Martinmmm Martinmmm komentáře u knih

Ľudskosť: Optimistická história človeka Ľudskosť: Optimistická história človeka Rutger Bregman

Parádna kniha podniecujúca k mnohým úvahám..a dopriala mi aj dávku optimizmu v týchto náročných časoch..

23.02.2021 5 z 5

Tajná válka Tajná válka Max Hastings

Veľmi podrobný prehľad utajenej stránky druhej svetovej vojny s množstvom nových informácií (pre mňa napr. osudy špiónov spomínaných v dávno čítanej knihe od V.P.Borovičku Prísne tajné šifry po druhej svetovej vojne po návrate do ZSSR) - určite doporučujem.

13.02.2021 5 z 5

Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Eric H. Cline

Veľmi príjemne previazané príbehy jednotlivých archeologických lokalít a praktických otázok archeológie.

05.02.2021 5 z 5

Dějiny Skandinávie Dějiny Skandinávie Ivo T. Budil

Veľmi dobré zhrnutie dejín jednotlivých škandinávskych štátov a ich vzájomných vzťahov a súvislostí..jediné, čo mi chýbalo bolo viac máp (napr. v kapitole o fínsko - sovietskej vojne) a register miest

31.01.2021

Proč si nerozumíme Proč si nerozumíme Malcolm Gladwell

Vynikajúca, strhujúco napísaná kniha, ktorá v mnohom búra doterajšie zistenia a predpoklady o komunikácii medzi ľuďmi..

23.01.2021

Propustka na svobodu Propustka na svobodu Ken Follett

Príjemná oddychová záležitosť, prekvapilo ma v akom otrockom postavení boli baníci voči ťažiarom..

21.01.2021

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Vynikajúci a miestami desivý pohľad na krízy súčasnej Európy..rozhodne doporučujem prečítať

20.01.2021 5 z 5

Ľudské telo Ľudské telo Bill Bryson

Úžasná kniha s veľmi prijateľnou a čitateľnou formou textu...

14.01.2021 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Neuveriteľné...hrôzostrašné...spolu s Laserovým mužom a knihami od Svetlany Alexijevič a Ryszarda Kapuścińskeho najlepšia kniha od Absyntu

02.01.2021 5 z 5

Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách Tim Marshall

Krásne ilustrácie a veľmi prehľadné informácie.

31.12.2020 5 z 5

Nie je Nie je Mariusz Szczygieł

Pri Zlatučký a poslušný mi bolo ťažko pri srdci.. :(

27.12.2020 5 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Veľmi som sa tešil na túto knihu, ale bol som trochu sklamaný, že jednotlivé kapitoly nešli do väčšej hĺbky. Možno stačilo zamerať sa na 5-6 najvýznamnejších udalostí a tie rozobrať viac.

22.11.2020 4 z 5

Pekelný raj Pekelný raj Mikuláš Sliacký

Krásne fotografie

06.11.2020 4 z 5

Naša nemoc Naša nemoc Timothy Snyder

Vynikajúca kniha spájajúca osobný zážitok Timothy Snydera a jeho nekompromisnú kritiku súčasného stavu amerického zdravotníctva.

29.10.2020 5 z 5

Stratená voda Stratená voda Erik Baláž

Nádherná, avšak aj trochu smutná kniha o vode (ale aj pôde, lese a ich rozmanitých živých obyvateľoch)

27.10.2020 5 z 5

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Kathrin Hartmann

Miestami veľmi smutné čítanie..

18.10.2020 4 z 5

Sněžný levhart Sněžný levhart Peter Matthiessen

Úžasné..

01.09.2020 5 z 5

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů S. C. Gwynne

Výborne napísaná a veľmi zaujímavá kniha. Rozhodne odporúčam.

15.06.2020 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Parádna kniha..nádherné fotografie a ešte krajšie pribehy..a kopec spomienok na súboje na asfalte..od Induraina, cez Pantaniho a Ulricha..Armstronga, Contadora, Nibaliho, Wiginsa až k Froomovi a Saganovi

09.06.2020 5 z 5

Neobývateľná Zem Neobývateľná Zem David Wallace-Wells

Niekedy ťažšie čitateľné, kvôli forme, ale hlavne kvôli obsahu..v každom prípade myslím, že by toto malo byť povinné čítanie pre každého. Zároveň, ale autor dáva nádej..nádej, že keď ľudstvo doviedlo planétu do takého stavu, v akom je, tak bude mať silu a schopnosti aj urobiť také kroky, ktoré zamedzia katastrofálnemu otepľovaniu.

31.05.2020 5 z 5