MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Nadčasový Magnum Opus od Oscara Wilde. Mix postáv, jazyka, príbehu a mystérie robí z čítania Doriana Graya luxusný zážitok. Krásna literatúra so snovou atmosférou, ktorá ma extrémne vtiahla do deja.

04.07.2023

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Jedna z kníh pri ktorej si človek uvedomí svoju "maličkosť" v plnej sile a to ako málo toho vie o vesmíre. Uvažovanie o vesmíre, jeho možnostiach, časových slučkách, čiernych dierach a xy fenoménoch.. táto kniha pootvára dvierka do možných tajomstiev vesmíru prostredníctvom skvelo napísanej fikcie a mne táto knižka pripemenula, že svet, vesmír, príroda je extrémne zložitý mechanizmus, a aj ta najbláznivejšia teória môže byť slabý odvar v porovnaní s pravdou (ako to aj sám autor písal), ale čo je pravda a ako je ohraničená, koľko uhlov pohľadov na pravdu existuje, kde je objektívna pravda a kde subjektívna. Ako vôbec vyzerá pravda v inom než 3D rozmere? Dokedy ako ľudstvo môžeme rásť, kde je až skutočný potenciál, čo bude o 3500 rokov? Ako nás zmení evolúcia vedomia/biologická evolúcia, čomu sa bude musieť človek v oblasti fyzického ale aj psychického prirodzeným výberom (alebo monolitom kdesi zjavenom :)) priučiť? Nie je to až také dôležité z pohľadu jedného ľudského života samozrejme, no táto skvelá knižka núti premýšlať a tiež ostávať pokorný k neznámym silám a majestátnosti vesmíru. Vynikajúci čitateľský zážitok.

11.01.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Na zadnej strane knihy je napisané citujem "lepsi nez tohle uz thriller byt nemůze" (Clive Barker). Myslím, že to celkom vystihol.

31.08.2023 5 z 5

Keď Nietzsche plakal Keď Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Toto si tu odložím:

"Najväčšia odmena pre mŕtveho: už viac neumrie!"

"Vieš, Josef, že vedľa každej krásnej ženy ženy žije úbohý muž, ktorý ju netúži kefovať?"

"Je oveľa jednoduchšie poslúchať iného človeka, ako veliť sám sebe".

"Čas sa nedá skrotiť, čas je naším najväčším bremenom. A našou najväčšou výzvou je žiť napriek tomu bremenu"

"Človek je väčšmi zamilovaný do túžby ako do objektu túžby"

... a je tam toho oveľa viac!

Tušil som, že dostanem veľa, dostal som veľa. Sebaskúmanie je veľmi dôležitá vec - správne poňatie seba samého determinuje to, ako sami pôsobíme vo vzťahoch. Ono je to niekedy ťažké, pretože z najhlbšieho vnútra je občas mne samému mierne nevoľno, čo si budem nahovárať. No ignorovať tento pohľad a nedívať sa, neskúmať, by bola duchovná samovražda, som študent, ktorý sa učí a knihy, ako táto, ktoré mi prihráva osud, a ktorých je ako šafránu, mi pomáhajú byť tým, kým som. Posledných možno 5-8 rokov sa liečim z choroby zvanej nihilizmus - niekedy vtedy som zabil Boha. Táto kniha nielen potvrdzuje mnohé moje pocity a myšlienkové pochody, ale aj otvára nové dvere.

PS: zistil som, že nemám strúhadlo na ceruzky

06.08.2021 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Perfektná kniha, Houellebecq v najlepšom. Silné, provokatívne, vrcholne cynické, nechutné, krásne, nekorektné, zaujimavé, dobrý príbeh. Občas ako keby mi čítal z duše.

11.01.2021 5 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Radím do mojej top 3 od Bukowského spoločne s Poštovým úradom a Brakom (Škvárom).

22.07.2022 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Táto kniha bola ako slušná fľaša whiskey, no potom som to zamiešal s najlacnejšou borovičkou z Kauflandu (ten asi 20 stranový opis) a tak ma to "rozbilo", že som už nemal chuť piť (čítať), no ešte som teda dopil (dočítal) tú whiskey, s ktorou som začal večer, no už s nechuťou a so závratmi v žalúdku, nesústrediac sa.

09.04.2022 2 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Toto som presne potreboval! Skvele som sa nasmial. Knihu som prečítal tak rýchlo a s pôžitkom ako superdetektív Nick Belano do seba hádzal vodky s limetkou. Najlepšia kniha od Buka, u mňa odsunula Poštový úrad až na druhé miesto. Nečítal som naposledy! TOP.

14.02.2022 5 z 5

Ľudská beštia Ľudská beštia Émile Zola

Fantastické! V tomto románe sú tak štyri ľudské beštie na meter štvorcový. Páčilo sa mi, akým smerom sa po celý čas príbeh, takým polo-očakávaným, polo-neočakávaným spôsobom uberal. Oceňujem svižné tempo románu, neustále ma udržovalo v očakávaní, čo sa bude diať. Prostredie z oblasti železníc mi taktiež sadlo. Jednotlivé postavy, motivované žiarlivosťou, pýchou, závisťou a chamtivosťou stelesňujú uveriteľné charaktery, ktoré konajú za daných okolností absolútne extrémne - to sa stane, keď človek vypustí zadržiavanú zlobu a nechá jej voľnú pôsobnosť - vtedy sa stane neovládateľnou, chladnou beštiou bez srdca ako lokomotíva uháňajúca na konci knihy bez strojvodcu, ktorá sa rúti do záhuby.

22.09.2021 5 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Touto knihou začal môj vzťah ku Kingovi, objavil som ju náhodou v starom dome po dedovi, dovtedy som sa Kingovi neviem prečo vyhýbal, no skúsil som a stále si tie postavy a príbeh živo pamätám. To ako citlivo vykreslil najmä Charlie, ale aj ostatné charaktery je naozaj majstrovstvo. Málokto ak vôbec niekto z modernejších autorov ma pre mňa pútavejší rozprávačský štýl. A ja sa pri knihách rád bavím.

17.03.2021 4 z 5

Päť jazykov lásky Päť jazykov lásky Gary Chapman

Táto knižka má potenciál obohatiť a určite mi niečo dala - myšlienka piatich jazykov lásky resp. hlavne to, že každý ma svoj primárny jazyk lásky je zaujímavá a mnohým ľuďom môže byť táto kniha veľmi prospešná, ale recept na zaručený šťastný dlhodobý vzťah to nie je, ono to často krát môže byť komplikovanejšie. No rozhodne odporúčam a keď dvaja chcú na niečom pracovať, tak otvorenou komunikáciou sa dá všeličo zvládnuť, teplú vodu netreba vymýšľať.

21.02.2021 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Nenávidím fanatizmus vo všetkej forme. Fanatizmus, svojské výklady a mylné interpretácie v najmä Kresťanstve a Islame zapríčinili od nepamäti príliš veľa zla. Margaret White je jedna z najodpornejších záporných postáv v celej Kingovej bibliografií. Na Kinga veľmi útla knižka, samozrejme, už pri prvom vydanom románe badať ako úžasne King píše, no ďalšie dve knihy s podobnou tematikou (mimoriadnych nadprirodzených schopností u jedinca) Mŕtva zóna a Podpaľačka sú pre mňa omnoho väčšími favoritmi. To ale neznamená, že to nebola výborná kniha a nezhltol som ju pomerne rýchlo.

10.01.2021 4 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Ozzy je žijúca legenda o tom niet pochýb. Podľa mňa 90% ľudí by sa nedožilo 40tky ak by fetovali a chlastali ako "knieža temnôt", to je až neuveriteľné ak niekto dokáže vypiť 4 fľašky Hennessy za deň popri iných substanciách. Kniha bola veľmi vtipná a pútavo vyrozprávaná, aj keď občas úsmev zamrzol. Ozzy by si za niektoré excesy najmä za tie voči ženám zaslúžil nakopať zadok, no na druhej strane uznávam jeho úprimnosť a sebareflexiu, čo je tak trochu poľahčujúca okolnosť. Hudobne som Black Sabbath nikdy moc nevnímal, registroval som ich ako dôležitú kapelu, ktorá stála pri zrode heavy metalu a poznal v skratke príbeh Ozzy vs. Netopier. Paranoid je asi jediná skladba, čo som poznal (hanba mi), no teraz som podľahol čaru albumov Paranoid a Master Of Reality, to sú skutočne skvosty!

16.06.2023 5 z 5

V tme V tme Cara Hunter

Takto nejako si predstavujem dobrú detektívku. Pár maličkostí mi prekážalo, no nemôžu byť všetci ako napríklad Stieg Larsson (česť jeho pamiatke) - to jest: dokonalí. Čo sa príbehu týka, je celkom "nadupaný", s viacerými zvratmi, ale reálny život už dokázal napísať aj neuveriteľnejšie kriminálne prípady. Stále je to za mňa 90%.

13.02.2022 5 z 5

Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Stanislav Grof

Myslím, že Stanislav Grof je priekopníkom a zaslúžené uznanie sa mu dostane až o veľa rokov neskôr. Možno. Stále toho o vedomí/podvedomí/ ďaleko viac nevieme ako vieme. Človeku zvyknutému na presné dáta, objektívne analýzy a konvenčný akademický prístup môže pripadať p.Grof možno až ako šarlatán alebo pseudo-vedec, no nič nie je vzdialenejšie pravde, keďže okrem iného jeho cesta a výskum na poli bádania vedomia skrz psychotropné látky a holotropné dýchanie môže byť skutočne pre niekoho ozdaravujúca a život meniaca skúsenosť. Moje logické rozmýšlanie ma varuje nech sa mám na pozore, no intuícia a pokora pre nevedomosť v oblasti metafyziky a transcendentna ma absolútne neoprávňuje kritizovať - páči sa mi s akou citlivosťou a akýmsi duchovným vytržením bola kniha písaná.

06.02.2021 4 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

(SPOILER) Pád domu Ayeresových. Páčil sa mi otvorený koniec, kde sa ponúka viacero scenárov príčiny rodinnej tragédie, prikloním sa k tej najpravdepodobnejšej a zároveň najbizardnejšej.
Postava doktora Faradaya a najmä atmosféra románu z neho robia mrazivý pôžitok.

13.01.2024 5 z 5

Zánik Zánik Christopher John Sansom

Bez knižnej výzvy by som sa o tejto knihe nikdy nedozvedel a bola by to veľká škoda. Pre niekoho je Boh prírodou, pre niekoho svedomie/vedomie, pre niekoho múdry ujo s plnofúzom, pre niekoho vôbec nič a pre niekoho pragmatický nástroj k moci a výhodám s tým spojených.
Veľmi dobrá detektívka s výborným komisárom-detektívom, ktorý sa správa a koná uveriteľne a ktorému chcem fandiť. Z horlivého zástancu reformy a idealistu sa stáva mierny zástanca reformy a realista. Zaujímavejšia postavička ako kdejaký tuctový "cool" vtipný detektív v americkej kriminálke.
Taktiež poučná sonda do histórie, kniha mi pootvorila nové obzory.

06.02.2023 4 z 5

Nočná zmena (14 poviedok) Nočná zmena (14 poviedok) Stephen King

Kingovi idú rozhodne lepšie romány, no aj jeho poviedky nasadzujú latku pomerne vysoko a stojí za to začítať sa.

28.01.2023 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Z tých 21 poviedok ma jedna bavila, dve ako tak ušli a zvyšok ma minul. Bolo to jednoducho príliš slabé a atmosféra to nezachránila. Minimálne jedna poviedka bola vyslovene blbosť "na entú" už neviem ako sa volala, niektorá z tých, kde bolo v názve priezvisko. Mnohé poviedky boli také, že po dočítaní som hneď zabudol o čom boli. Pre mňa bohužiaľ najslabšie poviedky od Poeho (veľkého vzoru Lovecrafta), čo som čítal, sú stále lepšie ako 20 poviedok z tejto série. Každopádne, hádam ďalšie diely sú lepšie a šancu ešte tým najväčším hitom dám, každý autor nejako začína a možno som mal začať iným dielom z tejto série alebo to jednoducho nie je autor pre mňa.

30.04.2022 2 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Autor výstižne zhrnul niečo, čo sme už asi všetci vedome či nevedome tušili. Kniha do praktického života, ktorá dokáže byť užitočným pomocníkom pri správnom budovaní návykov. Tak jednoduché a zároveň tak ťažké to môže byť. Napríklad aj táto stránka mi pomáha pravidelne čítať a teda udržiavať si istý návyk. Rád si odfajknem v zozname prečítanú knihu, kde vidím nejakú štatistiku. Vyšší cieľ je niečo od knihy dostať , zabaviť sa alebo sa naučiť, mať väčší prehľad. A dostávame sa k spoluvytváraniu celkovej osobnej identity, ktorú mi poskytujú knihy - lebo aj tie sú sami o sebe pomocníkom k istému životu, ktorý chcem viesť. Budovanie návykov a ich udržanie, skladanie návykov, dvojminútové pravidlo, prehodnocovanie návykov atď. Pojmy s ktorými autor pracuje nanajvýš inteligentne a perfektnou pedagogickou formou ich predostiera čitateľovi, aby to pochopil. Výhra tejto knihy spočíva v tom, keď si po jej dočítaní, človek minimálne zrekapituluje svoje vlastné návyky a zamyslí sa, kde mu uchádza drahocenný čas a potenciál.

20.02.2022 5 z 5