MaDia MaDia komentáře u knih

Terapia Terapia Sebastian Fitzek

Tak toto bola teda jazda! U Fitzeka má to však už ani neprekvapuje. Musím sa však priznať, že som sa v jednej chvíli bála, že toto bude od neho prvá kniha, ktorú nedočítam, pretože ma v jej polovici prepadla čitateľská kriza a ja som nevedela, či je to z knihy alebo len tak všeobecne. Každopádne knihy som sa viac ako pol roka nedotkla. Ale keď som sa k nej konečne vrátila, presne som vedela, kde som skončila, okamžite ma vtiahla do deja a už ma nepustila. Bol to neskutočný zážitok, a aj napriek tomu, ako dlho som knihu čítala, tak môžem povedať, že sa čítala veľmi rýchlo, obzvlášť vďaka neskutočne krátkym kapitolám, zamotanému, no napínavému deju a tomu šialenému napätiu, ktoré tam panovalo. Vedela som, že to bude mať zasa totálne nepredvídateľný koniec, ako to Fitzek vie, a ani teraz nesklamal. Očakávala som všetko, ale takýto zvrat som teda nečakala. Jednu hviezdičku strhávam za to, že mi to už v určitých chvíľach šialenstva prišlo príliš dlhé. Vedela som, že sa blíži veľké finále, ale nie a nie sa k tomu dopracovať.

02.03.2023 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Knihu som si pustila k upratovaniu knižnice a musím povedať, že nič lepšie som nemohla urobiť. Mala som to dopočúvané skôr, než som si stihla knihy pretriediť a nanovo uložiť. Dozaista to súvisí aj s tým, že som často len tak sedela, jedna či dve knihy v rukách a jednoducho som bez dychu počúvala. Musím sa priznať, že som sama prekvapená, ako veľmi ma kniha dostala. Rozhodne som nečakala, že sa mi bude až takto páčiť. Už od prvej vety ma kniha chytila. Bolo to napínavé, napísané veľmi príjemným štýlom. Dej by sa skutočne mohol zdať nudný, už len pomyslenie na to, že budem čítať/počúvať o rybárstve a ako starec dva dni zvádza boj s obrovskou rybou nebolo vábne a na strednej škole ma to odradilo od čítania. No nešlo o to, čo bolo napísané, aký bol dej, ale akým spôsobom to bolo napísané. Neskutočne mi ulahodila opisná a povedala by som myšlienková, až skoro filozofická forma rozprávania. Dejovo sa tam toho veľa neudeje, ale autor to dokázal podať takým spôsobom, že mi to prišlo veľmi zaujímavé a napínavé a nedalo sa od toho odtrhnúť. Verím tomu, že sa mnohým ľuďom kniha nebude páčiť, ale mne neskutočne sadla a som rada, že som sa k nej dostala. Bol to pre mňa veľký zážitok. A myslím si, že čaro tejto knihy je práve v tom, ako neobyčajne rozpráva tento úplne obyčajný príbeh so svojimi odhodlanými, no rovnako obyčajnými postavami. Kniha na mňa pôsobila smutne, priam nostalgicky, na konci už takmer depresívne. Aj tie najnapínavejšie scény boli veľmi, veľmi pokojné a zmierlivé. O tom, ako veľmi sa mi to páčilo svedčí aj fakt, že nemám chuť čítať nič ďalšie a jednoducho chcem o tej knihe len premýšľať a vŕtať sa v pocitoch, ktoré vo mne zanechala.

20.12.2022 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Je to už tretíkrát, čo som túto úžasnú knihu čítala a určite nie naposledy. Zbožňujem postavy aj príbehy a dobrodružstvá, ktoré musia podniknúť. Má to perfektný humor, ktorý mi neskutočne sadol a každú chvíľu som sa na niečom smiala alebo chechtala. Postavy sú podľa mňa skvelo vykreslené, ich detská nevinnosť, ale aj odhodlanosť. Myslím si, že je to veľmi vydarená kniha (aj celá séria) a rozhodne ju odporúčam. Je to napínavé, dobrodružné, veselé, smutné, sú tam dobré postrehy a prirovnania. Číta sa to parádne, rýchlo to ubieha a človek sa ani nenazdá a už je na konci.

22.10.2022 5 z 5

Zamilovaná Zamilovaná Miroslava Varáčková

(SPOILER) Nie som cieľová skupina tejto knihy, to mi bolo zaraz jasné, no ani to ma neodradilo od toho, aby som si ju prečítala. Krásna obálka a anotácia ma presvedčili o tom, že si to chcem prečítať, ale asi to nebol najlepší nápad. Hneď na úvod musím povedať, že pôjde o veľmi subjektívnu recenziu. Myslím si, že keby som bola vo veku hlavnej hrdinky alebo aspoň v nejakom rozmedzí 13-18, tak by som si knihu neskutočne zamilovala. Ale takto u mňa prevažujú viac negatívne alebo neutrálne pocity, než tie pozitívne. Nemôžem povedať, že by bola kniha zlá, to vôbec nie, ale ja už som asi proste pristará na takúto tínedžerskú romantiku.

Hlavným kameňom úrazu pre mňa bola hlavná hrdinka Valéria. Musím sa priznať, že mi bola každou stranou viac a viac nesympatická. Začalo to jej nevinnými klamstvami o tom, za akých okolností si zlomila nohu, o tom aké jedlo má a nemá rada atď. Proste úplne zbytočnosti, v ktorých by mňa osobne klamať ani nenapadlo. Ďalšia vec, čo mi na nej vadila bolo, aké mala premúdrené poznámky a svoje pravdy. Chápem, že asi každý tínedžer má obzvlášť v tomto veku svoju pravdu a cez to proste nič nejde. Ale u nej mi to prišlo už moc, zvlášť v niektorých scénach, kde znela, ako keby pobrala všetku múdrosť sveta a len ona vedela, čo je najsprávnejšie.
Ďalším veľkým zádrhelom bolo pre mňa prvé stretnutie Valérie a Vinca, ktoré mi prišlo... no riadne prehnané. Áno, chápem, drama, hrdinský skutok, ochranca, good man, ale toto fakt nie. Z toho mohol byť prúser jak mraky a čudujem sa, že nebol. Vycvičiť psa na útočný povel je absolútne cez čiaru, preto mám z tejto scény mindráky a je mi jedno, že bol Legenda (pes) ‚použitý‘ na obranu. Proste nie!
To ako sa Val a Vinco dali dokopy mi prišlo až príliš rýchle. Z jej strany by som to ešte pochopila, ale predsa len Vinco bol starší, nečakala by som, že do toho obaja tak padnú. Mala som z toho pocit, že sa nič nedialo, párkrát sa stretli, rozprávali, dva tri významné pohľady a zrazu bum, bola to láska až za hrob. Dokonalá, úžasná, magická, bez komplikácii.
Za dosť nešťastné považujem vety typu, že Lukáš (Valériin bff) si môže sám za to, že ho ľudia nemajú radi, šikanujú ho, lebo sa neotvoril svetu, neprijal sám seba atď. Nech už je človek akýkoľvek uzavretý, antisociálny, nemal by sa obviňovať, že si sám môže za to, že ho šikanujú. Zasa raz to bolo v myšlienkových pochodoch hlavnej postavy, jej mudrovanie a poučovanie, a verím tomu, že to bolo dobre mierené, aby dali ľudia šancu svojmu okoliu a zaraz ich neodpísali v domnení, že ich určite neprijme, ale nemyslím si, že je to tá správna forma signálu, ktorý by sa mal vysielať mladým ľuďom. Možno som to zle pochopila, možno to autorka myslela inak, ale toto ma bohužiaľ dosť nepríjemne zaskočilo. Poznám ľudí, ktorí boli dosť uzavretí a šikanovaní, tak toto dosť zabolelo.

Čo sa mi však veľmi páčilo bola Valikina ‚knihomoľská zápletka‘. Úplne som si zamilovala jej instagramové posty a #, neskutočne som sa na niektorých zabávala. Bolo to príjemným ozvláštnením, rovnako ako spomínanie reálnych bookstagramových účtov. Považujem to za veľké plus knihy. Rovnako tak samotné textové správy, ktoré sa v knihe nachádzali, boli príjemným osviežením a doplnením deja.
Som rada, že mala Valika úplne normálnu šťastnú rodinu. Mám pocit, že v poslednej dobe, ak hlavnej postave aspoň jeden rodič neumrel (alebo sa neudialo iné nešťastie), tak ako keby ani neexistovala. Takže vidieť zdravé rodinné zázemie človeka veľmi poteší. Rovnako som bola prekvapená, že študuje ‚chlapčenský obor‘ a je jediným dievčaťom v triede. I’m here for it!
V knihe nešlo len čisto o romantickú zápletku, ale primárne /viac-menej/ sa tam riešili iné veci. Bola to taká všehochuť tínedžerských problémov, šikana, rozvod rodičov, úraz na škole, pohrešovaný tínedžer, takže sa človek rozhodne nenudil. Musím priznať, že ma na konci autorka svojim zvratom dostala, vôbec som to nečakala a na chvíľočku mi aj srdiečko zamrelo a takmer som aj slzičku uronila.
Ako posledný bod musím poďakovať autorke za to, že sa nebála do deja zasadiť lgbt postavu. To stále na Slovensku ešte chýba, dúfam, že to zasa v nejakej slovenskej knihe ešte uvidím.

Aby som to všetko pekne zhrnula, našli sa okamihy, ktoré sa mi veľmi páčili, rovnako tak sa našli scény, ktoré sa mi vôbec nepáčili, za mňa je to slušný priemer, ktorý by mal u mňa pred pár rokmi väčší úspech ako teraz. Aj napriek tomu, že mi táto kniha (alebo možno žáner??) stopercentne nesadla, tak si myslím, že si od autorky ešte niekedy niečo prečítam.

20.09.2022 3 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Rovnomenný podcast mi je moc dobré známy, zbožňujem ho a práve kvôli nemu som sa rozhodla si knihu prečítať. Ale asi to nebol úplne najlepší nápad...
V prvom rade by som chcela povedať, že keď ma nejaká kniha už na titulke „zákulisie a detaily“ zločinov, očakávam, že tam tie detaily budú. A oni akosi nič. Všetky príbehy boli už spomenuté v podcaste a tak som sa nič nové ani prekvapujúce nedozvedela. Vlastne som sa z knihy mnohdy nedozvedela ani detaily, ktoré mi boli dávno predtým známe a tuto akosi zabudli byť spomenuté. Možno by bolo lepšie, keby sa autorka zamerala na menej prípadov a rozobrala ich podrobnejšie, pretože toto bolo proste len prerozprávanie podcastu, bez nejakej ďalšej pridanej hodnoty .
V druhom rade musím povedať, že ma kniha neskutočne nudila. Som ten typ človeka, ktorému nevadí počúvať alebo čítať o zločinoch stále a stále dookola, preto ma dosť prekvapilo, ako veľmi zle sa mi táto kniha čítala. Bolo to veľmi nezáživne, štýl rozprávania mi vôbec nesadol. Vety mali často divnú konštrukciu, divnú nadväznosť. Boli tam neoriginálne, povedala by som, že také ‚tuctové‘ vety, nad ktorými som len prevracala očami, ako veľmi ma iritovali.
Niekoľkokrát sa mi pri tom podarilo zaspať. Zakaždým, keď som sa do toho pustila, tak ma to už po chvíli prestalo baviť a mala som to chuť odložiť, ako veľmi som bola z toho unudená. Priznám sa, že niektoré príbehy som len tak preletela očami, pretože ma absolútne nebavili a nemala som už energiu ich poctivo čítať. Keby som si knihu nechcela zaradiť do témy v knižnej výzve na Databáze knih, pravdepodobne by som to nikdy nedočítala.
Aby som však len nekritizovala, tak musím povedať, že kniha je veľmi pekne vizuálne spracovaná, obohatená o obrázky zločincov, i keď aj v tomto prípade by sa tam dalo tých obrázkov dať viac a zaradiť väčšie rozhranie, než len portréty. Záverečné rozhovory so zločinožroutmi pracujúcimi v obore boli zaujímavé, ale zasa nebolo to nič extra čo by knihu zachránilo.
Ako posledné chcem dodať, že som rada, že som si nakoniec knihu nekúpila, ale len požičala z knižnice, pretože v tom prípade by ma toto sklamanie ešte o to viac mrzelo. Ako zaujímavosť a ‚suvenír‘ k podcastu je to fajn, ale keby som si to neprečítala, tak by som o nič neprišla.

Po dlhšom premýšľaní nakoniec znížujem hodnotenie z 3 na 2 hviezdičky, pretože toto pre mňa proste nie je ani len priemerná kniha a nemôžem sa prinútiť k tomu, aby som už len čisto z lásky k podcastu tomu dala aspoň 3*.

14.06.2022 2 z 5

Opustený dom Opustený dom Rosamunde Pilcher

Domá mám vreckové vydanie z Nového času, ktoré sa mi tu povaľuje už celú večnosť, tak som sa rozhodla, že si ho vezmem tento rok na dovolenku. Veď predsa, toto je priam idylické, romantické dovolenkové čítanie, tým sa nedá nič pokaziť, no nie?
Od knihy som si nič nesľubovala, snažila som sa voči nej nemať žiadne predsudky. Trochu som sa však predsa len obávala, pretože tieto knihy bežne nečítam. Vlastne skoro nikdy. Som skôr ten typ človeka, čo číta fantasy alebo kriminálky, preto bolo pre mňa príjemným prekvapením, ako veľmi sa mi kniha nakoniec páčila.
Hneď na úvod musím povedať, že je knižka veľmi útla, číta sa prakticky sama a je to vyslovene nenáročné čítanie, pri ktorom nemusíte veľmi premýšľať. Hlavná hrdinka, Virginia, mi bola spočiatku nesympatická, správala sa dosť... divne? Neviem, prišla mi ako taká čudáčka, no dalo sa na ňu zvyknúť a postupne sa to zlepšilo. V podstate to bolo veľmi naivné a tak trochu hlúpučké, extrémne nekonfliktné dievča. Radšej by zaprela samú seba, ako by sa mala dostať do konfliktu, nevýrazná, ostýchavá, trochu nudná. Občas nad ňou krútite hlavou, ako môže byť taká submisívna, nepriebojná a poddajná, ba miestami priam apatická a bez záujmu. Ako sa môže všetkým podvoliť. Manželovi, matke, svokre, pestúnke, bohvie komu ďalšiemu ešte, no napodiv to nebolo niečo, čo by ma rozčuľovalo. To bolo pre mňa najväčším prekvapením, pretože u iných kníh by som už bola frflala. Tu však nie. Kniha mala podivnú schopnosť vtiahnuť do deja a všetko jej odpustiť.
Dej bol veľmi pokojný, nič nepredvídateľné, šokujúce či dramatické. Celý čas je jasné, kam to smeruje. Na nič sa to nehrá. No malo to veľmi pekné opisy, celkovo to bolo veľmi príjemne a pútavo písané, že sa mi od toho ani nechcelo odtrhnúť a prečítala som to prakticky počas dvoch ciest autom, čo je super.
Jediné čo mi hlava nebrala bolo ako sa do seba za dva dni zamilovali a pak po 10 rokoch pokračovali ako keby sa nebolo nič stalo. Totálne zaláskovaní atď., bolo to trochu divné, no ani to ma nakoniec nejako extrémne nevytáčalo a bola som s tým spokojná a bola som rada, že sa konečne Virginie dostalo trochu šťastia.
Takže v konečnom dôsledku to vlastne nebola zlá kniha, jednoduchá to áno, ale nie zlá. Taká pre beznádejné romantické duše, ale nič iné som od tejto autorky ani nečakala.

01.08.2021 4 z 5

Zasnený Neznámy Zasnený Neznámy Laini Taylor

Dlho som sa knihe vyhýbala, pretože ma ani názvom ani obálkou nezaujala. Popravde, ak mám povedať pravdu, tak ma tieto dve veci neskutočne odrádzali, až tak veľmi, že som si vybudovala taký podivný vnútorný odpor ku knihe. Po mnohých pozitívnych recenziách, ktoré som najmä v poslednej dobe videla, som sa jej nakoniec odhodlala dať šancu a som z nej úplne unesená.
Na začiatok musím povedať, že sa vôbec nečudujem toľkým pozitívnym recenziám, lebo je to skutočne vydarená kniha a už po prečítaní prológu mi bolo jasné, že ju budem naproste zbožňovať a tak sa aj stalo. Škoda, že som si ju už dávnejšie neprečítala a tak dlho sa jej vyhýbala.
Celé to bolo písané takým čarovným, ba priam snivým spôsobom. Bolo tu veľa opisov, povedala by som až, že spočiatku šli dokonca opisy na úkor deja a tak to môže byť pre niekoho možno trochu pomalšie, no mne to vôbec nevadilo, pretože ja mám presne takéto knihy rada. Priam zbožňujem takéto popisné príbehy, takže ja to beriem skôr ako silnú stránku tejto knihy, pretože nie každý autor vie pracovať s opismi, prirovnaniami a podobnými vecami a tu sa to skutočne podarilo.
Aj napriek tomu sa však dej hýbal a postupne sa vynáralo čoraz viac otázok a záhad a ja som bola zvedavá, kde to až dôjde. Snažila som sa predvídať, ako to skončí, čo sa bude diať ďalej a aj keď som sa v niektorých málo veciach trafila, tak to nakoniec skončilo úplne inak, než som predpoklada. A malo mi byť od začiatku jasné, ako to skončí, ale nebolo a bola som prekvapená a úplne vyhúkaná a dúfala som, že, ironicky, len snívam. Na začiatku sa mi neskutočne páčil prológ, no čím viac som čítala, tým viac som sa desila momentu, kedy sa ten prológ udeje v deji, pretože som vedela, že mi to zlomí srdiečko.
Jediné mínus pre mňa predstavovala romantická linka, tá sa mi vôbec nepáčila a nevadilo by mi, keby to nebolo ani trochu romantické, no zároveň chápem, prečo sa tam musela vyskytnúť a prečo tam bola taká dôležitá.
Nutne potrebujem druhú knihu, aj keď si nie som istá, či ju po tom konci psychicky zvládnem, no zároveň, potrebujem vedieť, ako skončí druhá kniha, či sa všetko vyrieši, či budú zodpovedané všetky moje otázky. Jednoducho potrebujem!
Za mňa jednoznačne 5*/5. Práve som to dočítala, som plná emócii, myšlienok, ale myslím si, že to je z tej recenzie cítiť :D :D :D Rozhodne ju ale všetkými desiatimi odporúčam!

19.04.2021 5 z 5

Bodkoč;arka Bodkoč;arka Dominika Elizabeth Hladíková

Kniha má krásnu obálku a to minimálne u mňa zaváži, pretože ja si na obálky veľmi potrpím. Každopádne, čo sa týka obsahu, tak ten za obálkou nezaostával. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka pracovala so slovami. Samozrejme, nie všetky básne sa mi páčili rovnako, ale to tak nikdy nie je. Vždy sa vás niektorá dotkne viac a niektorá menej, celkovo mám však z knihy veľmi dobrý pocit a vôbec neľutujem, že som si ju kúpila. Už teraz sa teším na ďalšie knihy od tejto autorky :)

01.04.2021 5 z 5

Odhalení Odhalení Jodi Ellen Malpas

Romantizovanie zjavne psychicky chorého muža s manipulatívnym, agresívnym správaním to nie je v poriadku.
Prvú knihu som horko ťažko so všetkým sebazaprením prečítala, pretože nemám rada, keď nedočítam knihy, ale neviem, či mi to za to stálo. Pokojne hovorte, že je to len kniha, že to nie je realita, že nie všetko musí byť realita, ale toto bolo fakt zlé a cítila som sa nanajvýš nepríjemne, už len keď som to čítala. Nechápem, ako sa takýto muž, takáto knižná postava môže komukoľvek páčiť. Fakt nie.

07.02.2021 odpad!

Loď mrtvých Loď mrtvých Rick Riordan

Vopred sa ospravedlním každému, kto sa podujme čítať moju siahodlhú recenziu :)

Ohodnotila by som to 3 - 3,5*. stále sa tak úplne neviem rozhodnúť. Bol to posledný diel série o Magnusovi Chaseovi (keď nerátam príbehy z 9 svetov) a nebolo to zas až také hrozné, ale tiež sa nedá povedať, že by som z toho bola vo vytržení.
Čo musím oceniť je to, ako sa Rick dokáže vyhrať s postavami a dať im osobnosť a charakter. Sú to knihy určené 'deti', tínedžerov a veru skutočne majú šancu sa tu nájsť (odhliadnuc od toho, že to bolo fantasy) a človek sa im cíti taký bližší, keď vidí, že nemajú dokonalé rodiny, dokonalých rodičov a ukazuje, že je v poriadku, keď vyznávate náboženstvo, ktorému veríte alebo keď práveže neveríte ničomu. Je v poriadku nectiť si svojich rodičov, rodinu, keď vám ubližujú, ale keď tiež je v poriadku im odpustiť. Ale najmä ukazuj to, že niekedy je najväčšie šťastie, keď si môžete zložiť novú rodinu z kamarátov.
Dobre, toľko k môjmu opúšťaniu sa a teraz naspäť k deju. Bolo to dobré, ale nebolo to perfektné. Od začiatku ste vedeli ako to skončí a aj keď im bude v ceste stáť kopec prekážok, tak uspejú. Čo bolo miestami už trošku otravné, keď sa im všetko darilo. Chýbala mi tu nejaká skutočná prekážka, ktorá by sa len tak ľahko nevyriešila, ako netvrdím, že obrovia nie sú prekážka, ale s nimi bojovali snáď miliónkrát, len vždy na iný spôsob. Už som sa po čase trochu začala nudiť a chcela sa dostať na koniec. Chýbal tu proste nejaký taký zvrat, ako keď sa Percy s Annabeth zrútili do Tartaru, pri čom by človek začal pochybovať, či sa im to podarí alebo či pri tej ceste neprídu o jedného či dvoch členov výpravy. Aspoň ja som to tak necítila.
A ten koniec, no, bol to proste happyend na pár strán, ktorý neurazil, ale nedá sa povedať, že by ma nadchol. Trošku odfláknuté mi to príde, ale čo už sa dá robiť. Aspoň, že som sa dočkala nejakého náznaku romantickej zápletky, to ma fakt potešilo.

27.01.2021 3 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Ak mám byť úprimná, páčilo sa mi to asi o trošičku menej, než keď som to čítala prvýkrát. Čo už tak väčšinou býva. Pár vecí ma tam dosť rozčuľovalo a nevidela som to už tak úžasne a romanticky a sexi ako pred niekoľkými rokmi.
Bennett sa správal ako skutočný, prvotriedny, nefalšovaný idiot. Čo bol pravdepodobne (určite) zámer a autorkám to veru vyšlo úžasne. No nemohla som si pomôcť a mala som pocit, že ich vzťah/nevzťah nebol tak docela okay a to nemyslím preto, že bol jej šéfom a že spolu spávali. Ale prišlo mi to, že sa pokúšali jeden druhého dosť nepekne ovládať a snažili sa byť práve oni tými nadradenými a to nie je zrovna nota, na ktorú počúvam.
Aj tak si však nemôžem pomôcť a na konci, keď sa Bennett zamiloval (čo by som vôbec do neho nebola povedala, že sa stane tak rýchlo a ani som si to nepamätala, že tomu tak bolo, keď som to prvýkrát čítala), tak bol neskutočne zlatý. Tiež sa mi páčilo ako na konci prišiel Chloe podporiť a ospravedlniť sa, to mi tie občasné nepríjemné scény docela vynahradilo.
Neviem, ako sa mi to bude páčiť zasa za pár rokov, ale na dnes to bolo viac než fajn a aj keď tam boli veci, ktoré sa mi už pri druhom čítaní nepáčili, stále tam bolo viac tých pekných scén :3 ♥
Tak uvidíme, či si to prečítam ešte o pár rokov a či sa na tom niečo zmení.

27.01.2021 4 z 5

Příběhy z devíti světů Příběhy z devíti světů Rick Riordan

No, čo mám k tomu povedať. S tým, že to nemá ani 150 strán, má to obrovské písmena a veľa prázdnych strán tak sa mi vtíska na jazyk, že je to takmer mrhanie papiera. Áno, bolo to miestami zaujímavé, občas vtipné, niektoré poviedky boli lepšie, iné zasa horšie, ale i keď sa svet i 'hlavný hrdina' menil, stále to bolo iba o jednom... idem, uspejem, vrátim sa... akurát Thor neuspel :D :D to bolo fakt úsmevné a tak jeho knižnej podobe typické.
Chýbalo tomu napätie niečo zaujímavé, čo by to oživilo, spravilo to viac pútavejším. Takto je to len chabý priemer. Rick Riordan je jeden z mojich obľúbených autorov a tak som si to prečítala a je dobré, že som od toho nejak obzvlášť veľa neočakávala, pretože by som to pravdepodobne ohodnotila ešte horšie.

27.01.2021

Slunce nešlo umýt Slunce nešlo umýt Jiří Borovec

Krása!

15.12.2020 5 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Zbožňujem to, myslím si, že sa z toho stane moja vianočná tradícia ♥ rovnako skvelé ako keď som to čítala naposledy a tie kresby sú jednoducho nádherné.

15.12.2020 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

3,5 *

Pán Karika už rozhodne napísal aj lepšie knihy, o tom niet žiadnych pochýb. Toto rozhodne nebude jeho najlepšie dielo, ale ani by som to nezatracovala. Tematika je to rozhodne zaujímavá a i keď je to skôr priemerná kniha, tak rozhodne neľutujme, že som si ju prečítala. Opakuje sa tu motív začiatku, tak ako to už bolo aj pri iných knihách (Trhlina, Priepasť), kedy hlavná postava nájde nahrávku alebo kameru s niečím záhadným, čo mne osobne vôbec nevadilo, mám rada, keď je takéto prepojenie s ostatnými knihami. Následne sa začala výprava alebo pátranie pre rozlúštenie záhady a už sa to pekne rozbehlo. Bolo to dramatické, niekedy pekne mrazivé a v tomto prípade aj drsné. Hrozne mám rada štýl, akým autor pracuje s napätím a ako vykresľuje atmosféru, to hltám jedným dychom. Aj tu to tak bolo, ale zároveň mi stále niečo chýbalo. Tiež sa mi páčia jeho postavy, vždy ich spraví tak prirodzene obyčajné, uveriteľné s ich vlastnými osobnými problémami. Čo sa však týka konca, na mňa bol až príliš zdĺhavý, bolo tam príliš teórie, vysvetľovania, filozofie. Takéto veci mi nevadia, ale v tomto prípade toho už bolo až príliš a pokazilo to celý dojem z knihy. Aj napriek tomu však mala kniha zaujímavé zvraty a i keď to nie je veľdielo, tak nestojí za zahodenie.

20.11.2020 3 z 5

Sedem minút po polnoci Sedem minút po polnoci Patrick Ness

Zatiaľ nie som schopná napísať recenziu. Na jednej strane sa mi to veľmi páčilo, bolo to skutočne citlivo a ľudsky opísané. Na druhej strane som z toho zdevastovaná a chvíľu sa budem z toho spamätávať. Silný zážitok.

24.05.2020 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Táto knuga je neskutočná. Príšerná, ale tak nádherne príšerná. Neskutočný príbeh, úžasné opisy, emócie a na konci veľa, VEĽA plaču. Z tohto sa budem ešte dlho spamätávať.

18.08.2019 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Myslím si, že v knihe je dosť veľa užitočných rád. Je čtivá, chytľavá, nasmiala som sa pri nej, aj keď som to vôbec neočakávala. Nebola to kniha prepletená poučkami alebo návodmi ako byť perfektným, úspešným spisovateľom, no aj napriek tomu, či možno práve kvôli tomu, to splnilo moje očakávania. Bolo to priateľské a milé, sálala z toho čistá pohoda a nadšenie z písania :3 Veľmi príjemne ma to prekvapilo.

11.02.2019 5 z 5

Rozkoše léta Rozkoše léta Evie Hunter (p)

Dopredu upozorňujem, že toto bude veľmi negatívna recenzie, pretože sa mi to vážne nepáčilo a ešte stále som z toho rozhodená.

Zle, zle, zle, celé zle. Nečítajte túto knihu, ak vám je vaše zdravie milé. Prvoplánové, predvídateľné, otrepané a príšerne napísané. Tu by som mohla pokojne skončiť, no ja sa idem mučiť a aj napriek tomu, že si prajem na túto knihu zabudnúť, tak idem ešte chvíľu premýšľať a písať. Spočiatku som si myslela, že to bude dobré. Áno, Summer mi liezla na nervy a mnohdy som ju chcela preplieskať, no hovorím si, presne taká mala byť. Rozmaznané, sebecké, hysterické dievčatko. Prvých sto strán bolo písaných príjemným spôsobom, ktorý vás nútil to čítať ďalej, lebo to bolo jednoducho chytľavé, aj keď sa vám to tak úplne nepáčilo. Ďalej to však šlo prudko z kopca. Každou jednou stranou môj záujem o knihu opadal a doslova som pri tom trpela, len aby som to dočítala, pretože nemám rada nedočítané knihy a okrem toho je to aj súčasťou mojej knižnej výzvy na Databáze knih.
Summer úplne postrádala logiku, nieže bola rozmaznaná, ona bola jednoducho blbá!!! Jasné, niekto ju ohrozuje, dokonca jej spôsobí dopravnú nehodu, no ona je hrozne naštvaná, že má mať bodyguarda. Akože wtf?? Toto mi už hlava jednoducho neberie. Ja som z tejto knihy totálne vyřízená. Každou prečítanou stovkou tejto nekonečnej knihy som jej ubrala ďalšiu a ďalšiu hviezdičku. Do konca som verila, že sa to zlepší, že sa stane niečo neočakávané (a logické!). Dúfala som, skutočne som dúfala, že sa mi nanovo začne páčiť. Potom som svoje nároky trochu znížila a povedala si, že jej dám aspoň 2,5*. Posledných 50 strán sa mi z toho už tisli slzy do očí a chcela som skočiť pod vlak (ale vzhľadom k tomu, že som v ňom sedela a mal automatické uzamykanie dvier počas jazdy, tak to nešlo). Celé to bolo o ničom. Mizerné dialógy, jednotlivé scény ma vôbec nepresvedčili, divné, zmätené opisy. Pri jednom som už reálne začínala uvažovať, či má daná postava tri ruky, keďže zvládla objímať a držať človeka pod krkom (cháp nasadiť mu 'kravatu'), mieriť mu na spánok zbraňou a ešte aj zakláňať obeti hlavu dozadu ťahom za vlasy. To tie vlasy držal asi zubami... Alebo bol možno okolo nej len obrkútený ako had, ktovie... Už ani nehovorím o slovách ako klacek a jeho žrď. Chápem, že chcela autorka pôsobiť drsne, ale z tohto mi doslova krvácali oči. Autorka sa tam snažila nasilu dosadiť akciu, pridala akčné scény v domnení, že to vyvolá wau efekt, no ešte viac to tým pokazila (to je teprv wau, ako sa dá niečo fakt zlé ešte viac pokaziť). Už ani nehovorím o tom, ako sa v priebehu jednej knihy postavy zmenili o 360 stupňov. Bravó!
Dosť bolo však sťažovania (s tým som neskončila, ale beriem na vás ohľad O:). Popravde na knihu som sa tešila, neočakávala som od nej veľa. Chcela som snáď moc, keď som túžila po tom, aby bola oddychovou knihohubkou? No, asi áno, keďže som sa dočkala len sklamania a doživotnej traumy. Najhoršia kniha, akú som tento rok čítala (a stavím všetko na to, že ju nič neprekoná). Vlastne, mám dojem, že je to najhoršia kniha, akú som vôbec kedy čítala. Za mňa 1/5*.

22.10.2018 odpad!

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Musí priznať, že na túto knihu som sa veľmi tešila. Veľmi. A možno práve to bol ten problém. Začiatok ma skutočne bavil. Bolo to niečo nové, chytľavé. Jednoducho som potrebovala čítať ďalej. Potom som si však musela dať neočakávanú a rozhodne nechcenú pauzu a potom to už nešlo až tak ľahko. A i keď to nebolo zrovna to čo som očakávala, stále som to chcela dočítať a úprimne vedieť, ako to celé skončí. No opisy začali byť akési priťažké, ťažko sa mi čítali a polovicu času som pri nich zaspávala. Keď niekto opisuje na tri strany vášeň k životu alebo márnivosť, už to nie je zas tak dobré a hlavne ak to prirovnáva k ľuďom, ktorých mená vidím poprvýkrát práve v tejto knihe. Fakt únavné, no aj napriek tomu som to zvládla a keď zmizly tieto otrasné opisy, tak to bolo zasa úžasné a úprimne som bola prekvapená, čo sa tam všetko skomplikovalo, to som vážne nečakala a aj keď som vedela, že z Doriana bude pekný diabol, až takto som to nečakala. Ale to už prezrádzam príliš. Obraz Doriana Graya hodnotím 4 z 5*. Mať o pár opisov menej, tak by som to neskonale zbožňovala.

Čo sa týka druhej poviedky, tak tá bola skvelá. O Cantervillskom strašidle som už toho o niečo viac vedela, pretože som raz bola na tom na anglickom divadle, takže to už nebolo takou novinkou, no veľmi sa mi to páčilo. Tu boli tie opisy skvelé a s ľahkosťou sa čítali. Hrozne sa mi páčila tá irónia, s akou sa Wilde vysmieval ľudským hlúpostiam v oboch prípadoch. Písal o tom, ako keby to bolo úplne normálne, ako keby vražda bola akt krásy, ospevoval smrť a tragédiu, no zároveň z toho bol cítiť všetok ten cynizmus a sarkazmus. Aspoň na mňa to tak pôsobilo. Cantervillské strašidlo sa mi o trošičku viac páčilo, takže 5/5*.

22.10.2018 5 z 5