Radleyovi – Upíři odvedle

Radleyovi – Upíři odvedle

Zdá se, že manželé Radleyovi, lékař Peter a jeho žena Helen, žijí naprosto normálně – bydlí na poklidném anglickém předměstí v krásném domě, klábosí se sousedy, navštěvují pravidelný čtenářský kroužek a zažívají obvyklé krize manželského páru středního věku. Jejich dospívající děti, Klára a Rowan, prožívají své teenagerské bolístky, stud a zlobu stejně jako většina jejich vrstevníků. Ale přece je na Radleyových něco zvláštního. Proč kolem jejich domu utichá zpěv ptáků a bzukot hmyzu? Proč se všichni členové rodiny pečlivě mažou opalovacím krémem 60+? Radleyovi jsou upíři. Manželé se snaží žít naprosto obyčejně, aby ani jejich děti neodhalily tohle strašné tajemství. Bez krve se totiž klidně obejdou - je to pro ně jen silná a lákavá droga umocňující jejich nadpřirozené schopnosti, jíž se snaží vyhýbat stejně jako lidé alkoholu nebo kávě. Jsou přísnými abstinenty i na poli milování, protože to je bez sání krve jen „objímání v pohybu“. Podle pokynů Příručky abstinenta dělají prostě všechno pro to, aby i nadále zůstali co nejvíc „normální“. Život v utajení probíhá celkem hladce a ordinérně, dokud jejich dceru Kláru nenapadne opilý spolužák a ona jej neroztrhá na cucky. Zavedené rodinné pořádky se obracejí vzhůru nohama a příjezd strýčka Willa, tradičního a krvelačného upíra, pohromu ještě znásobí. Následuje série zábavných a šílených událostí, které testují rodinné vztahy a s černým humorem odpovídají na otázku: Stojí za to popírat svou vlastní přirozenost? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80391/radleyovi-upiri-odvedle-80391.jpg 3.3146

The Radleys (2010)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Jota

SeverusSnape

Vtipné,upíři trošku jinak

trudoš
19.12.2016

Radleyovi mě zaujali tématem, které využívá twilight mánie a zasazuje ji do netradičních kulis. Vyprávění o upíří rodině, jež se snaží vyjít s okolním světem tak, aby se alespoň trochu přiblížila normálu, ale zároveň je neustále pronásledována vlastními kostlivci ve skříni, to prostě má potenciál.
Jenže nepovedlo se. Představte si slabší verzi filmu Americká krása bez jeho pichlavosti, zasaďte si do hlavních rolí nemrtvé a dostanete přibližnou představu, o co se Matt Haig ve svém románu pokusil. Konflikt děti vs. rodiče a manželská krize okořeněná suchým humorem, to všechno ještě docela funguje. Jenže už po padesáti stránkách je v podstatě jasné, kam zápletka směřuje a díky tomu není rodinné drama zdaleka tolik působivé. Jediným světlým momentem tak pro mě byl jen příchod strýčka Willa, který když už nic jiného, je vampýrem se vším všudy - namyšlený, sobecký, smrtící.
Nakonec tedy odvážný experiment, který bohužel zůstal viset mezi žánry, což mu cestu ke čtenářům příliš nevydláždilo.

Vampirosa
26.10.2016

Krásné oddechové čtení. Nic náročného co ale neurazí. Knížku jsem vzala do ruky dvakrát a nebyla ani jednou zklamaná. :)

cokolate
23.06.2016

Lehké čtení do vlaku. Konec se snažil zvrátit příběh celé knihy,ale dle mého názoru se to nepovedlo.

Anet09
13.04.2016

Jako oddechovka dobré, ale pokud chcete napínavou upířinu, hledejte jinde. Ale i tak doporučuji přečíst. Já osobně si ji ještě určitě přečtu, ale víc, než 3 hvězdičky jí dát opravdu nemůžu.

hanka0706
09.11.2015

Kniha se mi moc líbila, líbí se mi celkově knížky s upírskou tématikou, ale tahle mi navíc přišla promyšlená a napínavá. Je to oddychovka, nic náročného, ale moc mě bavila.

PonížilováA
15.09.2015

Tahle kniha je sice pro pubertální děcka, ale já jakožto student nástavbového studia mě tahle kniha bavila už jenom z jednoho prostého důvodu.. Potřebovala jsem si oddechnout od těch mých knih, co tak ráda čtu.. Zejména knihy Jefferey Deavera, sci-fi, thrillery a drama.. :) Přečetla jsem to před dvěma měsíci, ale jelikož jsem momentálně bez počítače, tak píši při jednom, všechny knihy, co jsem za tu dobu četla.. :) Tahle kniha je možná dobrá pro mě, ale pro ostatní být nemusí.. :)

Ditules
09.04.2015

Další z ,,netradičních" pohledů na upíry-vegetariány. Přiznávám, že to bylo celkem čtivé, jen ten konec byl až moc přeplácaný a rychle ukončený. Navíc jsem čekala i jiné zakončení, protože Will se mi teda jevil úplně jinak. Vadilo mi také, že úplně vynechali školní prostředí dětí (pár světlých výjimek), což by bylo asi více zajímavější. A dále víc informací o minulosti Heleny a Petra.

Kykys
01.02.2015

Na téhle knížce se mi líbil hlavně ten konec. Jinak děsná nuda. Ale je pravda, že je to zas něco jiného, nového a jako film by to možná mohlo obstát.

eliska3246
27.01.2015

Tak tohle je kniha s opravdu netradičním náhledem na upíry. :) Pro mě je takovou oddechovou četbou. Konec byl ale hodně brutální, což mi na knize nesmírně imponovalo. Úplné zakončení je trochu kýčovité, ale vhodně dopisuje příběh.

Pavlína 13
25.01.2015

Dobrá.. :)

Andy0892
24.01.2015

Překvapilo mě, že v knihovně jsem tuto knihu našla v sekci dětských knih. Tam bych ji opravdu nezařadila. Moc kladně bych knihu nehodnotila, ale zase bych ji nechtěla úplně odepsat. Zřejmě u téhle knihy víc než u jiných záleží na vkusu čtenáře.

1v8na
17.12.2014

některé pasáže byly nudné, ale pokud jsem je přeskočila to mohu říct, že to stálo za to.

Janniska
30.11.2014

Lepší průmêr.S knihami tohoto typu se teď roztrhl pytel.

Jiřinakub
01.10.2014

Tak to byla jedna z nejhoršich knih, co jsem kdy četla. Z knihy není naprosto jasné pro kterou věkovou skupinu je kniha napsaná, zda pro náctileté nebo pro dospělé. Psano v ich formě a to nikoli z role jedné osoby ale z pozice všech co v knize vystupují. Vtip a humor jsem v této knize opravdu nenašla.

Shinju
22.08.2014

Rodinka upírských exotů.

Anna 13
09.08.2014

Tato kniha byla velmi zajímavá. Ze začátku mě kniha bavila. Jakmile, ale do příběhu vstoupil Will začalo to být zmatené. Moc jsem si tohohle upíra neoblíbila. Kniha mne na chvíli začala nudit a přemýšlela jsem o tom, že její četbu ukončím. Zůstala jsem, ale kvůli Rowanovi, u kterého mne zajímal jeho konec. Nakonec se kniha rozjela a já se od ní ani na minutu neodtrhla. Takže jí nakonec dám 4 hvězdičky. Willa mi líto nebylo. Líbilo se mi, že Rowanovi se nakonec splnil sen a zůstal navěky s Evou. Doufám, že i Klára a Jared si najdou někoho blízkého.

LilianVanRose
09.08.2014

No jako ze začátku mě příběh docela nadchnul a já jsem byla spokojená. Ale ten konec? Co to jako sakra bylo? Bylo to hrozně splácané dohromady a skoro to ani nedávalo smysl...Prostě jak kdyby někdo tlačil na autora ať to honem dopíše ať to je blbost nebo ne....Škoda no..mohlo to skončit lépe

kayu
20.07.2014

Zajímavé, jak autor zasadil příběh jen do několika dnů. Události, které se v těch dnech staly se možná zdají víc než napínavé, ale autor to pojal hodně oddechově. Mně se knížka vážně líbila.

KellyH
30.06.2014

Já jsem pořád při tom čtení čekala, kde je jako teda ta vtipnost a zábavnost, kterou předesílá zadní obálka... Neříkám, že to bylo vysloveně špatné, ale jednak to tedy bylo víceméně nudné, pak taky předvídavé, no a prostě nevím. Ale vím, že už si to nikdy znovu nepřečtu, nic pro mě :)

Pucimka
27.06.2014

Na jednu stranu jednoduché oddechové čtení na stranu druhou je kniha velmi napínavá, přestože se odehrává jen během asi dvou nebo tří dnů. Jediné zklamání pro mě byl konec, čekala jsem trochu více. Ale zase mě pobavily intertextové odkazy na filmy a literaturu.

THERISA
22.05.2014

Trošku jiná rodinka, trošku jiný příběh o upírech. Možná by to bylo lepší jako film. Autor je nápaditý, snaží se do milionkrát zrecyklované látky přinést něco nového, ale jeho styl je poněkud krkolomný. Možná by bylo lepší, kdyby svůj talent a nápady zužitkoval jako scénárista, psaní scénářů by mi k jeho stylu sedělo tak nějak lépe.
Je zajímavé sledovat, jak je zde upíří rodinka nejprve zobrazena jako banda umořených jedinců, které v životě nic netěší, protože musí předstírat a nemohou si dovolit dělat to, co je jim přirozené. Na druhou stranu strýček, který si užívá až moc a potěšení už mu to ani za mák nepřináší. A pak jsme tam ještě my, obyčejní lidé, vesměs samá paka.
Hm, nápad super, ale kdyby to vzal do ruky někdo jiný, třeba by to bylo kvalitnější čtivo.

trynitrix
15.03.2014

Poučný příběh jak abstinovat pro teenageři, udělaný právě tak aby to mladí četli, nebylo to špatný.

Dela90
10.03.2014

Knížku jsem si koupila na popud kamarádky. Upoutala mne svou obálkou coby krvácející muffin. Ze začátku mě moc nebrala, ale postupem času, jsem dospěla k názoru, že se mi knížka líbí. Asi proto, že byla pojata tak nějako jinak než všechny dosavadní knihy o upírech, které jsem četla. Jediné co bych knížka vytkla, je ten konec, který byl dle mého názoru, příliš rychlý. Vše se rázem vyřešilo a bylo hotovo. Čekala jsem asi trošku více napětí :)

RoseDawson157
05.01.2014

Na knihu Radleyovi jsem poprvé narazila na jednom knižním blogu, kde ji jedna slečna zrecenzovala a hned mě zaujala vtipně pojatá obálka. Přečetla jsem si recenzi a říkám si proč ne. A nezklamala teda až na ten podle mě zbrklý a odfláknutý konec, kvůli kterému jsem nedala plný počet * . Knížka byla hodně čtivá a i napínavá, hned jsem si oblíbila Willa, ta prudká změna chování podle mě byla přece jen dost nereálná, tak i proto se mi nelíbil ten konec. Je to naštěstí zase jiná upířina, v rodinném pojetí, tak neočekávejte Stmívání nebo Upíří deníky. ;) Takže kniha se mi hodně líbila, jen ji bohužel zkazil ten konec.

Andvejka
01.01.2014

Pořádně ani nevím, co ke knížce napsat - nápad s abstinujícíma upírama není špatný, nicméně celé uchopení příběhu mě osobně nezaujalo. Jediné, na co se "vyplatilo" čekat byla smrt Willa, i když jsem si myslela, že ho nakonec zabije Petr...

LucieRej
11.12.2013

Podle anotace jsem čekala něco úplně jiného. Moje očekávání to vůbec nesplnilo, ale když od toho upustím, tak kniha byla jak na houpačce, začátek se mi moc líbil, pak to začalo drhnout, sem tam se to zase povedlo, a ke konci to bylo úplně nahoru dolů. Ten nejkritičtější, kulminující moment byl super, ale absolutní konec už snad kýčovitější a předvídatelnější být nemohl. Takže celkově oddechové čtení, které nenadchne ale ani neurazí.

Hašlerka
11.12.2013

Tahle kniha mi na jednu stranu překvapila, ale na druhou stranu mě zklamala. Myslela jsem že bude více napínavější. Jediný napínavý děj je v tu chvíli kdy ona zabije toho kluka. Toť vše.

Ruxandra
27.11.2013

Na tuhle knihu jsem si neudělala jednoznačný názor. Chvíli mě bavila, chvíli mi připadala vyloženě mimo. Ano, v příběhu bylo něco lehce nového, ale jinak stará známá upířina (i s "jedovatým" česnekem). V průběhu čtení se dá docela dobře dopředu říci jak bude příběh pokračovat a zhruba v polovině víte i jak to skončí. Označila bych to za oddechovku. Vyloženě špatná kniha to není, čte se dobře, jen je to už dokola pořád to samé.... Nebo jsem prostě jen moc náročný čtenář:)
Dokonce to má být zfilmováno (přes přebal knihy, je takový ten dlouhý uzoučký lísteček - mimochodem, jsem jediná komu tak strašně vadí? - a na něm je napsáno, že právo na zfilmování zakoupil Alfonso Cuarón), musím upřímě říct, že jsem zvědavá jak tohle pojmou...

MiaVanAcid
03.11.2013

Očekávala jsem více, námět příběhu a zápletka dobrá, ovšem celkový happyend na závěr mě úplně znechutil.

upíři

Matt Haig