Mateo67 Mateo67 komentáře u knih

Cop Cop Lætitia Colombani

O jakém feminismu se vzhledem k této knížce mluví? Když se žena rozhodne usilovat o to zvrátit nepřízeň osudu či jít za svou představou plnohodnotného a naplněného života, je projev feminismu?? V této útlé knížce jsem si toho pro sebe nacházela hodně, ale feminismus mě fakt nenapadl.
Všechny tři příběhy jsou zajímavé, a když si čtenář připomene název, stačí jen první seznámení s každou z hrdinek, a hned si (pokud chce) může domyslet, k jakému asi vyústění se děj bude ubírat. Což není vůbec špatně, autorka si poctivě pohraje i se závěrem, kde čtenáři nechá dostatek prostoru pro přemýšlení. A příběh Smity - ten by si zasloužil samostatnou knihu. 4,5*.

01.08.2021 4 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Tato kniha byla moje dětství (společně s Dětmi z Bullerbynu a posléze verneovkami) a při jejím “znovučtení” se mi vybavila už dávno zapomenutá příhoda. Na základce jsme dostali za domácí úkol charakteristiku literární postavy. Oj, jak jen se mi nechtělo. Domluvily jsme se tedy s kamarádkou, že budeme trpět společně. Ale nešlo to ani tak. Až nás napadla spásná myšlenka, já budu popisovat Lotku a ona Luisu. Nebo to bylo naopak:-)? Každopádně učitelku jsme přelstily, a i když se naše slohovky podobaly jako vejce vejci (samozřejmě s patřičnými odlišnostmi), obě jsem dostaly jedničku. A jen tak na okraj, tato kamarádka mi zůstala dodnes.

16.07.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Plytké, ale napínavé. Nebo spíš napínavé, ale plytké. V této knize není nic navíc než v soustředných kruzích stále stejné vyšetřování jednotlivých podezřelých, opakující se scény, stále stejné slovní obraty. Trošku málo i na tento žánr. Ale čtivá kniha každopádně byla, o tom žádná.

01.01.2021 3 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Kniha mě moc překvapila. Mile. Začátek klasický až nudný, nic převratného, ale jak se na scéně objeví Matějka, stane se z toho jiná jízda. Obě hlavní postavy zajímavě vymyšleny a chemie, která mezi nimi od první chvíle probleskne, pak tryská z každé stránky. Milé, vtipné a ne hloupé! Nádherné slovní obraty, krásná obálka a jeden z nejzajímavějších názvů. V daném žánru špička. Konečně zase kniha od české autorky, po jejímž přečtení se nemusím vyhrabávat ze splínu, ale naopak se jen tak pro sebe usmívám.

25.02.2023 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

“Když má člověk srdce nadranc, vždycky to DOKÁŽE nějak říct. Třeba tím, že složí písničku, anonymně, smutnou lidovou písničku, která vysloví to, co jednou třeba taky pocítí jeho děti, vnukové, pravnukové. Potrestá zlo aspoň v pohádce, když je malý a slabý, aby ho mohl potrestat ve skutečnosti.” str. 228
Zdena Salivarová to dokázala.
Pro splacení mého mnoha mnohaletého čtenářského dluhu jsem si knihu koupila v bazaru. Teď půjdu a donesu ji do knihobudky. Nemůžu ji mít doma. Janu a Huga už ale vždycky budu mít v hlavě.

04.02.2023 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Potřebovala jsem si “knižně” odpočinout a nemohla jsem si vybrat líp. Bylo to jako magnet, který mě k sobě přitahoval kdekoliv a kdykoliv. S Poutníkem jsem trávila cestu do práce, z práce, procházky v přírodě, vařila jsem a uklízela, odpočívala, usínala a budila se. Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslel audioknihy! Přemýšlela jsem, co to je, že mě kniha tak přitahuje. Samozřejmě oplývá naprosto strhujícím akčním dějem okořeněným důvtipným humorem, ale jen v tom to nebylo. Pak mi to došlo. Postavy - to je to. Jasně - nedostižný Poutník alias Martin Stránský (uf! sama o sobě smrtící kombinace:-)), ale nemůžete neprožívat i osudy ostatních. Autor je vykreslil tak, že jsem kašlala na to, kdo je na straně zla a kdo dobra. Přiměl mě obdivovat nejen Šeptala, ale svým způsobem chápat i Saracéna. Prožívala jsem s každou postavou její osud a nedokázala je soudit. Prostě silně návykový a mistrně zpracovaný špionážní román (budu doufat, že i do budoucna zůstane pouze zneklidňující fikcí). Ano, nějaké nelogičnosti jsem objevila, ale co. Poutníkovi je ráda odpouštím. A Marťan získal velikého a silného konkurenta:-).

08.03.2022 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Běželo to jedna báseň, věta za větou, kapitola za kapitolou. Poslouchalo se to samo. Sice od prvních kapitol jsem tušila, kdo za tím vším stojí, ale na přesné “jak a proč” jsem si musela počkat. Tak dobrá zase nejsem:-). Ono totiž ani tak nejde o pátrání po vrahovi nebo o prokouknutí celé zápletky, ale spíš o pocity hlavní hrdinky a vykreslení stupňující se čiré hrůzy nejen z okolí, ale hlavně z jejího stále se zhoršující zdravotního stavu. Podařený psychologický thriller.

30.04.2021 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Jsem unesená! Film jsem neviděla a tak jsem si vůbec nedokázala představit, co všechno by mohlo být na tolika stránkách napsáno, když přece jde celou dobu sama a naprostou divočinou. To asi bude nuda... Omyl, velký omyl! První přečtená kniha v tomto roce a hned taková! Přes všechnu tu samotu zaplněná tolika víc jak zajímavými postavami, čtená s atlasem v ruce a hlavně od začátku do konce rezonující poselstvím, že pokud to nevzdáš, z každé nesnáze se najde cesta, jen je třeba najít tu pravou. Skláním se nad vnitřní silou Cheryl a všem doporučuji k přečtení, jen těch “návratů” do minulosti zde mohlo být míň.

29.01.2021

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kniha o hokeji? To rozhodně ne. Hokej je zde jedna z výborně zvolených kulis. Ledová, tvrdá, drsná, nesmiřitelná. A taková je i kniha. A pak les. Hluboký, tmavý, nebezpečný, skrývající tajemství. A zde žijí lidé, chtějí žít, musí žít. A ať chtějí, nebo ne, zasahuje to do jejich životů a mění je. Mnoho stran přečtěte, než se vám podaří najít pod ledovou krustou něco hřejivého, lidského. Ale jakmile vyklouzne aspoň malý kousek, rychle nabývá na síle, zahřívá a hřeje. Naštěstí i vás. Však už taky bylo načase.

01.05.2020 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

“Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena. U nás doma se říká: “Koho Pán bůh miluje, toho s křížkem navštěvuje.
Bylo to tak smutné. A současně tak krásné. Tři hlavní postavy si musíte zamilovat. Děda se autorce vyloženě podařil a o Štěpánovi vůbec není třeba diskutovat. A i ty další se ve vás drápkem zachytí, neboť jsou uvěřitelné a lidské se všemi svými plusy i minusy. Autorka píše minimalisticky, příběh je ovšem tak mistrně vykreslený, že vám ožívá před očima. Věřila jsem každému slovu, každé emoci. Fakt dost hodně dobrá kniha!
A nesmím zapomenout, velké díky mým oblíbeným, protože vaše komentáře a hodnocení mi ukázaly směr, kterým se při výběru další knihy ke čtení dát.

03.02.2024 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

WOW!
Mrazivé, svíravé a tak LIDSKÉ!

14.05.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Za zavřenými dveřmi mě dostalo, V pasti lží zklamalo. Do této knihy jsem se už proto moc pouštět nechtěla, thrillery čtu málokdy. A k tomu to relativně nižší hodnocení. A pak jsem si všimla, že kniha není označena jako thriller.
Žádný psychopat na scéně, jen běžná rodina a její kamarádi. A stačilo to. Velké rodinné drama, kterých se může kolem nás s různými obměnami odehrávat 12 do tuctu. A právě proto, že je to tak reálné, kniha na vás dopadá mnohem tíživěji než knížky výše zmíněné. Autorka nás nechce prvoplánově šokovat. Spíš nás nutí k zamyšlení. Emoce jsou tu tak hmatatelné, postavy tak skutečné, že se snažíte knihu co nejrychleji dočíst. Ale pokud nejste z kamene, jen tak před ní neutečete.

14.02.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Na tuto knihu jsem se připravovala poctivě a docela dlouho. Teprve až jsem se cítila pevná v kramflecích, pustila jsem se do čtení. A dopadlo to na výbornou.
Počáteční účinky: zneklidňující, zraňující, bolestné, nepochopitelné, drásající, tíživé
Postupné, průběžné účinky: návykové, přitažlivé
Závěrečné účinky: úlevné, osvobozující
7 povídek = v tomto případě sedminásobná síla výpovědi.

12.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Už mám asi “přebackmanováno” a jsem zmlsaná. Musím si dát pauzu. Kdo již zná autora, hned od začátku začne přemýšlet, kdo je kdo, kdo s kým a co má společného, z koho se vyvrbí úplně někdo jiný a jak moc (a to si pište, že to bude opravdu mooooc) jsou všichni mezi sebou nějak propleteni. Přidejte k tomu dvě časové roviny a o zábavu na pár dní máte postaráno. A ono náhle ne. Prostředek se táhl a konec vypadal, že je v nedohlednu. Prožité osudy jednotlivých postav se vršily, zamotávaly, proplétaly a nějak nikde nekončily. A pak náhle, jako když se probudíte ze zmateného snu, vše se rázem vyjasní, rozplete a vy najednou posloucháte (čtete) poslední věty. 3* a 1* za brilantní načtení Otakara Brouska ml.
“Nikdy se nedozvíme, co si vzájemně způsobujeme a jak váš život ovlivňuje můj.”

02.08.2021 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Moje první “Dánovka” a jsem moc ráda, že jsem tohoto autora díky Databázi objevila. Určitě si čas od času přečtu nějakou další. Příjemný a vlastně i úlevný byl už jen návrat z severské drsné brutality do českého ( já vím, že slovenského:-)) prostředí a 1. část knihy, kdy se se prolíná deníková minulost s reálnou současností mě chytla svými drápky a už nepustila. Rušivě na mě působil vložený vánoční případ, ale posloužil mi pro seznámení se s partou vyšetřovatelů. Pokud bych ale již postavy znala z jiných dílů, fakt by mi to dost vadilo. Jakoby autor potřeboval “nahnat” strany. Také mě nijak neuchvátily prvoplánové “drsné chlapské” dialogy. V reálu by možná vtipně vyzněly, ale takto přeneseně z papíru fakt ne. Přesto hodnotím čtyřmi hvězdičkami, ta čtvrtá je za autentický nepřikrášlený popis života ve vězení. Ten mě dostal.

15.05.2021 4 z 5

Chytlavý a lákavý název, vydařená obálka a jako audio benefiční nahrávka spolku čtenářek Veselé poutnice pro sdružení Cesta domů, které provozuje v Praze domácí hospic. Zajímavý počin. Kniha sama si mě získala svižným tempem a především laskavým humorem a vtipem. I když vypráví o období 2. sv. války a krušných událostech, kterými si museli hrdinové projít a prožít, nepadá na vás tíseň a sklíčenost, i když události nijak nezlehčuje. Vlastně je to umění podat období války mile a laskavě a přitom uvěřitelně.

01.05.2021 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jo, jo, jo, Nesbo prostě umí! A Harry Hole je jenom jeden. Není možné ho nemilovat. Stačí přečíst prvních pár stránek, abyste poznali, že vás čeká DOKONALÁ SYMFONIE. Rychle jsem vzdala snažení přijít všemu na kloub a nechala se Jen unášet...

11.07.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Ještě se mi nestalo, aby mi většina komentářů šla tak od srdce. Nemám vlastně vůbec potřebu cokoli dodávat. Naopak. Komentáře by vydaly na další díl. Podivný neklid, který jsem z knihy cítila, mě nutil číst dál a dál. Kniha má po celou dobu svůj pravidelný vlastní rytmus, který udrží až do úplného závěru, takže strhující vyústění se bohužel/bohudík nekoná. Celkově je to příběh tak emotivní, hluboký a temný, až je nepochopitelný.

15.02.2020 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zajímavá zápletka, postavy, jejichž charaktery několikrát vyhodnotíte, aby se v další kapitole posunuly úplně jinam. Čtenář si není vůbec jistý, komu věřit a komu ne.

06.06.2019 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příjemný oddychový příběh, kde jsem si nejvíce užila kapitoly odehrávající se v Kodani. Ráda jsem blíže poznala myšlenku a životní styl hygge a pokud tak většina Dánů žije nebo se snaží žít, pak jim asi i docela závidím.
Ale na druhé straně - zas až tak závidět nemusím, protože kousek svého hygge už si vlastně pravidelně žiju. A to s knížkou v ruce a dle situace (nálady, ročního období,) se skleničkou vína, šálkem kávy, hrníčkem čaje a pro případ potřeby s hromadou svíček a měkoučkou dekou po ruce:-).

15.07.2023 4 z 5