MaxQ MaxQ komentáře u knih

Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Maurice Leblanc

Taková spíš detektivka pro děti a mládež. Jako špatné to není, ale že by šlo o nějaký detektivní, či humoristický skvost, to teda spíš ne.

07.10.2019 3 z 5

Za divadlem kolem světa Za divadlem kolem světa Zdeněk Štěpánek

Čekal jsem knihu o poetických začátcích známého herce u kočovného divadla a vyklubal se z toho místy až drsný válečný příběh o putování mladého kluka Ruskem v dobách světové války a bolševické revoluce. Rozhodně stojí za přečtení, protože to vypadá, že cenzor na počátku normalizace ještě nebyl tak bdělý.

30.09.2019 5 z 5

Mluvící kámen Mluvící kámen Isaac Asimov

Rudolf Čechura napsal pro děti detektivky s Sherlockem Holmesem, kde hlavní roli hrála příroda a její úkazy či zvláštnosti. A na každý si vymyslel jeden případ. Tohle je to samé, akorát s vědou a vesmírem. V době, kdy tyto povídky vycházely, mohlo to působit nově a zvláštně, ale dnes už jsem z toho úplně nadšený nebyl. Naštěstí vše zachraňují poslední tři případy, které mají přesah mimo vědu a posouvají je o level výš.

30.09.2019 4 z 5

Když gangsteři ovládli Londýn Když gangsteři ovládli Londýn Edgar Wallace

Tak na této gangsterce je už zub času trochu znát, ale pořád jde o solidní čtení. Výborná postava amerického detektiva Jiggse příjemně zdrsňuje zaběhnuté zvyky Scotland Yardu.

09.09.2019 3 z 5

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Napadá mě k tomu jeden komentář - a co jako čekali? Že poctivě pojmenují negativní jevy hospodářství, určí jejich příčiny, navrhnou řešení a že se Brežněv pleskne do čela a zvolá: "Charašó!" Tak naivní být snad nemohli.
Těch rad a politických úvah je tam bohužel tolik, že jsem to do konce nedal. Ale jako konkrétní seznam plýtvání a šlendriánu kniha slouží dobře. A obávám se, že kdyby byla 1000x tlustější, pořád to bude jen vrcholek ledovce.

09.09.2019 3 z 5

Svědectví z hlubin Svědectví z hlubin Stanislav Šusta

Tak to byla teda kravina. V tom, kdo co v které fabrice kradl, jsem se příliš neorientoval, ale za to mě dostala paní, co z posledního šetřila na to, aby pomohla svému synovi, který živoří v kapitalistické Francii.

30.08.2019 1 z 5

Enterprise v ohrožení Enterprise v ohrožení Gene DeWeese

Našel jsem v knihobudce, tak jsem neodolal. Přečteno za dva dny. Čekal jsem spíše primitivní příběh, převyprávěný jeden díl seriálu, ale je pravda, že to tohle by na celý film mohlo vydat. Autor se příliš nezdržuje popisem světa ST, což je výhodou a děj ubíhá o to svižnějším tempem. Na druhou stranu, nečekejte žádného Dostojevského, pořád jde o čtení na pláž.

30.08.2019 4 z 5

Filadelfský experiment Filadelfský experiment Velitel X

Strašný blábol. Autor má k dispozici pouze jeden rozhovor, jeden dopis a kolem toho spoustu dohadů, domněnek, nesmyslů a fantazií, kde je spíše přání otcem myšlenky. Možná bych si tuto knihu, značně osekanou, dokázal představit jako jednu kapitolu v knížce o tomto experimentu. Ale jinak je to nečitelné.

23.08.2019 odpad!

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

K této klasice jsem se vrátil po letech. Začátek strhující, později se začne více filozofovat, než jednat, ale jde o stále čtivou knihu. Představit si sám sebe, jak se ráno probudím do světa slepých lidí včetně mě - to je děsivé. Navíc se Wyndham ukázal velký vizionář - v roce 1951 předpovídat genetickou manipulaci rostlin a jejich rizika, družice jako nosiče atomových zbraní, úvahy o nepovedeném kosmickém experimentu... Všechna čest.

23.08.2019 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Výborná detektivka s nesmlouvavým Elániem, chirurgicky bezchybným Vertinarem a Nobym jako kandidátem na nového krále. Plus několik tápajících golemů a Karotka s krísmem až na půdu. Místo dalších slov raději pár citátů:

Ta funkce skutečně přivádí lidi k šílenství. Posaďte tam nějakého člověka, který není ani horší, ani lepší než kdokoliv z nás, a za pár měsíců už diskutuje s mechy a lišejníky a nechává péct lidi zaživa.

"Ležíme ve stoce, Noby," zasténal. "Óóó!"
"Všichni ležíme ve stoce, Frede. Ale některý z nás upíraj pohled ke hvězdám..."

Neexistovaly žádné zdravotní předpisy nebo zákony. Pokusit se o něco takového by bylo stejně marné jako instalovat detektory kouře do pekla.

"U Bohů! Chcete, abych přivedl doktora?"
"Zbláznil ses? Potřebujeme ho udržet naživu."

Navážka zvedl otlučenou židli.
"Tohle mu bude muset stačit," řekl. "Jestli se mu to nebude líbit, tak jí vždycky ještě můžu ulomit opěradlo."
"Cože?" nechápal Řiťka.
"Starej kobliha mi řekl, abych mu donesl vzorek stolice."

08.08.2019 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Platí, co jsem napsal u Vládců strachu - Kulhánek umí psát drsné příběhy tak, aby nespadl za hranu trapnosti. Možná tím, že hlavní hrdina sám sebe shazuje tak často, že to ani nestihnete udělat za něj. Co se děje týká, jde o takovou rozsáhlejší verzi Vládců. Ale čte se to sakra dobře a těžko se od knihy odtrhuje.

30.07.2019 5 z 5

Alenčiny narozeniny Alenčiny narozeniny Kir Bulyčov (p)

Tentokrát dva dlouhé příběhy, ačkoliv bych dal raději přednost více kratším, kvůli večernímu čtení dětem :) Ale pořád je to pro děti výborné sci-fi a doporučuji.

15.07.2019 4 z 5

Bájná loď Bájná loď Philip José Farmer

Taková Hra o trůny v kapesní verzi. Celou knihu sledujeme výrobu lodi, kolem které se točí intriky jednotlivých státečků a postav známých ještě z dob na Zemi. Pro mě zbytečně ukecané a tím natahované. Jak už jsem psal u prvního dílu - zajímavé téma, ale nejsem si jistý, jestli z něho autor vytěžil to nejlepší.

15.07.2019 3 z 5

Řeka zmrtvýchvstání Řeka zmrtvýchvstání Philip José Farmer

Začátek velmi slibný. Až tak, že i očekávání byla příliš velká. Těch situací, které mohl autor na tomto půdorysu zpracovat! Vím, že existují ještě další knihy z této série, nicméně s klesající kvalitou. Takže, suma sumárum, nakonec tento první díl, se ještě dá celkem v pohodě číst, dokonce se zde dočkáme i mírné pointy, proč byl tento svět stvořen, ale když si to člověk představí, chtělo by to něco víc. A to se nekoná, ani konat nebude.

08.07.2019 4 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

I přes naprosto absurdní zápletku je to kniha napínavá a velice čtivá. Tak se asi pozná dobrý autor. Také bych pár stránek ubral, ale na druhu stranu jsme od Kinga zvyklí na jiné fascikly, takže kdoví. Třeba už jich pár ubral :)

12.06.2019 4 z 5

Jiřina Švorcová a ti druzí Jiřina Švorcová a ti druzí Robert Rohál

Takový nemastný neslaný kompilát z několika málo zdrojů. Na druhou stranu je dobré si připomenout, že i takoví herci mezi námi byli a někteří z nich vydatně zatápěli svým kolegům.

29.05.2019 2 z 5

Listování Listování Jan Werich

Pár dopisů krásných, dalších několik úplně zbytečných. Asi by to chtělo protřídit. Ale člověk si tak nějak uvědomí tu dobu, kdy si každý dopis vzal do ruky, pozorně pročetl, promyslel odpověď a pak ji vlastnoručně napsal a odeslal. Dnes ve věku mailů prakticky vyloučené.

20.05.2019 3 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

V dětství mě tato kniha asi minula, ačkoliv si matně pamatuji nějaké pokračování v Ohníčku. Nicméně teď jsem dočetl s dětmi a dcera (8 let) je úplně nadšená. Jdeme shánět další díly.

Pokud chcete dostat své děti ke sci-fi, je tohle ta správná cesta. Příběhům nechybí fantazie, ani humor. Například keříky chodící po raketě a loudící kompot nemají chybu.

13.05.2019 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Tak jsem si po dlouhé době připomněl Kulhánka a musím říct, že je to stále velká paráda. Pokud hledáte oddychové čtení v prvotřídní kvalitě, jste na správné adrese. Kvalita vynikne zvláště ve srovnání s jinými knihami podobného ražení. Ty jsou většinou... trapné. Nevím, jak to dělá, ale tenhle Kulhánek jede správně po hraně a k trapnosti nesklouzává.

09.05.2019 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Tak to byla opravdu zajímavá kniha. I když jsem pointu tušil, stejně šlo o nevšední zážitek. A jedno vím jistě, tuhle knížku si dám někdy ještě jednou.

02.05.2019 4 z 5