MARTh MARTh komentáře u knih

Orlové Říma III + IV Orlové Říma III + IV Enrico Marini

Tak jsem strávil tři velmi hezké večery s komiksem Orlové Říma (prozatím knihy I., II., III., IV.)...příběh samotný sice není nikterak komplikovaný, nicméně určitě zaujme svou napínavostí, akčností a úderností. Za sebe musím říci, že jsem dychtivě hltal příběhy a osudy obou hlavních hrdinů, "pokrevních" (ve smyslu uzavření krevní přísahy) bratří Marcuse a Arminiuse (v knihách III. a IV. tedy události související s chystaným povstáním germánských kmenů a postupné "zainteresování" obou hrdinů do této rebelie - byť prozatím v odlišných rolích)...Samostatnou kapitolou je perfektní, akční a do detailu propracovaná Mariniho kresba - souhlasím, je zde také dosti sexu, nicméně osobně vyobrazené scény, stejně jako vykreslení násilí v bojích, nepovažuji za prvoplánové, neboť Marinim popisovaná doba taková prostě byla...Velmi kvituji rovněž vysvětlující mapu Římské říše s popisem jednotlivých míst a kmenů, stejně jako slovníček základních pojmů. Moc se těším na pokračování!

28.12.2021 5 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Tak jsem strávil tři velmi hezké večery s komiksem Orlové Říma (prozatím knihy I., II., III., IV.)...příběh samotný sice není nikterak komplikovaný, nicméně určitě zaujme svou napínavostí, akčností a úderností. Za sebe musím říci, že jsem dychtivě hltal příběhy a osudy obou hlavních hrdinů, pokrevních bratří Marcuse a Arminiuse (v knihách I. a II. počínaje jejich poněkud komplikovaným setkáním a konče dočasnou, několikaletou odlukou)...Samostatnou kapitolou je perfektní, akční a do detailu propracovaná Mariniho kresba - souhlasím, je zde také dosti sexu, nicméně osobně vyobrazené scény, stejně jako vykreslení násilí v bojích, nepovažuji za prvoplánové, neboť Marinim popisovaná doba taková prostě byla...Velmi kvituji rovněž vysvětlující mapu Římské říše s popisem jednotlivých míst a kmenů, stejně jako slovníček základních pojmů. Moc se těším na pokračování!

28.12.2021 5 z 5

Punisher: Svět sovětů Punisher: Svět sovětů Garth Ennis

Oh...v mých takřka padesáti letech, kdy jsem konečně poznal kouzlo komiksů :-), šlo o moje první - a dlužno dodat, že nadmíru působivé (a současně nikoli poslední) - setkání s Punisherem....v knize sledujeme silný příběh, v němž Frank Castle v podstatě náhodně spojí síly s bývalým elitním ruským vojákem Valerijem Stěpanovičem a společně se pouští do realizace Valerijovy mnoho let živené, zasloužené, byť současně brutální, pomsty...čtenáře čeká svým způsobem nenáročný, ale velmi svižný a úderný příběh, a rovněž skvělá kresba, která mi hned připomněla Moorův Neonomicon....Za mě jednoznačně 5*

25.12.2021 5 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Vynikající zpracování a velmi zajímavá kresba....nutno zdůraznit, že Alan Moore stvořil komplexní a propracovanou verzi příběhu o Jacku Rozparovačovi, jejíž četba mi trvala poněkud déle, než tomu bylo v případě jiných komiksů. Důvody byly v podstatě dva - předně (jak zmiňovali někteří další čtenáři) bylo zapotřebí zvyknout si na poměrně titěrné písmo, neboť v porovnání s jinými komiksy byla patrná snaha doplnit kresbu zhusta množstvím dalších sdělovaných informací (což ale - s ohledem na kostru příběhu - bylo vcelku logické)...a s tím souvisela i nutnost věnovat četbě náležitou pozornost, abych se "neztratil a pochopil"....Ale dílo vřele doporučuji, a to milovníkům komiksu, ale i historie a jisté mystiky!

24.12.2021 5 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Luxusní komiks - perfektně propracované noirové příběhy plné ponuré atmosféry, násilí, podrazů a vášní, vzájemně propojené (byť nikoli v časové posloupnosti) určitými osobami/hrdiny...samozřejmostí je naprosto fantastická kresba...knihou jsem byl nadšený, vřele doporučuji!

10.12.2021 5 z 5

Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Enki Bilal (p)

Oh, to byla jízda...Enki Bilal vytvořil zajímavý fantastický román sestávající ze tří navazujících postapokalyptických příběhů propojených hlavním hrdinou (hrdiny) Alkidisem Nikopolem a egyptským božstvem. Příběh a kresba na mě působily mnohdy až depresivně a občas jsem se na chvíli ztratil v příběhu a jednotlivých postavách...přesto vřele doporučuji, příběh ve mě zůstává a v myšlenkách se k Nikopolovi pořád vracím.....

27.11.2021 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Uf...pecka jako vždy u Jussiho Adlera-Olsena. Na samotný úvod jsem se pár stránek malinko ztrácel, protože společně s hlavním příběhem se nezávisle rozjíždí (byť spíš okrajově) další případy nějak související s Carlem, nicméně po chvíli rozjede Adler-Olsen svůj obvyklý koncert - příběh o smutku, nenávisti, zneužívání postavení ze strany (vše)mocných, umlčování žen (dívek), které se provinily jen tím, že byly něčím jiné, a především příběh o pomstě hlavní hrdinky Nete....Nemůžu si pomoct, ale celý příběh jsem jí moc fandil a tak nějak jsem byl smutný, že ona sama svou pomstu dokončit nestihla a konce hlavního parchanta se nedočkala.... Už se opakuji, ale trojice hlavních hrdinů, Carl, Asad a Rose je nadmíru sympatická, moc si užívám jejich verbální i neverbální (to hlavně v případě Rose) komunikace a postupného upevňování pout mezi nimi....teď si dám oddych, čas akorát na jeden komiks, a pak se vrhnu na 5. případ oddělení Q, na Marca

27.11.2021 5 z 5

Shi. Kniha 1 a 2 Shi. Kniha 1 a 2 Zidrou (p)

Parádní kresba a dobře vymyšlený příběh o pomstě, která si vždycky najde toho, komu je určena. Velmi se mi líbilo propojení minulosti a současnosti a konec zasazený do současnosti byl (aspoň pro mě) do jisté míry nečekaný...moc dobré počtení :-)

23.10.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Vynikající, napínavé počtení... velmi se mi líbilo propojení popisu pátrání Carla s popisem pocitů a chování hlavního záporáka a lidí kolem něj. Nechyběl ani - pro Jussiho Adlera Olsena typický - suchý humor ("...do tašky si uložil služební pistoli. Se Švédy člověk nikdy neví...zvlášť když pocházejí z Dánska...")...a třešničkou na dortu je zapojení Rose/Yrsy :-) ...Za mě 5*, těším se na další pokračování případů oddělení Q

23.10.2021 5 z 5

Londýnští sirotci Londýnští sirotci Olivier Legrand

(přečteno společně s Moriartyho nástupci) ....Parádní a svěží kresba, hezký příběh, moc jsem se bavil...tak nějak jsem si představoval krátký oddych před dalšími krimi od Jussiho Adlera Olsena :-)

09.10.2021 5 z 5

Moriartyho nástupci Moriartyho nástupci Olivier Legrand

(přečteno společně s Londýnskými sirotky) ....Parádní a svěží kresba, hezký příběh, moc jsem se bavil...tak nějak jsem si představoval krátký oddych před dalšími krimi od Jussiho Adlera Olsena :-)

09.10.2021 5 z 5

Texaský Jack Texaský Jack Pierre Dubois

Na Texaského Jacka jsem se moc těšil a v podstatě mě nezklamal. Kresba a grafické ztvárnění na 1*, velmi se mi líbilo také propojení příběhu s maršálem Sykesem. Po většinu knihy se mi líbil i její děj - nicméně stejně jako v případě některých předchozích čtenářů mě malinko zklamal závěr...příběh se mi zdál takový "useknutý a zkrácený"...ale za mě pěkné 4*

09.10.2021 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Nemohu si pomoct, ale Jussi Adler Olsen mě moc baví. Píše poutavě, zpříma a bez okolků...a jeho hrdinové - Carl, Asad a nově i Rose - jsou lidští, zábavní a takoví normální. Zabijáci mě nezklamali. Stejně jako řada čtenářek a čtenářů přede mnou jsem upřímně přál Kimmie - ač šlo o jednu ze "záporaček" - aby svému cíli (úkolu) dostála, a současně jsem nesnášel zbylé psychopatické zbohatlické parchanty.... představa, že týpečci podobného (tedy alespoň zčásti podobného) ražení mohou být mezi námi, je věru neveselá.... Knížku určitě doporučuji, je v ní akurátní porce toho, co má správná detektivka mít. A samotným závěrem nebude chybět do jisté míry překvapivé rozuzlení (tedy alespoň oproti mému očekávání) . Teď si dám dva dny oraz, přelouskám Čtyřku z Baker street 4 + 5 a pustím se do 3 případu série Oddělení Q :-)

06.10.2021 5 z 5

Tanec smrti Tanec smrti Louise Boije af Gennäs

Velmi zdařilé zakončení napínavé trilogie plné zvratů. Obdobně jako v předchozích dvou dílech nebudete vědět (stejně jako Sára), komu lze věřit a komu nikoli, bohužel zemřou další, na které se Sára mohla spolehnout....no a konec je velmi překvapivý a z mého osobního pohledu v zásadě i uvěřitelný (byť uznávám, je to trochu "kovbojka" ve stylu akčních filmů). Nechci prozrazovat více, snad jen......kniha rozhodně stojí za přečtení a je mě až trochu smutno, že vše, celý příběh Sáry a jejích přátel, skončil....

28.09.2021 5 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

(SPOILER) Parádní dílo - ze strany autorů dokonale propracovaný a svým způsobem (z hlediska zpracovaného tématu) aktuální příběh a skvělá kresba, to je to, co dělá tento komiks naprostou peckou (podle mě nejen na poli českého komiksu)....velmi se mi líbilo závěrečné "propojení" prvního a třetího příběhu. V případě intermezza a Harryho příběhu jsem se v průběhu čtení těšil na to, jak se Harry vypořádá s protivníky, takže otevřený konec mě nejprve trochu překvapil, ale zase si čtenář může domýšlet "svou" verzi příběhu. Eventuálně se těšit na případné pokračování :-)

18.09.2021 5 z 5

Opráski f krichli Opráski f krichli Jaz

Vnikyajíci, se stim smiř ciwe

12.09.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kniha se mi moc líbila - jak už bylo některými čtenáři zmíněno níže, Carl i Asad jsou moc sympatická dvojka, která se mi svým způsobem zaryla pod kůži. Styl psaní Jussiho Adlera-Olsena je (aspoň z mého subjektivního pohledu) takový jednoduchý. To ale vůbec nemyslím špatně...prostě čtete a vše je autorem vyjádřeno jasně, srozumitelně a přímočaře. Na začátku mi malinko trvalo, než jsem se začetl, což byl ale přirozený důsledek toho, že jde o první díl knižní řady, takže autor nás musí alespoň ve stručnosti obeznámit s událostmi, které vzniku nového policejního oddělení předcházely. Ale během pár stránek do toho vpadnete a nemůžete se odtrhnout. Samotnou podstatu/důvod únosu Merete a možné pachatele jsem sice malinko odhadl ještě předtím, než nám je Jussi Adler-Olsen naservíroval, nicméně na atraktivitě detektivky to nic nezměnilo a rozuzlením jsem byl i tak malinko překvapený...Knížku doporučuji, dostane se Vám akurátní míry napětí a taky specifického humoru hlavních protagonistů....Těším se na 2. díl!

04.09.2021 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Tak jsem se po více než třiceti letech vrátil zpět do let, kdy mi bylo -náct a kdy jsem vzal útokem knihovnu rodičů a postupně hltal všechny zajímavé knihy, které jsem v ní našel. Samozřejmě i Jamajku. Moc jsem se teď po letech na čtení těšil a.....rozhodně jsem nebyl zklamán. Právě naopak - Daphne du Maurier je naprosto skvělá vypravěčka, která dokáže bravurně popsat jak postavy příběhu, tak i prostředí anglického nehostinného venkova počátku 19. století. Skvělý, napínavý a romantický příběh psaný velmi příjemným jazykem....no já byl z knihy opět nadšen (a v duchu jsem si jen tak pro sebe "budoval" pokračování story Mary a Jema ) :-)

23.07.2021 5 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Kniha mě nadchla stejně jako předešlý román 1793. Skutečně nejde o klasickou detektivku - spíše na pomezí noir a psychothriller....to ale nic nemění na tom, že jde o nesmírně napínavý a čtivý příběh, který mě - stejně jako 1793 - vtáhl do děje a do životů hlavních hrdinů Mickela Cardella, nesmírně silné a sympatické Anny Stiny Knappové, a také trochu podivínského Emila Wingeho...No, Niklas Natt och Dag rozhodně psát umí, z knihy je patrná perfektní příprava a zaměření na detaily životů a prostředí dané doby....stejně tak velká pochvala pro paní překladatelku... :-) Velmi se mi líbilo také rozčlenění románu do čtyř dílů (podle ročních období, obdobně jako 1793)....zajímavá byla taktéž úvodní, deníkovou formou pojatá pasáž vztahující se k pobytu Erika ze Tří Růží na Sv. Bartoloměji, zeměpis jsem měl rád, ale přiznám se, že o švédské historii ostrova jsem nevěděl. Na románu mi nevadil ani autorův popis krutostí - do děje a k charakteru postav zapadaly a pokud taková doba (nejen ve Švédsku) byla, tak ji prostě autor svým typickým způsobem vykreslil. Psychopaté jsou mezi námi dnes a zjevně byli ve společnosti i před dvěma stoletími.

Moc se těším na pokračování, ve Švédsku má vyjít na podzim 2021, snad bude u nás co nejdříve!

14.07.2021 5 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Nesmírně silný příběh o vyrovnání se s minulostí a hledání sebe sama. Fascinuje mě, jak dokáže Jeff Lemire za pomoci mála slov a syrové, neokázalé, avšak svým způsobem dokonalé kresby vytvořit tu správnou atmosféru svého románu. I přes jistou jednoduchost kresby se ve tvářích hrdinů zračí jejich pocity, nálady, myšlenky.....za mě prostě lahůdka a těším se na další :-)

23.06.2021 5 z 5