Uvnitř velryby a jiné eseje

Uvnitř velryby a jiné eseje

Knížka Uvnitř velryby a jiné eseje nabízí výběr nejlepších esejů George Orwella, z nichž většina vychází u nás poprvé. Orwellovy eseje patří k vrcholným projevům anglického písemnictví a jakkoli jsou tematicky různorodé, vynořují se z nich dvě dominanty, kolem nichž vše ostatní krouží: tou první je Orwellovo umíněné a téměř zoufalé úsilí říkat pravdu, tou druhou je víra ve zdravý rozum a v lidskou slušnost. Z víry ve zdravý rozum se zrodil jak styl Orwellových esejů, tak i jeho úcta k obyčejnému faktu a jeho nenávist ke lži a lhaní. Nelhat jiným ani sám sobě, řídit se zdravým rozumem a být slušným člověkem – tak lze shrnout principy občana, spisovatele a esejisty George Orwella. Vše ostatní z nich přirozeně vyplývá. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20742/uvnitr-velryby-a-jine-eseje-CgJ-20742.jpg 4.624

The Penguin Essays of George Orwell (1952)

Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno:, Atlantis

venkov4ever
18.02.2015

Kniha může být velmi poučná pro laickou veřejnost, která Orwella vnímá skrze román 1984 jako striktního antikomunistu. Asi by se tito čtenáři velmi divili, kdyby se dozvěděli o jeho nadšení pro socialismus, znárodňování...a další pozoruhodné nápady. Dickense kritizuje pro jeho domnělou naivitu, neboť věří v jakéhosi "polepšeného kapitalistu", zatímco Orwell samotný trvá na zavedení socialismu.

Mayanea
10.04.2013

„Řekneme-li o spisovateli, že je módní, skoro vždy máme na mysli, že ho obdivují lidé do třiceti let.“

Je to báječná kniha. Ale prozatím ji odložím, neboť kromě Dickense ostatní zmiňované autory nebo historické události a poměry neznám na takové úrovni, abych si mohla esej alespoň trochu užít.
Na přečtenou za patnáct let.

Skip
07.04.2012

Orwellovy eseje jsou napsány tak, že jim každý rozumí a nemusí být nutně cosi jako intelektuál. Dá se o nich diskutovat, můžete souhlasit i nesouhlasit, na některých místech jako by sám sobě odporoval, ale to může být jen můj subjektivní pocit. Témata esejů jsou různá: Literatura, politika, všední život, anglická společnost, ale také spisovatelé jako Charles Dickens, Rudyard Kipling, W. B. Yeats, Henry Miller a další. Každý si myslím najde to své téma, které ho zajímá. Především ale po sobě Orwell zanechal velmi zajímavé svědectví o jedné době v dějinách nejen anglických, ale svým způsobem i světových.

eseje

George Orwell