Madla81 Madla81 komentáře u knih

Práh: Mezi půlnocí a ďáblem Práh: Mezi půlnocí a ďáblem Petr Urban

Tak tahle kniha mě velmi příjemně překvapila. Obraz postapokalyptické Prahy, v níž pod jhem náboženské diktatury nezůstalo krom opulentních chrámů nic takové, jak známe dnes. Vše bylo bylo ve jménu Boha a morálky změněno a zapomenuto. I samotné jméno hlavního města a Řeky, jež jím potéká. Evangelia svou mocnou diktaturou dohlíží na vše a všechny. V jejich zájmu, samozřejmě. Neskutečně mě ohromila autorova slovní zásoba, celkový humor knihy, jejíž hlášky mi připomínaly mého oblíbeného Mazaného Filipa. Přeskakování mezi dějovými linkami a jednotlivými postavami mi nevadilo, naopak mě udržovalo v napětí. Díky za tenhle zajímavý výlet!

06.05.2024 4 z 5

Život v ráji Život v ráji Martin Štefko

Vtipný příběh nadupaný akcí a kulervoucími hláškami se svébytnou filozofií a spoustou sexuálních scén. Ačkoliv je tu zombie apokalypsa spíše kulisou, bavila jsem se skvěle. Kovboj je opravdu svébytná postava a já vážně potřebuju vědět, co s ním bude dál!

07.03.2024 4 z 5

Malý princ / Le petit prince Malý princ / Le petit prince Antoine de Saint-Exupéry

Miluju Malého prince a čas od času se k němu vracím. Tentokrát jsem ho poslouchala jako audioknihu s vynikajícím Vikotrem Preissem. A opět jsem byla dojatá, tak jako už kolikrát před tím. Tohle je prostě klasika, která se neomrzí.

14.02.2024 5 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

No tak tohle mě neskutečně bavilo! Úžasně plasticky vykreslená špína a hnus megapole Metropole Evropa, korupce prorůstající nejvyššími patry a plejáda strachů, na které umně drnkají politici, to jsou nadčasová témata, která tímhle příběhem rezonují. Spojuje je dívka mnoha jmen se schopností vidět cizí démony a číst myšlenky. Svého nadání zpočátku využívá pro dobro lidí, ale postupem času ... to si prostě musíte přečíst sami. Je to pecka!

25.05.2023 5 z 5

Stopy strachu Stopy strachu * antologie

Tak tohle byla velmi slabá antologie. Ačkoliv v anotaci takové uporzornění chybělo, měla jsem převládající pocit, že sbírka byla původně zamýšlena pro mnohem mladší čtenářstvo. Jak jinak si vysvětlit mnohé romantické zápletky a prototypy blonďatých hezounků, kteří jsou buď špatní, nebo se jim budou dít špatné věci.Většina povídek byla jalová, nepůvodní a až bolestně předvídatelná. Zajímavé a překvapivé byly tak tři povídky - jedna psaná až orwelovským jazykem, pracující s lékařským prostředím a plná takřka hmatatelného strachu z Těch, kteří naslouchají a nutí své "pracovníky" provádět jakési nechutné věci s lidmi, kteří byli obětováni. Tohle byla asi nejlepší povídka ze všech. Kafkárna, u které jsem téměř ani nedýchala. Další zajímavou povídkou byla La fleur de nuit. Půvabně vyprávěná duchařská legenda. A jako poslední mě tématem (méně už zpracováním) zaujala povídka o spisovatelce fatastiky, která poměrně zajímavě a nečekaně končila. Ale na to, že kniha obsahuje sedmnáct povídek, jsou tři zajímavé povídky dost málo. Naštěstí máme v českých a slovenských luzích a hájích spoustu skvělých horrorových autorů (Boček, Renčín, Haidingerová, E. Pocha), kterými si lze spravit chuť.

17.08.2021 1 z 5

Příliš blízké setkání Příliš blízké setkání Jan Kotouč

Tak tohle byla pecka!
Po Karu od Miloše Urbana, který mě příliš neoslovil, jsem si spravila chuť military sci-fi novelou Příliš blízké setkání od Jana Kotouče. Útlounká knížečka, která vyhrála Cenu Karla Čapka za rok 2008 si mě okamžitě podmanila. Cíleně nevyhledávám žánr military sci-fi, vlastně jsem knihu podobného zaměření četla poprvé. Nikdy mě nebavily seriály typu Star Trek, takže jsem byla velmi příjemně překvapená, jak rychle se podařilo autorovi vtáhnout mě do děje.
Příběh pojednává o posádce vesmírného křižníku Ardent, jež dostal rozkaz se svou posádkou dostaat na mateřskou planetu Hunů, velmi agresivní rasy mimozemšťaanů, které nikdy nikdo neviděl a kteří vždy okamžitě útočí na jakékoliv cizí lodě.
Příběh je svižně napsán, dialogy jsou naprosto uvěřitelné a díky lidsky popsaným postavám jednotlivých členů posádky si budete připadat jako jeden z nich. Děj má velice rychlý spád, akce střídá akci, ale nechybí zde i hlubší linka. Moc se mi líbila postava doktorky Neiwertové, která má v příběhu dost zásadní roli. Ale všechny postavy byly skvěle psychologicky vyprofilovány, i technologické vychytávky byly napsány naprosto realisticky a uvěřitelně. Nebudete tu číst žádné zdlouhavé nudné popisy supermoderního vybavení, vše je podáno tak nějak samozřejmě, a přitom logicky a uvěřitelně.
Tohle byla taková jednohubka ajá se neskutečně těším, až si přečtu od Jana Kotouče další knihu.
Za mě deset výstřelů z iontových děl z deseti!

11.07.2021 5 z 5

Cari Mora Cari Mora Thomas Harris

Jasně, tahle knížka je úplně jiný level než Mlčení jehňátek a Červený drak. Působí na mě trošku způsobem, jako by si mistr hrůzy chtěl chvíli oddechnout a napsal si něco jen tak bokem pro radost. A protože už dlouho nic nevydal, tak mu tom nakladatel samozřejmě chňapnul. Nebylo to špatné. Ale bylo to dost prvoplánovité a šablonovité (hlavní hrdinka, který vybruslí ze všech nemožných situací až připomíná Terminátora, padouši jsou padouštější než vaše nejčernější noční můry). Trochu mi tam chyběl nadhled a větší psychologická rozpracovanost. Jako oddechovka dobrý, v příběhu je pořád cítit hrůza, škoda že hlavní záporák nedostal více místa. Vyloženě nezklamalo, ale ani nenadchlo.

26.05.2021 3 z 5

Geneze Geneze Robin Cook

Knihy od Robina Cooka jsem hltala na střední škole a po opravdu dllouhé době (nechtějte vědět, jak dlouhé :-)), jsem se k nim opět vrátila. A byla jsem moc a moc spokojená. Děj krásně odsýpal a gradoval a napnutá jsem byla jak tanga. Vraha jsem sice natipovala už na straně 300, ale na čtviosti to lékařskému thrilleru neubralo. Robin Cook mi dluží několik nocí, kdy jsem se s bolavýma očima kradla temnou nocí do postele...

27.03.2021 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Povídky z lékařského prostředí, které ani neoslní, ani neurazí. Většinou jsou předvídatelné již od prvních řádků. Jako oddechové čtení však příliš nefungují, protože na to je většina povídek příliš depresivních. Myslím, že se tomuto povídkovému souboru nepodařilo vyždímat potenciál, který dané téma nabízí.

05.01.2021 3 z 5

Trojpovídky Trojpovídky * antologie

Úžasný projekt! Různorodé povídky, v nichž jsou vždy tři z nich propojeny stejným tématem, ale odlišeny různorodým stylem autorů. Některé z povídek jsou něžné, dojemné, veselé, z některých vám naopak po páteři přebíhá elektrizující napětí. Rozhodně doporučuji všem milovníkům kratších píběhů. U této sbírky se nudit nebudete :-)

17.12.2020 4 z 5

Černí husaři a probuzený démon Černí husaři a probuzený démon František Petran

Lehounce pomalejší začátek může odradit děti, kterým není čtení vlastní. Jen kvůli tomu srážím jednu hvězdičku, protože jinak jsem z knihy byla nadšená. Čtenáře čeká epická jízda a krvavá řež s rozličnými démony a zásahy nádherných slovanských bohyň. Jedná se vlastně o klasickou pohádku, nádherně stylisticky zvládnutou, s perfektně propracovaným dějem a půvabnými popisy. mezi řádky nalézáme morální ponaučení o důležitosti odvahy, sepjatosti s rodinou, o důležitosti lásky a odpuštění. I když nejsem cílová skupina, shltla jsem ji jako malinu za jeden večer a brzy se určitě vrhnu na autorovu tvorbu pro dospělé. Doufám, že autor brzy napíše další knihu pro děti :-)

27.05.2021 4 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Vladimír Bican

Nádherně komiksově zpracovaná kniha zobrazující nově a moderně staré české pověsti, ty známé, i ty ne příliš známé. Realistická černobílá kresba Vladimíra Bicana je prostě dechberoucí.

10.01.2021 5 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Emocionální ždímačka, která tlačí na pilu tak, až to bolí. Neuvěřitelné dialogy, šablonovité charaktery postav a předvídatelné slozproudé finále.

05.01.2021 odpad!

Katka a klokan ze šuplíku Katka a klokan ze šuplíku Lenka Rožnovská

Velmi povedená knížka, vtipná, s nenásilným poučením a morálním poselstvím. Krásné ilustrace a děj, který zvláště mladší děti baví. Se synem ji louskáme jako první čtení a jediné, co mohu trochu vytknout, jsou některé dlouhé a krkolomné názvy, které začínajícím čtenářům mohou dělat potíže.

05.01.2021 4 z 5

Řezníkův učeň Řezníkův učeň Thomas Perry

Na to, že je kniha ověnčena cenou Edgara Alana Poe a opěvována mnohými kritiky, mě příliš nenadchla. kniha psaná z pohledu anonymního nájemného zabijáka, u kterého neznáme jméno, věk a v podstatě ani vzhled je taková ... nijaká. Když ji srovnám třeba s knihou Thomase Harrise Cari Mora, je Řezníkův učeň naprosto průměrná kniha. V některých příliš popisných pasážích o Las Vegas či úřednické práci na FBI jsem se dokonce vyloženě nudila. Je to takové ucourané, chybí spád, děj a adrenalin.
V každé kapitole se střídá postava, z jejíhož úhlu je příběh vyprávěn (zabiják kontra mladičká zaměstanankyně kriminálního úřadu), ale vzhledem k tomu, že oba tak rozdílní představitelé měli stejný styl vyjadřování, bylo občas dost těžké odlišit, o kom právě čtete. Za mě tedy horší průměr.

10.02.2021 2 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Knihu Krvavá lázeň jsem jako jednu z mála nedočetla. Stává se mi to naprosto minimálně, protože se vždycky snažím dát příběhu šnaci, ale tady mi strašně neseděl vypravěčův styl, velice zdlouhavé pasáže. Na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem doslova shltla, tady jsem se ke čtení musela nutit, ale bohužel, nedočetla jsem.

05.01.2021 1 z 5