MaxQ MaxQ komentáře u knih

Poklad Sierry Madre Poklad Sierry Madre Bruno Traven

Stejně jako u Lodi mrtvých i zde zdlouhavý úvod, který příliš nekoresponduje s nadupaným zbytkem knížky. Na mě trochu rušivě působilo i několik vyprávěných dlouhých příběhů, sice zajímavých, ale přece jen mi tam neseděly. Jinak ovšem skvělá kniha o síle zlata a o síle lidské osobnosti.

31.05.2020 4 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

Jakože fakt dobrá kniha. První část o putování hlavního hrdiny po Evropě je nudnější, ale i tak jeho snahy získat na různých konzulátech občanství, pobaví. A jak se dostane na Yorikke, to je mazec. Jakože velký mazec. Autor snad osobně přeházel všechno uhlí, co tam bylo a vytahal všechny rošty z ohně. Škoda toho konce, je takový jakože rozplizlý.

23.04.2020 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Věděl jsem, že kniha O psaní je o psaní. Nevěděl jsem, že půlku z toho tvoří Kingův životopis. Na rady o psaní tak už moc místa nezbylo. Což je škoda, protože ty rady, které se tam vlezly, stojí zato.

17.04.2020 4 z 5

Náš Krakonoš Náš Krakonoš Josef Spilka

V dětství jsem ji několikrát přelouskal, ale nikdy jsem si k ní cestu nenašel. Tak nějak jsem od ní vždy čekal víc, především v pasážích mezi pohádkami, kdy si mezi sebou povídají sousedé a děti na pobejtce. Teď jsem přečetl svým dětem a pocit přetrvává. Ale pohádky jsou tam pěkné. Některé veselé, jiné drsnější a hlavně celkem krátké, takže se dají číst před spaním :)

01.04.2020 4 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Tak po Otci prasátek druhá kniha od TP, se kterou jsem měl teda velký problém. Děj víceméně zmatený, především linka s Mrakoplašem, a přiznejme si, nepříliš zajímavý. Na druhou stranu některé vtipy roztroušené po knize byly opravdu výborné. Celkový dojem rozpačitý, ale za přečtení to stojí.

01.04.2020 2 z 5

Na plovárně s Markem Ebenem Na plovárně s Markem Ebenem Jiří Janoušek

Vybráno pečlivě a s citem to nejlepší z rozhovorů s Markem Ebenem. Dokonce i u lidí, kde bych řekl, že mi nemají, co říct (sportovci :), jsem se něco zajímavého dozvěděl.

23.03.2020 4 z 5

Město noci Město noci Dean Koontz

Druhý díl kvalitou na úrovni prvního. Snad jen ten děj rychleji odsýpá, celá kniha se odehrává během jednoho dne. Děj je patřičně vygradován, vše se blíží do finále, které nebude :)
A ještě poznámka k překladateli - opravdu je nutných tolik poznámek pod čarou? Naprostou většinu vysvětlení jsem nepotřeboval a věřím, že ostatní čtenáři také ne.

23.03.2020 4 z 5

Berlínská past Berlínská past Richard Birkefeld

Ze začátku dobré, příběh se svižně odvíjí, ale někde před polovinou to těžce sedne na zadek a už to nevstane. Ve finále jsem ani nebyl moc zvědavý, jak to vlastně dopadne. Motivace hlavních postav nebyla příliš uvěřitelná, tak snad jen ty reálie doby pádu Berlína mi daly něco nového.

24.02.2020 3 z 5

Nevděčný syn Nevděčný syn Dean Koontz

Příběh celkem zajímavě vymyšlený, kniha se četla dobře, ale že bych zase skákal do stropu nadšením, to asi ne. Líbí se mi několik navzájem se prolétající zápletek, v knize jsou výborné dialogy, nicméně mám pocit, že autor nejde do hloubky. Jen tak se veze na příběhu, který odvypráví, ale chtělo by to špetičku navíc. Na druhou stranu, jako oddychová četba je to ideální a druhý díl si určitě přečtu.

07.02.2020 4 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Připomněl jsem si po letech. Mám vydání z roku 1942 a stará čeština, dobové ilustrace, zajímavý sci-fi námět, bezprostředně navazující na Julesa Verna - prostě paráda.

07.02.2020 4 z 5

Karel Gott zůstal svůj Karel Gott zůstal svůj Michaela Remešová

Nepatřím k velkým fandům Karla Gotta, ani popmusic není mým šálkem kávy, kterou bych si sladil o trochu víc. Nicméně ho beru jako velkého profíka a tak jsem po této knížce sáhl. Bohužel, něco takového by si nezasloužil ani Mao Ce-tung. Začátek knihy je absolutní nekritická oslava největšího zpěváka všech dob. Až se mi z toho udělalo zle. Když už jsem chtěl knihu odložit, převládly v ní naštěstí nějaké faktografické a vzpomínkové pasáže, nicméně poslední část knihy opět adorace a klanění. Podle obálky má tato kniha dva autory. A to jde teda sakra poznat.

07.02.2020 2 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Výborná kniha i po letech. V dětství jedna z mých nejoblíbenějších. Nedávno jsme zrovna přemýšlela, čím nás tak chytla. Ona úplně napínavá a dobrodružná není, je v ní plno popisných a zdlouhavých pasáží, které by se daly s klidem přeskočit, ale asi to bude i tím, že natrefit za totáče na nějaké podobné téma pro mládež, byl malý zázrak.

24.01.2020 5 z 5

Sbohem a dík za ryby Sbohem a dík za ryby Douglas Adams

Tak tenhle díl se mi zdál asi z celé série zatím nejhorší. Je tam pár výborných vtipů, které se bohužel ztrácí v chaotickém ději.

24.01.2020 3 z 5

Ruská revoluce Ruská revoluce Sheila Fitzpatrick

Podle ostatních hodnotitelů jsem asi četl jinou knihu. Ale podle obálky ne. Nevím, mně to připadalo jako velmi velmi nezáživné čtení, takové větší seminárka, kde bylo autorce líto ji nechat v šuplíku a tak to vydala. Každopádně jsem na stejné téma četl dost jiných a lepších knih.

24.01.2020 2 z 5

Posádka lodi Mekong Posádka lodi Mekong Isaj Borisovič Lukoďjanov

Tak jsem to teda přelouskal, ale nakonec hodnotím mírně kladně. Především za to, že se to vůbec dalo číst a za prostředí. Jinak je to celkem blbost, socialistická sci-fi o mladých inženýrech, kteří sní o tom, že povedou ropu v Kaspickém moři bez potrubí, jen tak pomocí povrchového napětí. Klíč k této technologii najdou v 300 let starém příběhu z Indie. Ten je v knize citován celý a naštěstí patří k tomu lepšímu v ději. Do toho se míchají špióni, zloději, pašeráci narkotik a zažijeme i pár kapitol ztroskotání na pustém ostrově.
Co říci závěrem? Buďme rádi, že se sověti k podobné technologii nedostali. Je mi jasné, jak by teď Kaspické moře vypadalo.

31.12.2019 3 z 5

Milión Alenčiných dobrodružství Milión Alenčiných dobrodružství Kir Bulyčov (p)

Už mi to nepřišlo tak výborné, jako první díly, ale pořád ještě solidní sci-fi pro děti. A těch není hodně.

20.11.2019 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Většinou se snažím z knih vybrat pár dobrých citátů, abych ostatním přiblížil, co může v knize čekat. Tady bych musel opsat kompletní knihu. V každém odstavci je něco, co nutí člověka přečíst si ho znovu a trochu se zamyslet. Nad dějem, nad vlastním životem.
Po této stránce mi to trochu připomíná knihy Paula Coelha, ale Remarque mi přijde opravdovější, lidštější a více uvěřitelnější. Prostě výborná knížka na přemýšlení.

20.11.2019 5 z 5

Friday Friday Robert A. Heinlein

Teda tak užvaněnou a nudnou knihu jsem už dlouho nečetl. Přitom prvních 20 stran výborných. Ale pak už jsem se ztratil mezi mnoha postavami, se kterými Friday bůhví proč a bůhví kam pořád cestovala. A v jejích kreditních kartách jsem se ztratil už úplně. Škoda. Uměle stvořená žena s nadlidskými schopnostmi používaná jako živá schránka zní jako zajímavé téma.

24.10.2019 2 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

I druhý díl prostě oddychovka par excellence. Běží stejně zběsile jako první a možná poslední čtvrtina knihy se dá brát jako volnější. Ale po té brutální jízdě si to čtenář rád užije. A jeden kousek suchého humoru na ukázku:

Za rohem jsem se přehoupl přes zátaras, a dav čumilů se rozprchl do stran - panika mi docela nahrávala, ale s kulometem přes rameno, zakrváceným mečem po boku a dvěma pistolemi v rukou se mi do pražského ruchu zapadnout nepodařilo.

15.10.2019 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Tak za prvé musím říct, že film je o dost horší. Vojenská služba je v knize popsána o hodně přesněji a kdo na ní byl, tomu se bude číst určitě snadněji. Jazyk branců je autentický a musím potvrdit, že odpovídá skutečnosti. A jeden citát za všechny:

Diskuze měla hladký průběh - až na žalostný debakl vojína Poslušného, který ačkoliv dostal Jiráska, zapletl se sám od sebe do problémů knihy Lenin - Stalin - Kalinin mládeži, jež ho osudově přitahovala tím, že ji, jako jedinou, nečetl.

07.10.2019 4 z 5