Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445601/bmid_zelene-klamstvo-zachrana-sveta-ako--K1O-445601.jpg 4 21 21

Elektromobily šetrné k životnému prostrediu, udržateľné potraviny, oblečenie z recyklovaných plastov vylovených z mora. Hurá! Veľké spoločnosti nás ľahko presvedčia, že svet dokážeme zachrániť kupovaním správnych vecí. To je však rozsiahla a nebezpečná lož. Katharin Hartmannová, odborníčka na „greenwashing“, opisuje zavádzanie zákazníkov a ukazuje, ako sa môžeme proti tejto lži brániť. Čím absurdnejšie zelené klamstvá sú, tým ľahšie im uveríme. Šíria sa už od osemdesiatych rokov a dnes sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Hartmannová prináša príklady z celého sveta, od veľkej ropnej spoločnosti, ktorá zamietla pod koberec najväčšiu haváriu v histórii, cez ničenie svetových pralesov kvôli sóji, hovädziemu dobytku a palmovému oleju, až po textilný priemysel. Ako ukazuje, greenwashing je nebezpečný tým, že ľudí nevedie k skutočnej zmene, a tým len prehlbuje krízu, v ktorej sme sa ocitli.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Premedia

Die grüne Lüge: Weltrettung als profitables Geschäftsmodell , 2018

vmatusko
12.03.2023 5 z 5

Smutné čítanie, ale plné faktov o tom ako nás veľké firmy klamú a schovávajú sa pod rúškom "udržateľnosti". Dočítal som sa tu o ropných haváriách na mori, palmovom oleji, hovädzom mäse... Každá z týchto vecí si vyžiadala svoju daň a veľké koncerny sa neboja ísť ďalej aj za cenu životov. Detská práca, často nespravodlivo ohodnotená práca, zaberanie území Indiánov len preto aby tam niekto mohol ťažiť či pestovať.
Toto čítanie mi rozšírilo obzor, pri ktorom som si uvedomil aké máme šťastie - kde žijeme. Spomínali sa mnohé známe firmy H&M, McDonalds, Tesco...

Pasadenka
04.05.2021 3 z 5

Součást mé oblíbené edice. Obálka vypadá lákavě, vnitřek už je o něco méně chutný.

Obsah knížky je de facto popsán již v jejím názvu. Kat zde popisuje, jak se zelené loby stalo jen další skládankou do portfolia moderní image. I když se sama orientuje primárně na firmy, které se nejzásadněji podílejí na zásahu do planetárního ekosystému, tak mi při čtení napadlo, jak velký podíl na oněch praktikách máme my – konzumenti. Jak nutíme firmy deklarovat se „zeleně“, abychom si obhájili svůj konzum.

Některé eko knížky jdou tvrdě za tím, že bez obětí to jednoduše nepůjde. Zde popisované firmy věří, že ano.

Nejlepší je, že si stačí jenom počkat, jak to dopadne. I když to může být fatální – kdo se nepoučí z chyb druhých, je nucen je opakovat sám. Již padesát let se řeší klimatická změna. Geologie nás poučila, že celá naše civilizace čerpá z nevídaně stabilního klimatu – byť výkyv v podobě malé doby ledové udělal svoje – a místo toho, abychom se připravili, tak strategicky vyčkáváme. Tedy ne jenom to. Rosteme. :D I ta korona z roku 2020 nebyla vůbec nečekaná. Právě naopak. Byla očekávaná. A i tak byl svět překvapen, jako když jsou 24. prosince Vánoce. :D

Knížka opravdu není ničím objevná, možná i proto má necelých 200 stran. A i když nebyla špatná, vlastně nebyla ani skvělá. Takže 3 hvězdičky.

Neanderthal
09.02.2021 3 z 5

Žiadny šok, žiadna frustrácia, ani depresia. Ako môže niekoho prekvapiť, že veľké firmy svoj "eko imidž" iba hrajú? To sú ľudia naozaj takí naivní? Zelený kapitalizmus je stále kapitalizmus a ten nemôže byť ekologický a nemôže priniesť udržateľnosť. V klimatickom hnutí a aj v politickom spektre sa pritom ľahko dajú nájsť skupiny a strany, ktoré sa snažia riešiť veci ohľadne klimatickej krízy efektívne – a nie cestou konzumu.

HCkolabuje2
30.01.2021 4 z 5

Extra depresívne čítanie

whack
04.12.2020 4 z 5

Veľké korporácie sa snažia vytvárať dojem, že sú eco-friendly (lebo je to populárne a lajcké masy sa radi klamú, že sú eko), a niektoré environmentálne neziskovky (WWF a Greenpeace International) prijímajú taktiku menšieho zla na úkor skutočnej ochrany prírody. Táto kniha je o tom. Predtým, ako som ju začal čítať, som videl viacero recenzií, na základe ktorých som sa obával, že pôjde o kritiku využívania obnoviteľných zdrojov, klimatického hnutia, ekoaktivizmu. Nejde vôbec o to, práve naopak. Autorka vidí koreň problémov v kapitalizme, čo každopádne nepostráda logiku, a podporuje to myšlienky, ktoré vo svojich knihách presadzuje napr klimatický aktivista Graeme Maxton. Autorka podrobnejšie rozoberá aj problematiky ohľadne palmového oleja a jedna celá kapitola sa kriticky zaoberá agropriemyslom. V poslednej kapitole načrtáva aj nejaké možné riešenia, povzbudzuje k protestom a rôznym iniciatívam. Opomína environmentálnu problematiku preľudnenia a dopravy, ale celistvosť som ani neočakával. Určite nejde o jedinú správnu cestu, ale o súčasť celku v rámci boja za život na Zemi.

Martinmmm
18.10.2020 4 z 5

Miestami veľmi smutné čítanie..

adorjas
31.08.2020 4 z 5

Recenzie boli dosť rozporuplné od iných čitateľov. Práve sa vytýkali scestné zdroje, ktoré boli občas len článkami na internete, vytýkali sa spoločnosti, ktoré sa rozhodla vybrať na piedestál a na nich demonštrovať ich greenwashing metódy, keďže často spomínala len ich PR stratégiu, vytýkala sa málo komplexná syntéza problematiky, dokonca knihe vyčítali aj to, že autorka kopíruje podľa šablóny každú kapitolu- to znamená, že najprv vycestuje niekam, tam popíše nádhernú prírodu, potom spomenie nejaký korporát, ktorý tam operuje a potláča pôvodnú diverzitu alebo endemitu, potom ich PR stratégiu, potom sa oháňa porovnávaním, že spoločnosť tam napríklad vyrúbala časť lesa, ktorý je veľký ako Tenerife napríklad (autorka pri porovnávaní používa hlavne nemecké reálie, resp. lokality kam Nemci chodia najčastejšie na dovolenku- viď Kanárske ostrovy). A ku koncu kapitolu ponúkne idealistický náhľad na pôvodné obyvateľstvo, kde by vraj návrat ku koreňom pomohol vyriešiť blížiacu ekologickú katastrofu.

Kniha to bola strašidelná, pretože čítať takto depresívne, kam ten svet speje vám na nálade nepridá. A priznajme si, my, ľudia radi čítame práve o nádeji, že sa ešte všetko dá zvrátiť. A že napríklad vyliaty ropný tanker, až takú spúsť v Mexickom zálive neurobil.

Napriek kritike knihy dávam 4*, pretože u nás sa nie často vydávajú knihy s podobnou tematikou. Dokonca o greenwashingu myslím, nebola v SR vydaná ani jediná kniha, a ak už áno, tak skôr nejaká vedecká publikácia, nie takto komerčného rozsahu. Takže, na úvod do tematiky fajn, aj keď si takisto myslím, že problém je oveľa komplexnejší a je potrebné ísť do väčšej hĺbky.

P.s. Mimochodom, kniha vznikla ako vedľajší projekt Hartmannovej, keď natáčala dokument.

vlkodlaq
01.07.2020

Svět nezachráníme kupováním "eko" a "bio" věcí. Svět můžeme zachránit, když toho budeme kupovat co nejmíň. Průměrný Čech má až 80% věcí, které nepotřebuje nebo nepoužívá.
Hodnotný, byť poněkud depresivní titul, škoda, že ti, které by to mělo zajímat nejvíce, to nezajímá vůbec.
Knihu nehodnotím, protože byť bytostně toužím, aby se téma řešilo na všech úrovních, nelíbí se mi toto konkrétní zpracování.

životní prostředí environmentalismus

Kathrin Hartmann
německá, 1972
2020  77%Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model
2023  100%Môj zelený pes: Príhovor za férový život s našimi štvornohými priateľmi