MARTh MARTh komentáře u knih

Conquistador: Kniha 3 a 4 Conquistador: Kniha 3 a 4 Jean Dufaux

Parádní kresba, zajímavý příběh, na kterém mě bavilo také zařazení do skutečně proběhlého historického období a mezi reálně žijící osoby (Cortés, Tenochtitlán r. 1520, Moctezuma II., Cuauhtémoc....byť jsem si samozřejmě vědom toho, že se nejedná o literaturu faktu a realita byla trochu jiná). Dávám 5*, i když k naprosté spokojenosti mi chyběl propracovanější závěr. Před tím, než jsem začal Conquistadora číst, jsem osobně očekával, že příběh skončí až rokem 1521, dobytím Tenochtitlánu a rozvrácením říše Aztéků. Přesto moc pěkné počtení.....a teď už vzhůru na další počin pana Vybírala, Asgarda :-)

28.09.2022 5 z 5

Aldebaran Aldebaran Leo (p)

(SPOILER) Moje první setkání s autorem a....bavilo, moc. Nejprve jsem se malinko obával, jak na mě bude působit Leova čistá kresba vyznačující se tenkými linkami a celkem výraznou barevností. Na úplně první nahlédnutí se jevila - aspoň pro mě - jako obrázky z brožurek nejrůznějších církevních organizací (bez urážky). Ale byl jsem mile překvapen, protože k tématu (jiná planeta, "sci-fi"....) mi to nakonec pasovalo dokonale. Příběh samotný je velice jednoduchý, ale baví, jen od něj čtenář nesmí očekávat klasickou sci-fi. Už to bylo myslím psáno v některé z předchozích recenzí, ale nebýt podivných živočichů (kvituji autorovo stručné seznámení čtenáře s faunou na Aldebaranu před každou z kapitol) a slov o jiné planetě, tak ani nepoznáte, že hlavní hrdinové se vlastně nenacházejí na matičce Zemi a v době vzdálené od nás desítky a desítky let. Myslím, že si čtenář příběh Kim, Marka a dalších užije.....jediné, co mi zpočátku trochu vadilo, bylo Markovo naivní chování. Na to, že Kim byla cca o 4 roky mladší (v době seznámení ještě neměla 14 let), tak působila od počátku mnohem vyspěleji než Mark, který se mě jevil tak trochu jako trouba, jehož změnil až pobyt ve vězení v Anatolii. Ale zřejmě právě to byl autorův záměr :-) Knihu určitě doporučuji, stojí za to, 5*

23.09.2022 5 z 5

Velký vezír Iznougud Velký vezír Iznougud René Goscinny

Velmi příjemná oddychovka, zábavná kresba, jednoduchý, nenáročný, opakující se příběh, v jehož rámci nakonec Iznougudova snaha "...jak já bych chtěl být kalífem místo kalífa..." nikdy nedojde úspěchu a obrátí se proti němu. Za mě velmi pěkné 4*, bavil jsem se, určitě doporučuji. Vtipné jsou také hrátky se jmény - nedobrý (čti zlý) velkovezír IZNOUGUD, hodný, požitkářský a mírně obézní kalíf AL-PAŠÍQ, Iznougudův "podržturban" AL-CHECHTAWÍ a podobně....určitě hezké čtení

10.09.2022 4 z 5

Hrobař 5 a 6 Hrobař 5 a 6 Xavier Dorison

(SPOILER) "...kdo staví paláce na hovnech,nakonec do nich vždycky spadne...". Za mě osobně je pokračování osudů potulného funebráka Jonase Crowa stále excelentní. Krásná kresba, výživný příběh se zajímavou a z mého pohledu i nečekanou zápletkou (byť teda to,že Sid Beauchamp je parchant, bylo jasné už od prvního zobrazení toho jeho ksichtu),to všechno mě moc bavilo. Těším se na pokračování a už dopředu si sám sobě kladu "záludné" otázky... "Dojde k dalšímu setkání hrobaře a Rose? Najde Jonas konečně svůj klid?...". Za mě 5*

27.08.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

(SPOILER) Velmi jsem se bavil, bez rozmyšlení dávám 5*.

I pro mě se jednalo o první setkání s Oliverem Pötzschem a byl jsem velice spokojený - opravdu čtivé, napínavé a příjemné "vnoření" se do nové detektivní série se sympatickými hrdiny, konkrétně policejním inspektorem Leopoldem von Herzfeldtem, vídeňským hrobníkem Augustinem Rothmayerem a krásnou policejní telefonistkou (a inkognito tanečníci) Julii Wolfovou....tedy alespoň předpokládám, že v pokračování série budou opět všichni tři.

Příběh nás zavadí do Vídně konce 19. století, kam přijíždí Leo, mladý, atraktivní, ambiciózní a do té doby úspěšný vyšetřující soudce z provinčního Grazu, aby vyřešil ty nejtěžší případy a všem takříkajíc ukázal, jak se to má dělat. Musí se přitom vypořádat nejen s nepřízní některých kolegů (Leovo do jisté míry samolibé a netýmové chování je zjevně velmi irituje) a s nedůvěrou okolí k jím propagovaným novátorským metodám moderní kriminalistiky, která byla v té době teprve v plenkách, ale také se svou vlastní minulostí. Prvním případem, na jehož řešení se podílí, je série brutálních vražd mladých dívek, při jejichž řešení odhalí - jak zjistíme na závěr - zločiny v podstatě tři.

Jeho nejbližšími spřízněnými osobami při odhalování pravdy se pak stanou výše zmiňovaní Augustin a Julie,jejichž osudy a minulost jsou do jisté míry podobně komplikované, jako minulost Leova.

Víc prozrazovat nechci.... Musím jen dodat, že kromě příběhu samotného a rozvíjející se vztahové linky Lea a Julie (předpokládám, že pokračování na ni naváže) musím velmi kvitovat autorův zdařilý popis prostředí Vídně, které mi bylo blízké pravděpodobně i naší společnou minulostí v rámci monarchie.

P.S. vraha jsem díky zmínce jedné ze stop odhalil na straně 258 :-)

23.08.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Dva noví sympatičtí (a současně tak protichůdní) hrdinové "stockholmák" Peter a místní policistka Tove řeší svůj první společný případ vraždy/vražd v Österlenu. Moc se mi líbí styl psaní autorů, který je takový přímočarý, jednoduchý a současně velmi příjemný. Dokáží Vás vtáhnout do děje a popisem osob či prostředí zasadit přímo do místa, kde se děj odehrává, takže přesně víte, jak to tam vypadá. Když pak čtete např. to, jak Peter ve Feliciině restauraci pojídá vaječnici, tak Vás skoro značně honit mlsná :-) Příjemné je i to, že zase jednou nejde o klasickou severskou krimi (tím ale nechci říci, že severskou krimi nemám rád, právě naopak), ale jedná se spíše o klasickou detektivku ve stylu Agathy Christie (recenze nelhaly), bez litrů krve a bez brutálně rafinovaných způsobů usmrcení.....závěrečná pasáž, kdy Peter a Tove odhalí vraha ve stylu Hercula Poirota je neodolatelná.... Za mě 5* a už se moc těším na pokračování, podle sdělení vydavatelství vyjde snad na jaře 2023, tak jen doufám, že to uteče rychle :-)

16.08.2022 5 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Ed Brubaker

(SPOILER) Perfektní zakončení této vynikající série, v níž se nejdříve samozvaný mstitel Dylan vypořádal mj. s částí parchantů spojených s ruskou mafií a zachránil život neústupné policistce Lily (té je věnována zejména závěrečná pasáž příběhu), aby byl nakonec způsobem, který asi bylo lze předpokládat, "zbaven" svých vlastních démonů (či lépe vlastního démona). Excelentní kresba, stejně tak výživný příběh, kde se prolíná mluva postav souběžně s vnitřními myšlenkami Dylana...Za mě 5*, celá série Zabij, nebo budeš zabit byla nesmírně čtivá, byť poněkud depresivní....ještě hodnou chvíli po dočtení jsem na ni musel myslet. Dylane, budeš mi chybět...A propos, a co Kira a její démon? Nestál by i její příběh za samostatné zpracování :-)

22.07.2022 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Knihou jsem byl doslova nadšený a mrzí mě,že jsem si k ní našel cestu až teď,na prahu padesátky. Pravda,nejsem bůhvíjaký čtenář,ale kdybych věděl,jaké pocity ve mě zanechá,neváhal bych a pustil se do ní dřív. Musím podotknout,že se mi-stejně jako v Hospodě Jamajka a Ptácích-moc líbí styl psaní Daphne du Maurier,která má (měla) obrovský dar. Dokonale dokázala vyjádřit pocity a fobie hlavních hrdinů,zde mladé paní de Winter,a stejně tak skvěle popsala místo,kde se příběh odehrává,takže jsem měl takový ten vtíravý pocit,že jsem přímo na místě a vím,jak to tam vypadá. Nemíním popisovat dej příběhu,ten je známý už z přebalu knihy a mnohé naznačili i ostatní čtenáři....takže jen krátce-kniha stojí za přečtení,neboť se vám dostane akurátní porce tajemného anglického venkova první poloviny 20 století s naivní,přesto ale sympatickou vypravěčkou...no a konec.....ten jsem tedy nečekal (neviděl jsem ani neméně slavný film). Za mě určitě 5*

14.07.2022 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Příběh, kde hrají (jak se posléze dozvíme) hlavní roli drogy a jež se tak nějak dotýká také péče o bezprizorní děti (byť tato dějová linka příběh doprovází spíš okrajově)....Za mě naprostá spokojenost, klasická Yrsa...perfektně propracovaný a napínavý děj, kde do sebe od začátku do konce všechno tak nějak zapadá a sedá. V prvním okamžiku si říkáte "Sakra...proč tady Yrsa píše o tom chlápkovi, o té ženské..." no a postupně zjistíte, že i ta zdánlivě bezvýznamná osůbka má s příběhem, zločinem a rozuzlením přece jen něco společného....a jako ve většině knih paní Yrsy je na konci překvapení-případ je vyřešen, zločinci odhaleni a....na posledních pár stránkách zjistíte, že všechno přece jen nebylo úplně tak, jak se na první pohled zdá....a samozřejmě neskutečně sympatičtí hlavní hrdinové-no přiznám se, že až jednou Yrsa se sérií o Freye a Huldarovi sekne , tak mě to bude moc líto, protože se mě oba za těch pár měsíců či let dostali hezky pod kůži-v tom pozitivním slova smyslu :-) Vřele doporučuji, 5*

30.06.2022 5 z 5

Já se při čtení příběhu moc bavil. Osvěžil jsem si informace, které jsem o jednom z nej Čechů znal a dozvěděl se i střípky z jeho života pro mě dosud ne zcela známé. Líbila se mi také kresba, která evokovala takovou tu "nebarevnou" dobu, ve které Emil Zátopek žil. Velmi dobrý počin, za mě 5*

10.06.2022 5 z 5

Conquistador: Kniha 1 a 2 Conquistador: Kniha 1 a 2 Jean Dufaux

Za mě 5*....z mého pohledu měl příběh napětí, spád, byl tak nějak příjemně drsný a navíc byl zasazen do doby a místa, která mám už od školních let velice rád. Nadšený jsem byl - jako už tradičně - z parádní vymakané kresby a krásného zpracování knihy. No, mě osobně první dvě knihy navnadily na pokračování, doufám jen,že pan Vybíral je vydá co nejdříve!

08.06.2022 5 z 5

Za trochu krve Za trochu krve Jason Aaron

(SPOILER) Panečku, za mě parádní jízda.....a kdybych neznal první knihu a začetl se jen do úvodu Za trochu krve, tak je za mě Euless Boss sympatickým hrdinou, který si jde přes všechna příkoří, která jsou mu nadělována, za svým cílem...ale tak snadné to samozřejmě není, protože postupně zjišťujeme, že za svým cílem si jde tvrdě doslova přes mrtvoly....Dvojka, ve které se dozvíme právě důvody, pro které se stal jedním z nej parchantů z jihu, mě bavila snad ještě víc, než Takový to byl muž...A moc se těším na trojku a předpokládané setkání Bosse s RoBERTou Tubb.....A opakuji se už z recenze první knihy, ale kresba skvěle dokresluje atmosféru vidlácky drsného jihu.....Za mě přesvědčivých 5*

04.06.2022 5 z 5

Shi. Kniha 3 a 4 Shi. Kniha 3 a 4 Benoît Drousie

(SPOILER) Další pokračování mistrně rozehraného příběhu o pomstě a boji proti zkaženému britskému impériu, ve kterém Jay a Kita jen potvrzují, že ona pomsta, byť je provedená dvěma na první pohled křehkými kráskami, není ani tak sladká, jako spíš hooodně hooodně drsná. Samozřejmostí je kvalitní a krásné grafické zpracování knihy (ostatně to je případ všech děl vydaných panem Vybíralem) a parádní Homsova kresba - to se týká jak malých panelů, tak i celostránkové kresby. Moc se mi líbilo rovněž to, jakým přitažlivým způsobem vykreslil intimní sblížení obou žen. Ze začátku - než jsem si zvykl - mě malinko rušilo časté přeskakování v dějové lince, ale alespoň mě to udržovalo v permanentní pozornosti, což by v podstatě mělo být účelem každé knihy. Za mě 5*, byť SHI - knihy 1+2 se mi líbily o krapet víc

04.06.2022 5 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Ed Brubaker

Když jsem viděl přebal knihy a její název (a odmyslel si autory), malinko jsem možná očekával story ve stylu Punishera - i ten mě moc bavil. Ale Zabij, nebo budeš zabit je něco jiného, úplně jinak postavený příběh Dylana, mstitele bojujícího proti zlu v různých podobách ve světě kolem. Bavila mě už tradičně parádní kresba a taky vymakaný děj, ve kterém se mnohdy na jednom místě zajímavě prolíná komunikace postav a aktuální (v té situaci) úvahy Dylana (či Kiry). Nechci prozrazovat víc-jen to, že se nemůžu dočkat pokračování, které naštěstí přijde na pulty prodejen už za cca týden.

30.05.2022 5 z 5

Takový to byl muž Takový to byl muž Jason Aaron

Osobně v podstatě nemám, co dodat (abych se neopakoval), neboť fvalek a Lenka.Vílka, mi vzali vítr z plachet a tak nějak shrnuli mé subjektivní pocity, dojmy a nálady z knihy. Ačkoli příběh není nikterak složitý a v podstatě hned od začátku máte jakoby nalajnované "dobro a zlo", neskutečně mě vtáhl, za cca hodinu jsem dorazil poslední stránku, shlédl bonusy v podobě alternativních obálek a receptu na lákavé smažené jablečné koláčky od paní Aaronové (jak zmiňuje Terva, bacha na cholesteroly a triglyceridy), a jal se objednávat pokračování Parchantů z Jihu. Zcela souhlasím, že k rázu příběhu a jeho atmosféře přispěla i úderná "barevná" kresba Jasona Latoura, v níž jsou - obdobně jako v případě kreseb Lemireho - na první pohled střízlivým, současně ale výrazným způsobem vyjádřeny aktuální pocity, nálady, zloby, strachy a radosti hrdinů (a to nejen těch hlavních, ale i vedlejších postav - mám na mysli např. "kluka ze stromu" Tada, či připodělaného šerifa).

Kvituji také krásné grafické zpracování knihy, která se bude v knihovně hezky vyjímat.

Za mě 5*

21.05.2022 5 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Podle mě velmi zajímavý a kvalitní český komiks s uvěřitelnou a napínavou kriminální zápletkou. Atmosféru umocňuje akční černobílá kresba... já si knihu navýsost užil

24.03.2022 5 z 5

Noční rozhodnutí Noční rozhodnutí Ed Brubaker

Kniha je v porovnání s Criminal 1 a 2 trochu netypická v tom, že je zde více kratších příběhů, ve kterých se současně vracíme do minulosti některých hlavních hrdinů - Lawlessů, Leo Pattersona apod... Bez znalosti Criminal 1 a 2 tak může být čtenář mírně zmatený. Podle mě to ale nic neubírá na napínavosti a zajímavosti příběhů, ačkoli mě četba jedničky a dvojky přece jen více odsýpala. V Criminal 3 se mě mj. moc líbil styl "komiks v komiksu", kde hrdina příběhu v jeho průběhu čte jiný komiks a my jako čtenáři jsme seznamováni s částí jeho příběhu (má jít o repliky skutečných starých komiksových magazínů). Stejně tak si čtenář užije dostatek bonusů v podobě dalších kreseb, návrhů obálek, skic a poznámek k příběhům....za mě pěkných skoro5* :-)

13.03.2022 5 z 5

Hrobař 3 a 4 Hrobař 3 a 4 Xavier Dorison

Hrobař (1+2 i 3+4) mě opravdu moc bavil. Příběhem nijak komplikovaný, ale zábavný, dobrodružný a romantický western s trojicí rozdílných (a do jisté míry atypických) hlavních hrdinů, mi umožnil vrátit se do mladých let, kdy jsem hltal westerny v knižní i filmové podobě. Moc mě bavil také humor Hrobaře a Lin a jejich vtipné průpovídky. Nelze opomenout parádní Meyerovu kresbu! Za mě minimálně 5* a rád bych se dočkal pokračování....

30.01.2022 5 z 5

Hrobař 1 a 2 Hrobař 1 a 2 Xavier Dorison

30.01.2022 5 z 5

Siegfried Siegfried Alex Alice

Za sebe musím upřímně říci, že dějem knihy jsem byl občas malinko zmatený - to je ale spíše chyba mě samotného (a nikoli knihy jako takové), neboť mým zásadním problémem bylo to, že o souvisejícím tématu (Sága o Nibelunzích, Prsten Nibelungův...) jsem věděl příliš málo. Knihu si přitom - alespoň podle mě - stoprocentně užijí zejména čtenáři, kteří o tématu mají jisté povědomí. Příběhem Siegfrieda, jeho dospíváním a následnou cestou za poznáním, jsem ale vůbec nebyl zklamán, jen jsem se musel pekelně soustředit a občas hledat souvislosti a pomoc např. na webu. Kvituji nádherné grafické zpracování knihy a zajímavou kresbu. Bavily mě také vtipné promluvy Mima...za mě pěkné 4*

02.01.2022 4 z 5