marvitekar marvitekar komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

...měli demokracii, dříve byli otroky, nyní jsou svobodní...Opravdu? Nemůžu si pomoct, ale je to tak nadčasové dílo, že se hodí téměř na všechny systémy, nejen na totalitní, Stalinistický. Zvířata hladověla, jen prasata stávala se tlustšími, zvířata měla krácené příděly, za to více práce.... Opravdu v tom vidím i dnešní stav společnosti, demokracie-nedemokracie.
Ano, bylo mi smutno.

13.01.2012 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Jak mocný je státní aparát, jaká bezmoc pro jednotlivce.

05.09.2011 5 z 5

Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Ingeborg Jacobs

Neuvěřitelné, že přežila, vůbec si neumím představit sebe ( nebo moje děti ) v situaci, kdy se musí postrat jako malé dítě sama o sebe. Přezdívka, kterou dostala Ocelová, nebo železná Marie mluví za vše. Všechno to co prožila, musí na jedinci zanechat velkou jizvu.

10.07.2014 4 z 5

Pokud by se mě někdo zeptal jako ve škole, abych seřadila tyto tři knížky podle toho jak se mi líbily, tak bych měla problém. Nicméně dějová linka z nemocnice a závěrečná linka u soudu, jsou opravdu povedené a utkvěli z knihy nejvíce.

03.04.2013 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

První díl končil tak, že se nedalo okamžitě nesáhnout po druhém dílu. Bavilo mě, že je to v podstatě díl jen a jen o Lisbeth. Závěr byl hodně napínavý...řekla bych že, až přitažený, za každou cenu musela přežít, 3 kulky v těle, vyhrabala se z hrobu a se svými sotva 50 kg živé váhy dokázala zatít sekerku do Zala...hm, no dobře, papír snese všechno..:-)
Protože jsem si půjčila celou trilogii, tak pokračuji..

21.02.2013 3 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Až zase budu sbírat slimáky na zahradě a likvidovat je, budu se na ně dívat ještě s vědším odporem než dosud.
Oddychovka plná slizu, krve a praskajících puchýřů. Napsáno tak, že hnis nejen vidíte, ale i cítíte. A po zdárné likvidaci kolonie máme otevřený konec s jedním nemocným, pro pokračování celého kolotoče.

04.04.2012 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

aneb jak co nejlépe provdat dcery v daném století... nevím, nějak mě to celé neoslovilo, nejsem zřejmě ten pravý čtenář romantických románů. Elizabeth a Darcy, nejprve ve smyslu ach Bože, co je to za pokrytce, později ach pan nejúžasnější. Brrr, ale asi se to dalo předvídat. Věta, která mi z celého díla utkvěla z rozhovoru mezi Elizabeth a otcem: když si ho nevezmeš, matka tě nebude chtít znát, když si ho vezmeš, nebudu tě chtít znát já... zdařilá otcovská podpora, jak se vymanit z předpojatých zvyků.

30.01.2012 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Heathcliff mohl žít o trochu déle a škodit ještě mladé Kateřině a Heartonovi, aby byla pomsta dokonalá, zřejmě by to ale bylo stále dokola, tak ho nechala autorka zemřít při soustavně se přivírajícím okně, které mu rozedíralo ruku.
Hrdinové knihy jsou apriory sobci, přesto se kniha čte tak nějak sama, nechce se s koncem kapitoly odložit, dychtivě čekáte, co se komu stane, kdy už konečně ten mladý Linton ( chudáček, chcípáček ) zemře a jestli stihne dojít k formálnímu sňatku s mladou Kateřinou. Mimochodem sńatky mezi příbuznými....

03.10.2011 5 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Přestože jsem knihu prvoplánovaně koupila dceři, sama jsem jí prolétla během dvou dnů, velmi strhující děj, skvěle popsané prostředí, okamžitě pracuje představivost.

19.08.2011 4 z 5

Na mnohé doporučení jsem přečetla. Začátek mě bavil, mrtvolky hned na začátku příběhu způsobené shodou okolností, no proč ne. ( jen nevím, zda by se to fakt mohlo stát stoletému chlápkovi, ale jo, třeba nadmíru vitální člověk...). Pak mě bavilo to "zkoušení" z dějepisu a zeměpisu:-) Nicméně, asi bych se ke knížce po čase nevrátila, jednou stačilo.

21.05.2015 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Román jsem dostala darem a trochu jsem se obávala, že draci, čarodějové a pod nebude můj šálek kávy. Jak hluboce jsem se mýlila, přez spoustu postav je to bravurní dílo. Charaktery postav nádherně vybarvené, koho chvíli nemusíte, později se stane oblíbeným a než se dostanete přes příběhy jiných postav, zemře.
Nechápu, jak autor může mít ještě ve své fantazii tak ohromnou náplň příběhů, aby se dostalo na další díly a že s "tloušťkou" knih si opravdu nezadají s touto první. Jen ta cena... asi budu muset šetřit...

11.10.2012 5 z 5

Panství Panství Steve Alten

Začátek knihy celkem dobrý, do poloviny i čtivá, konec je dost přitažený za vlasy, čekala jsem víc...

29.08.2012 3 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Opravdu dobře napsaný román, v závěru mě moc mrzelo, že neměl hapyend.

21.03.2012 4 z 5

Disturbia Disturbia Christopher Fowler

Nevím, přečetla jsem, nezanechalo to nic. Prostě jen plnění bobříků, střet tzv.dělnické třídy a aristokracie.

21.03.2012 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četla jsem ji před třiceti lety, zrovna tak, jako Memento. A mám ten pocit, že tehdy, to byly knížky z Povinné četby. Dcera je teď ve stejném věku jako já tehdy. V Povinné četbě mají Gnosciniho, Aškenazyho, Olbrachta, Tomečka. Doporučila jsem jí toto. Přečtla, zhodnotila, že tohle je víc poučné, než veškeré přednášky o drogách, které proběhly na škole. Vrátit do Povinné četby...

08.02.2012 5 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Krásné, pro chovatele a milovníky kočičáků. Oddechovka u které budete mít stálý úsměv na tváři a přesně uvidíte toho svého Opravdového kocoura. V mém případě černého a bez poloviny ocasu, o kterou přišel zřejmě v, bohužel pro něho, zbabělém útěku před naším Opravdovým psem ( " uslintaným idiotem" ).

13.01.2012 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Budu opakovat, již vyřčené, ale toto je Mistr slova, neuvěřitelné. Přeměna rodinného miláčka v bestii díky nákaze, k tomu vedro a matka s chlapcem v autě. Napínavé, úžasné. Už se těším na další román.

12.01.2012 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Asi před hodinou jsem ten úžasný Homerův příběh dočetla. Jak skvostné dílo, jak vše Irving dokáže pospojovat s takovou lehkostí, vše do sebe zapadá, není tam hluché místo, prostě nádherné čtení.

Film jsem neviděla, nemohu porovnávat, ale v posledním komentáři ke knize bylo uvedeno, že je film zpracován bez postavy Melony a Angela scenaristé nenechali ani vyrůst ani vzniknout. Pro Boha proč vyškrtli tak důležité osoby?!

01.11.2011 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Nevím, je to tak, že další díl = další ( zase ) zklamání? Více stran, jen v podstatě méně toho zajímavého a napínavého děje.
Nadšení z Hry o trůny bylo jen jedno a poslední, ale nedá mi to a až se objeví pokračování, chci ho přečíst a doufám, že nezkončí otevřené ( !! ) .

24.06.2014 3 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Příběh Marjam se dobře čte, ale dobře mi z příběhu tedy rozhodně nebylo. každopádně doporučuji přečíst.

24.01.2014