Mayanea - Komentáře

ExodusExodusP. Silajev

„Naše zenový štěstí přichází vždycky prostřednictvím vyraženejch zubů.“

Prostinká, ale dobrá definice sovětského člověka.
„Из чёрной резины сделана власть!“
Dál už nic.

U strážnýho andělaU strážnýho andělaJ. Pilch

Závislosti a jiné slabosti člověka jsou nevyčerpatelným zdrojem, ale tak jako tenhle "polský Jerofejev" to nikdo jiný už nejspíš nenapíše (možná se jen srovnatelně ožere).
Rozsáhlejší poznámky ke knize tady:

14.06.2015

Expres UkrajinaExpres UkrajinaR. Kindlerová

Jedním slovem: vynikající.
Pokud vám jedno slovo nestačí, tak prosím, beze všeho, mám jich více:

01.06.2015

Nikdo z vás nezná CholinaNikdo z vás nezná CholinaI. S. Cholin

Hnusná moskevská čubka, která kazí mladý holky... a jejich mámy jakbysmet.
Postavte vodu na čaj a čtěte si to nahlas.
Až dopijete čaj, otevřte vodku a zkuste to rusky.
Nebudete litovat.

05.04.2015

Pod skleněným zvonemPod skleněným zvonemS. Plath

Z knihy vám jistě lehko na srdci nebude. Už první věta je, řekněme, šokující. Chcete vědět, proč to Rosenbergovým vlastně udělali a tak čtete dál a dál až… až do konce. Nebo do začátku?

„Já jsem, já jsem, já jsem."

01.03.2014

Nikdo to tu nepřežijeNikdo to tu nepřežijeJ. Hopkins

Děti, nezapomeňte, že speed zabíjí a když ho narvete kachně do krku, tak bude plavat dokolečka. Kupte si radši trávu nebo koks.
Ale hlavně se po mně neopičte. Jen já měl patent na svobodu.

Občas jsem měla pocit, že mu rozumím. Ale byl to jen pocit.

05.01.2014

Supermarket sovětských hrdinůSupermarket sovětských hrdinůJ. Topol

„Tak si aspoň, kurva, do piči, dělejte poznámky!"

Vždyť už si je píšu.
Bála jsem se, že mě některé z textů nebudou bavit, ale nestalo se tak. S přibývajícím počtem přečtených stránek můj úžas rostl. Při čtení Uvařeno se mi nedostávalo dechu a ze světa, ve kterém se odehrává Cesta do Bugulmy, bych si někdy moc ráda přečetla nějaký román.

„…stárnout a drsnět v boji za lepší svět je lepší, než být v lepším světě nepřetržitě mladý a krásný a zdravý a bohatý… a čekat, až tě za to oddělají teroři."

01.01.2014

Bez ohňů je undergroundBez ohňů je undergroundJ. Pelc

„Takže psychedelic je s ohněma a bez ohňů je underground!"

Tak to abych po přečtení rozžala alespoň svíčku, symbolicky.
Underground by pro mě vzhledem k mému věku měl být cizím slovem, ale asi ještě dohořívá.

„Semínka jsme vysadili u Maxe na dvorku, kde vyrostlo pole dva metry vysokejch rostlin. Sousedi se chodili Maxe vyptávat, co je to za podivný rostliny, a jelikož hrozil průser, vypravili jsme se s Maxem na slunečnicový pole, narvali jsme pytel rozkvetlejch hlav a drátem jsme to přivázali k omamnejm stvolům. Byla to obrovská klika."

V některých chvílích se prostě nedalo jinak, než odhodit knížku, do sytosti se vychechtat a až pak pokračovat dál.

03.09.2013

Moskva - PetuškyMoskva - PetuškyV. V. Jerofejev

„Někdo mi kdysi říkal, že umřít je hrozně jednoduchý, že je k tomu potřebí čtyřicetkrát za sebou hrozně zhluboka, co nejvíc to jde, vdechnout a zrovna tak vydechnout, z hloubi srdce, a potom člověk vypustí duši. Že bych to zkusil?"

19.08.2013

Zaslaná poštaZaslaná poštaT. Pratchett

Povinná četba pro každého pracovníka České pošty.
Pošta musí proudit!

13.08.2013

Nebe pod BerlínemNebe pod BerlínemJ. Rudiš

Nikdy bych nevěřila tomu, že mě potištěný papír naučí milovat město, které jsem nikdy v životě nenavštívila. V mých představách však ožilo natolik, že bude velice těžké tomu tlaku nepodlehnout a v Berlíně nepodlehnout vzpomínkám na tuto knihu.
Ich bin Berlin, vole.

12.07.2013

Hovory na útěkuHovory na útěkuB. Brecht

Číšnice přijala ústřižek na chleba, Tentononc přepadl Řecko, Roosevelt se vydal na předvolební agitaci, Churchill a ryby čekali na invazi, Jakpaksemuříká poslal vojsko do Rumunska, Sovětský svaz pořád mlčel a já za parného letního dne dočetla tuto útlou, myšlenkově vydatnou a stále aktuální knížečku. Každý šel svou cestou, půjdu tedy i já.

18.06.2013

Konec punku v HelsinkáchKonec punku v HelsinkáchJ. Rudiš

Nikdy neškodí proložit starší svazky něčím novým. J. R. mi nos opojil nikoli toluenem, ale vůní svých slov, vůní dějin v nových souvislostech aneb Ježíš v bráně, Madonna v útoku, „vůní" cigaret zatípnutých v polovině a vůní více či méně propojených lidských osudů.

28.04.2013

Uvnitř velryby a jiné esejeUvnitř velryby a jiné esejeG. Orwell

„Řekneme-li o spisovateli, že je módní, skoro vždy máme na mysli, že ho obdivují lidé do třiceti let.“

Je to báječná kniha. Ale prozatím ji odložím, neboť kromě Dickense ostatní zmiňované autory nebo historické události a poměry neznám na takové úrovni, abych si mohla esej alespoň trochu užít.
Na přečtenou za patnáct let.

10.04.2013

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger

„Zkrátka a dobře, já si v jednom kuse představuju, jak si spousta malejch dětí na něco hraje na takovým velikánským žitným poli. Tisíce a tisíce malejch dětí a nikde nikdo - jako nikdo dospělej - kromě mě. A já stojím na okraji nějakýho šílenýho útesu. Mám na starosti to, že musím chytnout každýho, kdo by z toho útesu moh spadnout - já jen jako, že když utíká a nekouká kam, musím se odněkud vynořit a chytit ho. A to bych dělal pořád. Prostě bych chytal děti, co si hrajou v žitným poli a tak. Já vím, že to je šílenství, ale je to jediný, co bych dělal opravdu rád.“

02.04.2013

Kuchařka Stařenky OggovéKuchařka Stařenky OggovéT. Pratchett

Je to jasné, teď jsem konečně dostatečně vybavená pro život.
Správná dáma má vždycky něco na sobě.

22.12.2012

Zeď - Jak jsem vyrůstal za železnou oponouZeď - Jak jsem vyrůstal za železnou oponouP. Sís

Měla jsem tu čest nahlédnout do zákulisí této knihy na stejnojmenné výstavě v Univerzitní galerii. A od chvíle, kdy jsem tam vstoupila, mi bylo líto, že se koukám na něco, co jsem nečetla.

Inu, není zeď jako zeď.

04.11.2012

Sandman #8: Konec světůSandman #8: Konec světůN. Gaiman

Všichni pořád čekají na konec bouřky a ono se POŘÁD nic nového neděje, jenom za zdmi hostince práskají blesky a každý odhaluje svoje veřejné i tajné zážitky. So „decameronish“.

04.11.2012

PérákPérákP. Stančík

Dobře stát! Krásné ilustrace. Vřele doporučuji divadelní inscenaci spolku VOSTO5 s pérákovskou tématikou.

16.10.2012

Sandman #7: Krátké životySandman #7: Krátké životyN. Gaiman

Mluvící pes Barnabas je skvělým uměleckým kritikem.

- I would like to see your driving license!
- I am a very good driver...

02.09.2012

Křest svatého VladimíraKřest svatého VladimíraK. Havlíček Borovský

In nomine Domini - čert aby vzal noviny!

29.07.2012

Nástup mýtu aneb Prima dárek pro AahzeNástup mýtu aneb Prima dárek pro AahzeR. Asprin

„A kromě toho na tebe z tohohle vejletu čeká eště jedna prácička. Úkol, kterej můžeš zvládnout jenom ty.“
„Opravdu? A o co jde?“
„No, můžeš začít uvažovat, jak toho pitomýho draka dostaneme z týhle místnosti. Je totiž moc velkej na to, aby prošel oknem nebo dveřma.“

09.07.2012

Kuriózní lenoška a jiné příběhyKuriózní lenoška a jiné příběhyE. Gorey

Skvělé počtení a pokoukání. Dostal mě na první dobrou, protože co může být na lenošce KURIÓZNÍHO?

13.06.2012

Jařmo, parkán, trdliceJařmo, parkán, trdliceA. Vondrušková

Co mi dala kniha do života: jak se řekne „prevet“ hezky česky.

06.06.2012

NikdykdeNikdykdeN. Gaiman

,,S městy je to stejné jako s lidmi, pane Vandemare," pronesl pan Croup filosoficky. ,,Nejdůležitější je stav jejich střev."

Moje střeva jsou po přečtení v nadpozemské pohodě.
Příjemný chvalozpěv na můj vysněný a zatím nedosažený Londýn.

31.05.2012

Chrám Matky Boží v PařížiChrám Matky Boží v PařížiV. Hugo

Myslím, že právem se Chrám zařadil mezi moje oblíbené knížky. I přes svou obstarožnost, občasnou průhlednost a rozvleklost (četla jsem snad dva měsíce, možná více) si získává místo na mé imaginární poličce slávy.
Mně třeba víc než nudné popisy vadily ty srdceryvné monology páně Frolla nebo samomluva Petra Gringoira, i když ten v sobě měl aspoň kousek vtipu. A právě za ty monology dávám jenom 4.

28.05.2012

Těžká hodinaTěžká hodinaJ. Wolker

Co naplat a co napsat,
nebylo to veselé čtení.
Teď už jen tiše doufat,
že neupadne v zapomnění.

Něco si pamatuju a něco ne,
Antonín topič ve mně zůstane...

22.04.2012

IdiotIdiotF. M. Dostojevskij

Literární políček? (Žádný mravní, jako byl v knize.) Možná.
Prostě a jednoduše moje první těžší klasické dílo. Ne vždy jsem na něj měla náladu, četla jsem opravdu hodně dlouho. Možná tím lépe, když jsem se zpětně upamatovávala na události předchozích stran, tak mi vyvstávaly v mysli v nových obrazech a lépe se na ně stavěly události stran následujících.
Myškin je takový "truhlík". Na život připravený je, to jen lidi okolo a život sám nejsou připraveni na Myškina, na jeho osobnost, povahu, vlastnosti...
Ta společenskost toho románu se mi místy líbila a místy mě až obtěžovala, všechny ty pletichy, naschvály, úplatky, náhlá úmrtí... takový bulvár tehdejší doby.
Pokud se mě chcete ptát, jestli Nastaša Filipovna nebo Aglaja Ivanovna, neodpovím. Obě mi byly víc nesympatické než sympatické. Zajímvé bylo sledovat jejich propojení s knížetem a to, jestli milá Aglaja řekne to nebo tamto za zvuku písně Since I've Been Loving You. (Ti znalí z vás si možná skryté symboliky všimli mnohem dřívě, ale Aglaia byla nejmladší a nejkrásnější ze tří grácií... objev z dějin výtvarné kultury, díky za ně.)
Líbila se mi ovšem ráznost Lizavety Prokofjevny, té bych občas zatleskala.

(Měla jsem založenou pro závěr komentáře záložku u zajímavého ostavce, ale záložka někam utekla.)

19.04.2012

Sandman #3: Krajina snůSandman #3: Krajina snůN. Gaiman

Řekněme to jednou větou... Za zvuku řevu Múzy sním sen každé kočky, předčítám Shakespeara a lituju divnoočky.

14.04.2012

Alois Nebel #2: Hlavní nádražíAlois Nebel #2: Hlavní nádražíJ. Rudiš

Mlha na podzim už pro mě nikdy nebude jenom mlha.

14.04.2012

MájMájK. H. Mácha

Báseň pěkná. Ve školách opět způsobeno na první pohled mnoho povyku pro nic. Na pohled druhý je to celkem kvalitní dílko, kterému ovšem musíte alespoň zčásti porozumět, jinak se mezi všemi těmi básnickými kudrlinkami zamotáte a asi těžko se z toho vymotáte (jako možná někteří z vás, jež Máj v zubech rozcupovali a do odpadkového koše pleskli. I když, co si budem povídat, mně z těch přívlastků občas taky šla hlava kolem (jezera).).

13.03.2012

Sandman #1: Preludia a nokturnaSandman #1: Preludia a nokturnaN. Gaiman

Geniální. (Kvík, ozvalo se v přitakání malé žluté stvořeníčko, které se nesmí jmenovat Irving.)
Děsivé, nutící k zamyšlení, místy krásnější než krásné... píše se o tom těžce, to si musíte přečíst.

,,Death is before me today:
Like the recovery of a sick man,
like going forth into a garden after sickness..."

24.02.2012

Počkej si na loňský rokPočkej si na loňský rokP. K. Dick

Kathy a Ericu, myslím, že jste u mě právě získali titul "Nejodpornější literární manželský pár".
Bylo to tíživý čtení. O drogách, nesvárech a o tom, co dokáže vliv a moc...

12.02.2012

Hvězdný prachHvězdný prachN. Gaiman

To bylo tak geniální počtení... asi nejhezčí pohádka, co jsem kdy četla. Poprášila hvězdným prachem čaj a ještě zahřála u srdce. Čteno v originále. Naprosto mě uchvacovaly hlášky typu 'supper'll be ready in two shakes of a lamb's tail' aj.

04.02.2012

Miluju Led ZeppelinMiluju Led ZeppelinE. Forney

Kdyby tam aspoň něco od Zeppelínů hrálo. Zahlídla jsem Janis Joplin, Joni Mitchell a The Velvet Underground či co to bylo.
No ale teď už k věci.
Knížku jsem dostala k Vánocům. Asi proto, že jsem jí viděla za výlohou, řekla jsem "hele, to by mohlo bejt třeba dobrý"... a za pár týdnů byla pod umělou jedličkou.
A proč to zmiňuju? Protože bez prolistování bych si to fakt nekoupila. Možná ani nepůjčila, není to oněch pět hvězd, které komiksům jakožto jejich příznivce obvykle dávám.
Co se týče stránky výtvarné, tak autorka u mě má bod, kreslí pěkně, výstižně a nemá to přeplácané detaily. A právě při jednoduché kresbě bych čekala komplikovanější obsah... má to háček.
Po stránce obsahové je to horší.
Co se mi líbilo: Na procházce s Carol, Poslední soundtrack, Moje poprvé v ženských šatech, Karneval. Mírně jsem se pousmála nad Courteney Love na poslední stránce. Bůhví jestli to nebylo tím, že už to všechno skončilo.
A vlastně ani nevím, co si o tom myslet, jestli chválit nebo odsuzovat... Jak to přišumělo, tak to vyšumí.

31.01.2012

MacbethMacbethW. Shakespeare

„Ještě místo.
Pustá zem.
Tam sejdeme se s Macbethem.“

Rezignovala jsem na všechny školní skazky a šla se přesvědčit na vlastní smysly o tom, jak to s Macbethem (potažmo Shakespearem) vlastně bylo. Dobře jsem udělala. Jazyk, postavy, prostředí... všechno bylo na pět hvězd. Čteno a viděno v divadle J. K. Tyla ten samý den.

27.01.2012

Příběh dvou městPříběh dvou městC. Dickens

Původně jsem tedy chtěla dát hvězdy tři, kniha mi přišla lehce průměrná. Ale protože jsem se zamilovala do dickensovské angličtiny, dávám čtyři. To je zkrátka zážitek, na který se nezapomíná. A po slovníku jsem sahala pouze občasně... (čten nezjednodušený svazek z Everyman´s Library)

13.01.2012

Setkání s HeecheeSetkání s HeecheeF. Pohl

Uchvátilo, ale místy vážně nepřekvapilo, hlavně co se černých děr, smrti a partnerských vztahů týče. Je libo jeden Big CHON na zajedení pěkného zážitku? Já si teda určitě dám, když mi ho udělá sama Essie.

05.01.2012

Ars SacraArs SacraR. Toman

Bohužel, cena takovéto knihy se skutečně šplhá do tisíců, což je pro mě nedostupné. Ale ta hodina, kterou jsem strávila nad jejími stránkami v knihkupectví, byla jednou z nejvzácnějších hodin... krása v každém směru, obsah, provedení...

17.12.2011

1 2 3 >