marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Skvělá kniha - jako vždycky od Chrise Cartera. Mám ráda jeho styl psaní, uvěřitelné zápletky, logické myšlenkové pochody detektivů, svižné tempo. A tentokrát musím pochválit i za super konec, který nás nutí sáhnout po dalším dílu.

26.09.2022 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Parádní kousek, typické pro Chrise Cartera.
Kniha se liší od jeho předchozích spojením pachatele a detektiva, nicméně zápletka, děj i rozuzlení je naprosto originální jako vždycky u Carterových detektivek.
Jeho série je neskutečná a já jdu na další knihu.-)

09.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Dobrá kniha, ale jen "dobrá". Začátek velmi pozvolný, zápletka pro mě místy zmatená a nepřehledná, rozuzlení slabší. A přitom téma slibovalo pořádnou jízdu. Krásné vykreslení prostředí zapomenuté zapadlé vísky, příroda, les, atmosféra. Postavy méně uvěřitelné. Námět měl potenciál, ale z mého pohledu zůstal nevyužitý.

26.10.2021 2 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Líbilo se mi autentické popsání místa, reálie té doby. Méně už samotný děj, který byl místy přehnaný a nelogický. Co se týká Willowbrooku, tak to je jedno velké neštěstí. To, co se tam dělo po mnoho let, kolik dětí živořilo uprostřed nezájmu, bídy, nemocí, hladu a bití... to je šílenost. Doba byla taková, že se na veřejnosti nemocné nebo postižené děti neukazovaly. Proto je zavřeli do ústavů. Hnus.
Kdo má pevné nervy, může se podívat na dokument Dluh na iVysílání České televize, který ukazuje situaci v Jedličkově ústavu za dob raného komunismu.

02.04.2024 4 z 5

Otcova oběť Otcova oběť Santiago Díaz

Tohle byla pecka, bavilo mě to moc! Trošku pošahaná inspektorka, zamotaný případ, trochu napětí, trochu legrace, mělo to šťávu.

20.06.2023 4 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Perfektní detektivka, Carter opět nezklamal. Už už jsem si myslela, že mám jasno a v na závěr parádní odhalení. Nechápu autora, že se mu neustále daří vymýšlet nové zápletky aniž by se opakoval. Při takovém množství knih je to opravdu umění.

27.06.2022 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Parádní detektivka, která otevírá sérii Sama Portera. Zajímavá zápletka, sympatický detektiv. Četla se mi moc dobře, hezký jazyk i pochopitelné souvislosti.
Chvíli jsem byla napjatá, zdali se oběť zachrání a přiznám se, že by mě to příjemně šokovalo, ale autor zachoval klasickou linku a nechci mu to vyčítat.
Jako milovnice Chrise Cartera musím ubrat jednu hvězdu, ale jinak knihu všem doporučuji.

10.06.2022 4 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Krásná kniha o strachu ze stárnutí, ztráty věhlasu, lásce partnerské i sourozenecké. Martina Málková píše nádherným citlivých jazykem, dokáže vybarvit postavu do nejmenších detailů, přesto jsou uvěřitelné.
Kniha o dvou sestrách, které rozdělila doba a vzdálenost. Herečka Mína ze strachu před nemocí pozve Jolu do svého života a na okamžik zapomene na minulé křivdy. Povaha člověka se ale často nemění, takže přijde obrovské zklamání a smutný konec.
Předchozí kniha Martiny Málkové mě moc neoslovila, ale Pérka jsou překrásným dílem.

12.11.2021 4 z 5

Ibka Ibka Petra Braunová

Nádherná knížka , která je v podstatě autobiografií autorky. Její dětství u nepochopitelně nevšímavé babičky, boj o pozornost dospělých, volnost ze strany rozevláté matky a komplikované chování milovaného otce navždy poznamenaného pobytem v lágru, vztahy s muži i ženami, nestálost, nezodpovědnost, neschopnost zakotvit, obrovská láska k Francii, ale i k domovu, rodné vesnici... tím vším nás provede během barevného vyprávění, ve kterém se naprosto otevře těm, kdo o to stojí.

26.03.2024 5 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Slušná detektivka. Byla jsem zvědavá na vývoj situace u hlavní hrdinky Madison Harperové, takže jsem sáhla po druhém dílu série. Vysvětlení justičního omylu jsem se dočkala, velkolepého finále též. Ale říkám si, že méně je někdy více. Spiknutí, vraždy, rodinná nenávist. Bylo toho trochu moc. Dám si chvilku pauzu před dalším pokračováním:)

21.02.2024 3 z 5

Nerez Nerez Marek Epstein

Úžasná povídková kniha. Marek Epstein je PAN spisovatel.
Všechny povídky se věnují tématu, kdy se v jediném momentu může změnit člověku život tím nejmíň nepravděpodobným způsobem.
Zhltla jsem knížku na posezení, parádní věc.

01.02.2024 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Na víkend dobrá kniha, ale přišla mi nedotažená, malinko amatérská. Spousta detailů vyšetřovatelům unikala, konec rychlý, na můj vkus až moc rychlý. Asi si přečtu ještě další díl v sérii, ale jen díky hodnocení ostatních.

06.11.2023 3 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

Moc se mi knížka líbila. Nezvykle psáno formou dopisu, napínavé, kapku strašidelné, konec překvapivý. Nečekala jsem, že mě to tak chytne:-)

25.09.2023 3 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Nebylo to špatné, ale asi poprvé si myslím, že seriál byl lepší než kniha. Mě se v ní špatně orientovalo, možná hodně maminek a pak i otců... Jinak samozřejmě téma silné, šokující.

20.09.2023 3 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Svižná detektivka, která vás udržuje v napětí do posledních stránek. Téma smutné, těžké, ale absence krve a běžných brutalit v jiných thrillerech, z ní dělá zajímavou věc.
Autorka mě mile překvapila, poohlídnu se po jejích dalších knihách.

27.09.2022 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Nádherná kniha, ve které se prolíná minulost a její dopady na současnost. Atraktivní prostředí Paříže v kombinaci s pro mě zcela neznámými informacemi o vysídlení Židů z Francie, to jsou atributy, které mě donutily knihu neodkládat.
Tragické události spojené s vyhlazením židovského národa znám z českých, slovenských, polských nebo litevských reálií, ale v těchto souvislostech jsem se s nimi ještě nesetkala. Francouzi o nich hovoří neradi, je to temná kapitola francouzských dějin.
6. července 1942 nahnala francouzská policie do pařížské cyklistické arény Vélodrome d'Hiver 13 tisíc pařížských Židů, z nichž bylo asi 4000 dětí a 6 tisíc žen. Na stadionu zůstali Židé v otřesných podmínkách skoro týden. Poté je nacisté přesunuli do internačních táborů nedaleko Paříže.
Osudy jedné z holčiček, které se podařilo z tábora uprchnout, můžeme sledovat v knize. Sarah se z nikdy nepodařilo vzpamatovat a zapomenout na události té noci. A zapomenout bychom neměli ani my.

22.06.2022 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Zajímavá detektivka. Začátek poměrně svižný, zápletka šokující, finále překvapivé.
Na knihu jsem narazila náhodou a vůbec nelituji času, který jsem jí věnovala. Atraktivní prostředí australské venkovské krajiny, horko na vás téměř sálá ze stránek knihy. Minulost se prolíná s přítomností a rozuzlení je nečekané, ale vítané, protože mnohé se po dlouhé době vyjasní.
Pohodová detektivka, která má spád.

30.05.2022 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Zajímavá detektivka, trochu zmatená v motivech. Vešlo se do ní všechno - vraždy dětí, únos, sekta, rodinné trable... Dobře se četla, nepřekvapila.

06.10.2021 3 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Za mě žádná velká věc, příjemná detektivka ano, ale strašně moc věcí mi přišlo nedotažených, skoro nelogických.
Rozuzlení na můj vkus příliš šokující, řekla bych americké a do českého rybníka se nehodí. Vodníka jsem nečetla, ale přestože si dám chvíli pauzu od této autorky, zkusím ho dát.

03.01.2024 2 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Fajn detektivka, zajímavá zápletka, mělo to spád a závěr překvapivý.

21.11.2023 3 z 5