marwinmh marwinmh komentáře u knih

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Smutný příběh lásky muže a ženy, kteří neměli na růžích ustláno a během svého života se museli potýkat s mnohými útrapami, to vše na pozadí událostí válečných a poválečných let v oblasti Přerovska popsaných tak barvitě, že člověk s hlavními hrdiny prožíval každou vteřinu.

09.08.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hokej je pro mnoho lidí v Medvědíně celý jejich život.
Hokej pro mnohé z nich představuje budoucnost a naději v lepší zítřky, přesto se najdou lidé, kteří před hokejem a tím vším, co pro ně znamenal a znamená, upřednostní vlastní rodinu, vlastní smysl pro spravedlnost i za vysokou cenu, kterou za svůj postoj zaplatí.
Skvěle vykreslena mentalita lidí, jak jsme lehce manipulativní, jak dokážeme pořádat "hon na čarodějnice" jen proto, že se nám to hodí.

18.07.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Líbivý, inteligentní a nenásilný humor pana Ebena mám ráda, a tato kniha krátkých povídek mi jednoznačně vykouzlila úsměv na rtech, který zde setrval i po jejím dočtení.

12.04.2021 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Již tak zcela nepředstavitelná situace s výměnou dětí, je o to horší, když musíte bojovat s bravurním manipulátorem. Já si říkala, že to až taková idyla, jak se ze začátku zdálo, nebude. Skvělé.

01.08.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Moc, prestiž, majetek, předsudky, ale také přátelství, oddanost a postupně se rodící uznání, obdiv a láska.
Příběh při jehož čtení strávíte příjemné chvilky.

24.05.2023 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Knihy s tématikou druhé světové války čtu vždy s velkou pokorou a vděkem, že jsem nebyla něčeho podobného součástí, a především s neskutečným obdivem ke všem přeživším, kteří i přes hrůzy, které je potkaly a které přežili, dokázali v sobě najít sílu postavit se opět na nohy, jít dál a žít svůj život, který si tvrdě vybojovali.

09.02.2023 5 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

On potká Ji, Ona potká Jeho a přitahování vzájemnou chemií se z toho vyvine vztah. Nepřekvapí, neurazí, ale čte se dobře.

09.08.2021 4 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

Nejde o žánr, který bych zcela běžně četla, navzdory tomu mě však příběh (kolik a co jsme ochotni zaplatit za úspěch, uznání) zaujal natolik, že jsem knihu přečetla velmi rychle. K prostředí průmyslové Ostravy se temnota skrývající se v domě hodila.

26.05.2023 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Jak dodržet slib daný otci v době, která nepřála jiným názorům, vyžadovala poslušnost a podřízení se režimu? Těžko a rozhodně ne bez následků.
Bravurně vykreslený příběh o cestě dvou bratrů za udržení rodinného Mlýna napříč měnícími se politickými režimy.

24.05.2023 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

U Shari Lapena jsme zvyklí na jistý standard a jakožto čtenáři jsme jej obdrželi i tentokrát.
Rodina, v níž vládne tvrdou rukou, činy a slovem despotický otec, značný majetek, který se hodí všem členům rodiny, vyústí v rodinnou tragédii, kde s důsledky se musí potýkat všichni.

09.02.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Život není snadný, jen někteří z nás se s ním perou lépe a někteří hůř. Nejinak je tomu i v této lehce ponuré knize, kde autorka vykresluje oblast Rychlebských hor a Jeseníků a jejich obyvatel, kteří k životu a k tomu, co jim nabízí, přistupují každý dle svého.

09.02.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Příběh o dvou bolavých a polámaných duších, které se vzájemně najdou a pomohou si najít cestu k uzdravení.
Krásný příběh, jehož čtení si budete vychutnávat.

21.12.2022 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Smutně laděný příběh tří generací žen jedné rodiny. Nejdřív jsem nevěděla, zda se mi kniha líbí či nikoliv, jelikož je zde opět zdrojem většiny problémů neschopnost mluvit o svých pocitech, pohledu či názorech, ale nakonec přece jen hodnotím kladně, ačkoliv Ludmila mi byla vyloženě nesympatická a její rozhodnutí uzavřít se mezi čtyři stěny a odvrhnout od sebe svou rodinu je pro mě stále neakceptovatelné.

19.08.2022 4 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Nora, sirotek vychovaný brilantním chirurgem, ve svém životě touží nejvíce po tom, moci vykonávat chirurgickou praxi, avšak to by nesměla žít v době, v níž společnosti vládnou muži a ženy mají dbát na své dobré a mravné vychování, udržovat teplo rodinného krbu a debatovat o výšivkách či módních trendech. Příběh o boji za svůj sen, o touze po uznání a lásce si zaslouží vaši pozornost.

19.08.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Navzdory těžkému období 2.sv.v. jde o velmi krásný příběh, kdy láska ke knihám doslova zachraňuje životy.
Příběh plný odhodlání nevzdat se bez boje, pomáhat ze všech sil kde to jde jak po fyzické, tak psychické stránce, snaha najít si i v těžké době pevný přístav, který nás bude držet při smyslech.
Nechybí také silná přátelská pouta a láska.

17.03.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh dívky, slečny, mladé ženy - roky osamění, touhy po odpovědích, lásce a pozornosti, o nalezení sebe sama.

19.12.2021 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Kniha o rodinných vztazích, o důležitosti komunikace - kde není komunikace, dochází k vykládání si jednání druhých jinak než bylo skutečně myšleno, nepochopení pohnutek k činům a vše nakonec může vyústit v tragédii.

19.12.2021 4 z 5

Výzva Výzva Elle Kennedy

Chtěla jsem nenáročnou romantiku a té se mi dostalo. Hlavní hrdinka bojující s láskou k sobě samé, hlavní hrdina s činy provedenými v minulosti, láska, bolest z odloučení a opět láska, to vše na pozadí amerického vysokoškolského sesterstva a hokejového světa.

28.07.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Útlá knížka o nelehké cestě životem jednoho psa, který se nevzdává a na které najde své Jméno, zažije utrpení i lásku a nakonec najde Domov a pomůže jednomu člověku najít sám sebe.

29.03.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Nenáročná kniha ze života jednoho chirurga. Na mě to celé působilo depresivně, jakoby hlavní hrdina měl nad sebou bouřkový mrak a vůbec neměl zájem se z pod něj dostat pryč. Všichni pacienti, manželka, kolegové i nadřízení byli idioti, kreténi hnusní, tlustí, prostě pod úroveň Pana Chirurga, který si byl sebou taaaaak jistý navzdory všem průserům, které udělal, že to až hezké nebylo.
Co mě zaujalo, bylo vykreslené nemocniční prostředí a především operace.
Navzdory spíše negativnim pocitům, přesto hodnotím 4*. Četla se dobře.

22.03.2021 4 z 5