Marthas Marthas komentáře u knih

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

3,4/5 Autorce se musí nechat, že umí vyvolat pocity. To se mi příliš často nestává, abych během čtení knihy vystřídala takovou paletu pocitů. Za co tedy to nižší hodnocení. Ne nevadilo mi, že je kniha naivní a někteří puberťáci v ní hovoří lépe než váš psychoterapeut se čtyřicetiletou praxí. Mně vadil začátek, když se hlavní hrdinové poznávali. Zhruba prvních 100 stran jsem měla chuť knihu odhodit a už se k ní nevrátit. Zpětně chápu, proč se tak postavy chovaly, ale tu nudu na začátku a tu zvláštní výrazovou složku resp. ten suchý a lehce kostrbatý sloh.. To neodpouštím. Jistě sama nepíšu nic moc, ale já nejsem bestsellerová autorka, že? Jestli si přečtu i druhý díl, si musím bedlivě rozmyslet. Rozhodně tohle téma a autorka není nic, co bych doporučovala jako relax a když jíte.

17.06.2023 3 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

3,4/5 Pravděpodobně poslední kniha pana P. Hrdličky vydaná in memoriam z autorova šuplíku, bohužel je to na ní krapet poznat. Lehce mi svým stylem napsání připomíná autorovu prvotinu Smrt nosí rudé škorně a prequel celé autorovy série nazvaný Komu to prospívá, kde též vystupuje oblíbený Podrychtář Václav od Černého koně a jenž byl též vydán posmrtně a na tento preguel kniha právě volně navazuje. (Komu to prospívá je datováno roku 1385 a Boží mlýny jsou datovány 1389, samotný první díl Smrt nosí rudé škorně je pak datován 1399). V obou případech se jedná o až lehce tužší styl vyprávění, kde na sebe jako korálky navazují jednotlivé případy, které ale jsou krapet stručné. Z knih se dozvídáme dost o historii i životě postav, jsou to takové až historické skeče. Přesto je zde patrno, že autor ještě trochu hledal svou literární tvář a styl.
Kdo se bojí těžkých témat, toho bych uklidnila. Autor se rozhodně nevyžívá v detailním popisování brutalit tehdejší doby.
Mně se kniha celkem líbila, nepatří sice k nejlepším v žánru ale ani k nejhorším. A myslím, že autor hravě strčil do kapsy svého "slovutného" žánrového konkurenta pana Vondrušku a nepotřeboval k tomu ani manufakturu.

17.05.2023 3 z 5

Tragédie na jevišti Tragédie na jevišti Robin Stevens

(SPOILER) 2/5 Ach, jaká škoda. Kniha měla solidní potenciál. Zajímavý námět, pěkná obálka, bohužel nic moc překlad (paní Voborská jednoznačně nedosahuje kvalit svých předchůdkyň, překládala totiž už i předchozí díl a už tam jsem si všimla některých překladatelských kiksů, které se zde vyskytovaly taky a bylo jich bohužel mnohem více, takže jsem musela knihu ponížit ještě víc), nemluvě o zbytečném zrychlení a překonbinování konce autorkou. Už to opravdu přehání s tím heslem " vinný je vždy ten, kterého Hazel s Daisy nepodezírají" a zde ho nepodezírá ani čtenář, protože ... To si radši přečtetě a udělejte si názor samy, protože já jsem ještě teď naštvaná. Ještě si neodpustím konkretnější zarytí do překladu, ne vždy je vhodné použít v překladu třeba toto - cituji: "Musíme prověřit, zda podezřelí nepracovali spolu.." X Musíme prověřit, zda podezřelí nespolupracovali. - je rozhodně lepší. A nebo když Hazel dělá přehled podezřelých, je přeci blbost, aby o Daisy i o sobě psala najednou chvíli v er-formě, " Hazel a Daisy..." X Já a Daisy... - tam má být. A bohužel tam toho bylo mnohem více. PS Doufám, že příští díl Nejvyšší známka za vraždu (toto není oficiální překlad názvu) buď dají odpovědní jinému lepšímu překladateli anebo pokud by to nechali ve stejných rukách, že alespoň zapracuje více korektor, protože tuto sérii přeci čtou děti, které si teprve utváří vztah k jazyku a nikdo přeci nechce, aby si utvořily špatné návyky ohledně pravopisu !!! Plus chápu lgbt trend, jen nechápu trend, kdy je postav s menšinovou orientací většina v příběhu.

13.05.2023 2 z 5

Nedokončená vražda Nedokončená vražda Ann Granger

Tak nevím, zda se na této knize podepsal jen hrozný překlad anebo i něco jiného ( nemyslím korekturu a práci vydavatele, to je též otřesné). Přesto ale hodlám v sérii pokračovat, pokud autorka ještě stihne něco napsat. Mě to rozhodně neodradilo a vy se taky nenechte.

07.01.2022 1 z 5

Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Shani Petroff

3,7/5 Tak tohle byla opravdu parádní jízda. Z Shakespeara tam moc nezůstalo, ale kvůli němu jsem to taky nečetla. Knížka vtipná, milá, kouzelná. Námět dobrý. Jen by to chtělo si ještě trochu pohrát s překladem. Shani tohle prostě umí, tyhle roztomile potrhlé hlavní hrdinky. Jen by to chtělo příště vystoupit z komfortní zóny, aby nebyla takto navěky zaškatulkována.

09.09.2021 4 z 5

Možná tentokrát Možná tentokrát Kasie West

Tak tahle knížka od autorky se mi fakt líbila. Možná proto, že jsem četla nějaké nespokojené recenze a tak jsem byla jen příjemně překvapená, jak je dobrá. Mínusy naprosté minimum: vadila mi akorát stále se opakující ilustrace květin u každé akce, byla stejná a já bych ráda u každého povídání o květině, měla obrázek té květiny, o které se mluví a dál mi vadilo nepočeštěné jméno jedné z hlavních postav. Po chvilce jsem měla chuť za každé nevyskloňované oslovení do něčeho praštit. Naštěstí mi přijde mlácení knihou o zeď opravdu barbarské, neproduktivní a hlavně drahé, s tímhle s autorkou opravdu nesouhlasím. Kniha se jednoznačně probojovala do mé Top 3 od autorky a řadí se zaslouženě vedle PS Líbíš se mi a myslím, že předběhla Kluka od vedle :-)

05.06.2021 4 z 5

Dědictví Kláry Foxové Dědictví Kláry Foxové Rex Stout

4/5 V pořadí třetí případ Nera Wolfea a jeho společníka Archie Goodwina se mi líbil více než první. Dvojku jsem nečetla, nenalákala mne anotace. Naštěstí případy nijak moc nenavazují až na pár narážek, které se dají pochopit při znalosti anotace předchozího dílu. Zábavné a napínavé je Dědictví, jež nám zde zanechal Rex Stout. I chyb tam nebylo mnoho, překlad dobrý, obálka moc pěkná. Hvězdu srážím za zmatení postav, kdy si buď sám autor anebo překladatel spletl ke konci, když se to rozuzlovává, jmenně strážníka a prokurátora: dvě vedlejší postavy ale rúzných šarží a důležitosti.
ps: Štve mne, že jsou díly různě pospojovány v různých sbírkách a že nejdou postupně, protože u nás v knihovně autor bohužel značně prořídl a R. Goldsborougha, tam nenajdete už vůbec.

27.05.2021 4 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

(SPOILER) No, cca asi posledních 100 stran nějaký děj. Už jsem myslela, že to nedám. Zdá se mi, že autorka ráda zmrtvých vstání a opak jako překvápko v dalších dílech. A oprava, nedozvíme se význam jména ale...
Otázka, zda bych chtěla další díl? Snad ani ne, už jsem si něco domyslela.

05.12.2020 2 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

3,5/5
Kniha nebyla špatná, ale pravděpodobně jsem od ní měla příliš vysoká očekávání. Obzvláště vezmu-li v potaz, že není moje první od autorky. Nepovedlo se jí ani zdaleka sesadit v mých očích hravou PS Líbíš se mi a nedosahuje bohužel ani kvalit Kluka od vedle. Nepatří samozřejmě ani k nejhorším. A co mě štvalo, že jsem ze začátku ne vždy pochopila, o co v dialogu kráčí. Taky mi přišla taková naivní. Na druhou stranu jsem se ale docela nasmála. A málem se mi povedlo ji přečíst za 24 hodin, kdybych nemusela spát a jíst, určitě bych to zvládla rychleji než za 1 den a 12 minut.-) Klidně si ji přečtěte a udělejte si názor sami.

14.10.2020 3 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Vypadá to, že se stále neshoduji s většinovým vkusem, co se líbí ostatním nelíbí se mně a obráceně. Toto byl ten obrácený případ. Kniha mne opravdu zaujala, ne-li se mi líbila. Nečetla jsem ji s odporem. Dokonce jsem uvažovala nad 4 hvězdami, které nakonec přeci jen nedám.

29.09.2020 3 z 5

Lovkyně zločinců Lovkyně zločinců Janet Evanovich

Až do tohoto dílu jsem vůbec nelitovala, že sérii nedovydali. Po přečtení Lovkyně zločinců, se můj pohled na sérii změnil a já můžu jen tiše spílat vydavatelstvím. Tohle bylo super, svižná jízda s trhlou hrdinkou, která trousí vtipné hlášky jednu za druhou. A já si říkám, čím je to, že se mi kniha tolik líbila, překlad byl dobrý ale zdaleka nebyl bez chyb. Jo, asi to bylo tím, že autorka už opravdu ví, co chce psát a že tu parodii na detektivky umí už napsat bravurně si můžete být jistí. Smála jsem se tak, že jsem si div netrhla.. zády.-)

14.08.2020 4 z 5

Štěstí v lásce Štěstí v lásce Kasie West

(SPOILER) Divné postavy? Neřekla bych. Dle mého se jedná o náhled do dysfunkční rodiny a ta se nedá poměřovat měřítky šťastnějších z nás, kdo v ní nežil, těžko posoudí, co je normální a co divné. Seznámíme se s hrdinkou, která se snaží ze všech svých sil o to, aby si udržela vynikající studijní výsledky, aby dostala stipendium, pak ale vyhraje v loterii a tím se všechno mění nebo ne? Musí přehodnotit úplně všechno a získat to nejdůležitější nadhled. Neztratit se ve světě, který se najednou zdá úplně jiný než znala a ne vždy lepší. Romantická linka, tentokrát dost decentní. Místy mě, ale opravdu štvala hlavní hrdinka a některé detaily se mi nezdály dořešené. Kdo se postaral o to, aby se nedostala na vysokou školu? Kdo vyfotil tu legendární fotku. Kdo jí poslal sms s odkazem na ten článek? atd

26.05.2020 3 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Tentokráte mi trochu nesedělo jak téma - film skupiny B a hlavní hrdinka. Vedlejší detektivní linka byla milá, ale celkem průhledná, přesto se těším na další knihy od této autorky.
Mou hvězdou zatím zůstává Ps: Líbíš se mi .-)))

19.11.2019 3 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Četla jsem několik let poté, co byl vydán Evernight. Dovolte vzpomenout a porovnat.
Zatímco Evernight měl pro mne zajímavý rozjezd a dále už jsem jen tiše trpěla, u série Ohnivák jsem byla překvapena ne-li šokována, že to píše stejná autorka.
Mnohem lepší a ne tak vyčpělé a okoukané téma. I lépe literáreně zpracované.
Jediné, co mne trochu mrzelo byly tiskové chyby, zatímco v prvním díle nebyly, až na jednu, žádné, ve druhém a třetím už jich bylo více, ale troufám si tvrdit, že i tak to nepřevyšuje normu posledních let, která je bohužel dost laxní.
Doporučuju všem.

PS: Možná, že tuto knihu by skousl i pravověrný scifista.-)

20.05.2019 4 z 5

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Kniha jež mě, i když nejsem příliš na romantický žánr, příjemně překvapila, potěšila a nabyla pozitivní energiíí.

27.03.2018 4 z 5

Krverůž Krverůž A.G. Howard (p)

3,5/5
Knížka nebyla nijak strhující ale nebyla ani špatná a na to, co jsem čekala, že dostanu, jsem byla celkem příjemně překvapená. Někde jsem četla, že předchozí knihy autorky měly neblahou vlastnost a to, že byly plné a to doslova plné překlepů a zkomolenin.
A ano, i zde to bylo, ale díky bohu si to šotci užívali, a to ve snesitelné míře spíše na začátku a uprostřed, a na konci, když byl člověk vtažen do děje už neobtěžovali.
Ale pár věcí by mě zajímalo a to, třeba, zda bude další díl, podle toho konce to ani nevypadalo, že by se chystal.

08.02.2018 3 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

Co dodat k hodnocení 3/5? Některé situace a hlavně chování některých postav se mi zdálo lehce nucené. Jakoby autor v některých momentech popíral vlastnosti jím naznačené jen proto, aby mu zapadaly do mozaiky.
Nemluvě o tom, že většinu zápletek jsem totálně prohlédla. Víc průhledné to nešlo? A ten konec, u druhého dílu se mi zdál nejslabší a ubrala jsem mu po zásluze kvůli tomu hvězdu. I tady se mi zdál lehce sesekaný, i když když to vezmu kolem a kolem, nebyl na tomhle díle nejhorší, sice byl průhledný, to ano. Ale na začátek to nemělo, tam mi to fakt rvalo uši i duši.
Po pravdě je to ale furt dost dobrý na to, aby mě zajímalo, co bude příště. A zda se autor už konečně vyrovná sám sobě a své autorské práci v díle prvním. Doufám, že na tu chvíli nebudu muset čekat do posledního dílu (v Usa zatím vyšlo 6 a zdůrazňují slůvko zatím).

08.02.2018 3 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

No tak tohle jsem opravdu nečekala, ten konec byl fakt drsnej, zaskočil mě naprosto nepřipravenou. Nu nemám slov ale na další díl se rozhodně chystám. Koneckonců nenechám ty dva sirotečky, co už mám doma bez sestřičky.-))
Narozdíl od ostatních nemám úplně vyhraněnou oblíbenou postavu. Ty neoblíbené byly Rennie a Reeve nebo Reeve a Rennie, na pořadí záleželo podle toho, co se zrovna dělo ale teď...
Počkám na další díl a uvidím.

27.11.2017 3 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

I když mám knížky z této série velmi ráda, zdá se mi, že též trpí nešvarem autora z posledních dob, spousta "hříšných myšlenek", násilí ale slabší zápletky a charaktery postav, na kterých vám prostě něco nesedí.
Tuto sérii jsem měla radši pro její výjimečnost ve tvorbě autora, nebylo tam stejně jako ve Fiorele, tolik násilí, přesto byla nápaditá a měla spád. Teď však se mi poslední dobou zdá, že pan Vondruška už nerozvažuje pro koho je kniha určena, zda pro děti nebo dospělé a do které série patří, prostě ji nějak napíše a napíše jí bohužel podle šablony Oldřicha z Chlumu.
Jedinečnost a rozdíly v jednotlivých sériích se stírají, což rozhodně není dobře ani pro jednu sérii a brzy to pocítí i autor sám...

24.06.2017 3 z 5

Isla a šťastné konce Isla a šťastné konce Stephanie Perkins

Pokud bych měla hodnotit knihu, byla dobrá, pokud bych měla hodnotit knihu jako část celé trilogie a porovnat ji. Zdála se mi nejlepší, mohlo to být i tím, že jsem se dokázala s hrdinkou a jejími postoji nejsnáze stotožnit, až nepříjemně mi připomínala mě.
I gramatických chyb a selhání vydavatelsví, se mi zdálo, tam moc nebylo. Já bych ale řekla, že na ten konec se jako vždy dá navázat dalším pokráčkem, prostě není úplně uzavřený.
Komu se líbil první díl, měl by se mu líbit i tento. Doporučuju. Sem tam to má i nějaké myšlenky jako přidanou hodnotu umělecky laděného příběhu.

30.04.2017 4 z 5