marta0912 marta0912 komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tohle je zvláštní kniha. Upřímně myslím, že pro někoho, kdo nikdy nebyl zamilovaný, je to jenom ztráta času. Kniha je svým způsobem strašně krutá. Je to ten druh literatury, který vám dá naději a pak vám ji zase vezme. Padla z ní na mě trochu melancholie, ale co se dá dělat.

26.06.2018 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Jsem ohromená. Kafkův jazyk mi maximálně vyhovoval. Povídka je hodně silná. Je tu jakási upřímnost v tématu, o kterém se nemluví. Je to odporné přát si smrt člena rodiny a nikdy by to nikdo nepřiznal. Myslím si ale, že podobných situací jako v knize je mnoho, když se rodina musí starat o příbuzného, který toho ze zdravotních důvodů není schopen sám. Pokládám se za člověka, kterého jen tak nějaká dojemná chvilka v knize či filmu nerozhodí, ale u této povídy jsem měla na krajíčku. Kafka na mě touto povídkou udělal dojem.

02.03.2018 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Tennessee uměl skvěle vykreslit různé povahové typy lidí se vším všudy. Proto je tahle knížka tak výjimečná. Název neodpovídá tomu, co si pod ním člověk představí, ale naprosto skvěle vystihuje knihu. Doporučuji i filmovou verzi s Marlonem Brandem, který se do role Stanleyho fakt narodil.

05.06.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Když jsem si knihu přečetla podruhé, změnila jsem na ni názor. Poprvé, když jsem ji četla, sice se mi líbila, ale nepřišla mi nijak zvlášť zajímavá ani nápaditá (přesně jak popisuje Tomáš.Jahoda). Přečetla jsem ji znova asi o třičtvrtě roku později (kvůli povinné četbě) a musím říct, že teď mi přijde, jako jedna z nejlepších děl, co jsem kdy četla. Styl mi seděl mnohem víc a v ději jsem objevila věci, kterým jsem dřív vůbec nevěnovala pozornost. Za mou změnou názoru možná také stojí, že podruhé jsem knihu přečetla najednou (a lá dočítání knihy v den odevzání čtenářského deníku), zatímco na poprvé jsem četla rozvlekle.

06.12.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první Nesbøvka a rozhodně nezklamala. Líbila se mi hlavně díky australským legendám, které zachovávaly tu správnou atmosféru. Rozhodně to mělo zajímavou zápletku. Bála jsem se, že to bude jen další chladná severská detektivka, která má pouze účel šokovat, ale vůbec ne, takže spokojenost.

09.06.2017 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha by se mi spíš líbila napsaná jako drama, protože jsem se zamilovala hlavně do přímé řeči - líbí se mi ten jižanský nespisovný styl řeči, který jsem očekávala, a který jsem také dostala ještě lepší než jsem doufala.
Jinak mi kniha nepřišla jako nic extra velkého ani převratného. Bylo zajímavé pochytit atmosféru té doby. Mrzelo mě, že kniha nebyla delší a nedozvěděla jsem se trochu víc. Povahy postav byly skvěle vykresleny. Už se těším, až si přečtu další Steinbeckovu knihu.

06.12.2016 5 z 5

Rotten: Žádný Iry, žádný černý a žádný psy Rotten: Žádný Iry, žádný černý a žádný psy John Lydon

Chtěla bych k této knize napsat něco strašně chytrého, nějakou revoluční myšlenku, ale nic mě nenapadá.
Tak jednoduše: Bezva kniha. John Lydon je fajn skoro jako šálek čaje. Mnoho z jeho názorů a životních postřehů se ztotožňuje s mými. Akorát já je nikdy nedokázala pojmenovat. Je zajímavé číst o životních podmínkách anglické dělnické třídy. Myslím, že se v životě moc neseznámíte s lidmi, co by vám o tom povídali. Sex Pistols je má nejoblíbenější kapela. Jsem ráda, že jsem měla příležitost dozvědět se něco o jejich éře. Konečně mi někdo ujasnil, o čem punk vlastně je. Je těžké udělat si o tom obrázek, když jste tu dobu nezažili. Aspoň jsem tam mohla trošku nahlédnout.

07.10.2017 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tak ta filozofie šla úplně mimo mě. Jako když jste na večírku, kam nepatříte a tak jen sedíte, nudíte se a pokukujete po ostatních, ale vůbec nerozumíte tomu o čě se baví, tak jsem si u téhle knihy přišla. Kniha byla hezky napsaná, co se stylu týče, nicméně obsahově to nebyl můj šálek čaje. Celkem mě bavily ty části, kde je Darrell ve vězení, ale ty minulé životy jsem pouštěla jedním uchem tam a druhým ven. Nebýt čtenářského deníku, tu knihu bych nedočetla.

13.01.2017 2 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Knihu jsem četla, když se bylo takové to BUM okolo Buddhismu. Knížka byla fajn, hezky napsaná, příjemná oddechovka. Buddhistka ze mě ale asi nebude. Rozhodně kniha obsahuje několik užitečných rad aplikovatelných do života a myšlenky, které stojí za zamyšlení, ale myslím si, že pokud člověk vyrostl ve střední Evropě, jejíž kultura stojí na křesťanské víře (a církvi) a je - li vychován v duchu křesťanském, nemůže se jen tak myšlenkově přestěhovat do východní Asie.

18.03.2018 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Rozhodla jsem se, že tuto knihu neohodnotím hvězdičkami, protože ohodnotit něčí život se nedá. Bylo zajímavé číst o postoji lidí tehdy, tak jak to skutečně vnímali ti, kteří v tom žili a ne jak se na to my teď díváme zpětně. Občas mě kniha nudila, ale to je přestě to - co můžete dělat dva roky zavření někde pomalu ve sklepě? Anne nám představuje neutišitelnou nudu, kterou se musela prokousávat. Dost silné bylo, jak Anne napsala, že by si přála být zpopelněná. No, mi už si můžem jen povzdechnout nad tím, že se jí to splnilo, ale ne tak, jak by si to představovala.

24.07.2017

1984 1984 George Orwell (p)

První dva díly mě nudily. Téma, o kterém je knížka napsaná, mě z nevysvětlitelných příčin nikdy neděsilo, takže jsem něměla důvod nad tím přemýšlet. Prostě to nebylo ono, nezarylo se mi to pod kůži, neběhala jsem ve dvě ráno po pokoji a nevykřikovala "dokonalé myšlenky" knihy, jak je mým divným zvykem, když jsem něčím posedlá.
Pak přišla část tři a s ní i mučení a manipulování, které už mou pozornost přitáhlo trochu blíž. Také šokující odhalení s O' Brienem, které jsem tušila.
Třetí část se mi opravdu zalíbila a dokonce jsem se i po tom pokoji proběhla.
Jsem ráda, že knížka skončila tak, jak skončila. Kdyby skončila dobře, tak by mě pěkně naštvala. Tak jak skončila, skončila, jak by opravdu skončila. :)

02.10.2016 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Nejoblíbenější hned po mechanickym pomeranči. Prvních asi 25 jsem moc nechápala, takže jsem si nebyla jistá jestli dočtu, ale čím déle jsem četla tím víc se mi kniha líbila. Palahniuka považuji za opravdového génia, protože myšlenky, které uvádí jsou tak potemněle pravdivé, že si je většina z nás ani nepřipustí. I přesto mi kniha nepřipadala ani trochu depresivní. Myslím, že počáteční nedůvěra ke knížce byla způsobená tím, že spisovatel je opravdu tak geniální, že vám chvilku trvá ho pochopit.
Velmi se mi líbí, jak se kniha uvěřitelná, díky přesnému Palahniukově vypravěčskému napodobění (asi...) přepracovaného unaveného muže, který žije jen materiálnem a nemá co ztratit.
Pro mě knížka, na kterou nedám dopustit.

13.08.2016 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kniha byla nejdříve taková “nikamnevedoucí”, ale po velkém odhalení to vše vypadalo tak evidentně. Konec mě překvapil a ne příjemně. Bylo zajímavé koukat ma svět očima autistického dítěte, i když nemám tušení, jak moc je to autentické. Nemůžu říct, že by mě celá kniha bavila. Ke konci jsem některé části už jen rychle projela, abych věděla, protože jsem se chtěla rychle dopracovat ke konci.

08.03.2018 3 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Jednoduchý závěr: Děti jsou pořád stejné.

01.12.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dětská knížka je to pěkné. Jako filozofické dílo vysosaný odpad a myslím si, že to tak bylo už v době, kdy to autor psal. Koneckonců, co tak člověk dělá, když je sám v poušti, ledadlo v pánu a bez vody? Filozofuje a je sentimentální, protože se bojí, že to nepřežije. Ale že se z toho stane takový novodobý kult lidí, co si tyto myšlenky kreslí po těle... To mi přijde jako přehnaná reakce.
Mě se v knížce líbí, ta část s tím posouváním židle a s lampářem, protože mi přijde chytré takhle využít astronomii. Také ilustrace jsou moc hezké a roztomilé, ale tedy jestli bych si je nechala vytetovat? To už mám z dětství blíž k Bobovi a Bobkovi.

18.11.2017 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Nedočetla jsem, i když se mi to docela líbilo, bylo to zdlouhavé a nebyla jsem schopná se začíst.

26.11.2016 1 z 5

Garfield ve velkém Garfield ve velkém Jim Davis

Na Garfieldech jsem se naučila číst :D

13.11.2016 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Bavil mě pouze první příběh, takový odpočinkový. Druhý jsem ještě z donucení přečetla, ale s tím třetím jsem to vzdala asi po třech stránkách, protože ta holka mě vyloženě srala.

30.10.2016 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tenhle díl na mě z celé série ovlivnil nejvíc. Dostala mě ta manipulace s Katniss ze všech stran a to jak daleko je člověk schopen zajít, aby získal moc. Opravdu, tahle trilogie a obzvlášť tenhle díl má silnou podobnost s 1984, akorát se každá hlavní postava dívá na stejnou situaci z jiné pozice v ní.

30.10.2016 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tenhle díl mě bavil nejméně a ani si ho moc nepamatuji, i když se mi také líbil, ale přišel mi spíš jako vata mezi 1. a 3. dílem.

30.10.2016 3 z 5