MarNe Online MarNe komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nadčasové dílo právem patřící mezi klenoty světové literatury.
Díky čtenářské výzvě jsem četla znovu po mnoha letech. Pokaždé silně zapůsobí, zanechá rozladěné emoce, zavrtá se pod kůži a jen tak se nevykouří z hlavy.

25.08.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Nějak nemám slov. Skvělá autobiografie statečné, odvážné a cílevědomé lékařky, která ač žena, šla za svým a na tehdejší poměry dokázala nemožné. Téměř z ničeho tisíce kilometrů od domova vybudovat soukromou praxi, položit základy pro budoucí studium tropických nemocí. Ani rodinná tragédie ji zcela nezlomila, naopak dala sílu pomáhat druhým, přednášet, vyučovat jazyky a cestovat dál.
To, co dokázala ona, kolik jazyků uměla, kolik lidských životů zachránila, kolik rozličných krajin navštívila, to by dnes dokázal málokdo i se všemi vymoženostmi dnešní doby.
Knížka na mě velmi silně zapůsobila. Dohledávala jsem si další informace nejen o hlavní hrdince a její rodině, ale i o autorce samotné.
Za mě plný počet hvězdiček nestačí.

20.06.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Popravdě nevím, co napsat. Knížka mi vlezla nadlouho pod kůži, vyloudila úsměv i slza ukápla.
Jak tu někdo napsal, 100% je málo.
Knížka podle mě osloví každého čtenáře, každý v ní najde to, co potřebujete, co mu chybí, nebo co prožívá.

31.03.2023 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Knížku bych zařadila na seznam povinné četby nejen pro děti, ale i pro pedagogy a vůbec pro všechny, kteří nemají pochopení pro odlišnost. Ono není zlobení jako zlobení. Citlivě vylíčený život s autistou. Nejen každodenní překážky doma v uzavřeném prostoru, ale i venku, kde nelze udržet řád. Nálady a pocity nejen jeho samotného, ale i jeho nejbližších včetně nepochopení sousedů. Líbí se mi, že v jedné knize jsou popsány dva odlišné stupně PAS. Výstižné jsou také ilustrace.
Každopádně klobouk dolů před všemi, pro které je text knihy realitou, ze které není úniku.

26.09.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Po dlouhé době kniha, která mě obohatila nejen o skvělý čtenářský zážitek. Krátké kapitoly jednotlivých hlavních hrdinů v průběhu nelehkých časů se četly samy. O to víc jsem ocenila, že autorka sledovala osudy všech až do konce knihy.
Pro mě zcela neznámé téma mistrně zpracované. Zachycuje nejen osudy lidí a jejich smýšlení v pohnuté době, ale i snahu udržet tradice své země. Taková malá románová kronika.

18.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knížka mě zcela pohltila. Nádherné popisné pasáže života v bažině. Vybavily se mi Sovovy verše Jihočeské rybníky.
S hlavní hrdinkou jsem se nedokázala rozloučit, tak jsem si čtení šetřila. Sledovat, jak se z malé opuštěné holky stává talentovaná kreslířka a inteligentní žena, která se pere se svými pocity i s okolním světem, tolik zklamání a bolesti, ale i lásky k přírodě, to vše ve mně zanechalo stopu. Myslím, že ještě dlouho mi kniha zůstane ležet v hlavě. Vřele doporučuji.

01.02.2022 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Další skvělá knížka od Soukupové, ona prostě umí! Chvilku mi trvalo,. než jsem si zvykla na text bez uvozovek, ale pak už to byla jízda. Jak málo stačí a poklidný život se obrátí vzhůru nohama. Je vůbec možné stíhat práci, děti, manžela, péči o otce a pendlovat denně mezi dvěma domácnostmi? Dá se to vydržet? A jak dlouho?
V knížce se podle mě aspoň nachvilku najde každý. Je jedno zda jste prarodič, rodič nebo puberťák a vystihnout jejich myšlení a chování autorka opravdu umí.
Nejednou jsem se zamýšlela, kam až se postavy posunou a jaký má vliv výchova na dítě. A nebudu jednou taky taková, unavená životem, vlající tu a tam, ubrečená a nespokojená?

24.01.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena si umí dokonale prohrávat s domněnkami čtenáře do poslední stránky. Kdo je brutální vrah? Který ze sourozenců? V napětí zůstanete téměř dokonce.
Přečteno téměř na jeden zátah. Vřele doporučuji.

26.06.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

I když nejsem pejskař, knížka mě vzala za srdce. Smutný příběh o hledání psího štěstí, aneb čeho jsem my lidé schopní. Krásné ilustrace. Jen mohl být příběh delší.

29.03.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak nevím. Knížka nesplnila mé očekávání. Místy jsem se pobavila, načerpala pár tipů na netradiční výlet, ale to je asi tak celé. Celkově na mě knížka působí velmi chaoticky. Cestování sem a tam a zase sem po vlasti, většinou za přáteli, rozhovory s místními. Přemíra obrázků. Jakoby dílko bylo šito horkou jehlou. Skvělý nápad, ale bohužel ne zcela dobře uchopený. Chybí i hlubší myšlenky, které byly v prvních knihách.
Přednášku bych si asi užila více.

28.02.2022 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Něco jiného než na co je od autorky zvyklá.
Velmi čtivé, napínavé, místy až děsivé. Z Verity mi běhal mráz po zádech, ale musela jsem číst dál a dál. Říkáte si, je možné, že...
Konec mě tedy překvapil. A myslím, že název knihy se vám během čtení nejednou prožene hlavou.

16.02.2023 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nejdříve jsem se nedokázala začíst, pohádkový svět a všechny ty názvy a jeho bytosti mě nebavily a zdržovaly od příběhu. Ale... Je to jako skládání puzzle. Všechny dílky do sebe nakonec zapadnou a vytvoří dojemný příběh o síle přátelství, lásky, odvahy i odpuštění.
Velké plus i za krásný jazyk a postupné odkrývání osudů nových Elsiných přátel a spolubydlících.

11.02.2023 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Po knížce jsem sáhla víceméně náhodou. A musím říct, že po dlouhé době knížka, která mě nenechala chladnou. Kniha o ztrátách, síle přátelství, odvaze, vnitřní síle ženy, o lásce ke knihám, která spojuje nejen čtenáře, ale i o hrůzném bombardování Londýna během druhé světové války, o náletech, požárech, přídělech potravin, únicích do krytu, statečnosti dobrovolníků, ale i o naději nejen na lásku.
Dojmy z knihy jsou umocněny současným válečným konfliktem na Ukrajině.
Poslední knihkupectví mohu doporučit všem knihomolům.)

28.04.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Když kniha vyšla, zaujaly mě recenze, ale ke čtení jsme se dostala až nyní a nelituji.
Krátké čtivé kapitoly. Zpočátku mi klub školních matek připomněl Sedmilhářky i ty měly svá tajemství, ale to odbočuji. V druhé polovině knihy děj začíná nabírat na obrátkách a čtenáři začíná být pomalu jasné, kdo je kdo. Každopádně konec jsem takový opravdu nečekala.
Napětí, šíření drbů rychlostí blesku na maloměstě, trocha lásky i školního prostředí. Byl by to napínavý film...

03.03.2023 4 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Knížka mého dětství, po které jsem s chutí sáhla v rámci čtenářské výzvy. I po letech jsem s Ronjou naplno prožívala objevování hradních zákoutí, krás lesa a jeho rozličných obyvatel. Ale také lásku k rodičům, přírodě i Birkovi. Kromě napětí nechybí i psychologické prokreslení postav.
Dobrodružný příběh nejen pro malé čtenáře. Mohu vřele doporučit jako četbu před spaním.

03.05.2022 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Moje první setkání s autorkou.
První polovina knihy se vlekla a příliš mě nebavila, zato ta druhá plně vynahradila pokulhávání první.
Příjemná oddechovka. Kromě líčení osudu pána z Jeleního vršku nechybí popis života v 16. století včetně morové epidemie a ani trocha té romantiky.
Líbí se mi i obálka knihy.

24.02.2023 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou.
Příjemná oddychovka v netypickém prostředí pro českou autorku. Zajímavá zápletka. Vraha jsem neodhalila.

05.10.2022 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Knížka se mi líbila. Krátké kapitoly, střídání minulosti a přítomnosti, nějaké to tajemství i napětí. Zaujala mne i obálka knihy. Vřele doporučuji.

04.08.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Útlá knížka, která dokáže pohladit po duši, vykouzlit úsměv i slzy. Nabitá láskou ke knihám, úctou k jejich čtenářům, nečekaným přátelstvím, zajímavými myšlenkami a postřehy.
Vřele doporučuji.

14.07.2022 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Čtivá oddechová knížka, typický Hartl. Věřím, že mnohá žena ve věku hlavních hrdinek se v nějakém střípku najde.

15.02.2024 4 z 5