michaela1992 michaela1992 komentáře u knih

Malá čarodějnice Malá čarodějnice Otfried Preussler

Jako malá jsem tuhle pohádku naprosto zbožňovala. Teď ji už předčítám dalším generacím. Krásné čtení, děti i dospělé zaujme, pobaví a neomrzí, navíc je i poučné.

22.06.2017 4 z 5

Sex, víno a cigarety Sex, víno a cigarety Petra Zhřívalová

Strašně si vážím domácích autorů, myslím, že prosadit se za velkou louží je úctyhodné, ale strašně ráda si přečtu knihu z domácího prostředí.
Tím spíš, když si s tím autorka poradí takovým způsobem jak paní Zhřívalová. Velmi dobře napsaný román, já osobně měla přečteno za 2 dny. Od začátku do závěru jsem se nestihla nudit. V některých částech mi styl psaní připomínal styl Simony Monyové (takže pokud zrovna nemáte po dočtení této knihy po čem sáhnout, myslím, že tituly od ní by vám mohly sednout).
Studia v 90. letech v Praze a celkově studentský život jako ústřední téma mě ihned oslovilo. U autorky si vážím vykreslení postav a prostředí (např. konference na Maltě byla vykreslena tak, že jsem se cítila jako bych tam byla). Myslím, že díky prvkům autobiografie (autorčiným studium práv v Praze) dostala kniha ten správný náboj. Moc dobře bylo zapracované i téma etnologie. Závěr byl pro mě docela absurdní a uspěchaný, ale koneckonců.. proč by ne.. však život taky není jasný a předvídatelný..
Pro mě osobně to byla od autorky prvotina, ale určitě tento titul nebyl posledním přečteným.

20.06.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neustále nemůžu pochopit, jak mohl Orwell napsat takhle nadčasový námět v roce 47. Jedna z mála knih z povinné četby, kterou bych opravdu doporučila všem. Nemá asi cenu se tady rozepisovat, každý si musí knihu přečíst sám a následně si z ní odnést svoje. Myslím, že kniha je opravdu hodně silná a donutí každého k zamyšlení nad sebou (nad světem?)..

17.06.2017 5 z 5

Po knížce jsem pokukovala od jejího vydání. Vždycky jsem se u ní zastavila, vzala ji z regálu, zasmála se nad titulní stranou a šla dál..Když jsem se pak sama dostala do svízelných situací, kterými si prochází oba aktéři tzv. "moderního páru", tak jsem se konečně rozhoupala a utratila za ni částečný obnos mé chudé studentské výplaty.. K věci..
Rozhodně toho nelituji! Je to jednoduché čtení, nenáročné, pokud se potřebujete pobavit, odpočinout si, zasmát se třeba i sám sobě (protože v nejedné pasáži se bude Váš život přímo zrcadlit), pak po tomto titulu sáhněte.
Pokud nemáte rádi sarkasmus, neumíte pochopit hyperbolu v literatuře jako prvek nadsázky, pak si ji ani neberte do ruky..
Autoři se trefili přesně do mnou vyznávaného typu humoru. Nejednou jsem se musela smát absurdním situacím, se kterými se sama potýkám. Ačkoliv občas se mi zdálo psaní už až moc dávající na odiv svou originalitu a vtipnost i tak bych hodnotila (co do vtipu, originality a zapracování aktuálních témat) jako lepší průměr. Už teď vím, že knížku určitě ještě otevřu a budu ji doporučovat všude kolem.

15.05.2017 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Ačkoliv na knihy normálně píšu sáhodlouhé recenze. Tentokrát nebudu.
Pokud nemáte jeden z výtisků doma, tak váš život nemůže být plnohodnotný.
Ačkoliv je cílová skupina YA, já doporučuji naprosto všem!

28.04.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pokud si knížku berete do ruky s abnormálním očekáváním totálního zázraku světové literatury. Pokud očekáváte průkopový thriller, který vám změní život.. tak tehdy asi budete zklamaní.. Ano, z části za to může pro mě přehnaná medializace a propagace této knížky.
Ale pokud jste realista, který stojí nohama jakž takž na zemi, pak budete nejspíš s tímto thrillerem spokojení, tedy aspoň já byla 100%. Pokud se vám líbí psychologické vykreslení postav, budete jásat.
Kniha je psána pohledem třech žen - hlavních aktérek. Mně osobně občas dělala problém orientace na časové přímce, to je asi jediný nedostatek. První třetinu knihy jsem hltala, stránku za stránkou, pak ovšem děj přestává eskalovat a vy si říkáte: "Kam to chce teď autorka posunout, však už je to nuda, jestli to bude takhle dál..." Jenže právě v této době mých úvah na nedočtení nebo odložení knížky se dějová křivka vychýlí snad o 100% a čtenář je nucen pokračovat dál, ať už kolem něj probíhá třeba válka světů.. poslední třetina knížky je doslova exploze, já ji přečetla snad jedním dechem.
Navíc závěr jsem opravdu nečekala, zvraty v průběhu děje mi neumožnily se tak zorientovat, že bych konec hned odhadla.
Závěrem chci říct, že mě kniha opravdu bavila, určitě to není number 1.. Ale s čistým svědomím ji mohu všem, kdo mají tento žánr v lásce doporučit k přečtení.

28.04.2017 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

O knížce jsem se dozvěděla od kamarádky, která mi řekla, že brzy vyjde i ve filmovém zpracování. Tehdy jsem si řekla, že to bude zřejmě dětská záležitost a tuhle knížku nemusím mít přečtenou ještě dnes... To byla zase chyba.. Jakmile se film objevil na plátnech a já uslyšela samé kladné ohlasy, vzala jsem knihu do ruky na 5 dní jsem se s ní nerozloučila a už se taky nikdy neodloučím. Je to ten typ knihy, která je psána tak jednoduše až si řeknete, že tím se přeci zabývat nebudete. Ale je plná emocí, citů, pravdivých příběhů, na jedné stránce se musíte smát nahlas, na druhé vytahujete kapesník a doufáme, že Vaše zarudlé oči nikdo neviděl (a nebo ať to klidně všichni vidí a přečtou si tu knihu taky). Mezi řádky určitě nejednou najdete nejen svého čtyřnohého miláčka, ale určitě i sebe samého.
Ve mně kniha zanechala něco, co nedokážu slovy úplně popsat. Kdykoliv teď jdu po ulici, koukám na na ty čtyřnohé stvoření a přemýšlím, co si tak asi říkají. Knížka by měla zaujmout celé spektrum čtenářů napříč věkovými kategoriemi:).

05.03.2017 5 z 5

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Knížka nepatří k těm, do kterých jsem se "okamžitě, od prvního řádku zamilovala".. Ale.. nakonec musím přiznat, že je výborně napsaná, příběh obsahuje jak drama, tak romantiku, nese v sobě víc, než se na první pohled zdá. Palec nahoru dávám za skvěle zpracovanou formu v podobě pohledu obou hlavních hrdinů.

25.05.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Příběh vás jako dospělé donutí zapřemýšlet, dospějete k názoru, že kolikrát se opravdu jako dospělí chováme přinejmenším podivně, je to krásná knížka, napsaná tak, že si ji užijete jak vy, tak vaše děti a každý si z ní odnese své.

25.05.2016 5 z 5