Makůvka Makůvka komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Silný, smutný příběh, krásně napsaný, který musí každého čtenáře chytit za srdce. Obsazení Litvy a odsun lidí na Sibiř do pracovních táborů, je historie o které jsem moc nevěděla a nic moc nečetla.
Je až neuvěřitelné, co všechno museli lidé vytrpět, jak fyzicky, duševně, tak hlavně psychicky. Už jen při čtení člověk cítí tu bezmoc, nespravedlnost, zimu, ale občas také naději a hlavně chuť se zachránit, žít a přežít.
Člověk doma v teple s rodinou po boku a možností se kdykoliv napít a najít, by si měl uvědomit, že né každý takovou možnost měl a má.
Knížka velice čtivá, moc doporučuji, hlavně mladší generaci, aby věděla, že né vše je samozřejmost.

22.05.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tuhle knížku bych si asi sama nikdy nepůjčila, ale byla mi doporučena. A musím říct, že byla nádherná. Krásný, dojemný a místy až neuvěřitelný příběh dívky, později ženy a matky, s kterou se osud od samého začátku nemazlil. Ale ona i tak našla v sobě sílu a dokázala se radovat z maličkosti.
Člověk si ani neuvědomuje, jak to měli tenkrát vše složité a že i kostka cukru byla pro malé děti, ta nejsladší odměna.

02.12.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Krásně napsaná kniha se silnými příběhy lidí žijící za války a jejich evakuace. Byly to smutné osudy, které by lidé neměli zapomenout. Tento pohled války se přiznám, mi není vůbec znám a o tragické události na moři, potopení lodi Wilhelm Gustloff jsem nikdy neslyšela. Zahynuli tam tisíce lidí, víc než na Titaniku a vůbec se o tom nemluví.
Kniha se četla jedním dechem a i když autorka píše,že příběh je smyšlený, tak se mi líbilo, že se některé události opíraly o skutečnou historii.

25.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Velice smutné, náročné a závažné téma, napsané opět čtivou formou.
Je až neuvěřitelné, že se něco takového může dítěti dít ve vlastní rodině a osoby, které by měly být pro dítě vzorem, jistotou a které by je mělo milovat nadevše, něco takového dopustí a ještě přihlíží. Ta bezmoc, vztek a smutek se mnou cloumala od první stránky. A je smutné, že se toto bohužel stále děje...
A jak už tady bylo několikrát řečeno, jednou přečíst stačilo

15.05.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje první setkání s autorkou a musím říct, že jsem byla mile překvapena a žašla jsem, kolik se toho dá napsat o sbírání hub.
Byl to silný, uvěřitelný a smutný příběh, který se bohužel děje. Trauma a myšlenkové pochody hlavní hrdinky Sisi, byly bravurně popsány. Její útěk do krásné Šumavské přírody byl pochopitelný a logický. Ale chování její rodiny, hlavně matky, úplně nepochopitelné.
Konec byl jaký byl, prostě to tak paní spisovatelka cítila a chtěla.

19.04.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Mistrně zpracované téma, nad kterým se budu dlouho zamýšlet. Byl to silný, smutný a hlavně uvěřitelný příběh, plný emocí.
Vůbec nevím, co k tomu napsat, jak bych se zachovala já, protože tahle situace je noční můra každého rodiče. Ale na druhou stranu mi bylo hlavního hrdiny líto, že ho společnost bez důkazů odsoudila a on spadl na úplné dno. Je to fakt hodně složité, jak se v člověku perou rozporuplné myšlenky.

05.06.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Je to pár let, co jsem četla jednu knížku z této série a nějak mě neoslovila, tak jsem další už nezkoušela. Jenže díky databázi jsem stále narážela na novinku Vraní oko a hodnocení bylo také vysoké, tak jsem si řekla, že to zkusím.
A byla jsem nadšená. Krásná, čtivá detektivka z českého prostředí. Vše klidně plynulo, příběh logicky vymyšlený, čtenář se v ději ani v postavách neztrácel. Detektiv praktiký a sympaťák. Prostředí děje se odehrává v pěkném moravském kraji a popis přírody a ptactva do toho krásně zapadal.
Moc se mi knížka líbila a určitě si přečtu předchozí díly a budu se těšit na další pokračování.

20.05.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Až když tohle člověk čte, tak si uvědomuje jak se vlastně má dobře. Jak pro někoho je jedna věc samozřejmost a pro druhého nedosažitelný luxus. Všechny příběhy byly pro mě hodně silné a emotivní. A usvědčily mě v tom, že se tohle opravdu děje.

31.08.2021 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Tak tohle se fakt povedlo. Hned od začátku se mi libil detektiv a hlavně mě zaujalo to téma. Nevim do jaké míry je hypnóza a vymazání paměti reálné, ale příběh měl i tak hlavu a patu, žádná hluchá místa a hned od první stránky vás to pohltí a nutí číst dál a dál. Moc se těším na další díl.

22.10.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Opět krásně napsaná knížka s vážným a smutným příběhem, nad kterým musí čtenář přemýšlet ještě dlouho po přečtení. Ta atmosféra, bezmoc, nedůvěra čiší z každé stránky. Rumunsko v době komunismu je kus historie, kterou neznám a tento silný příběh mi ji aspoň trošku přiblížil.
Tuto knihu by si měla přečíst mladší generace, protože tohle nebyla fikce, ale skutečný život.

31.05.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Opět parádní thriller z pera Chrise Cartera. Tentokrát více brutálnější než předešlé díly a to jsem si říkala, že už to víc nejde, ale moje fantazie asi nepracuje na plné obrátky. Autor mě ale přesvědčil, že hranice brutálnosti a originalita příběhu jdou stále posouvat.
Co mě dostalo, byl konec první kapitoly, kdy jsem si říkala, že to asi nebude dobré číst v noci a sama doma... ale příběh byl tak poutavý, čtivý a zároveň děsivý a drsný, že člověk musel číst dál a dál.
Zápletka byla skvěle vymyšlená, vše do sebe zapadalo a hlavně nechyběli mí oblíbení vyšetřovatelé Robert a Carlos.

10.07.2023 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Moje první setkání s autorkou a islandským prostředím a musím říct, že to nebylo špatné. Hned od první stránky napínavé až mrazivé čtení. Děj dobře promyšlený, vraždy sice bez krve, ale hodně brutální.
A v půlce se to nějak seklo. Moc zbytečné omáčky okolo. Trošku mě to začalo nudit a čtení se táhlo. Ke konci to ale opět nabralo spád a čtivost. Proto jedna hvězda dolů.

04.06.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Tenhle díl se hodně povedl. Dobře promyšlená zápletka, krásně popsaná mravenčí práce policie a logické kroky, které vedly k odhalení stop a následně k pachateli.
Osobní linie vyšetřovatelky Laury a Adama byla v únosné míře, oproti minulému dílu. Konec byl na mě hodně smutný, ale chápu autorku a taky hodně obdivuji, že to celé tak razantně ukončila.
Uznávám, že tohle byl fakt konec velice povedené trilogie. A snad se můžeme těšit na další skvělé knížky od autorky.

13.08.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak to bylo něco!!! Smutný, pro mě až depresivní příběh jedenáctiletého Štěpána, který až obdivuhodně zvládal obrovskou životní nálož. Vše bylo tak reálné, uvěřitelné a já měla pocit, že v té kuchyni sedím po tmě s nima a vnímám ten smutek, občas zoufalství, bolest, ale i lásku a strach o blízkou osobu a že jím ty špagety a nastrouhanou mrkev.
A moc jsem si přála, aby to dobře dopadlo a Štěpán konečně taky zažil radost, štěstí a kousek toho šťastného bezstarostného dětství, protože hohle by děti zažívat a řešit neměly.

09.06.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po delší době jsme se opět setkali s inspektorkou Erikou a jejím vyšetřovacím týmem. V tomto díle na mě Erika nepůsobila tak chladně, tvrdě a nepřístupně. Byla taková lidštější a nejen čtyřnohého kamaráda si našla.
Příběh byl čtivý a propracovaný, možná bych uvítala trochu více napětí. Závěr byl pro mě trošku uspěchaný a přišel mi ušitý horkou jehlou. Ale i tak se mi knížka moc líbila a hodnotím ji plným počtem.

03.01.2023 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Po delší době thriller, který mě fakt sedl a nemám k němu žádné výhrady. Byl akční, napínavý, velmi dobře se četl. Hlavně téma bylo pro mě velmi zajímavé. Sice nevím do jaké míry je určitá část příběhu pravděpodobná, ale kniha svůj účel splnila a já byla spokojená. I vyšetřovatelé byli sympatičtí a líbila se mi jejich týmová práce.

08.04.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Za mě hodně povedená česká detektivka. Pěkně se četla, děj propracovaný a uvěřitelný a hlavně vše český, jména osob a názvy měst. Já byla spokojená, určitě si přečtu další knížku od této mladé a nadané spisovatelky.

23.06.2022 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Po delší době jsem sáhla po české detektivce od autora, kterého mám ráda a mám ho vyzkoušeného a vím, že u něho nešlápnu vedle a nebudu zklamaná.
Opět moc pěkná krimi z českého prostředí, čtivá a napínavá. Mikuláš Syrový stále sympatický detektiv s příjemným humorem. V tomto díle je Miko citlivý a zranitelný, protože je to příběh o únosu plný smutku a velkých emocí.

10.01.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Tento díl se fakt povedl. Hned od první kapitoly vás to vtáhne do napínavého děje. Líbilo se mi, jak Kate s Tristanem krok za krokem odhalovali kousky skládačky případu a snažili se vyřešit zmizení tříletého chlapce, nezvěstného jedenáct let.
Celý příběh byl čtivý, propracovaný a promyšlený, bez zbytečné omáčky okolo. Popis Ďáblovy cesty a okolí byl až strašidelný a nevím, jestli bych se tam odvážila stanovat. Konec byl předvídatelný, ale vše do sebe krásně zapadlo.

19.08.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Opět čtivý, napínavý a hlavně uvěřitelný příběh. Musím se přiznat, že se mi s touhle tématikou knížky nečtou moc lehko.
Příběh byl opět vyprávěn z dvou pohledů, Cyruse a Evie a dozvídáme se další detaily z jejich nelehké, smutné a tragické minulosti. Cyrus jako vyšetřovatel se osvědčil a s Evie jsem se i pobavila. A ten konec... Moc se mi líbilo, jak to autor vymyslel.

01.10.2022 5 z 5