makovec.h makovec.h komentáře u knih

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Je prostě dobrá. Jen "obyčejná" výpověď člověka o jeho životě bez jakýchkoliv zbytečností, jakékoliv snahy hrát na nějakou slohovou krásu a nápaditost. Prostě příběh. Ale velmi dobrý příběh, bezesporu poučný. Jen je otázkou, jestli více odradí nebo právě pobídne to taky vyzkoušet, protože jsem přece lepší než ona a já bych to zvládla. Každopádně by kniha určitě měla být známější a i ve školách by toho o ní mělo být řečeno víc.

21.12.2014 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Na gymplu jsem o téhle knize poslouchala měsíc v kuse, když jsme ji probírali, je nejoblíbenější knihou naší vyučující, se kterou jsem se v názorech dost často rozcházela, a tedy jsem očekávala, že se mi nebude líbit. Nakonec ale musím říct, že líbila. Barvitý jazyk, který ale není nijak na škodu ději. Jednoduše vyprávěný příběh bez zbytečných podrobností nebo podružných zápletek. A ač jsem si nakonec myslela, že je to trouba ten Werther, tak jsem si v průběhu říkala, že některé jeho myšlenky jsou fakt dobré. No prostě se mi překvapivě líbila :) ale protože byl Werther trouba tak dostane jen 4 hvězdičky :D (jinak by to bylo pět :))

16.12.2014 4 z 5

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Musím říct, že jeho grafická úprava mi opravdu vadí. To, že nevím, kdo říká co, mě opravdu trápilo. No v půlce knihy jsem se s tím dokázala smířit a pochopit o co přesně jde. Taky jsem už skoro na začátku tušila, jak kniha skončí. Nebylo to moc překvapivé po přečtení Hranice, Všech krásných koní a Suttree. No ale i přesto se kniha od půlky četla fajn a se zápalem jsem jí dočetla. Nutno ale podotknout, že jsem na vážkách, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Pokud bych ji hodnotila nezávisle na již přečtených knihách byly by to čtyři hvězdičky. Pokud i s přihlédnutím, co všechno vím, tak pouze tři. No ale zůstaňme u čtyř, že to byl kvalitní závěr trilogie, kdy se člověk opravdu dozví celý osud hlavních postav.

16.12.2014 4 z 5

Hrad v Pyrenejích Hrad v Pyrenejích Jostein Gaarder

Zajímavá kniha, u které jednoznačně víte, co se autor snaží říct, přičemž tady poskytuje dva různé náhledy na věc, argumenty pro a proti a ať si čtenář sám vybere. Navíc je to zároveň milostný příběh dvou lidí, který není nijak extra složitý, jen vede k otázce, jak by to bylo bývalo dopadlo, kdyby to nedopadlo takhle (ikdyž osobně si myslím, že tenhle konec byl správný).
Kdo nechce přemýšlet nad různými pohledy na svět a život nebo to po něm, tak by knihu neměl číst, pro všechny ostatní to však je kniha hodna přečtení :)
Bohůžel ale nemá na Dívku s pomeranči, ale buďme upřímní ... tu je těžké překonat :)

01.12.2014 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Kniha je prostě skvělá a basta fidli. Jedno z těch děl, u kterých chápu, proč jsme se o nich ve škole učili. Vážně moc dobré. Kdo se nenechá odradit délkou, určitě nebude litovat.

24.11.2014 5 z 5

Hranice Hranice Cormac McCarthy

Bohůžel musím souhlasit s Kagmarou. Část s vlčicí byla super a vypadalo to na fajn knihu, ale pak jsem se už nudila a ani se mi kniha nečetla pohodlně, asi jsem moc pohodlná a nedokážu ocenit umělecký styl, ale uvozovky u přímé řeči by mi se mi líbily víc než nové řádky. A taky, ač většinou všem fandím, jsem v této knize prostě nikomu nefandila a nepřála si, aby pro něj všechno dopadlo dobře. Je mi líto, ale čekala jsem víc nebo něco jiného. Na druhou stranu k braku to má ještě daleko.

23.10.2014 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Asi jsem promeškala svůj čas, kdy tu knihu číst. Nějak mě bohužel ani nezaujala, ani nenadchla a dokonce mi ten závěr přišel trochu ... tak a už mě nebaví to psát a chci to takhle, tak to tam autor tak plácl a hotovo. No nevím, nejspíš jsem ji nepochopila a neměla na ni správné rozpoložení a měla bych si ji přečíst znovu, ale zatím musím dát jen tři hvězdičky :(

02.10.2014 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Na začátku jsem si ani nepřečetla obsah knihy, děj nebo jakékoliv recenze. Prostě jsem ji po hvězdách náhodně vybrala z dalších knih Johna Greena v knihkupectví. A opět anglicky (a má angličtina není nijak slavná, takže mi sem tam něco ušlo nejspíš... ale nějak se ji naučit musím). Ale i přes tuto ... nevýhodu ... se mi kniha moc líbila. Děj je napínavý, ale nijak extra složitý (což myslím v tom nejlepším možném smyslu). Odpočítávání dnů mi přijde jako docela neotřelý, ale nápaditý a hlavně umocňující napětí, způsob pojmenovávání kapitol. Ale nejlepší na ní je ten způsob podání. Příběh je vypravován z hlediska jednoho chlapce, ale nijak se tam zbytečně nerozmazávají jeho dojmy a pocity a hlavně city, jsou naznačeny, ale všichni si zbytek dokážeme domyslet. A druhá půlka knihy je také skvělá, i když jsem už pak tušila konec, tak mě pořád bavilo ji číst. Pak už ani tak nešlo o ten příběh jako o to, jak dopadnou pocity hlavních hrdinů. A dokonce jsem v průběhu knihy litovala, že nemůžu chodit na jejich přednášky od The Old Mana :)

17.09.2014 5 z 5

Nepaměti Nepaměti Ludvík Vaculík

Zajímavý obraz doby. Jakožto osoba toho času ještě neexistující jsem si nikdy moc nedokázala představit, jak to vlastně tehdy fungovalo všechno, a nyní mám trochu představu. Ale kniha je psaná zvláštně, autor sám často zmiňuje, že se nepamatuje nebo se mu to nechce psát, a nejde poznat, co je ještě pravda a co už ne. Navíc je tam kousek, kde říká, že to píše jako paměti nebo deník, ale pak zase říká, že to píše jen kvůli lidem, kteří si rádi pamatují maličkosti a hlouposti, o kterých ani nevím, jestli jsou pravdivé, čímž sám říká, že si dost možná skoro všechno vymyslel. No je to zvláštní kniha, ale četla se překvapivě lépe než jsem očekávala.

13.09.2014 4 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Nějak to prostě nejspíš není můj styl. Sice díky knize si může každý rozmyslet, že i ta jeho láska je ta pravá a není o nic méně výjimečná než jakákoliv jiná láska, ale zároveň může člověk přijít o své romantické představy o lásce, protože tam žádný příběh není rozvedený dostatečně na to, abyste začali soucítit s hlavními postavami a začali věřit, že to, co mají oni, je opravdová láska. Takže bych řekla myšlenka hezká, ale tím to nejspíše končí, protože takhle to jsou jen obyčejné, velmi krátké příběhy, které si sice přečtete, ale za chvíli už ani nevíte.

08.09.2014 3 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Je to první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla, a ještě k tomu jsem ji dostala k svátku. Tedy bez jakýchkoliv doporučení, očekávání nebo alespoň představy, co přibližně očekávat. Nakonec jsem byla nesmírně nadšená. Kniha byla místy možná maličko zdlouhavá (možná proto, že jsem měla rozšířené vydání vydané k desátému výročí), ale i přesto by nakonec bez jakéhokoliv kousíčku nebyla úplná. Dokonce i poslední dodatečná část, která je až na konci knihy, ačkoliv se vztahuje k dřívějšímu ději, skvěle zapadla. Děj byl zajímavý a hlavně velmi nápaditý (možná jsem četla zatím příliš málo knih, ale myslím, že s ničím podobným jsem se doposud nesetkala), kniha byla krásně čtivá a nikde nebyly žádné zbytečné opisovačky míst nebo lidí nebo podobných věcí, kapitoly knihu krásně dělily a vsuvky z dávnější Ameriky krásně doplňovaly děj. A nakonec to je ještě jedna z mála knih, u kterých mi připadá, že se tím příběhem snažil něco říct, něco co si musí každý přečíst mezi řádky a sám rozmyslet. Takže vlastně skvělá kniha, kterou bych každému vřele doporučila :)
PS: Když jsem si před samotným příběhem četla, jaké všechny ceny kniha vyhrála, připadalo mi dost zvláštní, že to bylo v tolika různých a především dle mého názoru odlišných kategoriích. Teď už mi je zcela jasné, jak se něco takového mohlo stát :)

07.09.2014 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Celou jsem ji přečetla přibližně na dva zátahy, chtěla jsem ať už je pachatel chycen a vím, kdo to je. Tak moc napínavé a pohlcující to bylo. Akorát bohužel jsem už pře koncem tušila, jak to celé dopadne a kdo je vrah, a to se mi nestává úplně často a nejsem si jistá zda to mluví pro nebo proti knize. Z tohoto důvodu tedy ubírám jednu hvězdičku. Ale i přesto jsem si čtení této knihy užila a určitě bych nikomu neříkala, ať ji nečte, že za to nestojí :)a ještě musím dodat, že jsem velmi ráda, že se nějak posunul osobní příběh Joony :)

21.08.2014 4 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Nutno podotknout, že jsem knihu četla anglicky a má angličtina není na profi úrovni, takže mi nejspíše sem tam něco uniklo. I přesto mě kniha velmi nadchla. Jak svým přístupem k věci tak svým dějem a i zvratem, který se zpětně zdá očekávaný, ale velmi mě překvapil. Dokonce mi i pár slz ukáplo a to je v mém případě co říct. Takže vlastně velmi doporučuji a nejspíš si ji přečtu ještě jednou česky nebo znovu až zase zlepším svou angličtinu :) A na konec snad jen ... mohl by mi teď autor této knihy odpovědět na stejné otázky, na které se chtěla Hazel Grace zeptat Van Houtena? Prosíííím :)

18.08.2014 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Je to první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Tedy i první ze série o Harrym. Ze začátku mi úplně nevyhovoval styl přeskakování mezi jednotlivými postavami (mám raději, když mě někdo uvede do děje). Po chvíli jsem si ale zvykla a kniha se mi začala líbit. Postupně mě vtáhla do děje a ač tam byly nějaké ty dějové zlomy, tak mi nepřišlo, že spadly z nebe, a nakonec jsem si říkala, že jsem na to taky mohla přijít i sama (ač tedy sem tam byla nějaká ta informace z pochopitelných důvodů zatajena). Každopádně velmi oceňuji vyváženost s jakou autor volil, které informace prozradit a které zatajit. Závěr knihy mě však překvapil. Opravdu jsem nečekala, že se tak zachová. Ale zpětně mi nepřijde, že by to nějak odporovalo jeho povaze. Vlastně bych měla dát 5 hvězdiček, ale ty si raději ještě nechám v zásobě. I přesto ale tuto knihu řadím k těm lepším detektivkám :)

18.08.2014 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Je to první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a, ačkoliv mi byla doporučena kamarádkou s podobným vkusem na knihy, jsem velmi mile překvapena. Nejsou v ní žádné zbytečné ani přebytečné a ani otravně dlouhé pasáže o ničem. Právě naopak. Kniha má rychlý spád, moc nerozpitvává charaktery ani popisy jednotlivých postav, ale ani nevynechává žádnou podstatnou část. Rovněž v ní nejsou žádné velké skoky stylu ... a přece tehdy a tehdá jsme tam viděli to a to a tím jsme získali ten a ten důkaz přičemž o ničem z toho doposud nebyla žádná zmínka... a ani tam nejsou žádné velké dějové zvraty stylu ... no a přeci ten koho celou dobu považujeme za druhou nejhodnější a nejdůležitější postavu je najednou hlavní padouch .... což velmi oceňuji. Takže je to skvělá kniha na oddech a v rámci detektivem doporučuji :) a ještě jsem zapomněla zmínit, že je velmi čtivá :)

07.07.2014 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Jsem ráda, že jsem si u Barvy kouzel ušetřila pátou hvězdičku. Tahle kniha si ji zaslouží. Je to zábavné, napínavé, překvapivé a ten konec ... skoro mám chuť ho napsat, ale to se přeci nedělá :). Každopádně kdo si ji přečte, ten neprohloupí a bude rád, že strávil čas právě s touto knihou :)

02.07.2014 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Některé knihy od Pratchetta jsem už četla, ale je to už nějaký ten pátek, spousta pátků abych byla přesná. Většina z nich byla ze Zeměplochy, takže jsem věděla co přibližně očekávat. A nespletla jsem se. Kniha byla zajímavá, velmi dobře čtivá a příběh se pořád a pořád vyvíjel a nikdy nezůstal ani na chvíli stát na stejném místě. Navíc je tam vymyšlený a promyšlený celé nový svět i se svými zákony, které jsou postupně vysvětlovány, ač podle mě nemůžou být nikdy pořádně pochopeny. Prostě je to dobré (a to nejen jako odreagování) a tečka :) čtyři hvězdičky dávám jen proto, abych někdy jindy mohla dát pět :) a taky kvůli tomu konci, který mě silně popudil ... až do okamžiku než jsem si uvědomila, že příběh pokračuje v další knize :)

30.06.2014 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Než jsem knihu otevřela, tak jsem z jednoho zdroje měla informaci, že je super, a z jiného zase, že vlastně ani není až tak dobrá a těžko říct, jestli stojí za ty hodiny, které u ní člověk stráví. Nakonec to podle mě byla střední cesta těchto dvou názorů. Kniha je jiná než většina ostatních, má zajímavý příběh s náladou, se kterou jsem s v knize snad ještě nesetkala. Ač je jiná a ve skutečnosti vcelku depresivní, po celou dobu jsem žádný pocit deprese neměla a stále jsem si dokázala udržet svou naději, že má smysl jim fandit, protože všechno dobře dopadne. Samozřejmě neprozradím, jak to teda vlastně dopadlo a jestli má naděje nebyla pouze planá :). Každopádně věřím, že kniha stojí za přečtení, i když ne kvůli novým nebo hlubokým myšlenkám nebo snad příběhu, od kterého se nedá odpoutat, ale pro tu atypickou náladu a takový jiný pohled na svět

30.06.2014 4 z 5

Skořicové krámy (15 povídek) Skořicové krámy (15 povídek) Bruno Schulz

Jelikož na knihách dávám přednost spíše příběhům, které vyprávějí, před způsobem, kterým je vyprávějí, tak musím dát prosté tři hvězdičky. Leč nutno podotknout, že je kniha napsána opravdu bravurním stylem a je až neuvěřitelné, jak popsání obyčejnými slovy dokáže z něčeho obyčejné udělat něco velmi neobyčejné. Až nakonec dávám hvězdičky čtyři. Za ten styl a za: "Nikdy ho nemilovala a poněvadž otec nebyl zakořeněn v srdci žádné ženy, nemohl vrůst ani do žádné reality a věčně se vznášel na periferii života, v poloreálných oblastech, na okraji skutečnosti."

22.03.2014 4 z 5

Pornografie Pornografie Witold Gombrowicz

Těžko k tomuto dílu napsat komentář. Ze začátku se mi kniha četla špatně, nevyhovoval mi styl psaní, ale po chvíli jsem si zvykla a, jak je u mě obvyklé, začala se soustředit na příběh. A ten je hrozný. Ne v tom smyslu, že by to byla špatná kniha, to vůbec ne. Spíše v tom smyslu, že .... no ... nebudu prozrazovat :). Můžu jen říct, že ač mi to nepřijde, jako nejlepší kniha všech dob, rozhodně si myslím, že každý, kdo si knihu přečte, neprohloupí a nebude času nad touto knihou stráveného litovat.

17.03.2014 4 z 5