Melcrovka Melcrovka komentáře u knih

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

3.5 hvězdy
Hezká letní romance. Uvěřitelná a opravdová. Každý ze dvou hlavních charakterů je psán jedním ze dvou autorů knihy. Celkový spád a styl psaní knihy tím vůbec netrpí. Naopak, vtipy a charakteristiky psané z pohledů těchto dvou postav jsou hodně rozdílné a přesto to do sebe všechno pěkně sedí.
Trochu knihu srovnávám s Red, White and Royal Blue od Casey McQuiston. Co když jsme to my se mi líbila o něco míň, jelikož kluci jsou tady prostě ještě teenageři, kteří se poznávají a jsou ve vztazích noví. Kdežto Red, White and Royal Blue je o dospělých a vysoce vzdělaných mužích s již utvořených názorem na svět a jejich život. A tak může být i jejich interakce složitější.
Tady autoři s daným nastaveným prostředím a věkem kluků odvedli velice dobrou práci. Čtení je to příjemné a plné naděje.

13.01.2020 4 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Z dnešního pohledu již historický cestopis zachycující zajímavé postřehy Marquézovy cesty coby novináře po střední a východní Evropě v 50. letech 20. Století. Popisuje zde náladu ve společnosti, vzezření a chování lidí v Německu, Československu, Polsku, Ukrajině, Rusku a nakonec i Maďarsku. Postřehy jsou bystré, dané do politických souvislostí doby. Čtenář si může alespoň částečně představit jak žili běžní lidé v těchto zemích a v této době.
Dávám slabší tři hvězdy jen z toho důvodu, že cestopisy obecně nejsou mým oblíbeným žánrem a tak jsem měla problém se opravdu začíst.

02.06.2019 3 z 5

O malíři O malíři Pavel Čech

"Svět jako by ztratil barvy."
Překvapivě ponurá série obrazů s minimem textu. To minimum barev, které se v obrazech nachází, pro mě bylo překvapení trochu nepříjemné. Dobře to však sedí s příběhem, který je poetický, smutný i nadpřirozený.

23.04.2019 3 z 5

Opráski sčeskí historje 4 Opráski sčeskí historje 4 Jaz

Oprázki 1 mě bavily, ale tady už to nemá šťávu. Ty dobré nápady už se vyplácaly. Nad touto knížkou jsem se tedy opravdu nezasmála.

30.10.2018 1 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Zajímavý námět samotářského muže, který v duchu křesťanských hodnot každoročně v období adventu vychází do hor jen se svým psem a beranem sehnat zatoulané ovce, aby v horách neumrzly. Jen škoda, že mě to vůbec nechytlo. Styl psaní mě nebavil. Odložila jsem nedočtené.

20.10.2018 1 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

V knize jsou přístupně a pochopitelně popsané obavy mladé ženy, introvertky. Cath právě nastupuje na vysokou a je najenou bez své sestry, bez svého táty, kteří pro ni představovali jakési pilíře, o které se vždy mohla opřít. Je neznámým prostředím a lidmi přímo vyděšená. Postupně si ale nalézá svůj klid a místo v tomto světě. Celou dobu se i ve svých špatných dnech opírá o svou lásku ke psaní a k tolik milovaným fiktivním postavám Bazovi se Simonem.
Je to pěkné, uvěřitelné, trochu ulítlé. V knize jsou perfektně vykresleny psychologie a charaktery postav. Postavy se vyvíjí. Má to dynamiku. Má to šťávu.

Po této knize jsem sáhla poté, co jsem přečetla Nedej se a doslova jsem si zamilovala Simona a Baze. Ihned jsem sáhla po této knize, kde byli poprvé představeni. Jen abych jich měla víc.

17.10.2018 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Nebavilo. Tato kniha je pro mě strašně nudně napsaná. I když námět je to zajímavý, absolutně mě to nechytlo.

08.10.2018 1 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Pěkně napsaná kniha, historicky správná a detailní. Jazyk a styl, kterým je napsaná se mi moc líbí. Jen těch detailů na mě bylo moc. Po 200 stránkách jsem knihu odložila, neboť se děj nikam neposouval. Popisoval se sled událostí měsíc po měsíci ve válečné době. Děj zde vlastně zcela chybí. Bohužel jsem se ani po těch 200 stranách knihy nedočkala opuštění Olomouce a dobývání Brna.

12.09.2018 3 z 5

Syn boha hromovládce Syn boha hromovládce Arto Paasilinna

Pomalejší rozjezd, ale pak to bylo opět zajímavé, originálně "ujeté", z psychologického hlediska uvěřitelné.

22.02.2018 4 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Velmi pěkný jazyk, metafory, pro dnešního čtenáře velmi neotřelý styl, děj má spád. Osobně mě ale dost irituje, když se sympatický hrdina stane obětí okolností a nemůže s nimi nic moc dělat. Tady je na tom, co pomluvy a klepy dovedou, postavena celá kniha. Proto jen 3 hvězdy.

19.11.2017 3 z 5

Přečetla jsem 5 povídek a knihu odložila. Myslím, že šanci dostala. Z těch pěti povídek byly dvě ucházející a tři naprosto hrozné. V jedné bylo prostředí Prahy úplně uměle našroubované, až to bylo do očí, jindy byl námět zcela fádní a literární zpracování až ubohé. Další povídka vypadala originálně a nakonec pro mě nepochopitelně se hlavní postava rozhodne zabít své nejbližší... no má to být sice krimi, ale bylo to akorát divné.
Možná jen tento žánr není pro mě. Nijak mě to neokouzlilo.

09.08.2017 1 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Tak Paüsuë zírala s otevřenou pusou a já skoro taky. Nečekaná porce upřímnosti a odhalení!

22.07.2017 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Patrick Rothfuss se stal mým oblíbeným současným fantasy autorem. Co víc říct?

23.02.2017 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Přečetla jsem v podstatě jedním dechem. Velice dobrý námět. Na můj vkus příliš jednoduchý styl vyprávění. Příběh by mohl být spletitější, víceúrovňový. Takhle je to velice odpočinková literatura. Pěkné vykreslení psychologie postav, překvapivý závěr.

18.10.2016 4 z 5

Hlubina na nebi Hlubina na nebi Vernor Steffen Vinge

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem četla. Propracovaný příběh, pečlivě vykreslená psychologie postav, pohled na stejnou věc z hlediska dvou různých světů, dvou různých živočišných ras. Nechybí zde intriky, boj o moc, zoufalství lidí odříznutých ve vesmíru od jim známé civilizace. Na druhou stranu tito lidé z dálky pozorují vývoj méně vyspělé civilizace nového nehumaidního druhu.

13.10.2016 5 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Kniha je originální. Jako plus hodnotím zápletku a rozuzlení. To pro mě bylo překvapivé.
ALE...
Koncept cestování mezi dimenzemi mi přišel přitažený za vlasy. Je to sfi-fi, to ano, ale bylo tam moc toho "fi" a málo "science". Jako vědci mi zde předložené fyzikální vysvětlení cestování mezi dimenzemi nesedělo. Ale tak co, smířila jsem se s tím a pokračovala ve čtení. Samozřejmě takový koncept umožňuje autorce příběh přehazovat mezi úplnými extrémy. A na můj vkus to vážně byly moc velké extrémy. Přišlo mi to až kýčovité.
Dále mi nesedělo moc velké zaměření na romanci. Jindy mi to nevadí, ale v tom přecházení mezi různými světy to byla další kýčovitá věc.

18.03.2019 3 z 5

Hlavně to nikomu neříkej Hlavně to nikomu neříkej Miroslava Varáčková

Napsáno čtivě, srozumitelně, uvěřitelně. Příběh dívky, která si už od dětství procházela peklem, psychické i fyzické týrání ji poznamenalo na duši i na těle a s odchodem jednoho tyrana přišli další. I přes obtížné téma je kniha napsána tak, že se čtenář do myšlení této dívky dokáže vcítit a pochopit ji.

19.12.2018 4 z 5

Objevování Bible Objevování Bible Israel Finkelstein

Otevírá nové obzory. Ukazuje pravost událostí ve Starém zákoně Bible podle archeologických nálezů. Člověk by podle této knihy neměl brát popis událostí ve Starém zákoně zcela doslovně. Kniha zároveň popisuje pravděpodobné okolnosti vzniku vyprávění Starého zákona a důvody pro faktické změny v příbězích. Určitě doporučuji do knihy nahlédnout každému, koho zajímá Bible ať už jako věřícího člověka nebo jako důležitá historická a kulturní kniha. Přečíst ji celou se mi však nepovedlo, neboť je to velmi obtížné čtení a po pár kapitolách už mi nepřinášela nic moc nového.

15.08.2018 3 z 5

Mrzout Mrzout Tuomas Kyrö

Odpočinkovka. Humor celkem úsměvný, ale určitě jsem se za břicho nepopadala, jak to avizují na obálce knihy.
Je pravda, že postupně se zážitek z knihy lepšil. Ke konci knihy se stal Mrzout uvěřitelnější a ve svém brblání i milý. A poslední kapitolka mě opravdu dojala k slzám.

15.03.2018 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Nejprve jsem ji chtěla po pár úvadních kapitolách odložit, protože to začalo jako jednoduchá kýčovitá romantika ve sci-fi hávu. Pak jsem ale pokračovala ve čtení a příběh se trochu zamotal a začal být zajímavější. Nicméně z žánru sci-fi pro mladé bych volila spíš sérii Divergence od Veronicy Roth. Toto byl slabý odvar co do příběhu i psychologie postav. Ta byla opravdu velice povrchní.

15.10.2017 3 z 5