Marllo Marllo komentáře u knih

Upgrade Upgrade Blake Crouch

(SPOILER) Ach jo ,tak rád bych tuto knihu řadil do úspěšného hettricku scifek od tohoto talentu jenž už vážně nemusí nic dokazovat. Bohužel, je tu jedno velké ALE. A to zmíním hned od začátku, pak už budu jen chválit.Přistupoval bych k tomu ze tří směrů: buď to se autor nechal unést svými odbornými znalostmi co se tyče chemických vzorečků a různých odborných termínu či chtěl udělat radost menší skupině lidi jenž ví která bije a nebo nedokázal najít poměr mezi tím které skupině lidi vyhovět .Je to velká Škoda, protože příběh je vystaveny znovu poutavě ,charaktery postav a jejich motivace též, ale bohužel to v mnoha momentech zadupává přehnaná detailnost popisu chemických reakci a postupu jenž doprovází hlavního hrdinu v jeho aplikaci upgradu na něm či jiných osobách. Ubrat o 50% těchto názvosloví a chemických vzorečků tzn 20 stran . Tak nemám v podstatě co vytýkat . Neskutečně mne bavil rozvoj osobnosti hlavního hrdiny ať už na základě aplikovaného upgradu jenž z něho dělá doslova super člověka a nebo na základě jeho rodinné tragédie která doslova ovlivňuje svět. A to bych zdůraznil hlavně. Jelikož potýkat se s cizi nepřátelskou korporací která chce zničit / zlepšit svět bez okolků na oběti je jedna věc ale doslova stát proti vlastní rodině a na základě toho se odloučit od svých nejbližších je doslova oběť nejvyšší. I přes tuto několikrát zmíněnou velkou výtku bych se určitě nebál knihu doporučit. Má neskutečný spád, nečekané momenty a jako vždy dobře napsanou akční složku ..což je od Crouche standart. Stále jde na poli sci-fi z blízké budoucnosti o vysoký nadstandard. A mnozí budou chrochtat blahem.

07.06.2023 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Kill Creek byl pro mne překvapením. Po dlouhé době jsem se nerozhodl na základě referencí ( neberu ty na povedeném přebalu knihy ), ale právě na základě tématu. Dlouho jsem si chtěl přečíst horror, který nevybočuje z řady a snaží se jen dobře vystrašit. No a mýlil jsem se, a to naštěstí v dobrém slova smyslu. Převedení tématu o strašidelném domě do naší moderní doby nemohlo být napásáno lépe. Vlastně jak jinak se přiblížit dnešnímu čtenáři dobrý příběh o strašidelném domě než-li přes stream populárního influencera s čtyřmi nejlepšími horrorovými spisovateli. Každý spisovatel píše trochu jiný horrorový žánr a na základě toho je i znát jaký je i ve skutečnosti jako osobnost. Líbilo se mi prokreslení postav a jejich strachů které je formovali za jejich života a na základě těchto bolestí či ztrát jsou charakteristické i jejich knihy. Což se dozvídáme během příběhu, který sám o sobě není kdo ví jak inovativní, ale v určitých částech volí jiný přístup a to oceňuji. A hlavně. Což musím zdůraznit, jsem se vážně v některých pasážích BÁL a to že hodně. Což se mi dlooouho nestalo. Dokonce jsem měl na základě toho špatné sny a už i přítelkyně po mne chtěla abych knihu přestal číst. Tím nechci říct že to je nejstrašidelnější kniha. To rozhodně ne. Ale mne se trefila do vkusu a byl jsem spokojený. I když přemrštěný akční závěr byl už i na mne moc fantasy. Každopádně pokud někdo hledá knihu u které se chce bát a strávit pár večerů s rozsvíceným světlem při spaní. Tak čile do toho.

30.03.2023 4 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Poslední dobou jsem bohužel nestíhal moc číst a ani nálada nebyla a proto jsem si tuto knihu dávkoval po částech delší časové období a udělal si z toho takový čtecí seriál. A musím říct, že jsem rád za pomalejší dávkování tohoto napětím nabitého příběhu. Je vidět že autor psal a piloval tuto knihu mnoho let. Vše zde sedí dokonalé jako dílky v Tetrisu. Od propracovanosti postav a jejich démonů,po fungování světa a provázanosti s tím aktuálním, po dokonalé vymyšlený a brutální plán jak se obohatit a neuspinit si při tom ruce. Tato kniha snad vážně nemá žádné hluché místo a musím se přiznat že posledních sto stran jsem dal na jeden zátah a sám zažíval infarktové stavy spolu s protagonisty příběhu. Za mne aplaus ve stoje a další autor kterého musím bedlivě sledovat

26.06.2022 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Tušil jsem, že po Temné hmotě to bude na vysoké úrovni, ale takhle mě odrovnat, to jsem vážně nečekal. Blake zase dokázal vystavit komplikovaný příběh tak aby jej pochopil snad každý laik. Jeho um vyprávění je na vysoké úrovni a když se ponoříte do čtení jako by jste sledovaly luxusní vysoko rozpočtový sci-fi film. A to bez přehánění. Vše je tak nádherně do detailu popsané a vystavené kolem komplexních postav tak, jak to už umí málokdo ( brát s rezervou, určitě je talentovaných autorů jako Blake hodně).
V knize snad neexistuje hluché místo, příběh jede kupředu jak pendolino a nedá Vám moc oddych a přesto budete mít nutkání přeskakovat stránky aby jste věděli jak to dopadlo. Bravo. Už se nemohu dočkat další knížky :)

08.02.2021 5 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Dal bych spíše 3 a půl hvězdičky kdyby to šlo. Za mne je rozhodne nápad vytěžen do posledního možného detailu. Vyšetřování jako vždy v podaní Grahama je napínavé a dává smysl. Jen mi bohužel tentokrát trošku překážela linka se zvráceným zvěrolékařem a dilematy, které vůči němu inspektorka v sobě nosí. Pro někoho možná zajímavá odbočka od řešení případu Erinských velekrálů, ale za mne spíš zbytečně natahovaná vedlejší linka. Ale zas na obranu tvůrce, ke konci byla využita ku prospěchu věci. I přesto si myslím, že to umí Graham lépe. Upřímně, to bylo ale asi poprvé co jsem se musel do čtení nutit. Naštěstí posledních padesát stran mi ten nudnější prostředek knihy vynahradil.
Jinak je to starý dobrý Masterton..takže žádné kompromisy, hodně brutality, sexu a čistka postav jak z fantasy fláku Hry o trůny. A to prostě žeru :D

18.01.2021 3 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Graham válí...o tom žádná. Kniha boduje jak charakterizací, která prohlubuje naší oblíbenost či nesnášenlivost k postavám tak budováním příběhu. Ano, přiznávám najde se pár hluchých míst, ale zpětně si uvědomuji že i tyto informace byli nezbytné k pochopení určitých motivací postava a dění příběhu. Ale tyto knihy čtu hlavně kvůli Katie... tato postava je pro mne inspirací jakou byl pro mne dříve a stále je Jack Caffery z knih od Mo Hyder. Silná postava co se nevzdává, jde si tvrdě a nekompromisně za svým, ale přitom dokáže být neskutečně empatická a rozvážná. Jo a pro zrzky mám neskutečnou slabost :D :D

09.01.2020 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Úžasná, brutální, nekompromisní, nečekaná,... Tato slova vystihují nejlépe tuto knihu. Dolova jsem hltal písmena... Jen upozorňuji, ze může byt pro někoho az moc brutální... Ja to teda mohu

17.07.2019 5 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Nejočekávanější kniha tohoto roku skončila za očekáváním. Tak bych mohl začít ač nejsem tolik zklamaný jako většina. ( Tedy podle toho co tu čtu se mi zdá že většina není spokojená).Ale i já začnu nejprve pár negativy. První čím bych začal a co mne nejvíc s prominutím sere je upozadění linky Jadira, Reny, Arlena, Šenvy a jejího tatínka alias loutky. Neskutečně moc jsem se těšil jaké dobrodružství zažijí za cestou za démony, co vše objeví a jak si s tím poradí. Někdo by zde mohl namítat že to v knize je a vše co jsem zde zmínil se tam také objevuje, ale promiňte mi... Na 700 stran tlusté bychli kde řeší autor a teď ať Lesha promine... nějaké mateřství a pletichy mezi zenskejma... Tak mě vážně užírá že nevěnoval více zmíněné výpravě za zničením jádra. A tím máme osli můstek k druhé vítce a to je za mne velice uspěchané závěr a dost ne uspokojivě zakončení pro mne stále hlavního hrdiny Arlena, který jakož to postava se asi autorovi zprotivil, nebo si nedokážu vysvětlit proč už od 3 knihy byl upozaden na úkor jiných postav. Ale přesto co jsem zde zmínil bych čekal že se autor více vyblbne s touto postavou a dá ji více prostoru ke konci. Nechci zde spojlerovat, takže ať si každý zhodnotí sám ale za mne byla tohle velice promarnena šance. Škoda. No a teď k té lepší, pozitivní stránce této knihy. Autor stále vládne neskutečně dobrému popisu a výpravě. Když se do toho opre tak máte nutkání doslova přeskakovat stránky. Brett je msir vypravy a jeho vykreslení postav Vas uchvátí. I přesto že je jich kniha plná jak jsem již už zmiňoval výše tak si dokážete každou zapamatovat právě díky výborně charakteristice a popisu postav kterým autor vládne. A celkově bych mohl pochválit tímto celou pentalogii za perfektni a velice uvěřitelné fantaskní svět který se mi nechtělo opouštět. Jak už zde bylo zmíněno jedním z uživatelů.. Je možné že se vrátíme do tohoto světa skrz potomky hrdinů ač už ve formě povídek či jen nějakých autorových dodatku. Každopádně nelituji ani na vteřinu že jsem strávil v tomto světě a bude se mi stýskat... Ne že ne.. Doufám že si všimne HBO a nabídne nám další pecku. Zbožné přání :)

16.04.2019 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Milá autorko McMahon, moc Vám děkuji za tento skvělí román, který mě příjemně děsil, napínal a nedával mi spát. Přesně takto si představuji jak by měla vypadat kniha z ranku horrorů. Překvapivé momenty střídali ty děsivé a já Vám zobal z ruky jedna báseň. Moc děkuji za tento zážitek a už se neskutečně moc těším na další porci Vaší děsu plné fantazie. Vřele doporučuji těm co se rádi bojí.

14.03.2019 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tuto povedenou knihu jsem dostal k Vánocům, ale už před tím mne zasáhla velice dobře vedená multimediální reklama, která byla zaměřená hlavně na autorku jako debutantku na poli knih. A za mne musím uznat, že "tentokrát" reklamy nebyli lživé. Po pár stránkách Vás ihned trkne odkud bere inspiraci. Kdyby se po čase ukázalo, že je C.J. Tudor je umělecké jméno levobočka Stephana Kinga, nedivil bych se. Parta dětí jako by vypadla z románu To či ne náhodou inspirovaném seriálu dle Kingových děl Stranger things. Parta dětí co nezapadá, ale navzájem doplňují nedostatky toho druhého. Ale i celkově vykreslení postav, jejich charakteristika a pohnutky, i to tajemno kolem nich. To jde autorce od ruky a bude si chrochtat blahem. Čekal jsem od knihy nějaký drasťák ve stylu Nesbo či Mo Hayder , ale zde hraje roli spíše plíživý strach, nejistota a tajemno. Zápletka mi přišla dobrá ač jsem, tam bylo nějaké hluché místo a uvítal bych větší popis některých situací. Určitě mě i zaujalo vyprávění v dvou časových rovinách a tím daný rozdíl ve vyprávění. Závěr knihy byl za mne uspokojivý a v jednom momentu dost překvapivý. Za mne určitě spokojenost. Jedno však autorce knihy nezávidím. Napsat na začátku své kariéry něco takhle povedeného přináší velká očekávaní pro knihu další. Tudor si nastavila laťku dost vysoko a budu jí držet palce, aby se minimálně držela takové kvality ,kterou prokázala v Kříďákovi.

30.01.2019 4 z 5

Chlapec, který viděl pravdu Chlapec, který viděl pravdu neznámý - neuveden

Náhled do dětské duše, která měla dar a díky dobrému učiteli věděla jak jej uchopit. Tento deník chlapce z minulého století by neměl minout nikdo kdo věří ve " víc " . Někdo kdo dokáže více chápat síly, které nás obklopují a nebojí se přiznat že opravdu existují. Protože jestli opravdu bedlivě sledujete či nasloucháte svému okolí, tak možná,možná prozříte a zjistíte že nikdy není opravdový konec a procházíte další cestou sebepoznání.

07.08.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Plná Palba. Netušil bych, že po tak silném čtení v tomto roce jako bylo například To, Prach či Ohniví muž budu právě nejvíce nadšený z Temné hmoty. Knihy která si mne získala jak originálním obalem i tématem ( které jsem si ale neměl zjišťovat..k tomu později ) a v neposlední řadě i autorem Wayward Pines jež jsem viděl jen v seriálové podobě a byl jsem upřímně spokojen s touto verzí Twin Peaks pro 21 století.Prvně začnu stylem psaní který bych ohodnotil doslova jako filmový. Spád, konverzace, popis, akce a v neposlední řadě emoce..vše na mne působilo jako luxusní přepis filmu. A na mne tento styl funguje. Doslova jsem hltal každé písmeno a měl jsem nutkání i přeskakovat odstavce či dokonce stránky abych už věděl jak to dopadlo. A to se mi vážně dlouho nepřihodilo. Teď bych se rád ale dostal ke kamenu úrazu a tím je jaká koliv informace o příběhu. Dokonce i krátký úryvek z knihy na přebalu Vám prozradí děj a to je chyba. Tím pádem jsem byl připraven o nečekaná odhalení dobře do odhadem 70 strany knihy. Proto bych všem doporučil si absolutně nic nezjišťovat o této peckové knize. Neříkám že by Vás pak nečekal nějaký jiný zvrat. To ne. Je jich tam i tak plno. Ale na co se ochuzovat o plnohodnotný zážitek, ne? :) Určitě bych vyzdvihl charakter Johna který si projde zajímavou proměnou/ami... a nejde jen tak o klasického hrdinu a doufám , že se nějaký schopný producent všimne Blakeovi knihy a hodí jí na plátno v té nejlepší podobě. Upřímně závidím těm co ještě nečetli. A hlavně si nic nezjišťovat !!!! Ale já vím že Vám to nedá :D :D

16.12.2017 5 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Bohužel pro tuto knihu jsem měl po vnikající Vánoční říši příliš velká očekávání a tím pádem musím i konstatovat, že pro mne byl Ohnivý muž lehčím zklamáním. Ale tím nemohu říct, že by kniha byla nějak špatná. To ne. Furt jde o vysoký nadstandard z pera pokrevního následovníka Stephena Kinga. Kniha má vynikající začátek, který mě hnedka chytil a jen tak nepustil, ale bohužel došlo pak k přesunutí děje do skrytého tábora zpola zfanatizované sekty. V této prostřední části knihy jsem se utápěl v přehršel charakterů která nebyla z poloviny ani tak zajímavá, což také způsobilo to, že jsem se mezi nimi ztrácel a musel jsem občas otočit o několik stran na zpět abych se trochu zorientoval. Taky mi některé situace přišli více natahované a nebyli tak záživné s čímž se dostavila nuda. Dokonce jsem se musel párkrát nutit do čtení což bych nikdy nečekal u Hillovi knihy. Ale od určité chvíle ( šikana v lese, únos sanitky, fénix) jsem byl zpátky v sedle a znovu jsem se vozil v lunaparku Hillovi fantasie. Do konce jsem hltal každou stránku a byl jsem i překvapen nekompromisní čistkou postav. Jinak co se týče zmíněných postav tak pro mne byla znovu nejsilnějších hlavní postava v podobě těhotné Harper . Její odhodlanost, odvaha a vytrvalost byla uvěřitelná a do této postavy jsem se doslova zamiloval. Jen mi bylo trochu líto Johna který to během celého příběhu schytával víc než dost, ale to byla asi karma za jeho aroganci a povýšenost :D No co bych mohl ještě hodnotit. Nejlepší na této knize je nápad. Nemoc v podobě vzplanutí a nebo její následné ovládnutí a využití, to může opravdu vymyslet jen někdo jako je syn krále horroru. Takže za mne verdikt zní 3,5 hvězdičky.

21.11.2017 3 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Jak je zvykem u knih od Mo, neskutečně čtivé, bez nudných pasáží, výborně vykreslené postavy, zajímavá zápletka avšak je tu jisté ale. Po panence, kterou bych kvalitativně právě přirovnal k této knize, máme " lehce " předvídatelný děj ( tím nemyslím ve všech dějových linyjích ) a hlavně i padoucha. Zhruba po půlce knihy jsem už na beton tušil kdo, co a proč. Což zamrzí když si vzpomenu na brilantního Vlka, kde jsem do poslední chvíle tápal. Ale přesto nelze než doporučit. Mo je prostě bůh a i to lehké zaškobrtnutí jí odpustíte :)

15.08.2017 4 z 5

To To Stephen King

Tak jsem právě dočetl Kingův Masterpiece. Tento opus Magnum jsem dávkoval po malých soustech jelikož jsem v zahraničí a jinou knihu jsem si nevzal. Aby taky jo když je to taková bichle. Nemohu ani popsat slovy jak moc jsem se těšil na další večer a několik kapitol s bandou smolařů z Derry. Od neskutečné chemie mezi postavami po děsu-plné zvraty a momenty jsem nemohl přestat myslet na to kam to povede a kdo všechno přežije běsnění neúnavného zla které má tolik podob. Tato kniha nemá v podstatě až na pár drobnosti ( tedy pokud nepočítam mezihry z Mikova deníku o histoii Derry kde se dle mého názoru King až moc nechal unést a jen to by vydalo na samostatnou knihu) žádná hluchá místa a to je obdivuhodné při počtu bezmála 1100 stran. Za mne určitě nejlepší horror co jsem kdy četl a už teď se nemohu dočkat nového filmového zpracování které vypadá z traileru přímo lahůdkově.

24.06.2017 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Tleskám!!! Paráda!Doufám v kvalitní filmovou adaptaci.( Rohy ušli ale furt tam dost chybělo k dokonalosti .) ) Tato kniha ne jen že je nejlepší od Hilla, ale hned od začátku mi brnkala do noty představa jak se této látky ujme Tim Burton a do role Manxe splaší Iana McKellena ( Gandalf, Magneto) který by se mi na tuto postavu náramně hodil. Nezbývá mi než jen doufat v podobný osud. Až potkám kašnu tak hodím minci s tímto přáním :D

04.04.2017 5 z 5

Zákon rezonance Zákon rezonance Pierre Franckh

Přečteno jednou a ne naposled.Doporučuji všem kdo tápe v životě či si neví rady sám se sebou. Tato kniha má náboj pozitiva který vás perfektně nastřelí a donutí Vás se zamyslet nad mnohým.

16.03.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Tak jo, první díl byl nejlepší! Proč? Z jednoduchého důvodu.Tajemno, originalita. Druhý díl nám vysvětli proč byla sila postavena a odůvodnil mnohé a třetí díl nám jen uzavírá kapitolu v budoucnosti a ničím překvapivým bohužel nevybočuje, ale to neznamená že je to nutně na škodu. Charaktery jako Jules, Donald, Charlotta, Solo a Lukas mě moc bavili a fandil jsem jim. Popis akce a dramatu jde autorovi furt na jedničku jen bohužel prostřední část knihy která dle mého soudu bývá u většiny knih nejslabší byla i zde kamenem úrazu. A musel jsem se párkrát nutit i k četbě u nějakých kapitol. Což se mi i stalo u Turnusu. Ale konec knihy, respektive posledních sto stran jsem hltal a s přicházející únavou jsem litoval že nemohu číst dál. Škoda že neměla takový čtivý náboj i prostřední část. Ale i tak spokojenost a uspokojivé zakončení trilogie. I když "bacha spoiler" bych nějak zakomponoval do knihy i záchranu i zbylých sil, ale to je jen má menší výtka..nakonec příběhy po dočtení v našich myšlenkách můžou probýhat dál ;)

05.03.2017 4 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Tak jo moje čtvrtá kniha od Hayder resp. čtvrtý případ Jacka Cafferyho ( knihy čtu na přeskáčku a ničemu to vážně nevadí ) a musím říct že ta ženská je jednoduše bůh ( brutální ). Málo která knihy mě donutí číst každou chvíli a odložit jiné záležitosti na potom jako právě ty od Mo. Propracovanost příběhu, postav a děje je perfektní. Den ode dne se mi prohlubovali kruhy pod očima jen abych mohl dočíst další a další kapitolu. A já tímto Mo děkuji. ( za ten zážitek, ne za ty kruhy ty mrcho :D )... Ps je vážně škoda že je to poslední kniha z případů J.C. ,ale lepší uzavření si nedokáži představit...

13.02.2017 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Těšil jsem se. A jak! Námět perfektní, reputace autora taky a k tomu připravovaný seriál. Podle toho všeho jsem měl očekávání našponovaná. Tak proč dvě hvězdy? Kde se stala chyba? Ze začátku musím uznat že mě to chytlo, ale asi po 60 stránkách to upadlo jak už to někdo zmínil do mišmaše všeho možného a potenciál se utápěl v hromadě nápadů které neměly hloubku a nebyly dle mého zcela správně využity a stejně tak i postavy a o spádu děje ani nemluvím. S čímž se dostavila nuda, nucení do čtení a to je špatně. Nápad dobrý, ale provedení bída. Bohužel...

29.12.2016 2 z 5