Mermaida Mermaida komentáře u knih

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ze začátku mne nijak neoslovila a nebavila... S porovnáním s Manželovým tajemstvím mi přišlo, že se to tady nějak pomalu rozjíždí (myšleno dějově). Až jsem si říkala, že tahle kniha bude slabota. Ale ono se říká, že se nemá dát na první dojem, a ještě že jsem tak neučila. Děj se začal rozjíždět a já knihu hltala stránku po stránce a nemohla se dočkat rozuzlení "kvízového večera". Nakonec mi přišla daleko napínavější než autorčina (již mnou zmíněná) kniha Manželovo tajemství. Když to zhodnotím kolem a kolem - tak to byla skvělá kniha - nadchla mě, ikdyž se to zprvu tak nejevilo :-)

17.06.2016 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Miluju! Četla jsem již podruhé.

„Třešně voní vždycky po třešních. Zvlášť v hokejových městech.“
„Třešně vždycky voní po třešních, ale peníze nevoní nijak.“

„Loajalita je za všech okolností chápána jako pozitivní charakterový rys, protože hodně lidí by řeklo, že to nejlepší, co jsme ochotní pro sebe vzájemně udělat, vychází právě z pocitu loajality. Problém je jen v tom, že většina nejhorších věcí, kterých se dopouštíme na ostatních, vychází z loajality taky.“

„Kdo je v Medvědíně nejhorší hokejový chuligán: ten s tetováním na krku, nebo ten s kravatou?“

Ach zase ty EMOCE!
Četla jsem jako re-reading před čtením třetího závěrečného dílu. Jak je možné, že kniha o hokeji, která svým způsobem o hokeji vůbec není dovede čtenáře tak vtáhnout, pohltit, oslovit, okouzlit, rozebrat na tisíc kousíčků, uronit nemálo slz a vyloudit nespočet úsměvů? Ke všemu i čtenáři, kterému tenhle sport “hokej“ pranic neříká? Právě proto! Právě proto, že i když je tahle kniha hlavně o hokeji, tak o něm hned záhy vůbec není! Je o malém městečku tam někde v lesích a o lidech žijících v něm. O síle lásky ke sportu, o síle rodičovské lásky, o přátelství, o porozumění, o nenávisti, o loajalitě ve všech jejích možných podobách. Je o lidech z Medvědína, ale je také o Nás Všech.
Protože: “My jsme Medvědi. Medvědi z Medvědína!
Medvědi serou na mech a všichni ostatní serou na Medvědín.“

Tuhle knihu si buď zamilujete, nebo vám nic neřekne. Záleží, zda se vám pan Backman trefí do čtenářské noty. A mě se rozhodně trefil! ZASE! A ZNOVA!

07.05.2024

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Opět skvěle propracovaná detektivka ze švédského venkova, která si držela své tempo a čtivost. Tentokrát se dostaneme do tajů kolem starožitností. Peter Vinston, proslulý stockholmský vyšetřovatel vražd, je na dovolené požádán místním policejním týmem o pomoc s dopadením vraha nechvalně známého výkupce starožitností a pozůstalostí Nalleho Perssona, který byl zavražděn na jarmarku. Kniha mě chytla a bavila od prvních stránek. Líbilo se mi postupné odhalování a následné zamotávání v pátrání po vrahovi i po velice vzácné “ztracené čínské misce. Osobně jsem měla svůj tip, kdo za tím vším stojí, vlastně postupně během čtení - dva tipy, ale bohužel byly oba mylné. Samotné rozuzlení děje bylo pro mě překvapivé a zároveň fascinující. Díky tomu bych ráda na knize vyzdvihla styl Agathy Christie - a odhalení vraha ve stylu Poirota. Opravdu povedené.

03.02.2024 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Re-reading = prvně čteno v červenci 2020 (v té době jsem neměla další díly), a proto jsem nyní četla znovu, abych se mohla pustit do pokračování...

Kniha je prvním dílem ze čtyřdílné řady o okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny Felixe, který utekl ze sirotčince, kde byl skoro čtyři roky, aby našel své rodiče, židovské knihkupce. Jeho víra v to, že najde maminku a tatínka je tak nějak svým způsobem “osvobozující”, přestože je to díky dané době, kdy se příběh odehrává, dosti nepravděpodobné. Chvílemi mi bylo až úzko (nejen z té dětské naivity)..
Kniha se čte lehce, jedním z důvodů je i to, že je psaná spíše pro mládež.

28.02.2022 5 z 5

Nejhezčí mezi krávami Nejhezčí mezi krávami Zuzana Hubeňáková

Jak už jsem při čtení podobných knížek (fejetonů) mohla zjistit, tenhle žánr není úplně pro mě... Ale u knih autorky Zuzany Hubeňákové to neplatí. Její knihy patří u mě do výjimek potvrzující pravidlo. A s Nejhezčí mezi krávami to nebylo jiné. Opět mě tahle knížečka a fejetony v ní dokázaly pobavit, vykouzlit úsměv na (depresivní) tváři a několikrát rozesmát i přes respirátor v MHD (čemuž okolní spolucestující úplně neholdovali - dle jejich pohledů plných nepochopení). :-D
Humorná povídková knížka plná střípků z autorčina života je určitě skvělým lékem do podzimních ponurých dnů a nejen do nich.. :-)

18.11.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Příjemné zakončení "Smrtčí" série. :-))
Sice na můj vkus trochu zdlouhavé, ale čtení bylo dechberoucí a já se těšila na finále. A čím více jsem se k němu blížila, tím více jsem si přála, aby kniha nekončila - bála jsem se, že mě konec "ochromí". A taky že jo, ale jinak než byly mé původní obavy.
Já myslím, že se N. Shustermanovi povedlo skvělé dílo, které má možná i "hlubokou" myšlenku. Jen jí tam chtít vidět! Narážím na "otázku nesmrtelnosti" i na "fanatika Goddarda".

22.09.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Prvně čteno v říjnu 2018 - nyní jako re-reading - napůl čteno a napůl posloucháno jako audiokniha. Na poslech vynikající - interpretace p. Fridricha naprosto brilantní. Rozhodně doporučím i tuto formu "knihy". :)

24.08.2021 5 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Jedním slovem "jízda".
Propracované a hlavně čtivé. Od prvních stránek mě kniha vtáhla do svého tajemného hábitu. Je rozdělená do čtyř části a od začátku druhé se už nedalo od knihy vpodstatě odtrhnout. Byla fascinující, pohlcující a šokující.

28.03.2021 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Kniha je prvním dílem ze čtyřdílné řady o okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny Felixe. Kniha se mi hodně líbila, i když pro mě bylo těžké číst takovýto příběh očima dítěte, který se modlí k Bohu, Panence Marii a Adolfu Hitlerovi, protože zatím neví, co je tento “velikán” zač. Jeho víra v to, že najde maminku a tatínka je tak nějak svým způsobem “osvobozující”, přestože je to poměrně silný příběh a těžká doba. Překvapilo mě, že se kniha četla lehce a rychle mi spolu s Felixem a jeho přáteli ubíhal čas.
Ráda si přečtu pokračování, abych zjistila kudy a kam Felixova cesta dál vedla a jaké nástrahy či útrapy mu nastražila.

02.08.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Tahle kniha z úplně jiného pohledu o druhé světové válce se mi velmi líbila. Způsob jakým byla napsaná byl čtivý a měl spád. Ačkoliv kapitoly byly poměrně dlouhé, tak se mi četla dobře. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila. Děj mě velice snadno vtáhl, až jsem i přejela zastávku, kde běžně vystupuji. :-)
Na knize mě ale občas vadily úseky, které nebyly podle mně dobře přeložené, a pak se tam našlo i pár pasáží, kdy jsem si říkala, že je to až „přitažené za vlasy“.
Ale můj celkový dojem je rozhodně na pět hvězdiček (dala bych 4,5 ale to tu nejde).

29.07.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Kniha se mi četla lehce a svižně. Opět byla velice poutavě napsána. A když mě předchozí příběh o Laleovi chytil za srdce, tak u Cilčiné cesty to nebylo jinak. Příběh mi dokonce přišel i daleko působivější než tomu bylo u Tatéra z Osvětimi. Cilku jsem si oblíbila a nestačila jsem se divit, jak musela trpět za to, jak trpěla v Osvětimi.
Jak řekl autorce při vyprávění svého příběhu Lale Sokolov - Tatér z Osvětimi: "Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal." A já s ním souhlasím. Cilka rozhodně statečná byla a laskavá!
Krásný příběh, rozhodně doporučuji. S tím, že knihu Tatér z Osvětimi musíte číst před touto.

24.04.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásné a smutné zároveň. Příběh znám z filmu, ale knihu jsem četla prvně.

24.07.2018 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Smekám! Ze začátku mi to přišlo divné a rozvláčné, ale postupně se děj rozjel a já hltala stránku po stránce, užaslá skvělou dějovou linií. Fantastické fantasy.
Kam se na Hostitele hrabe autorčina sága Twilinght a i ta byla pecka! :)

17.01.2017 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Od autorky jsem vloni četla Odbočku v lesích a ta mě teda dostala - bylo to pro mě něco nového.. Díky tomu jsem se na autorčinu letošní novinku dost těšila a musím bohužel konstatovat, že mě teda natolik neuchvátila. Sice jsem se velmi rychle začetla a děj mě od začátku vtáhl, ale postupem času, jak stránky ubíhaly, jsem si pořád dokola říkala "Co?". Navozená atmosféra měla sice nádech napínavosti, ale já tomu celému odmítala věřit, a to byl pro mě asi jeden velký "háček", proč jsem si knihu neužila tak, jako Odbočku v lesích.

15.12.2023 3 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Taková milá kočičí jednohubka. Celkem líbilo.

02.01.2023 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Další kniha od autorky. Ačkoliv kniha vyšla jako druhá, tak já ji četla jako šestou autorčinu knihu. Autorku jsem si celkem oblíbila, i když jsem zatím nečetla všechny její knihy (u nás vydané). Tahle kniha měla velmi zajímavý námět se ztrátou paměti a rovnou celého desetiletí. Což mě přivedlo na myšlenku, co bych při takové situaci zapomněla já a do jakého "svého já" bych se probudila..?? Ale o to tu nejde a troufám si tvrdit, že to nejspíš napadlo každého čtenáře. Bylo zajímavé sledovat, jak se člověk v životě mění a vyvíjí. Tím myslím, že bylo zajímavé, jak Alice - ta před deseti lety, nechápala současnou Alici.. Dějově byla kniha pěkně napsaná, propletená s lehkou dávkou napětí a s otázkou, jak se to s Alicí vyvine a zda se ji paměť vrátí a v jakém okamžiku. Za mě jde určitě i o velmi čtivou kniha, která má spád, a do které se začtete od prvního okamžiku. Ale bohužel bych jednu výtku našla a to bohužel na konec. Konkrétně jde o epilog, ten mi přišel už takový kýčovitý a přeplácaný. Škoda... Ale i tak hodnotím víc než kladně. :-)

01.08.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Já nevím... Já prostě nevím.
Do knihy jsem šla plná očekávání a dle recenzí i s tím, že to bude bomba. Za mě to ale bomba bohužel nebylo. Zhruba tak do sté stránky jsem se nemohla vůbec začíst, a když to začalo vypadat, že kniha konečně nabere spád, tak pak přišlo něco, co můj dojem vyvrátilo. S knihou jsem to měla jak na houpačce, chvíli mě nudila a chvíli zase docela bavila. Rozuzlení jsem odhadla a autorka mě v něm jen utvrdila, takže žádné "wow" se nekonalo.
Neříkám, že to byla špatná kniha - to vůbec. Jen mě zrovna asi nesedla. Každopádně, jak je vidět, své čtenáře si určitě najde.

08.12.2021 3 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Příjemné čtení. Léto, Provence a rodinné i milostné vztahy. Na léto určitě milá kniha na dovolenou, škoda, že jsem se ke čtení dostala až z kraje podzimu. Kniha byla lehce předvídatelná, ale ta atmosféra hrála prim.

01.10.2021 4 z 5

Rendez-vous s múzou Rendez-vous s múzou Dee Ernst

Kniha se mi moc hezky četla. Jedná se o krásný poetický příběh s příměsí romantiky - a jak by také ne, když se odehrává z velké části v Paříži - ve městě "zamilovaných". Čtenář se tak může spolu s hlavní představitelkou Maggie projít kolem Seiny nebo i zahradami Versailles.
Tahle kniha mě pohladila po duši.

18.05.2021 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Četla jsem jako rereading - pro oživení příběhu z Bellina pohledu, před čtením knihy Půlnoční slunce. A musím říct, že bylo milé se zase ocitnou ve Forks a prožívat s Bellou a Edwardem jejich romanci.

23.03.2021