michaelakoc michaelakoc komentáře u knih

Prokletá Mimzie Prokletá Mimzie Tess M. Puffrová

“V životě se totiž dějí různé věci, ale ať už stojíte před jakýmkoliv problémem, jedno je jasné - nějak to dopadne.

Rovnou říkám, že být mi mezi patnácti až sedmnácti lety, pravděpodobně bych hodnotila 5/5. I když ale nejsem cílovka, četbu jsem si užila na 100 % a ani na jedné stránce knihy jsem se nenudila. Od autorky jsem četla už celou sérii Láska a ten spisovatelský posun je neskutečně vidět a cítit v celém příběhu.

Moc se mi líbí anotace a žánrové zařazení knihy, protože toto je doopravdy Young Adult Mystery.

Šestnáctiletá Amy McKenzie (Mimi, Mimzie, Mimz) se se svou matkou stěhuje do městečka Hillock Woods k matčinýmu novému partnerovi Nickovi, který je vdovec a žije se svými dvěma syny - sedmnáctiletým Angelem a malým Samem. Plánují svatbu, ale Angelo je proti, nechce novou rodinu a nechce, aby s nimi Amy se svou matkou bydleli a dává jim to patřičně najevo.

Amy se stane součástí party, ve které je také Angelo. Ten jí dává pořádně zabrat, ale pravdou je, že kdyby nebyli něco jako nevlastní sourozenci, vlastně by je to k sobě přitahovalo.

Vypráví se, že v Hillock Woods straší čarodějnice Margaret a její manžel Jean. Je zde i Howardův dům, který slouží jako čarodějnické muzeum. Tam měli Margaret s Jeanem mučit a zabíjet své oběti pro Margaretinu věčnou krásu. A možná také věčný život? Protože ve městě se dějí zvláštní a strašidelné věci - z domu se ozývají zvuky a hlasy, jsou nacházena mrtvá zvířata, pentagramy na zahradách. krvavé vzkazy, čarodějnice v oknech, aj.

Parta okolo Amy, Angela a dalších kamarádů se rozhodne záhadě přijít na kloub, ale u toho odhalují velké tajemství, které se ve městě stalo dva roky zpátky a někteří z nich se ho možná napřímo účastnili - Vidím vás!

Já jsem hlavní zápletku odhalila už někdy v polovině, ale nevadilo mi to. Užívala jsem si tu mysteriózní část knihy. Romantická a kamarádská část je více pro ty náctileté.

26.02.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Pokud si budete hledat knihu s vánoční a zimní tematikou na letošní Vánoce, rozhodně sáhněte po této jednohubce. Má to vše z vánoční a zimní atmosféry, příjemný děj i hlavní hrdiny.

Jsme v malém skotském městečku těsně před Vánoci a mladá místní paní učitelka Belle srazí na kole důchodkyni Edinu, která žije sama na místním hradě. Edina má zlomený kotník.

Belle má takovou jednu vlastnost, pořád a neustále všem pomáhá. Proto se rozhodne, že se k Edině nastěhuje a bude se o ni starat a se vším jí pomáhat. Do toho chystá ve škole besídku s dětmi, u sebe doma má nastěhovanou rodinu, má svou nejlepší kamarádku a je všude, kde je potřeba něco udělat. Cítí to tak, protože její táta je lékař v Keni, který podle ní doopravdy pomáhá.

Edina má také dceru Taru a vnuka Jacka. Tara se stará o oslí farmu a za matkou nemůže tak často jezdit a Jack svou babičku viděl naposledy, když mu bylo pět let. Od té doby žil pouze se svým otcem, který loni zemřel. Nevídal se ani s matkou.

Jack je právník a je velmi podezřívavý, proto, když zjistí, že se k jeho babičce nastěhovala cizí žena, přijede na hrad, aby babičku ochránil před podvodnicí.

Belle má zase pocit, že Jack chce babičku připravit o hrad a zavřít ji do domova důchodců.

V knize hrají důležitou roli vánoční přání Ediny, které se jí rozhodne Belle splnit. Poté také rodinné vztahy, jak už u Jacka v rodině nebo u Belle.

Moc mě bavilo to skotské prostředí a vánoční atmosféra. I romantická linka byla uvěřitelná a taková milá a roztomilá. Abych hodnotila výše, musela by tam být hlubší zápletka z Jacka minulosti a romantická linka by nesměla být tak snadná.

I tak knihu doporučuji jako vánoční oddechovku.

19.02.2024 3 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

Tento nový fantasy svět naprosto miluji a knihu/sérii řadím mezi mé TOP romantasy knihy. Rovnou říkám, že se jedná o sérii a my si budeme muset počkat na přeložení dalších třech dílů. Bude to tetralogie. Autorka u nás bude stále oblíbenější, protože já od ní miluji také sérii Nespoutaná Aljaška.

Ale teď k tomuto příběhu. Naprosto skvělý nápad: jak se dostat ze současného New Yorku do fantasy světa plného osudů, králů, královen, princů, princezen, elfů, démonů, vzývačů, kněžek a dalších nadpřirozených bytostí.

Rovnou říkám, že je to poměrně komplikované fantasy, proto si dejte čas se v něm zorientovat. Všechny informace budou postupně vysvětleny.

Jednadvacetiletá profesionální zlodějka Romerie se ocitne v roli pětadvacetileté ybariské princezny, která je vězněna za vraždu krále a královny konkurenčního království Islor. Poslala ji tam mocná elementárka Sofie, aby zachránila jejího manžela Elijaha, kterého vězní osud ohně Malachi.

Jak se z této situace Romerie dostane? Je vinna, ale ona to nespáchala. Navíc to vypadá, že vstala z mrtvých. Do toho byla s princem Isloru zasnoubena. Ona je elfí princezna, Zander démonským princem, novým králem. Vše bude vysvětleno.

Romerie se seznamuje s Islorem, jeho zvyky, lidem a tajemstvími. Je vězněna a má být využita k vyšším účelům. Poznává se se Zanderem. Zander přemýšlí, jak se ze zlé a proradné Romerie mohla stát hodná a přemýšlivá princezna.

Jsme na královském dvoře, je tam hodně intrik. Království je pořád v ohrožení, protože předešlá Romerie musela spolupracovat s někým zevnitř. Zander má sourozence Anniku a Attica. Do toho je tam šlechta, která je proti Romerii. Navíc zjišťujeme, že někdo možná zná Romeriino tajemství.

Nejde to lépe popsat. Je tam mnoho nadpřirozena, fantasy, intrik, romantiky, přátelství, tajemství a psané je to tak čtivě, že jsem se za celých 525 stran ani chvíli nenudila.

Miluji, miluji, miluji.

Za knihu děkuji humbook_blogerům.

15.02.2024 5 z 5

Vlastně docela dobrý Vlastně docela dobrý Monica Heisey

Vlastně docela dobrý je taková oddechovka, kterou jsem měla ve dvou dnech přečtenou. Z informací o knize a autorce jsem věděla, že Monica Heisey je, mimo jiné, kanadská komička a scenáristka, tak jsem očekávala humor a srandu. To jsem také dostala. U četby mám ráda, když si srdceryvně pobrečím. Stejně tak mám ale ráda, když se mohu s knihou od srdce zasmát. To mi kniha dala.

Příběh začíná v momentě, kdy se téměř 29letá Maggie rozvádí se svým manželem Jonem, se kterým byla bezmála 10 let. Nerozešli se nijak ve zlém, prostě jim to neklapalo, tak si řekli, že jim bude lépe, když budou od sebe. Děti neměli. Žijí v Kanadě, kde rozvod trvá minimálně 1 rok. A přesně toto období kniha pokrývá.

Maggie ale od prvních dní po odloučení zjišťuje, že to není až taková sranda, a že vlastně neumí být sama. Má 4 nejlepší přátele, kteří jí pomáhají. Seznamuje se také s Amy, další rozvedenou ženou. Zkouší si nacházet nové koníčky, randit přes seznamky, ale velmi rychle upadá do deprese, se kterou nepočítala. Nejdříve se tomu brání, ale nakonec jí nezbyde nic jiného, než začít navštěvovat terapie, ale k tomu rozhodnutí vedla dlouhá cesta.

Moc se mi líbily scény se Simonem, kde si teď mohu jen domýšlet, zda to dopadlo tak, jak jsem doufala.
To, co se stalo na svatbě, a okolo Merris bylo už i na mě moc, ale muselo se to stát, aby se Maggie konečně vzpamatovala.

Na začátku mi bylo Maggie doopravdy líto a fandila jsem jí. V prostřední části jsem na tom byla jako její přátelé a už toho bylo moc. Konec byl pro mě ucházející a krásně se tím příběh, koloběh uzavřel.

10.02.2024 3 z 5

Candy Candy Baja Dolce

Na začátku ledna jsem přečetla 1. díl této “hříšné série, Habibi. A hodnotila jsem průměrně, kvůli příběhu, ale už tam se mi líbilo, jak autorka píše, lehce, čtivě a poutavě, proto jsem věděla, že se brzy pustím i do 2. dílu, Candy.

Candyho hodnotím nadprůměrně a čtení jsem si užila. Abych hodnotila výše a více, musela bych se ještě rozbrečet, dostat trochu více chemie mezi Giou a Dorianem a také dostat ještě trochu více z minulosti Virginie.

Mou chybou je, že jsem v 1. díle nevěnovala Gie tolik pozornosti a plně se soustředila na Cassie. Proto, pokud se sérií teprve začínáte, vnímejte i Giu a maximálně i minulost Harryho, tam jsem byla naštěstí pozorná. Pomůže Vám to při četbě Candyho.

Candy je nový majitel LocalX, ale 20 % podniku zůstal Gie. Podaří se mu jí zbavit nebo se spolu naučí fungovat a vést podnik? Dorian se mi jako šéf klubu líbí mnohem více než Harry, snaží se ho vylepšovat, myslí na zaměstnance a to, co dělá, má hlavu a patu.

Moc mě bavily Dorianovy kapitoly z jeho nehezké a nelehké minulosti, kterých bych brala mnohem více. To stejné by se mi líbilo i u Virginie. Oba mají tajemství. Dorian nám ho odkrývá postupně, Gia ho odhalí až na konci. Co s nimi ale pravda udělá?

Už teď se těším, jak spolu budou Dorian a Harry fungovat ve 3. díle. A můžeme se těšit i na Rodiona neboli Monroa. Co mají tito 3 muži společného?

Věřím, že se tam setkáme i s Cassie a Giou, protože i jejich příběh zůstal otevřený. Dorian a Harry a Rodion mají také co řešit. A Taty, pravá ruka Doriana, má také velký problém.

A jak to bude dále s LocalemX? A co po nich bude chtít muž z poslední stránky?

No, mohu napsat jediné, přečtěte si Habibiho, přečtěte si Candyho a těšte se se mnou na Monroa!

05.02.2024 4 z 5

Až o mě zabojuješ Až o mě zabojuješ Bianca Iosivoni

3. díl série Ať se stane cokoli a bohužel nejslabší a to tak že výrazně a mně je to moc líto, protože autorku miluji už od dob Strmého pádu.

1. díl Až se zase usmíříme (Callie a Keith)
3,5/5
2. díl Až ti budu nablízku (Teagan a Parker)
4/5
3. díl Až o mě zabojuješ (Sophie a Cole)
2,5/5

Druhý díl byl skvělý a o to více mě mrzí promarněný potenciál třetího dílu. Sophie a Cole měli co říct, jen jim to nebylo umožněno.

Cole, jeho studium, vývojářská soutěž, jeho rodina, ale nedostali jsme vůbec nic. Sophie a její minulost, nedostali jsme vůbec nic. Taková škoda. Autorka sama v Poděkování píše, že tento díl neplánovala a měla u toho zůstat, protože Sophie a Cole doopravdy nedostali to, co si zasloužili.

Podstatou příběhu mají být dva nejlepší kamarádi, kteří se do sebe zamilují, ale protože nechtějí ohrozit jejich přátelství, tak se zkoušejí odmilovat. 12 kroků, jak se odmilovat. I toto mělo potenciál alespoň na pěknou romantickou linku, ale ani to se nekonalo. Neoriginální nápady a žádná chemie.

Kniha o 320 stránkách ve mně vyvolala emoce pouze na jedné stránce a to když šlo ale o Parkera, hlavní postavu druhého dílu.

01.02.2024 2 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Příběh pokračuje přesně v okamžiku, kdy skončila první kniha a Laia s Eliasem se pokouší uprchnout ze Šerosrázu.

První kniha byla vyprávěna pouze z pohledu Laiy a Eliase, zde nám přibývá také vyprávění z pohledu Heleny, Eliase nejlepší přítelkyně a také nového Krkavce.

Laia a Elias jsou na útěku a Helena je ta, která je má na příkaz nového císaře Markuse dopadnout a zabít jako zrádce Impéria.

Pouto mezi Laiou a Eliasem je silné, nemaji mezi sebou žádná tajemství, ale pořád mezi nimi stojí také jejich city k Heleně a Keenanovi. Ty romantické linky zde autorka vystavěla neskutečně, vlastně fandím všem se všemi a nemohu se rozhodnout.

Padouchů zde máme hodně a každý z nich svým jednáním sleduje vyšší sobecké cíle, o Impérium jim nejde. Jen Helena je ta, která doopravdy myslí na Impérium a bude jí to stát doopravdy hodně. Sami uvidíte.

Představí se nám zde také Strážkyně duší, která převádí mrtvé a jedna z hlavních postav k ní bude mít hodně blízko.

V příběhu s námi zůstávají také Izzi, kuchta nebo domorodkyně Afya a objevují se nové vedlejší postavy, které také zamíchají dějem.

Laia se na cestě za záchranou bratra mění, jen si není jistá, zda k lepšímu nebo horšímu. Stojí mezi Eliasem a Keenanem a každý v ní vidí někoho jiného.

V tomto díle se blíže seznámíme s domorodými kmeny a kaufským vězením a krásně vše do příběhu zapadne.

Toto je úplně jiný druh fantasy, než na který jsem zvyklá, je opravdové, surové a nemilosrdné. Stejně jako v prvním díle, záporné postavy se zde neštítí ničeho. A líbí se mi, že se zde už mnohem více rozvíjí ten fantasy svět.

29.01.2024 4 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Odmyslete si obálku, protože ta se nepovedla a vůbec nám neukazuje, o co v knize vlastně jde a půjde. Vlastně ani nevím, koho by ten polonahý muž měl představovat, Knoxe těžko.

Hned na začátku je středoškolačka Ava pravděpodobně znásilněna, ale nic si z té noci nepamatuje. Neví tedy, kdo jí to udělal, ale musel to být jeden ze Žraloků, školních fotbalistů. Sama je chudá dívka z dětského domova na stipendiu mezi bohatými studenty prestižní střední školy.

O 10 měsíců později se vrací do školy, kde se možná pořád pohybuje pachatel. Nikdo jí znásilnění nevěří, mluví o ní jako o lhářce, práskačce a děvce. Ona se sem ale vrací kvůli svému mladšímu bratrovi Tylerovi, aby se mu dostalo dobrého vzdělání.

Hned první den jí někdo ve skřínce nechá anonymní milostný dopis. Napsal ho jeden ze Žraloků. Je to hloupý vtip nebo pravda? Do toho má s jedním Žralokem, Knoxem, dělat školní projekt.

S Knoxem má Ava minulost. Před tou osudnou nocí chodila s jeho nejlepším kamarádem Chancem, který ale od ní dal po té strašné noci ruce pryč. Její přítomnost na škole rozbouří u všech na tu noc vzpomínky, výčitky a podezření.

Někdo na škole chtěl viníka dopadnout a na Avě mu hodně záleží. Je to ten stejný člověk, který jí napsal ten milostný dopis? Vydrží Ava na škole, kde jí všichni nenávidí? Hrozí jí snad nějaké další nebezpečí?

Pro mě kniha přichází s poselstvím, jak moc je rodina důležitá. Pokud rodinu máš, pečuj o ni. Pokud rodinu nemáš, můžeš si ji vytvořit a pak o ni pečovat. Navíc je v knize nádherná romantická linka. Líbil se mi i konec před koncem, i absolutní konec. Připravte si hodně kapesníčků.

Nechci nic prozrazovat, protože tím příběhem si musíte projít. Je nádherný.

22.01.2024 4 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

U knihy je trochu zavádějící obálka, která nás láká na písničky Taylor Swift. Těch se v knize ale nedočkáme. Až na pár zmínek o Swifties tam není nic. Mně to ale ve výsledku nevadilo, protože já až taková Swiftie nejsem.

Příběh byl perfektní, krásně se četl, za 2 dny jsem měla přečteno. Odehrává se během 1 letního týdne, kdy se velká rodina sejde na Marta´s Vinyard, aby se všichni zúčastnili svatby sestřenice Sary a jejího snoubence Michaela.

Příběh je vyprávěn z pohledu Meredith, která před rokem a půl ztratila sestru. Pořád se z toho nevzpamatovala. Na svatbu přijíždí sama se svými rodiči po rozchodu s přítelem, se kterým chodila 4 roky. Všechno jí tam Claire připomíná a je to pro ni hodně náročné. Pomáhá jí nevlastní bratr Michaela Wit.

Na knize se mi moc líbily rodinné vztahy, které byly doopravdy silné, láskyplné a nádherné. Velkým zpestřením celé četby byla letní hra Atentát, kterou hrají všichni rodinní příslušníci a vznikají tak velmi vtipné situace. Finále à la Hunger Games nemělo chybu.

Abych hodnotila výše, chyběla mi tam nějaká hlubší zápletka, ale i tak knihu doporučuji. Nudit se rozhodně nebudete. Najdete zde témata ztráty blízké osoby, křivd a odpuštění, rodinných vztahů, prvních a opravdových lásek a toho, co si počít s budoucností.

Je to taková šťavnatá jednohubka.

17.01.2024 4 z 5

Nespoutaná Aljaška Nespoutaná Aljaška K. A. Tucker

Od knihy jsem měla velmi vysoká očekávání, protože všude jen samá pozitivní hodnocení. Tak do 1/3 jsem neměla úplně ráda Callu, pak vlastně chvíli ani Jonaha, ale nakonec si to sedlo. Chemie mezi nimi fungovala.

Calle je 26 let a žije se svou mámou a nevlastním otcem v Torontu. Z dětství si nese křivdu toho, že ji opustil její vlastní otec a dal přednost Aljašce a pilotování jako bush pilot ve své letecké firmě.

V jeden den se pokazí úplně všechno - Calla přijde o práci, telefonát o nemoci jejího otce, se kterým nemluvila 12 let a rozchod s partnerem.

Calla tedy odlétá na týden na Aljašku, aby navštívila svého otce. Tam poodkrývá tajemství rozchodu jejich rodičů a toho, proč s ní otec přestal komunikovat. Seznamuje se s Aljaškou, která je přesně taková, jak jí popisovala její máma. Nebo ne? Táty pravá ruka, další bush pilot, Jonah se rozhodne, že jí ten pobyt pořádně znepříjemní.

Nebudu nic spoilerovat, protože kniha má velmi rychlý spád, tak ať si to můžete plně užít.

Proč hodnotím 4/5? Mám 3 věci, které neprominu: moc rychlá romantická linka, málo celkového času Cally a jejího otce a ocenila bych ještě více z Aljašky.

Ale něco mě utěšilo. Calla a Jonah mají ještě další díl Wild at Heart, tak to nebude všechno tak rychlé a plus také novelu Forever Wild, tak se na další díly moc těším, a očekávám, že hodnocení může jít ještě nahoru.

Kniha je jednohubka, od které se nebudete chtít odtrhnout.

09.01.2024 4 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Kniha Habibi je ze žánru dark romance a hned na začátku jste upozorněni, že toto čtivo nemusí být pro každého, protože se zde vyskytují témata sexu, znásilnění, násilí, drog, prostituce, mafie, toxických vztahů a vulgarismy, tedy 18+. Do čtení jsem tedy šla s obavami, zda toho tam nebude moc a nebylo, nemusíte mít strach. Myslím, že všeho tam bylo tak akorát a navíc to vždy sedělo k situaci.

Nabízí se např. srovnání s knihou Lapeni a to mi Habibi sednul mnohem více a také se mi mnohem více líbil.

Máme tu studentku a spisovatelku Cassie, která se má zúčastnit literární soutěže. Na starost ji dostane Harry, zvaný také Habibi, majitel klubu neřesti a částečně také spolumajitel nakladatelství. Harry Cassie začne ukazovat, že svět není pouze černý nebo bílý a ona to postupně začne zapracovávat do své knihy.

Harry se ničím netají. Od začátku víme, že má divoký a nebezpečný život. Pak tu máme náznaky, že má Cassie nějaké své tajemství. Mně to, bohužel, všechno došlo hned v momentě, kdy se na scéně objevila Victorie.

Jsou zde také zaměstnanci klubu, nevlastní sestra Harryho Sophie, Cassie nejlepší přátelé Levi a Bea, rodiče Cassie, aj.

Kniha se četla skvěle, taková jednohubka. Já ale čekala trochu větší dark romance, proto mi nesedl úplně konec. Zápletku okolo Cassie jsem odhalila moc rychle. A například zápletka okolo Beatrice mohla být hlubší, ostřejší a propracovanější. Tam jsem byla chvíli v šoku, ale vyřešilo se to příliš rychle a lehce.

To ale nemění nic na tom, že se brzy pustím do 2. dílu, do Candyho, protože už na konci Habibiho nám je tento muž krátce představen.

04.01.2024 3 z 5

Ona Ona Adrian Bednarek

Po delší době jsem sáhla po thrilleru a docela se bála, že se budu bát. To se naštěstí/naneštěstí nestalo. Klidně po knize sáhněte, já se nebála vůbec a to si myslím, že jsem docela po**ra.

Sám autor knihu prezentuje jako erotický thriller, za mě je to, i s ohledem na konec knihy, erotický román. Kdyby to tak bylo, možná bych hodnotila výše, ale bohužel, pro mě, tam nebyla vůbec žádná chemie mezi hlavními hrdiny. Uvidíte sami.

Ale moc mě baví Anotace ke knize, protože čekáte něco, ale dostanete něco úplně jiného. To mě mrzí u hodně knih, že je v Anotaci vyzrazena vlastně hlavní zápletka, tady tomu tak není. Více nenapíši, abych nespoilerovala.

Jinak se kniha odehrává v Polsku, polský autor. Máme tu Piotra, kluka, který byl vychovávaný svou fanatickou matkou, a který v 17ti uteče ke svému otci. Tam poprvé vidí Alicju, dívku ze sousedního domu, do které se okamžitě zamiluje. Později se potkávají v dospělosti.

Piotr měl těžké dětství a dospívání, Alicja má velké tajemství a rovnou Vám říkám, že na konci nebudete vědět, kdo je vlastně padouch. A poslední řádky knihy jsou také perfektní.

Knihu doporučuji, čte se rychle a vše do sebe luxusně zapadá. Hodnotím “pouze 3/5, protože to, podle mého, nebyl thriller, a protože za mě nefungovala chemie mezi hlavními hrdiny. Ale toto může každý vnímat jinak, proto dejte určitě knize šanci.

04.01.2024 3 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Na tuto knihu jsem se chystala dlouho a měla vysoká očekávání, protože má všude samé pozitivní recenze. Hodnotím slabší 4kou. Ve zkratce bych knihu popsala jako “detektivka pro středoškoláky.

Máme tu Filipu, zkráceně Pipu, která se pro svůj školní projekt rozhodne přezkoumat vraždu a sebevraždu, která se ve městě stala 5 let zpátky. Zavražděna byla sedmnáctiletá Andie a z vraždy byl obviněn, ne odsouzen, Andin přítel Sali, který následně spáchal sebevraždu. Tělo Andie nebylo nikdy nalezeno.

Pipa nevěří, že byl Sali vrahem. Stejně tak jeho bratr Ravi. Velmi rychle se tito dva spojí a pátrají spolu. Zjišťují, že Andie nebyla taková, za jakou byla považována. To pozlátko okolo ní není pravdivé a ve městě je více lidí, kteří si mohli přát její smrt.

Pipa sepisuje protokoly, objevuje nové důkazy a skutečnosti a eviduje svůj vlastní list podezřelých. Jak už to v takovýchto knížkách bývá, i ona se ocitne v ohrožení svého života.

Kdo zabil Andie? Je doopravdy mrtvá? A spáchal Sali sebevraždu nebo byl zavražděn?

Kniha se čte skvěle, ale doopravdy by obyčejná středoškolačka zjistila více než policie nebo rodina Andie? Na to si budete muset odpovědět sami, ale knihu rozhodně doporučuji.

27.12.2023 4 z 5

Náhodou Náhodou Petra Martišková

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla velkým a moc milým překvapením. Navíc to bylo mé první setkání s autorkou. Prvně mě kniha zaujala obálkou a navíc jsem toužila poznat dalšího českého autora.

Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin čistého času, protože se četla naprosto lehce. Za mě je to taková YA romance na hraně NA, protože tam je pár lehce spicy scén.

Máme zde basketbalistu Nathana a vévodkyni Elenu. Nathan je nadějný basketbalista, který byl ale odsouzen za napadení, nyní ho čekají veřejně prospěšné práce a distanc od basketu. Elena byla celý život zavřená doma, samé zákazy, příkazy, domácí výuka, ale teď si vybojovala, že může nastoupit na univerzitu.

Vévoda Covington se z neznámých důvodů rozhodne Nathanovi pomoct. Nastěhuje si ho i jeho sestru Miu do domu a uzavře s ním zvláštní dohodu, která se týká i Eleny.

Elena si o Nathanovi myslí, že je to nadutý basketbalista a kriminálníky. Nathan Elenu považuje za namyšlenou princezničku. Máme tu krásné enemies to lovers.

Na začátku máte pocit, že Vám je všechno jasné, na konci ale dojde k několika nečekaným odhalením a událostem a to knize ještě přidá na přitažlivosti.

Byla to doopravdy kniha typu jednohubky, četla se sama, příběh krásně a jasně plynul a postavy byly sympatické, uvěřitelné a rozhodně mezi nimi byla cítit chemie.

Navíc si dokáži představit, že by i další postavy dostaly svou knihu - Ian, Natalie, Ryan, Cole , byli skvělí.

Za knihu moc děkuji @humbook_blogeri @humbook #humbookblogeri !

23.12.2023 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

(SPOILER) Anotací mě zaujala tato dystopie, která vypráví příběh Sofie, která se po 167 letech probouzí ze stáze do světa plného techniky, minima lidí, kteří jsou navíc velmi slabí. Jsme v roce 2198.

Sofie je na začátku velmi zmatená a nechce tu novou realitu přijmout. Teskní po minulosti. Parťákem a průvodcem se jí stane bioroid Ichiro. Ichiro není robot, ani člověk. Ochrannou ruku nad nimi drží magistra Ava, dcera ředitelky Olsonové, krerá vynalezla bioroidy.

Proti nim se staví doktor Meier a jeho asistent Loebl. Ani Rada není na jejich straně. Postupně zjišťujeme, komu, o co jde.

Sofie hledá své místo v této technologiemi ovládané společnosti a buduje si nějaké možné sympatie k Ichirovi. Seznamuje se s generálem Dandrigem, který pro ni bude mít zajímavou nabídku.

Na konci knihy se objeví velké riziko pro zbytek populace a také pro bioroidy a Sofie bude ta, která se to rozhodne řešit.

Kniha měla skvělý začátek a prostředek, ale konec mi přišel takový nedotažený a zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, proto hodnotím 3,5/5. Ale četla se skvěle, byla plná zajímavých nápadů a myšlenek a také krásných okamžiků. Rozhodně doporučuji.

18.12.2023 3 z 5

#NAJDImě #NAJDImě Lena Valenová

V knize je hlavní hrdinkou devatenáctiletá Anet, která je známou youtuberkou, točí podcasty, hraje na klavír a byla přijata na konzervatoř.

Rovnou říkám, že bych možná i hodnotila výše, ale chyběly mi informace z knihy Coolgirl, kterou jsem nečetla. Anet tam o minulosti hodně mluví, řeší si nějaké věci z minulosti, do toho odtamtud má i kamarádky. Takže pokud se na autorky knihy chystáte, první přečtěte Coolgirl, pak Sleduj mě a až poté Najdi mě.

A teď k příběhu. Anet má kamarádku Bibi a spolu s její sestrou Ivou jedou na pár dní do Vídně. Iva se tam má setkat se svým online přítelem Christianem. Anet je, i s ohledem na minulost, hodně proti takovýmto akcím, a má o Ivet strach. Samozřejmě se tam něco pokazí.

Do toho začíná být trochu komplikovaný vztah mezi Anet a Bibi. Objevuje se Olda z minulosti a také Matouš z minulosti.

Anet se zaměří na další online příběhy a začne o nich dělat podcasty a odhalovat internetové trolly, podvodníky, apod. Toto téma je zajímavé, jen je tam trochu moc příběhů a každý dostane jen malý prostor. Na konci se nám některé online příběhy spojí, Anet je odhalí, tak dostaneme trochu ucelenější obrázek.

Mně se nejvíce líbila dějová linka okolo desetileté Elišky, nadějné klavíristky, které začne Anet pomáhat. Klidně to tam celé mohlo dostat větší prostor.

Anet si také řeší, co chce dělat v budoucnosti.

Co se romantické linky týká, já fandila druhé šanci Oldovi, ale zde nám zůstal hodně otevřený konec.

Kniha mě bavila, četla se krásně, ale mrzí mě, že jsem prvně nepřečetla Coolgirl.

11.12.2023 3 z 5

Galatea Galatea Martin Myers

Kniha mě v první řadě zaujala svou anotací, nakonec mi ale dala mnohem více, než jsem čekala.

Hlavní postavy jsou fotografka Alex a její manžel Filip, který se věnuje 3D skenování uměleckých děl. Žijí teď odloučeně, ale jejich životy a osudy se neustále prolínají. Pak tam jsou vedlejší postavy: otec Filipa Arnie, kolegyně Filipa Katy, kolegyně Alex Chris, sestra Alex Nina, Dredáč, Denis, Laura a jiní.

Alex si prochází syndromem vyhoření, depresí, vyčerpáním, křivdami z minulosti a dětství a celou dobu čekáme, jak daleko to s ní zajde. Trochu mě mrzí, že jsme skončili ve fázi, kdy celá její situace ještě nebyla vyřešena.

Filipovi jsem přála šťastný konec s Katy.

Alex nachází úlevu a útěchu u Falconeta sochy Galatey, která nás provází celým příběhem.

Já mám v knihách většinou nejraději emoce a vztahy, ale tady mě nejvíce bavilo umění, historie, všechny galerie, díla, autoři, vyprávění o tom, vnímání umění. Z textu je znát, že autor tomu doopravdy rozumí, a proto to maximálně fungovalo.

Knihu doporučuji milovníkům umění a všem, kteří si rádi přečtou netradiční literaturu.

04.12.2023 3 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

K této sérii jsem se odhodlávala delší dobu, protože mě strašně lákala anotace, ale bála jsem se náročnějších témat. Na této sérii je skvělé, že už je dokončená, je to uzavřená tetralogie.

Jiskra v popelu je vyprávěna ze dvou pohledů: “otrokářky Laiy a válečníka Eliase. Každý bojuje po svém proti tomu, co si na ně osud přichystal. Laia se snaží zachránit svého bratra z vězení a Elias nechce být válečníkem Impéria. A oba si přejí svobodu.

Laia je pro záchranu svého bratra schopná udělat cokoliv a tak dojde k tomu, že se jako otrokářka ocitne ve službách kruté velitelky Šerosrázu. Tam je ve výcviku také Elias, velitelčin syn. Jejich cesty se protnou a vznikne mezi nimi vzácné a křehké přátelství.

Kniha pokrývá náročná témata jako otroctví, císaře, následnictví, mučení, odboj, povstání, špehování nebo válečnické zkoušky a nenechá Vás ani na chvíli vydechnout. Jsou zde lehce naznačeny i dvě romantické linky a já se už teď těším na 2. díl, do kterého se pustím v dalším týdnu.

Záporné postavy se zde neštítí doopravdy ničeho. A já si oblíbila některé z vedlejších postav jako Izzi, Keenana nebo Telumana. A jsem zvědavá, jak to bude s Helenou.

A protože je kniha z žánru YA fantasy, najdete zde také nadpřirozené bytosti jako ghúly, ifrity, džiny nebo Temnonoše.

Tato kniha je neotřelé fantasy, které maximálně doporučuji.

27.11.2023 4 z 5

Velké naděje Velké naděje Ava Reed (p)

Od autorky je to má čtvrtá kniha, protože jsem četla už sérii Truly, Madly, Deeply. Hodnotila jsem je úplně stejně jako teď Velké naděje. Já mám tento typ literatury moc ráda a mám s čím srovnávat. Autorka má jednu velkou výhodu, píše doopravdy krásně a čtivě, její řádky se čtou témeř samy, proto se k ní pořád vracím.

Proč tedy hodnotím relativně nízko? Autorka zůstává pouze na povrchu, nejde do hloubky. Vezme příběh, postavy a zápletku, tak nějak tím vším projde, ale vlastně nám chybí nějaké napětí, překvapení, emoce, chemie

U této knihy je nádherné nemocniční prostředí. Máme tu tedy lékaře, ošetřovatele, pacienty a různé situace. Do nemocnice Whitestone přichází nová lékařka Laura a další kolegové. Tito nováčci mají svého školitele Nashe, který jim pomáhá a je tu pro ně.

Tím vlastně končí celá zápletka. Lauru balí někdo, ten se stane jejím kamarádem. Lauře se líbí někdo, ten její city opětuje. Pak zase ne, protože se něco stane. Pak zase ano, protože se zase něco stane.

A když dostaneme happy end, tak se stane něco šíleného, abychom byli napjatí do dalšího dílu.

Všichni hodnotí knihu velmi vysoko, ale mě to nepřesvědčilo. Je to taková dobře napsaná romantická oddechovka z nemocničního prostředí.

17.11.2023 3 z 5

Svět bude hořet Svět bude hořet Lena Kiefer

Příběh Ofélie mě naprosto okouzlil, proto dávám 4,5/5. Dala bych i plný počet, ale půl bodíku dolů je za ten trochu zmatečný začátek. Chvíli trvalo, než jsem se začetla. Většinou jsem schopná uhádnout hned na začátku, zda se mi kniha bude hodně líbit nebo ne, tady jsem to nepoznala. A od nějaké 100. stránky jsem se do příběhu zamilovávala více a více ... a ten konec byl fenomenální. Miluji a už teď se těším na pokračování. Kdy se ho dočkáme? Má to být trilogie.

Zajímáte se o umělou inteligenci a technologie celkově? Věříte tomu, že nás jednou bude umělá inteligence ovládat? Nebo máte pocit, že už je té technologie mezi námi trochu moc? Všechnu tuto problematiku kniha pokrývá. Navíc mi příběh připomněl knihy Divergence, Rezistence a Aliance nebo klidně i film, pokud chcete.

Jsme někde v roce 2134, celá Evropa je sloučena, vládne jí král Leopold de Marais, lidé mají jasný řád toho, jak mají fungovat a jsou zakázané téměř všechny technologie. Je to období po tzv. Odvrácení. Ne každý s tím ale souhlasí. Máme tu Radikály, ale máme tu také tajný spolek ReVerse, který chce svrhnout krále, na trůn dosadit jeho sestru a do života vrátit techniku.

Osmnáctiletá Ofélie je členkou ReVerse. Oba její rodiče byli inženýři, sama by se stala také inženýrkou, ale toto zaměstnání teď neexistovalo. Navíc je nadprůměrně inteligentní a bez techniky by nebyla schopná fungovat. O to se stará její matka, i přesto že jsou její rodiče rozešlí a Ofélie žije se svým otcem, bratrem, nevlastní matkou a nevlastními sourozenci. Ti se novému životu přizpůsobili. Ona ne.

Co se stane, když jste proti králi a Odvrácení a chytí Vás? Dojde k Vymazání. Vymažou Vám vzpomínky na různě dlouhou dobu podle závažnosti prohřešku. To se stalo také Oféliinýmu příteli Knoxovi. Byl vymazán a teď je na úrovni desetiletého dítěte.

Ofélie chce pomstít Knoxe a chce vrátit do životů technologii. Přihlásí se do výběrového řízení na nové členy královské gardy, bude tam jako špeh a pak sama zabije krále. Tady Vás děj vtáhne a už nepustí, zároveň jsme pořád na začátku.

Ofélie si vede dost dobře, i když zjistíme, že král nakonec nehledal nové členy královské gardy, ale nové členy Šakalů, tajných královských agentů. Zde už to není zmatečné a vše je dobře vysvětleno. Okolo Ofélie jsou další kandidáti na tuto pozici, královi zaměstnanci, je ve spojení s členy ReVerse a také se seznamuje s královým bratrem Lucienem, který se mimochodem stal mou nejoblíbenější postavou.

Nebudu nic spoleirovat. Kniha je naprostá jednohubka. Pokud Vám bude, jako mně, drhnout začátek, vydržte, nebudete litovat. Ale rozhodně by tato kniha neměla zůstat ležet ladem a měla by se dostat k co nejvíce čtenářům. Byla naprosto dokonalá. Umět německy, pokračovala bych dále v originále. Takže jedno velké doporučení na skvělou knihu.

14.11.2023 5 z 5