marrie5227 marrie5227 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Opět jsem knihu volila kvůli seznamu maturitní četby. A tentokrát jsem sáhla velmi dobře.
Kniha mne bavila, měla spád a na tehdejší dobu byl autor neskutečný machr, protože si troufl na popis budoucnosti, která se ne příliš lišila od skutečnosti.
Často slyším, že Farma zvířat je pro čtenáře lepší, ale já se zamilovala do tohoto díla a i po návštěvě divadelní adaptace, patří mezi mé nejoblíbenější kousky.

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

První díl série s Robertem Hunterem začíná nalezením zohaveného ženského těla, které zapadá do rámce již jednou šetřeného případu, což může znamenat jediné - bestiální vrah znovu útočí. Tentokrát to má ale háček: pachatel, který mučí své oběti s řemeslnou zručností, byl před léty dopaden a popraven. Napodobuje ho někdo? Vrací se nestvůra z onoho světa, aby pokračovala ve svém krvavém řemesle? Nebo snad za hrůzné činy pykal nevinný?
Žádná z těch možností není právě lákavá a je na Hunterovi, aby případ vyřešil; ale možná přitom hodně ztratí. Hlavní obětí se má totiž ve čtivém a napínavém thrilleru stát právě on.

Po této knize jsem sáhla na doporučení, protože, jak mi bylo jednou řečeno: nemyslím si, že bys zrovna ty po něčem takovém sáhla! A byla to pravda.
Nikdy se mi u knihy nestalo, aby se mi při popisu oběti udělalo nevolno. A to myslím opravdu nevolno. Detailní popisy místa činu, které rozhodně nepatří mezi mou obvyklou oblíbenou literaturu. Ale Chris Carter to rychle změnil.
Příběh je čtivý a napínavý, neustále se mění, ani na chvíli vás nenapadne, kdo je vrah. Ještě jsem knihu ani nedočetla a už jsem si sháněla další díly.
Do hlavní postavy Roberta Huntera jsem se upřímně zbláznila a nemůžu se dočkat, až se začtu do dalších jeho případů. I když je, upřímně, musím prokládat něžnou romantikou!

10.04.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Druhá kniha, kterou jsem měla šanci od autorky přečíst a opět jsem nadšená.
Příjemné prostředí, předvídatelná, ale přesto roztomilá romantická linka.
Co se knize musí nechat, tak člověka dokonale naláká na návštěvu Kodaně a jejího zákoutí.
Domek v Irsku, který jsem od Julie četla jako první, mě víc zaujal svým prostředím, ale možná na to mělo svůj vliv, že jsem se na takovém místě právě nacházela.
Naopak Kavárna v Kodani se mi zdála víc propletena humorem, romantikou a rozhodně jde o roztomilou podzimní oddechovku.

04.11.2022 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

V mém vlastním hodnotícím systému jsem knize udělila 90%.
Že se chystám na knihu pobuřující tehdejší společnost, jsem věděla, ale zdála se mi velmi vulgární i na dnešní dobu.
Pominula jsem jisté věkové rozdíly či praktiky, u kterých jsem se ne jednou červenala!
Avšak kniha splnila má očekávání a jsem ráda, že jsem ji zařadila do své klasické knihovny, protože i to k tomu patří.
Považuji ji i dnes za velmi aktuální a myslím že autor/autorka tehdy moc dobře věděli co dělají!

10.10.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Klasika všech klasik, jinak to snad ani nazvat nejde. Spolu s 3. a 4. dílem patří Kámen mudrců mezi mé nejoblíbenější díly Harryho Pottera a ani kniha nezklame. Dlouho jsem ji znala jen jako audioknihu, poslouchala jsem ji jako dítě stále dokola a vloni se mi konečně poštěstilo získat i knihy samotné.
Věřím, že v tehdejší době vzbudila obrovský boom, stejně jako dnes. /*

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Krásné svátky, přátelé!
Jak nestíhám číst, tak nestíhám ani přidávat, ale doufám, že se to časem zase srovná. Dnes se tedy ohlédneme za štafetou na českou detektivku inspirovanou baladou Karla Jaromíra Erbena, díky které jsem objevila další skvělou českou autorku.

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova a o dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Patří Emmině kamarádce nebo osud zamíchal kartami ještě víc?

Probralo se v údolí protkaném říčkou Litavkou, jejími slepými rameny a starodávnými mlýny k životu něco děsivého? Nebo zaúřadovala obyčejná lidská zloba?

Je až neuvěřitelné, kolik se toho může v takové malé vesničce stát během několika dní. Možná i několika hodin.

Sama mám slabost pro opravdu dobré a sympatické vyšetřovatele, se kterými jsem se v knize setkala. Upoutala mě spojitost právě s kyticí i neobvyklé téma, které autorka zvolila jako zápletku.

Kniha byla velmi čtivá a já už pokukuju po autorčiných dalších dílech! Mimo Vodníka se totiž zaměřila také na Klekánici a začátkem ledna jí vychází novinka “Dceřina kletba, kterou budu na prodejně doporučovat všemi deseti.

Moc děkuji za štafetu, @stanislava27.

25.12.2023 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Knihu jsem četla víc než měsíc a teď.. je mi smutno. Styl Leigh Bardugo je nejvěřitelný. Zbožňuji její psaní, propracovanost každé postavy, minulost, trable, schopnosti, tajemství. Obdivuji její šikovnost pro takovéto zápletky, které neustále udržují čtenáře v napětí, že se něco děje, že se to daří a nakonec se objeví nový háček.
Zamilované podlinky každé z postav, odrážející se minulost a nekonečné sny o budoucnosti.
Šest Vran jsem si stejně zamilovala, jako předchůdkyni Grišu. Moc se mi líbí drobné návraty k triologii a vzpomínky na postavy.

Leigh je neuvěřitelná a jsem vděčná za každé její dílo.

Směju se, jsem napnutá i pláču. Každá její kniha mne naplňuje neuvěřitelným štěstím, zážitky a láskou k novým postavám.

11.03.2022 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Kniha se mi do rukou dostala po doporučení jedné z mých kamarádek. S koupí jsem dlouho neváhala, protože mne dle popisu zaujala, ale.. prvních 120 stran jsem se vůbec nebavila. Příběh se mi zdál neskutečně zdlouhavý, chvílemi s nepodstatnými detaily a občas mě unavovalo, jak autor neustále odkazoval na Řecko a řeckou historii.
Každopádně konec jsem vůbec nečekala a byla jsem nadšená, jak se vše nakonec vyvinulo. Kolem a kolem jsem si knihu moc užila a jsem ráda, že se mi nakonec dostala do rukou.

24.01.2022 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Horké léto se přehouplo v zasněženou zimu a my se opět potkáváme s Tomášem a Honzou, dvojicí vyšetřovatelů, kteří si nenechají nic líbit. Jenže co když někdo otevře staré rány a zatáhne do svých problémů i život jednoho z nich?

Blíží se Vánoce, ale zločin nikdy nespí. Když je uprostřed Příbrami nalezen podchlazený opilec, který po pár hodinách umírá, je jasné, že nikoho nečeká klidný advent. Tenhle případ je ovšem osobní. Mrtvý je kamarád jednoho z Tomášových a Honzových kolegů, takže není času nazmar.

Aby toho nebylo málo, v Tomášově životě se objeví ještě jeden problém. Je mladý, blonďatý a odhodlaný mu udělat ze života peklo.

Jeho manželství balancuje na tenkém ledě, ale on musí všechnu svou energii zapojit do nejnovějšího případu. Šlo o nešťastnou náhodu nebo si na oběť opravdu někdo cíleně posvítil? A jak daleko nás mohou zavést ty nejčernější vzpomínky?

Na pokračování Vodníka jsem se třepala jen co jsem dočetla posledních pár stránek. Moc se mi líbila změna prostředí a potěšilo mě setkání se stejnými postavami v zajímavé zápletce.

Chvilku jsem se v linkách ztrácela, ale nakonec se skvěle střetly v jednu. Nedočkali jsme se ani dramatického konce, jako u Vodníka a závěr jsem odhadovala už od poloviny knihy.

Co mi však dojem kazilo nejvíc, tak obrovské množství postav. Pletla se mi jména, rodinné vztahy, zápletky kdo s kým. Možná je to problém mé nepozornosti, ale osobně mě to pak mrzelo, protože jsem si kolikrát musela listovat zpátky.

Moc se těším na autorčiny další knihy a jsem ráda, že jsem si další příběh Tomáše a Honzy mohla přečíst.

25.02.2024 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Setkala jsem se s různými názory. Někteří ji považují za bestseller, jiní ani nedočetli. Mě nalákala svou nádhernou ořízkou a jiným pohledem na oblíbený true crime. Kopírák se prezentuje jako nejděsivější krimi thriller roku. Já bych tak odvážná tvrzení vynechala, ale autorka se rozhodně nemá za co stydět.

Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální a povědomou.

Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák.

Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?

Každý příběh má svá plus a mínus. Pro mě osobně se začátek hemžil oběťmi, než aby se celý příběh začal nějak řešit. Na druhou stranu zbožňuju krátké kapitoly a všechny střídající se linky mě hodně bavily.

Přibližně od poloviny knihy jsem si byla pachatelem jistá a mé doměnky se potvrdily. Stejně mě průběh vyšetřování bavil, ale konec působil otevřeně.

Kniha je určitě vhodnější pro fanoušky true crime, případně nadšence, které některé ze známých případů alespoň políbily, protože neznalého by modus operandi nemusel úplně nadchnout.

Některé ze známých vrahů jsem poznala, příběh byl svižný a kniha se mi četla opravdu moc dobře, takže máte-li rádi dobře zpracované krimi a zajímají vás případy z minulosti, pak s chutí do toho!

31.07.2023 4 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Jsem velkou milovnicí divadelních her - tedy, ráda na ně chodím právě do divadla.
Shakespeare pro mne byl a je jednou z největších divadelních legend a jeho hry jsou jedno velké mistrovské dílo.
Kdysi dávno jsem dokonce navštívila i Sen noci svatojánské v podání jednoho dobrovolnického divadla a moc jsem si jej užila.
Ale teď už ke knize - čtení her mi nikdy nešlo, natož takto veršovaných. K maturitě jsem měla přečíst Romea a Julii, ale nezvládla jsem to ani do půlky.
Teď, 2 roky po ní, jsem si zakoupila tuto hru a nezabrala mi ani dva dny. Myslím, že čím jsem starší, tím lépe se do toho dokážu ponořit a jistě zkusím přečíst víc podobných kousků!
Mimo tuto jsem četla jen Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda, což je další pecka v mém seznamu her, které toužím přečíst.

Samotný děj je velmi příjemný, ubíhá rychle, člověk se pousměje.. moc krásný kousek a jsem ráda, že jsem tímto překousla svůj strach a nechuť vůči hrám a pustila se do ní!

28.01.2022 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

První kniha, kterou jsem od Kinga četla, hlavně na základě seriálu. Chvílemi mi přišla kniha zbytečně obsáhlá, kdy byla popsána do detailů řada scén, která určitě nebyla třeba. Avšak konec byl příjemný, napínavý i dojemný a moc jsem si knihu užila.

Řadím ji mezi své velmi oblíbené.

13.11.2021 5 z 5

Našla jsem nejoblíbenější díl celé série. A Remuse se Siriusem zbožňuji ještě víc!

19.10.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Zbožňuji, miluji. Knížku jsem dlouho nechávala načnutou, ale nakonec jsem ji zhltla skoro naráz. Líbí se mi Dorian, líbí se mi Henryho myšlenky a líbí se mi Basilův decentní a přesto tak vášnivý cit.
Knihu jsem určitě nečetla naposledy a lehce mne mrzí, že jsem ji neměla v povinné četbě.
Každopádně jsem ji začala až po shlédnutí filmové verze s Benem Barnesem, což v člověku probudí podivuhodný rozpor, kvůli mnoha chybám v příběhu.
Avšak Wilde byl génius a mnoho Henryho citátů jsem si pečlivě vyznačila.

07.09.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Jako jsem s Chrisem tento rok začala, patří mu i poslední příspěvek před odbouchnutím šampaňského a přivítání nových zítřků. Ačkoliv ho opěvuji kudy chodím, letos jsem se dostala jen k jednomu dílu, což bych v příštích měsících ráda napravila, protože Chris ví, co tě na smrt vyděsí..

V losangeleském kostele leží na oltářních stupních zkrvavené, bezhlavé tělo kněze. Je pečlivě naaranžované, nohy natažené, paže křížené na hrudi, ale nejhrůznější ze všeho je, že hlavu kněze někdo vyměnil za hlavu psí.

Ze začátku je detektiv Robert Hunter přesvědčený, že jde o rituální vraždu. Jenže když se objeví další mrtvoly, je nucen situaci přehodnotit. Všechny oběti zemřely způsobem, kterého se bály ze všeho nejvíc. Jejich nejstrašnější sny se staly skutkem. Ale jak o nich mohl vrah vědět? A co spojuje tyto zdánlivě nahodilé oběti?

Druhý díl série Roberta Huntera nás opět nechává napnuté od první stránky. Co na Chrisovi upřímně miluju, to je svižnost děje, krátkost kapitol a hlavně čtivost. Ať už popisuje sebehorší scenérii, ví přesně, jak čtenáře zaujmout. I když v tom jistě hraje roli i skvělý překlad.

Na druhou stranu mi proti prvnímu dílu úplně nesedla zápletka. Rozluštění celého příběhu a odhalení vraha mi úplně nesedlo, takže jsem byla trochu zklamaná.

Upřímně ale doufám, že se v roce 2024 dostanu k více než jen k jednomu nebo dvěma dílům tohoto úžasného autora a že nám celý nový rok přinese jen ty nejlepší tituly.

31.12.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Knihu jsem si pořídila právě kvůli cestě do Irska a byla jsem příjemně překvapená, že se odehrávala ve stejném hrabství a okolí, kde se teď sama pohybuji.
A prostě jsem se zamilovala.
Nesmírně jsem si užívala sledovat kontrast hlavních postav a jejich postupnou proměnu. Zamilovala jsem se. Tolik jsem se u knihy bavila, smála se i brečela. Ve volném dni jsem přečetla její většinu a nemohla se dočkat, až se dostanu k dalším a dalším stránkám.
Příběh utíkal rychle, příjemně a člověk se ani chvíli nenudil. Opravdu jsem vděčná, že jsem tomu, hlavně kvůli zemi, dala šanci! Jen co se vrátím domů, tak se pustím do dalších dílů.

27.06.2022 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Příjemné, lechtivé, vtipné, plné dvojsmyslů a se správnou romantickou zápletkou plnou drama i příjemné vložky erotiky.
Moc se těším na další knihy této autorky.

06.01.2022 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Krásný a romantický příběh spojený s krutou realitou.
Kniha je první, kterou jsem od autora četla, ale vlastním jich víc, tak jsem zvědavá co dalšího od něj můžu čekat.
Samotné poselství knihy je silné a nádherné, musíme si vážit sebe i ostatních a i přes ty nejtěžší překážky můžeme vše zvládnout.

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Skvělá myšlenka a ne úplně skvělé zpracování. Podruhé jsem sáhla po knihe od Shari Lapeny a jsem ještě smutnější než naposled.

Necháme naši dceru samotnou v postýlce a půjdeme vedle k sousedům na oslavu narozenin. Vezmeme si s sebou i chůvičku. Vždyť co se může stát?

V knize Shari Lapeny se dozvídáme, že to nejhorší. Malá Cora z postýlky mizí a svět rodičů se obrací vzhůru nohama.

Achjo.

Mé okolí se dělí na dva tábory - ale větší polovina sdílí můj názor, že tohle taky není ono.

Kniha mě velmi zaujala svou anotací a já se těšila na příběh plný napětí a zvratů, jak ostatně hlásí recenze na titulní stránce. No. Jako ne.

Prvních 120 stran se vlastně neděje vůbec nic kromě zmizení miminka, což čteme již v anotaci. A poslední 3 kapitoly jsou nacpané všemi možnými zvraty.

Jsem ráda, že jsem knihu měla jen z knihovny a nekupovala si je podle plánu. Nejspíš dám šanci ještě nějakému příběhu, ale mezitím to bude chtít něco záživnějšího, protože jsem akorát ještě zklamanější než z “Jeden z nás.

*2,5

20.03.2024 3 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

I když mám doma kompletní sérii Objektů touhy, tohle bylo moje teprve druhé setkání s autorkou a připomněla jsem si, jak mi chybí a jak brzo musím dohnat čtení jejích příběhů!

První díl série Můj tak trochu komický románek láká na mrzutého krasavce, naivní nevinnou holku a.. jo, továrnu na hovínka.

Znáte ten instinkt, který vás nutí utíkat, když se blíží něco děsivého? Jo. No, tak já ho evidentně přehlédla.
Protože Damon Rose přišel a místo abych utekla, tak jsem otěhotněla.

Chelsea se setkává s Damonem naprostou náhodou, ale ani to je nezastaví od rychlovky před obchodním jednáním. Celá situace se zvrtne a Chelsea si z takového úletu odnáší dárek na celý život. Dceru. O které Damon nemá ani ponětí.

Nyní se posouváme o několik let dopředu a Chelsea je bez práce. Musela zanechat své kariéry profesionální tenistky a potřebuje nové místo. A kde jinde, než v Damonově agentuře.

Ledy mezi oběma protagonisty se pomalu za doprovodu vtipu a dvojsmyslných narážek, prolamují, nacházejí k sobě cestu a vše končí oblíbeným happy endem.

Kniha je velmi příjemnou oddechovkou, čte se sama, ale bohužel mi dějově i typy postav připomínala Jeho banán, který jsem od autorky četla jako první. Děj jsem si tak jako tak užila a určitě co nejdřív doženu i její další kousky.

30.04.2023 5 z 5