu. Všechno zničila. Osud tomu chce ale jinak a oni se po dvanácti letech opět setkávají.

V minulosti je krásně vyobrazeno dospívání Percy a Sama. Nejdříve jsou doopravdy nejlepší přátelé, později mezi nimi ale vzniká silný cit, láska.

Tady musím říct, že je zajímavé, že se všude mluví o tom, že Percy udělala chybu a proto to dopadlo, jak to dopadlo. Já tady ale vidím, že to byl Sam, kdo dělal jednu chybu za druhou. A Charlie na to několikrát velmi trefně a rázně upozornil. Kdyby Sam neudělal všechno, co udělal, Percy by pak nikdy neudělala to, co udělala. Akce vyvolá reakci. Takže já to vidím tak, že na vině byli rozhodně oba. A podle mého trochu více Sam.

V současnosti mě neskutečně bavily úzkostné ataky Percy, ty autorka vykreslila uvěřitelně a já doopravdy cítila to, co cítí Percy. A také to, kdy a proč jí ty ataky vlastně začaly, to bylo velmi silné.

Dokážou se Percy a Sam přenést přes to, co se stalo v minulosti nebo už nic nezůstalo?

"Miloval jsem tě." "Já vím." Zlomila jsi mi srdce." "To vím taky."

Kniha se mi líbila. Četla se velmi rychle. Rozhodně doporučuji.

26.08.2023 5 z 5