MarkCarter MarkCarter komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jediné čo teraz trochu ľutujem je, že som si to neprečítal už na strednej keď nás k tomu nútili. K tejto knihe som sa dostal o dosť neskôr, dobrovoľne, a o to viac som si vychutnal jej čítanie. Je napísaná jednoduchým, ale pútavým štýlom. Často opisuje udalosti v ich naturálnej až surovej podobe. Možno viac ako pri rôznych filozofických knihách, som si pri tejto knihe uvedomil ako sa vlastne máme dobre. Nebudem zbytočne spojlerovať, ale záver zanechal veľký dojem. Odporúčam.

V tieni V tieni Dominik Dán

Autor si udržal vysokú úroveň. Napísal už viac ako 30 detektívok, tí, ktorí čítajú vedia čo očakávať. Pre tých, čo nepoznajú odporúčam aspoň vyskúšať. Dominik Dán pracoval ako detektív a preto jeho knihy pôsobia uveriteľne. Miešajú sa v nich historické udalosti a fikcia. Chronologicky sa dej odohráva pred ostatnými knihami, na začiatku 90. rokov. Tento raz sa v knihe nachádza len jedna hlavná dejová línia, ktorá sa zaoberá "ponožkovým vrahom". Vyšetrovanie vedie sériou slepých uličiek a je zábavné čítať, ako sa s tým vysporiadajú detektívi .

07.05.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Zápletku tejto knihy asi nemusím nikomu predstavovať. Každý sa s ňou stretol pri povinnom čítaní, alebo minimálne skopíroval obsah z internetu. Každopádne je to veľmi krátka knižka - novela. Záleží od konkrétneho vydania, formátu knihy, veľkosti písma, ale často je to do 100 strán. Vďaka tomu ju môžem odporučiť aj začínajúcim, prípadne mladším čitateľom. A o čom to je? O pevnej vôli, ktorá hraničí s tvrdohlavosťou. O vytrvalosti a nezlomnosti človeka. O schopnosti znášať rany osudu. Popis udalostí na mori je tak živý a reálny, že autor s tým mal určite osobnú skúsenosť.

06.01.2022 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Moje prvé stretnutie so slovenským krimi a hneď na úvod prezradím, že nie posledné. Mám skúsenosti so švédskym krimi, ale musím uznať, že je to zaujímavejšie, ak sa dej odohráva v lokálnych reáliách. Predsalen si viem viac predstaviť dianie v Púchove ako Malme.

Prvý dojem veľmi dobrý, kniha sa ľahko číta, v mojom prípade počúva. Je možné, že môj dobrý dojem umocnil Martin Mňahončák, ktorý skvele načítal túto knihu. Autor popisuje detaily, mimiku postáv a je to živé čítanie / počúvanie.

Dej z časti opisuje skutočné udalosti, alebo je nimi inšpirovaná, len mená sú pomenené. Súčasne sa odohrávajú dve dejové linky. V tej vedľajšej som sa trochu strácal, pravdepodobne nadväzuje na udalosti predchádzajúcej knihy? Udalosti majú spád a pomerne rýchlo vtiahnu čitateľa do deja. Poslednú štvrtinu som dal na jeden záťah. Sledujeme dianie okolo viacerých postáv súčasne a nie vždy sa dejú chronologicky, ale neprišlo mi to chaotické. Zároveň som mal dosť času vytvoriť si sympatie k viacerým postavám a aj antipatie, tak, aby som nakoniec fandil "tým dobrým".

Určite si prečítam aj ďalšie autorove knihy 9/10

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Ako prvotina je to vynikajúce. So sériou som začal od konca, tak som mal trochu obavy z kvality, ale tie sa nenaplnili. Obsah aj forma sú na vysokej úrovni. Dej má dve línie, dva prípady vyšetrovania, ktoré sa odohrali chonologicky po sebe, ale v knihe sú prepletené. Na záver to do seba zapadne ako veľká skladačka. Načrtnuté sú tu aj hlavné postavy, ktoré sa potom vyskytujú aj v ďalších knihách. Zatiaľ dosť jednorozmerne, ale časom si ich obľúbite.

04.04.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

V deji sa vraciame do minulosti. 90te roky majú svoju atmosféru. V tomto diely nevystupuje veľa postáv a teda nie je problém uhádnuť “kto je vrah”. Ja som na to prišiel asi na 200 stránke, ale skúsenejší čitatelia na to prídu určite skôr. Aj napriek tomu je do dobré čítanie, bez hluchých miest.

18.08.2021 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Autor "predpovedal" Covid, aj keď pandémia v knihe je mnohonásobne horšia ako realita. Príbeh je dobrý. Zaujímavý a priamočiary. Detektív má krátko pred výpoveďou a z akéhokoľvek dôvodu to nemôže odložiť, preto sa ponáhľa s vyšetrením prípadu a často balansuje na hrane zákona. Vytvára to pocit naliehavosti a vďaka tomu má príbeh spád. V tomto románe sa nevyskytuje veľa postáv a je to fajn, čitateľ sa v tom nestratí. Opis udalostí je pútavý, akurát dialógy pôsobia trochu strojene.

04.04.2021 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tento diel je trochu slabší ako predchádzajúce dva, pretože sa tu vyšetruje stará vražda a chýba prvok napätia. Navyše je dej taký zamotaný, že občas som sa v tom strácal. Sebastianove kúzlo z prvých dvoch dielov je tiež preč, hádam sa to zlepší v ďalšom diely

26.03.2023 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Rozmýšľam, čo napísať k tejto knihe, aby som neprezradil dej. Tentoraz je príbeh trochu iný. Objavia sa staré známe postavy a rozhodne to nie je na škodu. Vývoj je veľkom prekvapivý, ale viac nechcem prezrádzať. Pre fanúšikov DD povinná jazda

31.12.2021 5 z 5

Volanie Kukučky Volanie Kukučky Robert Galbraith (p)

Väčšinou knihy kupujem, alebo požičiavam "do zásoby". Dostanú sa do šuplíka, kde čakajú kedy na ne príde rad. Občas sa mi však do rúk dostane kniha špeciálna, ktorá všetky ostatné predbehne. Začítam sa do prvých riadkov a neviem prestať. Táto kniha patrí medzi ne. J. K. Rowlingová je pre mňa na medzi spisovateľmi na tom podobne, ako Steven Spielberg medzi režisérmi. Má talent na rozprávanie príbehov.

Rowlingová však na to ide dosť obsažne, o čom svedčí aj počet strán (442). V románe sa nachádza veľa postáv a občas som sa v tom strácal, až som si musel vytlačiť na papier, kto je kto. Čo sa týka príbehu, (samo)vraždu vyšetruje súkromný detektív s niekoľko mesačným oneskorením. Nie je policajt, takže príbeh nie je založený na zbieraní dôkazov, ale na rozhovoroch s podozrivými. Toto je možno pre niektorých čitateľov dôvod, prečo dali nižšie hodnotenie.

Druhý dôvod je, že by príbeh mohol byť o niekoľko desiatok strán kratší. S tým celkom súhlasím, ale videl som aj seriál natočený podľa knihy a tam mi vynechané detaily chýbali. Možno to súvisí aj s tým, že tie strany navyše sa týkajú postáv z príbehu, ktoré už v ďalších dieloch predpokladám neuvidíme a tým im bol venovaný zbytočne veľký priestor. Podľa mňa, ak by sa ten priestor viac venoval Cormoranovi a Robin, bolo by to dokonalé. Takto je to "len" nadpriemerne dobré. Teším sa na ďalší diel.

03.06.2021 4 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

Toto je moja 3. Dánovka, takže som vedel do čoho idem a predobjednávka nebola pre mňa risk. Samozrejme, vysoký štandard je dodržaný, čo poteší všetkých fanúšikov série. Ak ste ešte nečítali žiadnu knihu od Dominika Dána, tak vám poradím jedno, vyskúšajte. Kľudne aj túto. Aj ja som bol predtým skeptický voči slovenskému autorovi, ale nakoniec milo prekvapený.

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Ak by som robil zoznam kníh, ktoré mi zmenili pohľad na svet, tak by som s kladným svedomím mohol naň vložiť tuto knihu. Nezhodneme sa 100% so všetkých čo tu bolo napísané, ale to vôbec nevadí a nebolo to ani cieľom knihy. Nové myšlienkové pochody a spôsoby uvažovania - to je to čo Vám môže táto kniha ponúknuť. A ako bonus - budete vyzerať múdro pred kamarátmi.

05.04.2021 5 z 5

Jak žít dobrý život: Starověké umění stoické radosti Jak žít dobrý život: Starověké umění stoické radosti William Irvine

V dnešnej dobe chceme všetko nové, pretože nové je lepšie, však? Myšlienky zachytené v tejto knihe sú 2000 rokov staré a dokazujú, že ľudská psychika sa za ten čas veľmi nezmenila. Stále nás trápia rovnaké problémy a stále na ne hľadáme nové riešenia. Možno netreba znova vynachádzať koleso. Kniha sa nečíta ľahko, aj keď sa autor snažil priblížiť myšlienky stoicizmu súčasnému čitateľovi. Počas čítania som si často dával pauzu, aby som sa zamyslel nad konkrétnymi odsekmi, niekedy aj vetami. Niektoré koncepty je ťažké prijať, ale musím uznať, že majú niečo do seba.

Žijeme v dobe konzumu, viac je lepšie, chceme väčšie a novšie... Prečítanie tejto knihy z vás neurobí nového človeka, ale možno vás nasmeruje na zmenu. A možno ani nie, je to na vás. Na tejto filozofií je super, že sa nevylučuje so žiadnym vierovyznaním, dokonca si myslím, že sa napríklad s kresťanstvom výborne dopĺňa. Za mňa je to jedna z najlepších kníh v oblasti psychológie a filozofie, ktorú som čítal. Nie pre to, že by sa dala rýchlo prelistovať, ale pre to, že mi chvíľu trvalo sa ňou prelúskať.

04.04.2021 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy už nikdy nebudete dýchať ústami. Hovoríte si, čo je to za blbosť, veď to je jedno, ktorým otvorom a ako dýcham. No, zjavne nie. K téme dychu som sa dostal po prečítaní knihy od Wima Hofa, ktorý túto problematiku spopularizoval. Teraz by som bol radšej, keby som najskôr čítal túto knihu pred tou Wimovou, aj keď obe môžem odporúčiť. V tejto knihe sa ide viacej do šírky, veď má 300 strán. Ale nemusíte sa báť, veď 10 strán tvorí register, ďalších 12 strán je venovaných dýchacím metódam a neuveriteľných 50 strán má poznámkový aparát! Pri jej čítaní som tak stále listoval na koniec (niektoré poznámky sú zaujímavé) a zároveň aplikoval popisované dýchacie metódy. Je to populárno náučná literatúra, takže aj tie fakty, ktoré sa dozvedáme sú formou príbehu. Odporúčam pre všetkých dýchajúcich čitateľov.

02.04.2022 5 z 5

Kniha má 4 časti. Začiatok je výborný, mal som problém odtrhnúť sa od čítania. Hovorí o počiatkoch ľudstva. Obsahuje množstvo faktov, ale je písaná ľahko stráviteľnou formou príbehu. Práve vďaka príbehom som sa dozvedel súvislosti danej doby, vďaka ktorým si získané vedomosti zapamätám na dlhšie.

Tretia časť (zjednotenie ľudstva) už trochu stráca tempo. Nájdu sa v nej aj časti - hlavne o náboženstve, kde s autorom nesúhlasím. Svoje názory na náboženstvo prezentuje ako fakty, ale pritom táto časť obsahuje najmenej referencii a teda overiteľných faktov. Keby sa v tejto časti autor viac venoval faktom, bolo by to kratšie, údernejšie a hodnotnejšie.

Štvrtá časť zasahuje do našej doby, dokonca až do budúcnosti a tým je obsiahnutá celá história človeka.

Ak by som hodnotil iba prvú polovicu, tak by to bola jedna z najlepších vedecko-populárnych kníh aké som čítal. Ako celok je to “len” veľmi dobrá kniha.

08.11.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Moje prvé stretnutie so severskými krimi vo mne zanechalo dobrý dojem a chuť prečítať si ďalšiu knihu. Alebo skôr vypočuť? Tuto knihu som počúval ako audioknihu s hlasom Pavla Soukupa a musím priznať že aj jeho zásluhou sa mi kniha páčila. Súhlasím s tým čo sa píše v ostatných komentároch - zvláštny vzťah ostáva so synom, občas nelogické správanie hrdinov, zvláštny motív vraha a absencia napätia. Na druhej strane sa to dobre počúvalo, autor má pútavý opisný štýl rozprávania, ktorý občas pôsobí surovo až brutálne. Môžem tuto knihu odporučiť ďalej.

05.04.2021 5 z 5

Ťažko hodnotiť knihu, kde si herec vyleje svoju dušu, odokryje súkromie a démonov, ktorí ho sprevádzajú. Je až šokujúce, aký úprimný bol v niektorých častiach a zároveň smutné. Znova sa potvrdilo, že sláva a bohatstvo nie sú zárukou šťastia. Ak ste fanúšikom autobiografii, alebo priateľov, táto kniha bude pre vás jednohubka.

09.09.2023

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Na túto knihu som sa pozeral trochu cez prsty. Bol som zaujatý, veď čo by mi mohol dať pre mňa neznámy autor za životné lekcie. Myslel som, že sa jedná o ďalšiu kvázi selfhelp knihu plnú hurá myšlienok. Som úprimne rad, ze som sa mýlil. Začiatok je trochu pomalší, ale neskôr sa to rozbehne. Autor hovorí o svojich zážitkoch a pohľade na svet. Myšlienky spomenuté v knihe boli pre mňa inšpiráciou a často som sa prichytil, že nad nimi uvažujem aj počas dňa. Nezhodneme sa s autorom vo všetkom, ale myslím, že to je v poriadku. Zaujímavé časti: hypnóza, meditácia, sila mysle 9/10

05.01.2022 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Kniha od Dominika Dána je u mňa na dva ťahy. Vždy ju mám do pár dní prečítanú a to hovorí samé za seba. V tomto dielo sú dve dejové línie, starší detektívovia vyšetrujú zhorenú mŕtvolu zavozníka a mladší vypomáhajú protidrogovému oddeleniu. Zistenia sú prekvapivé, ale nebudem prezrádzať. Viacej sa mi páči, keď sa venujú vyšetrovaniu vrážd a vypočúvaniu svedkov, ale stále je to nadpriemerné čítanie.

03.12.2021 4 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Pre mňa bola kniha príliš odborná. Dostal som sa za polovicu a nedočkal som sa žiadnej praktickej rady ako zvládať stres. Možno som mal len chybne nastavené očakávania, každopádne pod návalom medicínskych pojmov môj mozog vypínal a popravde teraz už z toho neviem nič.

EDIT: Tak som dal knihe druhú šancu. V druhej polovici sa nájdu rady ako zvládať stres, ale skôr teoretické. Môj celkový dojem z knihy sa však nezmenil.

18.09.2021 3 z 5