Metroušek Metroušek komentáře u knih

Proroctví Proroctví Chris Kuzneski

Kuzneski je naprosto průměrný spisovatel akčních románů, kterého reklama vydavatelství a klanu spřízněných autorů tlačí na pozici špičkového spisovatele, na kterou nemá ani náhodou. Stálo mne dost peněz, než jsem tuto drsnou pravdu pochopil; naštěstí mám jeho knihy v angličtině, a mohu to vzít jako investici. Třeba takový James Rollins mne baví o mnoho víc.

31.03.2018 1 z 5

Kolo temnoty Kolo temnoty Lincoln Child

Podle mne jedna z nejlepších knih série o Pendergastovi. Skvěle jsem se bavil. Černý humor mám prostě rád, a o mysticismu vím dost na to, abych ho respektoval a občas se ho i bál.

31.03.2018 5 z 5

Tajemství ztracených civilizací Tajemství ztracených civilizací Philip Coppens

Obvyklá, pro tento typ knih typická směska informací pravdivých (zejména úžasné Gobekli Tepe by nemělo uniknout vaší pozornosti), spekulativních (Atlantida, Mu / Lemurie, Šambala, El Dorado aj.) a falešných. Je mi záhadou, proč autor věnuje tolik prostoru zjevným podvodníkům nebo psychicky narušeným "badatelům".

07.03.2018 1 z 5

Reinkarnace - Opožděný návrat Reinkarnace - Opožděný návrat Karel Naxera

Reinkarnační příběh mě moc nezaujal, avšak popis reálií na sklonku reálného socialismu v 80. letech byl zajímavý a rád jsem si s jeho pomocí na ty doby zavzpomínal. Autor by v tomto ohledu mohl zaujmout čtenáře více, kdyby sepsal tuto nebo příští knihu ve stylu dejme tomu Zapletalových Půlnočních běžců.

23.02.2018 4 z 5

Obránce Obránce Sam Barone

Poměrně čtivý akční román, který ale nevybočuje z dnešního standardu historických románů. Nešvary typu moderního myšlení a jednání hlavních hrdinů nebo emancipované hrdinky jsou dnes bohužel běžné, ale použití jednotek jako hektar, metr (a tuším také km) nebo hodina lidmi v přímé řeči před 4,3 tisíci lety by si autor mohl opravdu ošetřit, to fakt bolí! Pokud rádi čtete o obležených městech, sáhněte raději po úchvatném Řádu nebo po Pádu Cařihradu.

10.02.2018 3 z 5

Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství James Tabor

Inu, i poctivým čtyřicetiletým archeologickým bádáním, studiem a přemýšlením lze dospět k naprosto mylným, a také na můj vkus příliš přízemním, materialistickým závěrům, odporujícím duchu Ježíšova učení. Nicméně zajímavých věcí je tam dost, a kniha se dobře čte. Zvláště informace o záhadném prameni evangelií Q a pravděpodobném Ježíšově bratru Jakubovi pro mne byly často objevné.

09.02.2018 3 z 5

Brazilský léčitel s kuchyňským nožem Brazilský léčitel s kuchyňským nožem Sandy Johnson

Poutavě napsané, velice zajímavé a podnětné putování za léčiteli, léčenými a vyléčenými z různých zemí amerického kontinentu. Co se skrývá za "spontánními remisemi"? Víra? Placebo? Schopnosti léčitelů? Schopnosti samoléčení? Mylná diagnóza či mylná diagnostika? Nejprve si každý člověk musí prozkoumat hranice toho, co považuje za možné, co je to realita, co je to vědomí, jaké jsou schopnosti člověka. Sám jsem tomuto zkoumání věnoval řadu let, a jsem rád, že jsem si rozšířil své obzory natolik, že se do nich "spontánní remise" vejdou. Pokud si myslíte, že na základě univerzitních vědomostí znáte pravdu, málo jste hledali, věřte mi. Hledání můžete začít třeba Polem od Lynne McTaggartové...

03.02.2018 4 z 5

Tajemství třináctého apoštola Tajemství třináctého apoštola Michel Benoit

Podobných knih je dnes na trhu přehršel, a když tuto pominete, o moc nepřijdete, ani když opravdu nemáte rádi "církev svatou".

18.01.2018 2 z 5

Poslouchej své břicho Poslouchej své břicho Rob Knight

Možná dobrá kniha pro seznámení se s tématem střeva, ale naštěstí jsou už na našem trhu daleko lepší knihy, které opravdu pomohou. Viz. Kuchař a Frej, Shinya nebo Perlmutter.

04.01.2018 3 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Další Grishamova kniha, která v jeho novém, faktografickém, úsporném, chladném stylu s patrným velkým nadhledem či dokonce odstupem patří mezi ty lepší. Zápletka je zajímavá, ale asi nebudu sám, kdo by si přál, aby autor napsal knihu ve svém starém, dobrém stylu. Obávám se, že se z jeho novějších knih stávají dílka na jedno použití. Něco mi v nich prostě chybí, a vracet se k nim nebudu. K jejich hrdinům si nikdy nenajdu takový intimní vztah, jaký mám k jejich kolegům z Grishamových raných děl.

05.12.2017 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Nemůžu si pomoci, ale stejně mám jako Lisbeth nejradši Dívku, která si říkala Tuesday, a to včetně Millenia, jakkoli mám první dva díly rád.

09.11.2017 3 z 5

10 % člověka 10 % člověka Alanna Collen

Další dílek do skládačky jak dosáhnout zdraví nebo přispět k jeho navrácení. Střevo je rozhodně důležitější, než si myslíme, a mikroby také.

28.10.2017 3 z 5

Svoboda jménem zlato Svoboda jménem zlato Hans J. Bocker

Je to tak a není to tak. Ti hochštapleři nahoře to vždycky dokáží nějak ošvindlovat a vysvětlit. A vyhrát na úkor spořivých občanů.

13.10.2017 4 z 5

Enzymová výživa Enzymová výživa Edward Howell

Přelomová kniha. Konečně někdo pochopil, jak moc jsou enzymy důležité pro lidské zdraví! Klobouk dolů, pane Howelle!

13.10.2017 4 z 5

Matrix: Božský zdroj Matrix: Božský zdroj Gregg Braden

Tak nějak vypadá vítězství formy nad obsahem. Dosti podbízivé dílko bez hlubší inspirace.

13.10.2017 3 z 5

Enzymy - klíč ke zdraví Enzymy - klíč ke zdraví Hiromi Shinya

Je to tak, autor trefil hřebík na hlavičku. Čtěte, tato kniha vám může hodně pomoci.

13.10.2017 5 z 5

Dhammapadam neboli Cesta k pravdě Dhammapadam neboli Cesta k pravdě Siddhártha Gautama

Nádherná, mocná a pravdivá slova jednoho z největších lidí, jací kdy na této planetě chodili, a která pálí jako oheň. Až se člověk bojí domyslet, jak moc se většina z nás celý život mýlí, a jaké to může mít následky.

11.10.2017 5 z 5

Život s himálajskými mistry Život s himálajskými mistry Svámí Ráma

Z knihy mám i přes několikeré přečtení a značné podtrhání rozporuplné pocity. Pořád mi připadá, že autor a hrdina vyprávění je jenom prosťáček, který měl velké štěstí setkat se s největšími mistry jógy své doby, a učit se od nich, ale že přes velkou výdrž a absolvování desítek let pokročilých učení pochopil a dosáhl jenom relativně málo, a možná se (vzhledem k možná neoprávněnému nepříjemnému obvinění ke konci života) i posléze zpronevěřil tomu, co se učil a co učil (čemuž by i napovídaly některé jeho způsoby, jako vydírání svého mistra: "Buď mi dáte samádhi, nebo spáchám sebevraždu!"). Nerad bych mu však křivdil, a tak doufám, že se mýlím. Kniha rozhodně stojí za přečtení i za koupení, je to pokladnice příběhů a osobností himalájských mistrů, kterou - pokud jste na královské cestě - budete číst opakovaně, neboť takovýchto svědectví o nadvládě mysli nad hmotou je nemnoho, snad jenom několik (nejnovější, které jsem četl, jsou značně upovídané a o dvě třídy slabší knihy autora Srí M "Apprenticed to a Himalayan Master: A Yogi's Autobiography" a "Journey Continues: A Sequel To Apprenticed To A Himalayan Master", které ještě česky nevyšly, a o nic nepřijdeme, a vynikající taoistické "Otevření dračí brány", které česky vyšlo; starý, skvělý Jóganandův Životopis jógina snad znáte...).

11.09.2017 5 z 5

Předpeklí ráje Předpeklí ráje Ivo Wiesner

Uf, to byl nářez... Je to jako by pejsek s kočičkou psali knížku a pomotali všechno dohromady. Poctivé hledání někdy může skončit v Říši klamu. Na proklamované budoucí duchovní vůdcovství českého národa v Evropě si rád počkám, a vyhlížím jeho první známky... (Pro méně chápavé čtenáře přikládám: Cha cha cha!)

27.07.2017 1 z 5

Nejvyšší nauka Nejvyšší nauka Osho

Popularitu tohoto sebestředného grafomana a nejspíš i podvodníka vskutku nechápu. Škoda zbytečně zabraného místa v knihovnách. Osobně vůbec nevěřím, že šlo o osvíceného člověka. Ušetřete si čas a zkuste něco z mého seznamu doporučené spirituální literatury.

09.07.2017 1 z 5