mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Tuhle knížku zbožňuju. Ráda se k ní jednou za čas vracím, je to bezvadná dobíječka nálady. Vtipná, s rychlým spádem, s dětskou přímočarostí a naivitou. Sdrcovka.

10.03.2023 5 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Křehké vyprávění o dětech a jejich dětské duši, o víře, svědomí, nenávisti, lásce. Přes archaičnost formy vypravování a slovníku a výrazné souznění s Bohem je kniha i pro soudobého čtenáře čtivá. Ač je otázka nenávisti a zatvrzelého srdce a lásky na straně druhé pevně provázána s pravdami Bible, je zpracována velmi výstižně, smysluplně. Dětský svět, vnímání dítěte, ať už se ocitá ve věku stálého naivního štěstí nebo v roli outsidera, kterým je opovrhováno, je vykresleno citlivě a věrohodně. Autorka neodsuzuje a hledá na každém jedinci jeho lepší stránku, v otázce špatných činů dokáže nahlížet na situaci z různých poloh a s ohledem na rozličnou motivaci, optimisticky nahlíží na vývoj lidského charakteru, pokud jsou jedinci poskytnuty a předány základní morální a mezilidské hodnoty. Krásný příběh.

06.12.2022 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Ale jo. Tohle se mi líbilo. Moje první Murakamiho knížka a zároveň první komplikovaná knížka po opravdu dlouhé době, kterou beru do rukou. Nad textem musí čtenář místy přemýšlet, dedukovat, polemizovat sám se sebou, zkoumat, bádat, hledat spojitost a smysl. Obsahově stojí kniha na společensko reflexivních a filozofických základech. Přesto si myslím, že se nejedná o literaturu vyloženě náročnou, nevstřebatelnou. Mnohdy (nebo spíš zpravidla) je naprosto dostačující text docela prostě vnímat, nechat se jím prostupovat, vnímat, jaké nálady přináší a jaké emoce v nás vyvolává. Vlastně mám pocit, že tímto způsobem je možné Murakamimu porozumět mnohem snáz než složitými úvahami a hledáním logiky.

04.11.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Mně knížka až tak špatná nepřišla. Četla se dobře, děj mě bavil, bylo přítomno určité napětí, konstruované jednotlivostmi jako například tím, že o oběti toho dlouhou dobu moc nevíme. Někde v půlce textu se dozvídáme její pohlaví, v samotném závěru pak její identitu. Děj se odvíjí ve dvou časových rovinách, vyprávějí jej čtyři ženy, další pohled sleduje Dougha, jeho počínání je na rozdíl od líčení žen sledováno formou er-formy. Z textu prosakuje jistá konstrukčnost, nicméně jak jinak docílit toho, aby jednotlivé složitě kombinované střepy do sebe zapadly. Osobu Mirandy provázel lehký patos, celkově se těch podivností na tak odlehlén místě v tak malém počtu osob najde přehršle (mám na mysli Iana, Islanďany, vlastně i Dougha a v neposlední řadě osobu vraha), jako celek to působí krapet překombinovaně. Rysy, jednání, vnitřní motivy ostatních postav party mi nepřijdou nereálné. Slabá místa by se tedy našla, mně čtení ale bavilo.

01.11.2022 4 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Těžké hodnotit... Přestože se příběh odehrává za druhé světové války, je způsob vyprávění takový pohádkový, křehký, poetický, autorka se snaží o vyšší úroveň textu - romantické pasáže jsou nepřehnaným způsobem vykresleny, erotické diskrétně obejity, jako paralelu k temnu a zlu mezi lidmi autorka vytváří linii druhou popisující dění v přírodě a soužití člověka, havrana a vlčí smečky. Tato druhá vrstva ale přispívá k pohádkovému vyznění knížky. Nicméně mně kniha dlouho nemohla "chytnout", ne a ne se začíst. Opravdu bavit mě začala někde v poslední třetině. Trochu se ve mně pralo i to, jestli text vnímat jako milý, laskavý a křehký, nebo jestli to už zavání solidním kýčem. Přínosem je pro mě popis války ve Skandinávii, který se v našich luzích a hájích tolik nevyskytuje.

15.07.2022 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Pro velkou část dnešních čtenářů (včetně mě) je zpracování knihy díky době vzniku značně vyžilou záležitostí. Dějových epizod je v textu minimum. Taková červená knihovna 19. století. Byť jakás myšlenka má zřejmě z díla vyplynout - už podle názvu - odlišnost povah a temperamentu každého člověka, živočišnosti a rozvahy, které představují sestry Marianna a Elinor. Mně osobně knížka nebavila nijak zvlášť, bylo to dlouhé, málo dynamické, závěr jak z pohádky byl nasnadě. Kladně hodnotím kritiku snobství vyšších společenských tříd, faleš, přetvářku, lakomost a honbu za majetkem, intrikářství, kterých se Austenová zhostila s až parodickou satirou.

23.01.2022 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Tak tohle byla dobrá knížka. Čtivá bleskovka - přečtena za jedno odpoledne. Hrůzy, které obklopují židovskou otázku, vyvstávají na povrch jedna za druhou prostřednictvím naivního vyprávění devítiletého chlapce Bruna, syna komandanta v koncentračním táboře v polském Auschwitzu. Dětský pohled na dění druhé světové války mi připomněl knihy Morise Gleitzmana ze série Felix a Zelda. Tam byl ale vypravěč zástupcem druhé strany - Žid. Bruno je empatické dítě, které se zabývá pocity, pohnutkami, řečí těla osob, se kterými se setkává. Přes svůj věk - nebo možná právě díky němu - na různé situace pohlíží bez jakýchkoli ideologických zájmů, čistě z lidského pohledu. Jeho osobní zkušenost se Židy se dostává do rozporu s tím, co je nacistickou ideologií propagováno. Podobně jako v Gleizmanových knížkách i tady je krutost vygradována právě kontrastem mezi myšlením hlavního hrdiny - dítěte a tím, co o daných záležitostech ví čtenář. Ten - kdyby mohl - milerád by zasáhl do děje a dítě tak před neznámým nebezpečím varoval. Reálnost či nereálnost jednotlivých situací včetně závěru samotného neřeším - kniha nabízí dostatečný prostor pro úvahy nad samotným principem genocidy versus rasové nadřazenosti, byť prostřednictvím symbolu, jakým je přátelství chlapců z obou stran plotu.

10.12.2021 5 z 5

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

Váhám, váhám. Tři hvězdy? Čtyři? V dětství jsem rudolfovky milovala, tuto nevyjímaje. Když jsem teď - po nějakých pětadvaceti letech začala knížku číst, cítila jsem jisté zklamání. Tohle se mi tehdy fakt líbilo? I puberťácká mluva v dialozích mi kapku lezla na nervy. Ale text odsýpal, bavil mě stále víc, postupně u mě zvítězila nostalgie a vidina mého dětství v předrevolučních letech, asi jako když si na netu normálně nepustím Goťáka a Rottrovou, ale když to hrajou v rádiu na chatě, tak to úplně miluju, protože tam to prostě patří. Knížka jako taková není kdovíjaký zázrak, ale jako připomenutí dob minulých, toho, jak se doma tehdy pomáhalo, jak se i o prázdninách makalo třeba na stavbě, jaká byla výchova, jaké to bylo v době papírových milostných psaníček, jaké se (ne) dalo koupit zboží a za kolik, jaký byl svět puberťaček sedmdesátých let, kvůli těmto drobnostem, které už jsou dneska v podstatě historickým svědectvím doby, knížka za přečtení stojí.

05.10.2021 4 z 5

Půlnoční zátoka Půlnoční zátoka Nora Roberts

Mé (kdysi) intelektuální Já se stydí. No, holt jsem z někdejšího klasikou a náročnou četbou nabitého čtenářského světa přešla k červené knihovně :-) Náhodou - knížka předčila moje očekávání. Měkká obálka a titulka jak z bulváru mi předesílaly jiný čtenářský zážitek. Nakonec - super! Nenáročná oddychovka, která se vážně skvěle čte. Je to taková pohádka pro holky - hodně zamilovaná, dost strašidelná, ale opravdu čtivá. Až mi je líto, že mám za ty dva dny přelouskáno :-)

13.08.2021 5 z 5

Středa nám chutná Středa nám chutná Iva Procházková

Naprosto báječná knížka o prosté (nejen dětské) radosti ze života. O tom, jak je důležité být sám sebou, žít svobodně a šťastně, jednoduše a přirozeně, bez předsudků a honu na mety a metály, o individualitě a vnitřní kráse každého z nás, o umění žít plně a bez hodnocení a pomeřování sebe i druhých. Výživná chuťovka s obrovským přesahem.

09.07.2021 5 z 5

Pohoršovna Pohoršovna Daniela Fischerová

Rozhodně netradičně napsaná knížka. Líbí se mi její originalita, vsuvky, vysvětlivky, odbočky, kombinace písem. Nelíbí se mi, že je občas pro děti možná až moc drsňácká a krapet vulgární, naopak dospělý čtenář se trefnými eufemismy (nahrazujícími slovník zkušeného dlazdiče) Ježibejby místy válí smíchy.

29.06.2021 4 z 5

Zpěvy páteční Zpěvy páteční Jan Neruda

Čteno také kvůli čtenářské výzvě, dnes dotaženo, ačkoli rozečtenou jsem ji měla docela dlouho. Nějak jsem se do ní musela přemlouvat. Jsem hrdým Čechem, lásku a úctu k národu se snažím předávat i dětem ve škole. Nicméně patos a hymnická forma mi jde spíš proti srsti. Samozřejmě je kniha odrazem doby vzniku a proto její buditelskou funkci chápu. Dnes už téma značně vyšumělo a obávám se, že český národ se už za svou svébytnost takto hrdinně bít nebude. Takže: po stránce formální a co se čtivosti pro dnešního čtenáře týče nic moc, naopak se mi líbil jazyk, pestrost výrazů, odkaz na historické milníky (Přemyslovci, husité) a myšlenka národní hrdosti.

31.12.2020 3 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Až naturalisticky surový příběh drsného života Kateřiny. Život se s ní nemazlil, o tom, jak krutý může být, se přesvědčila už jako dítě. Skákání v čase mně osobně nijak nevadilo, naopak - myslím, že díky tomu lze některé pasáže vyšperkovat, časové skoky taky dokážou podtrhnout nebo prohloubit jinou část. Zajímavý styl psaní, takové filmové střihy: minulost - střih - dialog - střih - minulost - střih - úvaha... Vše v jednom celku. Kniha, byť útlá, reflektuje řadu problémů let válečných a poválečných: sympatie s režimem a fanatismus, jasná selekce lidí podle národnostní příslušnosti, absolutní bezpáteřnost některých lidí, kteří měli jistou moc (třeba jen nad hrstkou jiných) nebo zdroje (nábytek, potraviny), využití kritických okamžiků k vlastnímu prospěchu (rabovaní během náletů) . Kathy je hlavně ale manželkou a matkou. Byla jí za války a chce jí být dál. V důsledku poválečných změn stojí ale před vážným rozhodnutím, které má ovlivnit budoucí život všech, které má ráda, i jí samotné. Je mi zle, když si uvědomím, že tohle byla realita nejen hrdinky Kateřiny... Čtení krátké, strhující, poučné.

19.07.2020 5 z 5

Bludný kruh Bludný kruh Wilbur Smith

Koukám, že čtenáři se dělí na ty, které obsah stráví v pohodě a na ty, na které je tohle už trochu moc. Patřím spíš k té druhé polovině. Kniha je čtivá, děj strhující, občas to tedy silně zavání slušným brakem, hlavně v popisu milostných scén či láskyplných chvil milionářského páru. Ale brutalita - sexuální, psychická, fyzická ... To jsem zvládala dost těžko. Přečetla jsem, ale ani po roce od čtení nemůžu některé ty scény vymazat.

18.06.2020 2 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Knížka, která stojí za mou březnovou čtenářskou krizí. Bergmanovky miluju, ale tahle mě nijak zvlášť nebavila. Plácala jsem se v ní dost dlouho a neměla chuť do jejího dotažení načít něco jiného. Snad mě další díly chytnou víc.

07.04.2024 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Přestože nejsem úplně cílovka, respektive jsem už kapku za zenitem,musím říct, že se povídky četly dobře. Některý text mě oslovil více, jiný méně. Něco jsem si přečetla už podruhé, něco působí jako taková "lepší školní slohovka". Co se mi ale líbí, je to, jak jsou jedna povídka vedle druhé vymazlené. Každý text je součástí celku a zároveň svébytným prostorem. Každý definuje jiné barevné orámování, jiný typ ilustrací. Jednotliví autoři tak pouští do světa nejenom svůj kratičký text,ale kousek ze sebe sama. Aspoň ten pocit z knížky mám.

22.02.2024 4 z 5

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Miluju celou sérii o Felixovi. Ani závěrečný díl není špatný, přesto se mi ze všech líbí nejméně. Děj se odehrává krátce po válce. Je ovšem nejméně utěšený ze všech, z lidí se stala zvířata, která se musí schovávat v sutinách domů a nadále vést svůj každodenní boj o život. Řada měst, německá a polská zejména, byla rozbombardovaná. Ale ze čtyřky opravdu ční pesimismus a absolutní bída lidské existence. Série je ale napsána dobře, skvěle se čte, děj odsýpá. Knížky o Felixovi jsou zkrátka něco, co má v mé knihovně své stálé čestné místo.

10.07.2023 4 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Báječná kniha! Celá rodina čtenáři příroste k srdci a osudy každého jednoho jejího člena mu nejsou lhostejné. Kdybych nevěděla, že se příběh zakládá na reálných zkušenostech autorčiných předků, řekla bych si, že té kliky měli hrdinové až nereálně moc. Text je čtivý, kapitoly interních osudů hrdinů jsou zakončeny osazením do širších dějinných souvislostí. Na knize je znát osobní zájem a zaujetí autorky, odráží se důkladná faktografická příprava, která ale neumenšuje čtenářský zážitek. Přes všechny ty hrůzy, o kterých kniha čtenáře zpraví, je příjemné číst o židovské rodině, která zkrátka měla štěstí.

29.05.2023 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Nádherná květnatá čeština a krásně zakuklený smysl pro humor. Přesto mě tato Vančurova knížka nikdy nebrala a ani teď v dávnodospělosti se to nemění. Jazyk super. Ale atmosféra celé té knížky mi jde zkrátka proti srsti.

19.10.2022 3 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Skvělá, napínavá knížka. Žvásty u soudního líčení mi tedy občas přišly krapet zcestné (zejména připitomělé argumenty obhajoby), záhada se záměnou jmen v případu znásilnění zas jasná od počátku. Takže jisté slabiny příběh má. Ale kniha byla opravdu čtivá, děj přes jisté minizádrhele poutavý, takže mně se v globálu líbila.

04.05.2022 5 z 5