Marůš13 Marůš13 komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradbury nám ukazuje, jak moc pro člověka knihy znamenají. Svět, kde se knihy pálí, přestává být světem. Lidé si myslí, že jsou šťastní, ale celou dobu žijí v uměle vytvořené realitě, která má lidi "chránit" od skutečných problémů. Knížka vydaná v roce 1953 si najde místo i v dnešní době, kdy upozorňuje na to, co by se mohlo stát, pokud se lidé spokojí se zíráním do obrazovek a zapomenou si tvořit vlastní názory.
Velice doporučuji!

15.03.2018 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Autor je úžasný vypravěč, vyprávění Kathy H. je velice intimní, záhadné a zároveň jednoduše napsané a to tomu dodává pocit reálnosti. Ishiguro ukazuje, jak jsou lidé ochotní ignorovat nemorální věci hlavně, když jde o to, aby se jim ulehčil život, a také ukazuje, že i přes dehumanizaci dárců lidé si stále umí najít cestu k jejich lidskosti a duši.

16.07.2022 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Na knížku jsem se už dlouho těšila, a tak jsem ji přečetla v rekordním čase. Celý námět byl perfektní a kniha nutí čtenáře, aby se zamyslel nad daným tématem. Jediná věc, co mi trochu ale vadila, je český překlad názvu. Originální název Krásný nový svět dodává příběhu třešničku na dortu.

05.08.2020 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Asi jedna z mých oblíbených knížek! Trochu mě mrzí, že jsem se k ní nedostala dřív. Vyprávění Holdena se čte jedním dechem a jednoduchý hovorový jazyk dodává příběhu nadčasovost. Holden se celou dobu snaží najít někoho, kdo ho konečně bude poslouchat. Bohužel ve světě dospělých nenachází nikoho, a to ho utvrzuje ještě více v jeho odporu k samotnému konceptu dospívání.

21.08.2022 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Úžasně napsaný sociální román. A nejhorší na něm je to, jak je stále aktuální. Ta představa, že takhle stále žijí migranti pracující v Californských sadech a pláních...

15.08.2022 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Musím říct, že jsem z knížky měla ze začátku trochu strach. Je to přeci obecně milovaná klasika, a také jsem předtím četla Sargasové moře, které volně navazuje na práci Bronte. Můj strach byl ale zbytečný. Knížku jsem četla v originále a nikdy jsem nebyla tak zaujatá práci se slovy jako zde. Každou větu jsem hltala, nad mnohými jsem se pozastavila, abych si zapamatovala jejich krásu. Není nic, co bych vytkla. Kniha je opravu moc nádherná.

18.04.2021 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Velice krásně mě ta knížka překvapila! Přečetla jsem ji za jeden den a každý příběh jsem hltala a prožívala s hlavním hrdinou vyprávění. Humorné části se prolínaly s krutou realitou válečného období. Nepamatuji se, kdy se mi naposledy jakákoli kniha četla tak dobře. Všem doporučuji.

24.07.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Měla jsem problém najít postavu, kterou bych si oblíbila a kvůli které by se mi kniha dobře četla. Ač Heathcliff je zajímavě napsán, tak jsem v jeho postavě nenašla to tajemné kouzlo antihrdiny. Konec příběhu sice pěkný a dá se říct, že šťastný, ale změna chování Cathy a Haretona mi připadala moc rychlá a zasloužila by si být rozepsaná na více stránek.

03.07.2023 3 z 5

Walden alebo život v lese Walden alebo život v lese Henry David Thoreau

Knížka není vůbec nejlehčí na čtení a někdy se zdá, že některé části nenesou žádnou váhu, ale přece, když se čtenář opravdu zamyslí, objeví skrytou rovinu symbolismu. V průběhu čtená se mi neustále v hlavě točila jedna jediná myšlenka - co by řekl Thoreau na dnešní společnost? Představa, že u v té době byl zděšen rychlostí zpráv a stavbou železnice... Thoreau je v knize ke konci i optimistický a doufá v to, že lidé si najdou cestu ke svému vnitru a zaměří se pouze na nutnosti. Bohužel tak se tomu nestalo.

02.08.2022 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Konečně jsem ji dočetla! Toto bylo mé první setkání s Hemingwayem a musím uznat docela dlouho trvalo. Měla jsem problém se knížkou pročíst a některé pasáže jsem četla z donucení. Příběh sám o sobě je velice zajímavý, ale co mi knížku kazí, je uspěchaný románek mezi Robertem a Marií. Zase ale musím dát velké plus za pasáž, kdy Pilar vypráví o krutém zabíjení fašistů, a za poslední kapitolu.

05.08.2020 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Asimov zase nezklamal! Jeho knížky přečtu v rekordním čase a hned mám chuť jít na další.

19.11.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Dlouho jsem se rozhodovala zda dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale bylo mi řečeno, že kniha Pěšky mezi komunisty a budhisty je ještě lepší, a tak si radši nechávám zásobu. Už věnování knihy mě natěšilo na zážitek, kterým mě kniha provede. Kniha nabízí jiný pohled na země, o kterých slýcháme ve zprávách jen samou kritiku, a rozšíří vám názor na události odehrávající se v těchto oblastech. Ke konci knížky jsem měla chuť se také někde vydat a poznávat svět zcela jiné stránky. Velice doporučuji všem.

09.11.2017 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Divadelní hry mě moc nebaví,ale tahle se mi moc zalíbila.

21.08.2017 4 z 5

Šarlatové písmeno Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne

Musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Bála jsem se náboženského tématu a ztvárnění puritánské společnosti, ale nakonec příběh Hester zaujal. Knížka se dvěmi antagonisty, kdy člověk otevřeně nesnáší Chillingworha, ale zároveň je zde postava Dimmesdale, který je sice pastor, ale celou dobu zatajuje svůj hřích a nechává trpět Hester s jejich dcerou.

10.04.2022 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Nečekaně se mi knížka zalíbila. Věděla jsem předem, do čeho jdu, a i když jsem knihu nečetla ze svého podnětu, opravdu se mi ihned zalíbila. Náhled do myšlenek každé z postav, popis rušného života v Londýně a obzvláště smutný osud Septima, mne do knihy zcela pohltily.
A musím uznat, že konec knihy, mě naštval :D

03.10.2020 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

nejlepší kniha z celé série

26.02.2020 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Ke knížce jsem se dostala po filmu, který se mi moc líbil. Moc se mi do jejího čtení nechtělo, ale jsem teď strašně ráda, že jsem se k ní dostala. Líbila se mi více než film. Každý příběh byl propracovaný a zaujal. Po dočtení mám chuť si ji klidně přečíst znova.

01.10.2017 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Ze začátku jsem se do knížky neuměla začíst, ale asi u 40 stránky se mi knížka začala líbit a přečetla jsem ji za 3 dny. Hned jsem si oblíbila McMurphyho. Doporučuji přečíst;)

01.08.2017 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Seriál jsem měla moc ráda, proto jsem se rozhodla si ji vybrat k maturitě, ale bohužel mě knížka zklamala. Možná kdybych ji četla v mladším věku, více bych si ji užila.

06.07.2017 2 z 5

Širé Sargasové moře Širé Sargasové moře Jean Rhys

(SPOILER) Knížka mě ze začátku moc nenadchla. Ale musím uznat, že jsem dlouho nenáviděla postavu knížky tak moc jako postavu Rochestera. Rhys ho ztrvárnila perfketně jako zápornou postavu. Rochester je manipulativní, bezcitný, miluje pocit nadřazenosti. Svými činny dovede svou manželku k šílenosti a ještě si to náramně užívá. Oporvrhuje šíleností a zároveň si neuvědomuje, že on sám je šílenější než Antoinette.
Pokud máte rádi Janu Eyrovou a zbožňujete Rochestera, tak to raději nečtětě :D

09.11.2020 3 z 5