Magnovak Magnovak komentáře u knih

Něco si vymysli Něco si vymysli Chuck Palahniuk

Kromě Klubu rváčů jde pro mě o neznámého autora, rozhodně ale budu pokračovat. Hodí se mi do pomyslného pytle s Lovecraftem, Poem, Bukowskim, Kunderou a podobnými a přitom tak různými. Jednotlivé povídky mají různou hloubku i kvalitu. Je třeba mít trochu širší rozhled, aby vám došly některé podstatné narážky a spojení. Obecně je podle mě kniha o samotě člověka jako jedince obklopeného lidmi. O hledání štěstí, vlastní identity a hodnoty a místa na slunci. Jsem otrlý čtenář i člověk, takže nejsem ani šokována či zhnusena, kniha je holt surrealistým odrazem dnešní doby a ukazuje to v poněkud syrovějším podání, než jiní konzervativnější autoři. Divím se, že jsem jej objevila až nyní. Určitě si přečtu i další jeho knihy.

06.07.2020 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Série s FR patří mezi ty, které jsou trochu komplikovanější ve smyslu rozvinutých charakterů a životů jednotlivých postav. Čtu od první knihy a docela mě to baví. Je to severská krimi z kategorie těch již více za vlasy přitažených a hnidopich a věčný kritik nereálných reálií se musí hodně krotit. Pokud se však dokážete oprostit od kritiky policejních postupů, individuálních zákroků jednotlivých vyšetřovatelů a naleznete nekonečnou trpělivost přihlížet osobním problémům většiny postav, čeká vás celkem solidní série. Jsou lepší a jsou i mnohem horší. Jinak Ahnhem vyniká především zajimavými pohnutkami svých vrahů a MO nebývá pro slabé povahy. Konkretně Motiv X mě dost baví a právě jdu na 'druhý díl' ....

06.07.2020 3 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Moje první kniha od této autorky. Bohužel mě nijak neohromila.

Hlavní postava mi byla neskutečně nesympatická v obou časoprostorech, a tak mě spíš rozčilovala, než abych jí fandila. Její neustále prosazování se mi lezlo na nervy. Příběh samotný má zajímavé téma i podtext, ale relativně jsem vše odhalila brzy (někde cca mezi 35.- 45. kapitolou), a tak mě poslední část knihy nudila k smrti (ha ha) ... Že je všechno jinak, než se nám předestírá na počátku, je pochopitelné, jinak by to nebyla detektivka, že :-) Velice často jsem si při čtení Rakvare vyvolala pasáže z knihy Žitkovské bohyně, což je ale úplně jiný styl psaní, jiný příběh a úplně jiná liga :-)

Posledních cca dvacet, třicet stránek, jsem už jen letmo prolétla a o závěrečném Grande Finale lze říct jediné: Její sebestřednost a egoismus dosáhly vrcholu a F. není tak o nic lepší, než pachatel(é).

22.12.2019 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Taková rychlovka, než se uvaří brambory a tak... Každá povídka je jiná a obě splní zřejmě svůj účel, krátké pobavení čtenáře cynickou a syrovou a trochu za vlasy přitaženou a jednoduchou zápletkou, na knihu by to nestačilo, ale takhle to bylo akorát.

03.11.2019 3 z 5

Hádanky a hlavolamy Sherlocka Holmese Hádanky a hlavolamy Sherlocka Holmese Tim Dedopulos

Zklamání, na první pohled a prolistování velmi slibné, těšila jsem se a bohužel stále dokola jen jedete buď trojčlenku, procenta, zlomky a nebo rovnice. Navíc je vše příliš překombinované. Matematika, nikoli logika či dokonce hlavolamy/hádanky. S detektivem SH to má pramálo společného, kromě použité identity. Zřejmě tedy stejnou knihu s identitou Hercule Poirota nekoupím.

27.10.2019 2 z 5

První knihu jsem komentovala:

"Nemá cenu se rozepisovat, Selnera platonicky miluju :-) (víno a Jesenku doopravdy)"

Nyní už jen doplním, že to stále platí a AaCh2 je snad ještě lepší. Tak "dvojku" na to!

27.10.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Pomalý rozjezd, trochu kostrbaté. Já jsem se občas ztrácela jak v postavách, tak v ději. Vrah mi byl celkem jasný, ale identifikovat ho mezi postavami se mi nepovedlo tak brzy, jak bych ráda :-) O to to bylo větší překvapení. Nejbrutálnější je asi ta sekundární linie týkající se děti a fungování sociálních institucí.. :-( Doporučuji přečíst, koupi sice já nelituji, ale asi je jen pro skalní fandy, nebo takové pošuky jako jsem já, co musí koupit každou druhou severskou krimi :-D

27.10.2019 3 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Nejdřív jsem byla do Huntera trochu zamilovaná, teď už mi leze na nervy, s tou svojí navšechnoodpovědí "hodně čtu" .. v této knize mi zrovna všichni přišli dost podceňovaní, z FBI tu dělají blbce, Hunter vypadá jako génius u věcí, které jsem věděla i já (třeba to s tou funkci duté žíly), tak asi bych měla změnit obor a jít dělat do UNZ, lol

Jinak teda, jakmile se objasnila pointa, rozjela se mi fantazie na plné obrátky a čekala jsem úplně jiný závěr. Konec už mi přišel vysloveně přitaženy za vlasy (např. Člověk, který se tak dobře vyzná v technologiích, že se dokáže nabourat do pojišťovny, či umí vyrobit třicet dva kamer, by těžko použil běžnou bezpečnostní agenturu na domácí alarm atd., a tak nějak celý ten konec mě trochu zklamal. Eriky mi bylo vyloženě líto, ačkoli to je protivná slepice, tohle bylo od Chrise pěkně hnusný :-)

No nic, jedeme dál, šup šup :)

18.12.2018 4 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Koupila jsem nadšeně všechny tři díly, ale hned první mě zklamal.

Děj je předvídatelný, postavy a jejich charaktery nejsou vůbec vykreslené, Blumová je fakt divná, vůbec jsem si ji neoblíbila, všechno jí jde jako po másle, což je zřejmě i jistou iracionálností stěžejních situací. Ne, opravdu není možné si poprvé v životě sednout na tak silnou mašinu jako je Monster a bez výstroje (integrální helma a alespoň motobunda) a bez nehody se řítit dvěstě káemhá. Pak třeba to, že by se manželky kriminalistů, i kdyby funebračky, běžně producírovaly na místech vyšetřování ("všichni technici ji zdravili") a určitě pohřebáci nemají tak široké pole působnosti jako je zde prezentováno. Je mi jasné, že mnoho detektivek by bez těchto podobných úprav reality nemohlo vzniknout, ale tady mi to vadí hodně.

Pozitivně hodnotím akorát pointu jako takovou a obecně téma pohřebnictví. Styl psaní a hlavně ty odrážky - mě osobně to přiliš netěší, ač musím uznat, že je to osvěžující. Celkově jsem ale měla dojem, že čtu dlouhý telegram :-)

Takže za mě taková dost špatná rádoby hororová povídka. Jdu na druhý díl, snad to bude lepší...

24.03.2018 2 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Naprosto fascinující, zvrácené, ale když se pak dostanete k pointě... Inu, ať si názor ráčí udělat každý čtenář, za mě osobně asi nejlepší kniha ze série.

21.03.2018 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Druhá v pořadí, atmosféra stejně úžasná, vlastně lepší, protože jsou Vánoce. Akorát se moc nedokážu ztotožnit se vším kolem víry, Boha, modlení a tak vůbec... Několik iracionálních momentů v knize mi zážitek nezkazilo (R-M která s Gamachem pročítá složky, Gamache v hořícím domě, když by tam měli jít hasiči, atd.)

A trochu za vlasy přitažené je i to, že několik postav je schopno neustále z hlavy vystřihnout verše, které si pamatují a to kolikrát jeden začne a druhý dokončí. To bych taky chtěla umět :)

Samozřejmě objednám další knihu a už teď se těším do bistra ke krbu a hlavně se těším, až Clara konečně potká Fortina.

27.02.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Inu, mnohem lepší než prvotina, ale i tak jsem asi trochu zklamaná, že konec a rozuzlení pro mě nijak šokující nebyly, doufala jsem v mnohem větší překvapení.

Když čtu jakoukoli detektivku/thriller během čtení si píšu poznámky a postřehy ohledně toho, jak to celé asi dopadne, jaká je pointa, kdo je vrah... Většinou to trefím tak na půl a tady jsem bohužel na konci byla zklamaná, doufala jsem, že to bude trochu víc promyšlené, že mě čeká šok, že to přeci nebude v závěru tak jednoduché, když byl příběh slušně zamotaný a motiv měli vlastně všichni, takže jsem předpokládala, že můj odhad je špatně a zápletka je mnohem rafinovanější. Tak nic no... Bylo to pěkně rozjeté, ale nakonec to svůj potenciál nevyužilo.. Škoda.

Dala bych jen tři, ale jednu přidávám proto, že je to mnohem lepší, než Manželé odvedle a nejen proto knihu můžu doporučit a těšit se na další, doufám, že bude za pět :)

20.02.2018 4 z 5

Útěk Útěk Peter May

A tohle bylo zase z úplně jiného soudku, pane May!

Velmi čtivě napsaný "obyčejný" příběh jednoho útěku za štěstím. Ačkoli se toho mnoho stane, všechno je uvěřitelné a až bych i věřila, že se to všechno opravdu stalo...

Příběh je taková "road-movie" a jsem ráda, že konec knihy a epilog napsal autor tak, jak to napsal. Rozhodně zajímavá kniha a doporučuji přečíst.

25.01.2018 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Všem, kteří zmiňují podobnost s Mlčením jehnátek, nebo obecně s charakterem Hannibala - kniha The Silence of The Lambs poprvé vyšla v roce 1988, což bylo v době, kdy Carter už dostudoval a svou speciální kariéru psychologa právě končil a krátce na to se přestěhoval do LA, takže z pohledu časové osy by se dalo předpokládat, že Carter už své inspirace, v reálných zločincích, pro knihu Zloba dávno potkal a Hannibal byl akorát na pultech knihkupectví. Nevidím jediný důvod, proč by si Carter měl vymýšlet, že Zloba je z velké části inspirována skutečnými lidmi a "vykrást" Harrise, nebo kohokoli jiného, kdyby tomu tak nebylo. Myslím, že to nemá zapotřebí. To imho platí i pro podobnost s filmem Se7en z roku 1995.

Pak taky musím napsat, že ta scénka s Robertovou matkou, byť už ji v podstatě známe, mi vehnala slzu do oka, mám dva kluky a doufám, že nic takového je nikdy nepotká. A jak to bylo s J., to bylo taky hned jasné, jakmile se to začalo vytahovat, takže šok se nekonal.

POZOR MINI SPOILER
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
A neříkejte mi, že takhle dokonale připraveného pachatele by nenapadlo, že novější auta mají GPS! Podle mě by mu to došlo hned na letišti.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Trochu mě dráždí agentka Taylorová, na své pozici a se svými zkušenostmi by určitě nereagovala tak hloupě a nepokládala takové otázky a nedělala takové laické závěry,je za moc velkou blbku.

Carterovky jsou brutální a drsné, ale tak nějak máte stále v pozadí na paměti, že je to "jen" kniha, beletrie, fikce. To si prostě ten spisovatel vymyslel, protože je ujetý ve své fantazii, pak ale Carter udělá ten krok spojí dohromady svou fantazii a reálné psychopaty, které potkal a vy při čtení stále máte na mysli, že mnoho z toho, co čtete, se OPRAVDU kdysi kdesi stalo, že někoho takového Carter opravdu znal, mluvil s ním, že takoví lidé opravdu existují a žijí nebo žili. Je to zvrácené, odporné, ale tak nějak strašně lidské.

Kolem a kolem je to opět super Carterovka, tentokrát úplně jinak stavěná, bez Garcii, ale stále Carterovka, akorát tentokrát mi vše přišlo mnohem jednodušší rozklíčovat, nic mě nepřekvapilo, vše mi spínalo dříve, než bylo objasněno a tak vůbec. Doufám, že to je jen jiným stylem knihy... Cartera miluju a ač jsem Zlobu zhltla za dva dny, klasiku si cením víc, ale chápu, že bylo asi potřeba trochu obměnit sérii. Bohužel ale nemůžu dát všech pět, snad příště.

06.01.2018 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Carter je prostě dokonalý! Takhle si představu super detektivky - sympaťáci policajti, sem tam ženská, brutální vrah, který je geniální, čtivé a krátké kapitoly a drsné popisy místa činu. Nemluvě o promyšlených zápletkách a motivech. Sérii rozhodně přečtu celou.

Noční lovec - no já nevím, na jednu stranu je tu podle mě geniálně vykonstruované vrahovo trauma, na stranu druhou mi to tentokrát přišlo takové utahané. Ale i tak je to prostě super thriller. Zatím u mě stále vede Popravčí. Hned se vrhám na Sochaře :)

08.05.2017 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Stále se u Akt Enzo snažím nesrovnávat s jinými knihami od P.M., ale prostě to nejde :) Miluji víno a tak pro mě kulisy byly velice známé a čtivé. Bohužel příběh sám už tak zajímavý úplně nebyl. Ale budu samozřejmě číst Akta dál.

29.04.2017 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Všechno už zde bylo asi napsáno...

Budu číst Akta Enzo i dál, protože Maye mě prostě baví číst a budu doufat, že další díl bude propracovanější, tak nějak víc "mayovský" :)

28.02.2016 3 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Jsem v půlce a ... jako fakt?? Asi jsem už fakt ujetá, ale mě to nebaví. Ten hlavní motiv, který všichni považují za šokující a nechutný a nic pro slabé povahy.. Meh. Super nápad, zpracování ale hrozný. Vždyť to by de dalo tak krásně rozepsat do opravdu nechutných detailů a nic.. Jak se blíží něco "fujfuj" začínám se těšit a říkám si, že by už konečně? A nic. Nuda. Hlavní postava je idiot. Ani v půlce knihy si nedokážu ihned vybavit jeho jméno, Jeff nebo Javk? Něco od C.. Jeho kolegové jsou kreténi. Postavy jsou málo vykreslené, mám ráda propracovanější charakteristiky. Téměř všechno v ději je předvídatelné. Dočtu to, ale pokud to v tomto duchu půjde i v druhé půlce, další knihy si rozhodně nekoupím. A to jsem se Ptáčníkovi bránila, protože jsem lehce přecitlivělá, ježto jsem v očekávání a dala jsem na doporučení "radši s tím počkej.." No nic, po brutalitě se holt musím poohlédnout na severu. Tohle je prostě fakt špatně napsaná detektivka.

23.02.2016 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Psychologický deníček s detektivní zápletkou. Knihu jsem zhltla za dva dny a bavila mě. Určitá paralela se Zmizelou tu určitě je, ale imho jejích kvalit to nedosahuje, síla této knihy je v něčem jiném a stojí za přečtení.

18.11.2015 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Já nevím, mně se to četlo špatně, kniha klidně mohla být poloviční. A naopak - od začátku bylo přeci jasné, že to je jinak. Konec mě nepřekvapil, tušila jsem mlhavě celé pozadí poměrně dlouho (víceméně od sebevraždy B.), takže za mě průměrná detektivka a spolu s Marcem určitě to nejhorší od JAO, tématicky mi to bylo také na hony vzdálené, takže bohužel, palec dolů.

16.11.2015 3 z 5