maryzka maryzka komentáře u knih

Na sluneční straně Na sluneční straně Hančí Baarová

Jedna ze spisovatelek, která popisuje zvyky, tradice, obyčeje českého venkova když je to červená knihovna, která dobře dopadne. Zlo a pýcha je tu potrestána

07.03.2024 3 z 5

Železnice, cukr, noviny a odvaha: Osudy Beniesů v Čechách i jinde Železnice, cukr, noviny a odvaha: Osudy Beniesů v Čechách i jinde Zdenko Maršálek

Kniha je pro mě zajímavá, jelikož bydlím blízko majetku, který patřil kdysi této rodině a jak jeden autor v úvodu poznamenává chodil okolo jejich vily. Pamětníci na ní vzpomínají taky. Ale zpět ke knize. Je v ní poznamenám osud jedné rodiny, která zažila velmi bouřlivá léta díky svému náboženskému přesvědčení a převratům doby 20.století. Jinak se musí člověk bavit na soukromými osudy členů rodiny vlastně spíš žen, ale mužům se také rozvody nevyhnuly. Ale také se zde podařilo vykreslit podnikání 3 generací rodiny. Další generace by nejradši měla zábavný život, nemá takovou vytrvalost prvních předků rodiny. A někdy zjišťuji, že se opakuje cyklus tří generací- první generace tvrdě pracuje, dopomůže se k majetku, druhá z toho žije, možná rozvíjí a třetí generace vede k úpadku. Ale možná se mýlím. Nevím jak by to dopadlo zde.

07.03.2024 4 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

No co na to říct. O Gorkij jsme se učili ve škole a nechápala jsem proč i když patřil mezi spisovatele, který položil základy socialistickému socialismu a který tyto knihy mě moc nebrali. Spíš jsem se tenkrát divila o setkání Gorkého s Masarykem nebo jeho vnučka v náručí dalšího politika známého okolo Stalina. Jinak co na tuto knihu říct, popsané prostředí tak jak on uměl, no rok 1905 pokud je mi známo z knih tak všude dělnici zvedali hlavy, všude ve světě byli sociální bouře.

02.03.2024 3 z 5

Moderní komedie Moderní komedie John Galsworthy

Kdysi jsem slyšela o filmu, ale tato kniha no spíš ,,Sága rodu Forsytů se mi nikdy nedostala do ruky, ale myslím, že někde v knihovně mám ještě jednu knihu o této rodině. Vlastně ano kniha ságy rodu Forsytů byla vydána po natočení nového filmového zpracování, ale podle pamětníků to prý nebylo ono. Ale zpět k této knize. Kniha byla dobrá, zajímavá, úchvatná, ale tady je vidět proměna z viktoriánského období po 1.světové válce, generační rozdíly i když se Soames snaží přizpůsobit nové době a zároveň vzpomíná na svoji dobu, problémy s dcerou, které neumí pomoct v citových zmatcích a také vlastně rozpory generační

28.02.2024 4 z 5

Tuto knihu jsem nyní vytáhla z půdy, kterou jak vidno pořád uklízím. Nějak jsem ji nečetla až nyní, ale tuto knihu mi koupili kdysi rodiče a to bylo tenkrát když v kinech šel film,, Pavučina" povinně film od školy a poté byla v občanský nauce nakousnutý toto téma a velmi časté besedy na školách, alespoň na škole, kterou jsem navštěvovala. No plkání a povídání je zbytečné. Podle mého vyhodit dítě z domova. asi nic jiného nezbývá, ale pro matku je to dost těžký. Za nás moc k drogám na malých okresních městech a na vesnicích moc asi přístup nevím, jinak by si toho lidi všimli. Zajímalo by mě pokud je to autorčin životní příběh a zda má ještě děti především bych fandila asi Julce, tak by mě zajímalo jak ovlivnil jejich život problémy rodičů se sourozencem.

16.02.2024 5 z 5

Bartolomějská ulice Bartolomějská ulice Rudolf Kalčík

Zajímavá kniha z počátku poválečných let i když je tu pár příběhů, které evokují nebo připomínají děj v detektivních filmech ze 60.let i něco v seriálu 30.případu majora Zemana.

15.02.2024 3 z 5

Pantáta Bezoušek 2 Pantáta Bezoušek 2 Karel Václav Rais

Další cesta za poznání Prahy, ale s odjezdem zpátky na venkov.

12.02.2024 3 z 5

Pantáta Bezoušek 1 Pantáta Bezoušek 1 Karel Václav Rais

Vždycky když se mi dostala tato kniha do ruky tak to bylo jediná kniha, která se mi od tohoto spisovatele líbila. Bohužel mám jenom tyto sešity. Je to taková oddechová kniha, humorný boj mezi městem a venkovem, kdy venkovský člověk má větší přehled o praktičnosti než o kulturním životě ve městě. První díl obsahuje příjezd otce na návštěvu za synem do seznámení kulturního života.

11.02.2024 4 z 5

Parnassie / Starý varhaník Parnassie / Starý varhaník Alois Vojtěch Šmilovský

Tak vzhledem k tomu, že jsem ji četla v dětském věku tak se mi moc nelíbila a nějak se mi první povídka Parnasie moc nelíbí- Takový duševní rozpoložení a trýzeň tak to by moc vysvětloval psycholog nebo moje babička- taková výchova i když na venkově neměli na to lidi čas. Druhá povídka ,, Starý varhaník" ta docela ušla obzvláště když na konci knihy se objevilo o výchově dětí a to myslím, že platí i dnes.

11.02.2024 3 z 5

Port Artur 2 Port Artur 2 Alexander Stepanov

Tak tohle mě fakt nebavilo, možná tak kdybych byla vojákem- plno bojových scén. Ale ráda bych si o tom početla nějak víc. Kniha je ovlivněna 50.let a nevím, zda není trochu propagandistická. Jinak jsou vojáci hrdinové, generálově zrádci(alespoň někteří) , zkorumpovaný. Jediný světlým bodem je tam stařičký generál se stoickým klidem a modlením, kterému se kulky vyhýbají až má velmi prozaickou smrt.

06.02.2024 2 z 5

Večerní hvězda Večerní hvězda Catherine Coulter

Kniha byla velmi legrační i když hlavní hrdinka byla tvrdohlavá, rozmazlená, náladová.

29.01.2024 3 z 5

Port Artur 1 Port Artur 1 Alexander Stepanov

Docela to ušlo i když si asi budu muset pročíst něco o Port Arturu. Je tu zmínka o Mandžusku, Japoncích i vlastně carského Ruska, tak si myslím, že o 30.let později tam válčila Čína, Japonsko, tak o tomto místě nevím nic. Pokud na stranu dám politiku, tak se mi zamlouvali postavy i charaktery lidí i když první díl je pouze do obléhání Port Arturu. Již tu je vidět, že v některých dokumentech je carské Rusko zaostalé co se týče vojenského průmyslu.

29.01.2024 3 z 5

Přístav naděje Přístav naděje Nina George

Nějak mě nebavila, nějak mě nezaujala pro mě je nezapamatovatelná.

29.01.2024 1 z 5

Nebezpečné lásky Nebezpečné lásky Standa Procházka

Cesta Stanislava Procházky na známého zpěváka dechovek. Přiznám se, že jsem to četla z nostalgie. Starší pamětníci vzpomínají na dechovky a my mladší známe jeho syna zpěváka z 80.let, který zpíval pop a zemřel velmi mladý.

21.01.2024 3 z 5

Řídících Márinka - 5. díl Řídících Márinka - 5. díl Felix Háj (p)

Tento díl docela taky ušel, ale Kája Mařík je holt Kája Mařík.

21.01.2024 2 z 5

Hvězdy českého filmu II. Hvězdy českého filmu II. Václav Merhaut

Autobiografie několika významných českých herců.

21.01.2024 2 z 5

Řídících Márinka - 4. díl Řídících Márinka - 4. díl Felix Háj (p)

Tak nějak slabý odvar, dobrý příhody o pouti. Jinak opět nuda.

19.01.2024 2 z 5

Barva krve,  dědictví Barva krve, dědictví Helena Malířová

Tak jsem si po mnoha letech přečetla tuto knihu. A myslím si to, že autorka to napsala trochu biografickou formou. V postavě Karolíny zachycuje námluvy její maminky( pokud mohu věřit knize od její sestry herečky Růženy Naskové) tak její maminka zažila něco podobného, ale se šťastným životem, v postavě její dcery Pavlíny je trochu pokroková a bouří se proti tradicím a morálce měšťanského života, který bohužel končí katastrofou a v postavě Márinky je myslím autorka ovlivněna částečně svým životním partnerem spisovatelem Ivanem Olbrachtem, kde popisuje počátky dělnického hnutí.

18.01.2024 3 z 5

Řídících Márinka - 3. díl Řídících Márinka - 3. díl Felix Háj (p)

Tato kniha byla docela zábavná, u některých situací se člověk zasmál. Líbila se mi kapitola o cvičení požárního poplachu ve škole.

18.01.2024 2 z 5

Ulička chudých milenců Ulička chudých milenců Vasco Pratolini

Autor nám vypodobňuje jednu florentskou uličku, kde žily lidé na pokraji společnosti i když jedna rodina pochází z lepší vrstvy, ale byla donucena se tam asi nastěhovat. Lidé s tragickým osudem, lásky láskyplné, směšné i tragické, nastupující fašistické hnutí komunistická strana Itálie i prostitutky i jedna vysloužilá.

15.01.2024 3 z 5