marina4088 marina4088 komentáře u knih

Gladiátoři z táborů smrti Gladiátoři z táborů smrti Andrzej Fedorowicz

Zajímám se o četbu z období druhé světové války, takže jsem po možnosti přečíst si tuhle knihu ráda sáhla.

A ze začátku mě opravdu bavilo ji číst. O box se sice nezajímám, ale o boxu v koncentračních táborech jsem ještě nečetla.

Prvních pár osobností bylo opravdu zajímavých, jenže mi jejich příběhy přišly trochu zkrácené. Rychlý start, pak koncentrační tábor a rychle napsaný konec - jak a kde zemřeli a kde nakonec žili.

Ne, že by další boxeři nebyli zajímavý, to vůbec neříkám, jen to pak začalo být hodně monotónní a člověku občas přišlo, že čte o tom samém a ke konci to utíkalo pomaleji. I když části, kdy se jejich osudy protnuli a pokaždé byly sepsané z jiného pohledu byly moc fajn.

Takže jo, jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale na toto tema jsou napsané i lepší knihy, které člověka opravdu celou dobu táhnou do děje.

04.08.2022 3 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Tak tenká kniha a přitom toho popisuje takovou spoustu! Vůbec by mi nevadilo nějakých 100-150 stran navíc.

Hned na začátku jsme vtaženi do děje - autorka nás nenechá moc trápit a hned nám, nezávisle na sobě představí dva hlavní hrdiny - matku dvou dětí Nelu a o skoro dvacet let mladšího Bena. Potkají se náhodou - Nele se rozbije auto, tak musí jet do práce autobusem. Na zastávce potkává svou starou kamarádku, která je právě matkou Bena a zde celý příběh začíná.

Už od začátku je patrné, že se mezi nimi vytvořilo jakési pouto. Jak v příběhu pokračujeme dále, věci začínají nabírat spád.. ale začínají se také čím dál více komplikovat.

Moc se mi zde líbil popis Nely k celé té záležitosti. I přes to, že se k Benovi občas chovala jak ke svým dvěma synům, milovala ho jinak. Její láska byla opravdová, ale vzhledem k věku přemýšlela na rozdíl od Bena racionálně. Benovi se své city skrývat nedaly, občas bojoval sám se sebou, ale ten boj prohrával, protože i on se zamiloval. Bez ohledu na věk.

Konec byl nádherný a četla jsem ho vícekrát, protože byl fakt moc hezky napsaný. I přes to bych uvítala více stránek z důvodu rozepsání se více o jejich vztahu - takhle to prostě bylo moc zrychlené. Takže doufám, že se dovydá nějaké pokračování! :)

07.07.2022 4 z 5

Dreamologie Dreamologie Lucy Keating

Dreamologie bylo příjemné oddechové čtení se špetkou fantasy.

Sledujeme tu příběh Alice a Maxe, kteří se potkávají jen ve snech a zažívají spolu nevídané dobrodružství.. i první lásku. Alex pak přestoupí na jinou školu a zjistí, že Max není jen ve snech, ale je reálný. Tímhle začíná jejich doopravdické dobrodružství.

Díky Maxovi potkáváme i Celeste - která pro mě byla docela sympatickou postavou. Bohužel ukončení jejich vztahu a její následná nová láska, kterou si našla do týdne mi přišla dost odbytá, vzhledem k tomu, jak se jeden za druhého rvali.

Naprosto skvělý nápad, který měl takový potenciál! A tak hrozně se ten potenciál nevyužil, bohužel. Skvěle vystavený svět snů a poté prolnutí s realitou a uvědomění si.. že je realita vlastně protíná do snu, načež později se začne sen prolínat do reality. Když už se autora začala prát s takovýmhle nápadem, mnohem více bych zařadila potencionál snů a zaměřila se víc na ně. Konec knihy mi taky přišel moc zrychlený, klidně bych pár stran k dobru přidala.

Jinak - na zadní straně obálky se píše, že ne v knize budeme smát nahlas jak je vtipná. No po dočtení jsem se zasmála jedině tomu, jaká to nebyla pravda. Když už se něco píše rovnou na obálku, bylo by fajn, kdyby to byla aspoň z části pravda (zase buďme realisti..)

07.07.2022 3 z 5

Vyhnankyně moří Vyhnankyně moří Jeffe Kennedy

Hned na začátku nás kniha vrací k lodi, na které Jenna utíká před svou minulostí, svým manželem a vším, co doposud znala. Potkává zde Kaju a Ochienga, asi zatím dvě nejlepší postavy z téhle série.

Kaja je bojovnice jak se patří - a i přes Jennin strach se brzy stanou kamarádkami. Díky tomu se v příběhu později ocitáme ve chrámu, díky ní Jenna přijímá novou totožnost - odteď má složený slib mlčenlivosti a vystupuje pod jménem Ivariel.

A hlavně - Ivariel konečně uvidí slony a nejen to, dokonce se jich dotkne. Myslím, že na tohle setkání jsem čekala nejvíce a ta její radost ze slonů se do mne na chvíli promítla.

Ochieng byl moc fajn postava. Milý, hodný, výřečný ale přitom všímavý.. Jsem moc zvědavá, kam bude směřovat třetí díl, protože mi příběh v druhém díle přišel ukončený docela dobře. Ale musí se uznat, že tenhle díl se četl lépe, než ten první, tak možná bude třetí díl tou třešničkou na dortu. :-))

3,75

22.06.2022 4 z 5

Trojice Trojice Sarah Lotz

Já furt nevím, co si o téhle knize myslet.

Už ze začátku mě hodně chytla - nevím, jestli jsem ji prostě jen četla ve správný čas nebo čím to bylo, ale začátek si mě získal. No s postupujícími stránkami jsem byla akorát čím dál tím více zmatená.

Bavily mě skoro všechny pasáže, až na ty, kde se až moc ukazoval náboženský fanatismus - vím, že to v knize bylo potřeba ukázat, protože sto lidí mělo na danou věc sto pohledů, ale já jakýkoliv fanatismus nemám ráda. :D

Kniha byla psána zvláštní formou. Info jsme dostávaly z chatů, novin, zpovědí či konverzací, což bylo rozhodně fajn zpestření oproti jiným knihám.

Což mě tak nějak dovádí ke konci. Celou dobu se snažíme posbírat střípky informací a tím se snažíme pochopit, co tedy za vším stálo.. a i přes to, že jsem to čekala, bych ponechala konec trochu otevřenější - podle mě by knize neuškodilo, kdyby nás ještě chvíli trápila..

I přes to vše jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože to bylo super vybočení ze žánru a z toho, co jsem zvyklá číst normálně.

3,75/5

17.06.2022 4 z 5

Les Les Chelsea Bobulski

Les je takové příjemné, nenáročné a oddechové fantasy protknuté originálním námětem. Takže pokud například s fantasy žánrem začínáte, myslím, že tohle by mohlo být něco pro vás.

I přes to mám k příběhu pár věcí, které mi vadily.

Styl psaní mi přišel hodně zrychlený a místy odbytý, jak kdyby autorka chtěla mít psaní co nejdříve za sebou. Příběh byl celkově málo propracovaný, zrovna cestování časem, tajemný les a různé portály mají velký potenciál, který stačilo jen více rozvést, což se tady nepovedlo.

Ze začátku byla kniha zajímavá. Seznamovala nás s magií světa, ale pak bohužel sklouzla k monotónním příběhu o lásce dvou puberťáků a celý fantasy svět šel do kopru.

Když jsme u postav - Henry byl fajn. Líbila se mi jeho zvídavost, ale některé věci mi na něm docela vadily. Winter byla takový oříšek od začátku a zbytek postav (snad až na strýčka) byla v zásadě stejná. Nerozepsaná, plochá, snad až podivně obyčejná na to, že většina z nich byli nesmrtelní čaroději.

Konec mi vzhledem k ukončení přišel fajn, i když mi z něj bylo trošku smutno. Ale byl to asi nejlepší možný konec, když vezmeme v potaz, že kniha je stand-alone. I když další díly by ji akorát prospěly..

27.04.2022 3 z 5

Vězeňkyně koruny Vězeňkyně koruny Jeffe Kennedy

Ze začátku jsem s vězenkyní koruny trochu bojovala, protože začátek byl dost.. hektický. Jde o to, že Jenna vyrůstá ve světě, kde mají muži spousty žen, které mají ještě více dětí, takže bylo dost obtížné se vyznat v tom, kdo je vlastně kdo a jakou v příběhu zaujímá roli.

Když se člověk přehoupne přes ten hodně informativní začátek, začíná tam být i určitá akce. Jenna si uvědomuje, že život není tak hezký, jak jí celý život říkali a tak se ji během pár okamžiků převrátí svět naruby.

Druhá část knihy byla opravdu živější, začínají se tu mnohem lépe ukazovat povahy daných hrdinů a příběh se najednou četl nějak snadněji.

Těším se na další díly této knihy, protože věřím, že nás už tak nebudou zahlcovat informacemi o tom, kdo je kdo (což je pro první díl pochopitelné a důležité) a nechají příběh svižně plynout.

Jen škoda, že příběh nebyl více fantasy, protože těch fantasy prvků tu bylo málo. A musím vychválit obálku, protože ta se moc povedla.

3,5

01.04.2022 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Na začátek musím říct, že jsem snad z žádné jiné knihy nebyla tak zmatená. Už začátek pro mě byl tak matoucí, že jsem občas ani nevěděla, co čtu, což se mi normálně fakt nestává. Bohužel se mě tenhle pocit držel až do konce knihy, kdy jsem fakt občas nevěděla, o čem čtu.

Nevím úplně, co ke knize samotné napsat. Čekala jsem epický kouzelnický souboj, více akce, více.. cirkusu? Nevím jistě. Ale vím, že jsem to rozhodně nedostala. Příběh byl vleklý, místy až nudný, chemie mezi postavami mi nepřišla dobře popsaná, najednou se stala téměř bez nějaké předchozí interakce.

Autorka má zajímavý styl jazyku a popisování, jenže někdy už to bylo moc. Bylo hezké si párkrát přečíst rozsáhlé popisy o tom, jak určitá věc vypadá a ze začátku se to opravdu i četlo dobře. Ale takhle se to táhlo až do konce knihy a občas jsem už chtěla určité pasáže vynechat (stejně jsem je přečetla)

Když si to tak vezmu, konec byl sice fajn, skončil hezky. Ale celou dobu nás autorka připravovala na ten velký souboj plný přerůzné magie jen proto, aby nám ho odepřela?

Škoda, kniha měla fakt velký potenciál, musí se nechat, že autorka má opravdu bujnou fantazii.
2,5 hvězdy

27.02.2022 2 z 5

Síla hlasu Síla hlasu Martin Rousek

Hned na první straně se s námi čtenáři příběh nemazal. První třetina knihy byla opravdu povedená, čtivá a celkově Oscarovo dětsví byla ta nejlepší část z celé knihy. Zajímalo mě, co se s ním bude dál dít, jaké překážky mu život ještě přichystá.. Jak přežije svou rodinou, jak se naučí žít bez kapky lásky a hlavně jak se naučí žít s hlasem, které se mu poprvé provouzí v hlavě.

Pak bohužel nastal nějaký zvrat a druhá třetina knihy byla.. nevím jak to říct, nezajímavá? Chybělo tady tomu jakési kouzlo, ta čtivost, to prostředí z první třetiny knihy. Celkově mě ten skok z 16 na 30 let trošku zmátl.
Ale aspoň to hnalo číst dál, aby člověk věděl, jak to celé skončí. A pro mě to skončilo tak nějak, jak jsem očekávala. Což znamená, že mě konec sice nepřekvapil, ale potěšil a zlepšil můj názor na knihu.

Postavy mi vesměs nevadily. Občas jsem sice nemohla vystát Oscara, ale těch momentů bylo málo. A k samotnému hlasu - celou dobu jsem si myslela to, co Oscar, nějak mi nedošlo, kdo to doopravdy je, což mě dost příjemně překvapilo.

Ale občas mi fakt neseděly některé slovní spojení nebo celkově styl autorova psaní. Věřím, že kdyby to bylo sepsáno maličko jinak, líbila by se mi knížka víc, ale i takhle mi přišla fajn. :)

28.11.2021 3 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Na tuhle knížku jsem se tak hrozně těšila, a to hlavně z důvodu té naprosto úžasné obálky, protože na to já slyším. U většiny knih je u mě rozhodující obálka.

Hlavní hrdinka byla skvělá. Hrozně se mi líbil ten nápad jejího prokletí, což je zjednodušeně smrt dotykem. V žilách ji totiž koluje krev, který usmrtí kohokoliv pouhým dotykem, proto není vystavována světu, nikoho nemá, jelikož se s nikým nesmí vídat a její jedinou zábavou a oporou je její zahrada.

To vše se však změní v moment, kdy zjistí, že v jejich hradě ukrývají démona, který by ji mohl pomoct kletbu zlomit. A tak se rozhodne pro to udělat cokoliv.

Hrozně se mi líbilo vyobrazení světa, příšer, lidí i samotné Soráji. Hrdinka občas jednala hodně impulzivně a naivně, ale není se čemu divit, když byla celý život zavřená a konečně dostala naději, že by to mohlo být jinak. Ale sama za chvíli zjistí, že cena za vysvobození byla strašlivá a rozhodně se necítila tak dobře, jak si myslela, že se bude cítit.

Romantická linka mezi Sorájou a Parvane byla skvělá, hlavně protože se člověku nevnucovala. Prostě příběh pomalu plynul a s ním i vývoj tenhle vztahu, vůbec sem nebyl daný na sílu.

Jediné mínus co tu vidím, je to, že kniha by si zasloužila klidně druhý díl nebo aspoň o 100 stran víc, protože to byl super námět inspirovaný jak různými pohádkami, tak perskou mytologií, takže rozhodně měl co víc nabídnout.

Zakončení bylo super jakožto poukázání toho, že člověk se nemá vzdát toho, co bere jako prokletí ale udělat z toho přednost.

21.11.2021 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Byla jsem opravdu zvědavá, co se v knize skrývá. A dala mi, co jsem čekala? Ano i ne. Knížce se rozhodně nedala upřít čtivost - měla jsem ji přečtenou za den, také autorčin styl psaní byl hezký. A to je tak vše.

Pro mě byl příběh hrozně plochý a nudný. Téma zamilování se do svých bohatých šéfů, i přes to, že si slíbíte, že to neuděláte je hrozně ohrané a je na něj těžké najít něco originálního. Samozřejmě, tady jsme jako "originální" věc dostaly banán, což mě nepřišlo jako nějaké plus či něco převratného, spíš mi to po pár stranách začalo vadit.

Postavy mi byly polovinu času nesympatické, teda hlavně Bruce, protože jeho kapitoly byly většinou nudné. Celkově jsem si k nim nevytvořila žádný vztah, ale třeba Will byl super. :)

Škoda druhé poloviny knihy. První polovina byla ještě docela fajn a člověk se i občas zasmál, ale jakmile došlo k jakémusi ukázání citů, tak už to bylo nudnější a vtipny přestaly být vtipné.

2,5 ⭐

06.11.2021 3 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Začátek knihy byl pro mě hrozně zmatený až divný, ale přesto mě něco táhlo to číst dál (z poloviny to bylo hlavně to, že knihu napsalo naprosto legendární duo a Illuminae je jedna z nejlepších sérií vůbec.)

Hned ze začátku nám to předhodí (a to doslova) hlavní hrdiny. No tedy spíš ty hrdiny, kteří zbyli. Taky nás autoři začnou zavalovat velkým počtem názvů a slov, které člověk prostě nechápe a na mě jich tam místy bylo už fakt moc. Ale pro seznámení se s příběhem super, vzhledem k tomu, že se jedná o trilogii.

Kdybych se měla vyjádřit k jednotlivým postavám, největší plusy pro mě představovali Kal, Cat a Zila (která bohužel dostala opravdu málo prostoru). Mínus je pak samotná Aurora, které mě svým chováním spíš vytáčela. Zbytek pro mě byl takový nijaký.

Dost mi i vadil jeden prostý fakt, a to, že se všichni hnali za Aury. Jak že dlouho ji znali? Ježíši, vždyť ta holka byla přes 200 let v přehybu, jasně že by jí z toho trošku hráblo. Aur ani nevěděla, o čem mluví, kam má jet, ale stejně ji všichni poslechli.

Ke konci se to už četlo samo, dejme tomu posledních 100 stran jsem konečně pochopila o co jde a bavilo mě to. Z úplného konce jsem byla asi mírně smutná, ale i přes to, co se tam stalo věřím, že autoři budou jak Maas a najdou způsob, jak dané osobě zázračně vrátit život. :D

Vsuvka - udělalo mi hroznou radost, když Aurora dostala od Tye svůj první unikom a pojmenuje ho Magellan. (krásná vzpomínka)

05.09.2021 4 z 5

Múza nočních můr Múza nočních můr Laini Taylor

Naprosto úžasné pokračování (i zakončení) úžasné série. Opravdu. Děj nás hned po chvíli vtáhne do děje, nenechá žádnou otázku nezodpovězenou, dá nám spoustu akce, skvělé světy a jejich fungování a vzhled a pár nových, zase skvělých postav. Jo, opravdu jedna z nejlepších sérii co jsem kdy četla.

Jako jedny z hlavních postav sem byla přidána Kora a Nova, které nás vzaly do minulosti a díky tomu jsme se dozvěděli něco, co se nám od první knihy honilo hlavou. Jejich příběh byl zajímavý a schopnosti jakbysmet.

Velké plus je tady Mynia. Měla jsem jí ráda i na začátku a hrozně mě zajímal její příběh, protože jsem věděla, že bude zajímavý. A byl víc jak to.. Mynia si musela projít nejvíce ze všech modrých človíčků. Možná bych do příběhu trochu více zapojila Lazla, přece jen se příběh staví dost na něm.

Celý příběh byl psán tak krásným jazykem, čtení plynulo pomalu a přitom rychle. (Těžko se to vysvětluje, ale je to plus..) Celou dobu tam vládla příjemná snová atmosféra a přitom na čtenáře dopadá i ten osten reality.

Nemám skoro nic, co bych knize vyčetla. Konec jsem čekala maličko jiný, i přes to byl dobrý. Stále mě v hlavě hlodají příběhy, která ta parta spolu zažije.

A jo, už jsem chválila tu nádhernou obálku? Je fakt krásná. Takže všem, kdo se do Snílka nezačetl, nezoufejte. Jen se uvolněte a nechte se vcucnout do tohohle snového příběhu.

12.07.2021 5 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Vzhledem k tomu, že se mohu nazvat velkým fanouškem stranger things pro mě byla knížka něco jako povinnost a moc jsem se na ni těšila. Smůla pro mě. Ze začátku to sice vypadá nadějně - setkáváme se tu s Hopperem a El tak ze druhé série, kdy je El zavřená a už neví co by dělala, tak najde nějaké staré archy z Hoppovi minulosti. Začíná to zajímavě, Hoppovo vyprávění se prolíná s konverzací s El, ale to časem začne být stále méně častější, takže už posloucháme jen o starém případu, který zní jak vytržený z béčkové kriminálky. Některé části tam sice byly cool, jako třeba naprostá tma, ale něco tam bylo až moc neuvěřitelné (například to, že většina lidi z gangu se k “bossovi” skoro nepřiblížila a jemu jako “bývalému policistovi” se to povedlo během dvou dní. Well okay, chápu, the show must go on.???? Přijde mi spis totiž, že si kniha nějak vypůjčila to jméno stranger things, aby si autor mohl napsat něco jako detektivku a rychleji se zviditelnit, protože se st to nemá skoro nic společného. Pokud bych měla porovnávat, tak temný experiment byl stopro lepší, ale to je jej věc názoru. 3,5/5

08.04.2021

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

(SPOILER) Jedním slovem wow. Naprosto úžasný třetí díl z trilogie Nyxia. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, každou chvíli se něco dělo, příběh byl dost napínavý a ikdyž jsem měla nějaké své bludy co se bude dít, knížka mi je po pár stránkách zase vzala a já si už vlastní konce přestala domýšlet. Neočekávané akce i zápletky. Vzhledem k tomu, jak nám autor stále vytvářel akce, jsem čekala, že se konec nějak pokazí, no nakonec to byl v zásadě happy end. Samozřejmě mě zajímá, jak se vztahy a věci okolo budou vyvíjet dál, jak svět reagoval na Imago, jak je přijal, co Roathyo a Isadory dítě, jak vysvětlí ztrátu tolika teenagerů.. ale to je moc otázek naráz.???? Měla jsem v knížce jen jeden plačtivý moment a to když zemřel Longwej, se kterým jsem se dost sžila, ikdyž měl v knížce jen málo prostoru. No, za mě rozhodně skvělé počtení.

22.03.2021 5 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Tohle neříkám často, ale jsem rada, že knížka nebyla delší. Bylo tady tak akorát stran na to, aby se zbytečně kniha neprodlužovala, ale taky na to, aby nás to zasvětilo do příběhu. Pro mě to bylo jedno velké klišé. Klasika westernu, který se snažil spojit s peklem, nemrtvými a do toho ještě zakomponovat humor a nerovnoměrně rozloužené užívání sprostých slov mi přišlo zbytečně zmatené a překonponované. Kdyby se autoři drželi jen třeba dvou věcí z toho, udělali by dle mého líp. Samotný příběh byl docela čtivý, ale nepřinesl nic nového. Dokonce se hlavní zabiják, největší arogant v okolí neschopný jakýkoliv citů, naprosto změnil, protože se zamiloval do holky, které dřív nepomohl a ona kvůli němu přišla o oko. Když se vrátíme k Výplatě, která na začátku byla naprosto neschopná a po chvíli je z ničeho nic mister v zabíjení.. No nevím, možná nevyužitý potenciál, možná nechuť dokončil s zapracovat na knize tak, aby stála víc než za to, aby sama sebe nazvala brakem. Pozitivní na tom byla tak propracovanost pekla a ten indián, který pak jako většina postav nesmyslně umřelo.

18.02.2021 3 z 5

Večera s upírom Večera s upírom Abigail Gibbs

Autorky prvotina, kterou napsala v pouhých 16 letech a zároveň její nejlepší kniha (neberme v potaz, že napsala jen dvě..). Skvěle napsaná knížka o upírech, člověk se opravdu těch 480 stran nenudil, až na to, že ho hlavní postavy občas začali štvát buď svoji namyšleností ze strany Kaspara, nebo svoji naivností ze strany Violet. Objevujete se tu i spoustu dalších vedlejších postav, které jsou buď stejně naivní, namyšlené nebo egoistické a vlastně je tu málo takových "normálních postav". Autorce se to dá odpustit vzhledem k věku a k tomu, že příběh vyšel prvně na Wattpadu, ale mně to vlastně nevadí. Celý příběh se odehrává na více místech, ale není těžké se zorientovat. 4,5*

04.01.2021

Růže podzimu Růže podzimu Abigail Gibbs

Na to, že knihu autorka napsala ještě před dovršením 18, je knížka skvěle promyšlená a celkově skvěle navazující, dobře se čte a vůbec bych neřekla, že to psala tak mladá. Hned na začátek ale řeknu jediný problém, co u knihy vidím a to, že nechala až moc otevřený konec a rozhodla se se sérii zatím nepokračovat a myslím, že už to ani nemá v plánu. Každopádně teď ke knížce. Vzhledem k tomu, že je to druhý díl (na první jsem ještě nevydala recenzi), tak bych řekla, že tenhle je trošku víc.. odfláklejší. Příběh sice dobře vymyšlený, postavy i zasazení nadpřirozených bytostí sem bylo fajn, ale chyběla tomu jakási šťáva, pohon, říkejte si tomu jak chcete. Někdy naprosto nesmyslné chování hlavní hrdinky se snaží přebít věčně úžasný princ, který se tam z ničeho nic zjeví a klasicky je terčem všech očí. I přes to se mi celkem líbila jejich společná linka, přece jen byli trošku rozumnější než pár z první knížky a nechovali se už jako děti (i přes jejich nízký věk). Ikdyž se teď zdá, že má kniha spíš mínusy, nenechte se zmást. Knížka se mi líbila jako celkem fajn oddechová fantasy.

27.12.2020 4 z 5

Radleyovi – Upíři odvedle Radleyovi – Upíři odvedle Matt Haig

Knížka je úplně o něčem jiném, než si představíte pod pojmem upíři, či podle anotace. Pojednává o rodině upírů, kde děti neví, že jsou upíři a rodiče se snaží ze všech sil abstinovat po krvi a chovat se jako normální lidi. To se však změní po tom, co Klára roztrhá člověka a na scénu také přichází strýček Will, naprosto klasický upír - charismatický, strašidelný, sobecký s krvelačný. Od jeho příchodu se změní hodně věcí a nedá se o něm říct, že je tak úplně vítány host, ale Will nemá v plánu odejít. Konec úplně nečekaný, všechno dopadlo úplně jinak, než k čemu to směřovalo. Styl psaní mi připomínal více dospělý, takže některé části byly hůře pochopitelné, řekla bych. Díky tomu si člověk po dočtení uvědomuje, že to nebyla klasická knížka o upírech, ale také o závislosti či abstinenci.. 3,5/5

27.12.2020 4 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Předurčený byl v zásadě klasické fantasy, jenže jen v zásadě. Začnu s mínusy - občas byla kniha zmatená, vše se odehrálo v hodně krátkém časovém intervalu a když už autor vytáhl nějaký druh magie, z 50% nebyl vysvětlena a většinou už ani zmíněná. Teď k plusům, kterých kniha měla rozhodně víc - zajímavý příběh, super prostředí i postavy, které jsou celkem příjemné, hodně druhů magie a magických dovedností. Ale stejně tu ještě musím vyzdvihnout 2 věci, co jsou + a - zároveň. Tím první je snový svět s jménem Jinde, který má obrovský potenciál, i přes to se ale v knize ukázal jen na chvíli a pak zas nic. A ještě pavoučí žena - mohlo to být víc o tom, kdo to je, popřípadně přidat nějaký další druhy takovýhle postav. I přes to vše byla kniha dost čtivá a fajn.

26.10.2020 4 z 5